Šta je novo?

Nemacka i madjarski pasos/drzavljanstvo (zivot i rad u Nemackoj sa EU pasosem)

Iako su načela i principi isti, velika je razlika u praksi npr. da li supružnik mora da ide nazad u Srbiju da traži ulaznu vizu ili može sa turističkom da se ugura sa supružnikovom radnom dozvolom i da zajedno apliciraju za plavu kartu.
 
Pa šta fali i selo, samo da nije daleko. Mislim naći ćeš i u Erlangenu samo računaj da to iziskuje vreme. Elem to za klasu ti po meni nije toliko bitno sada u ovom trenutku jer ćeš nakon dovođenja žena i dece vratiti to kroz Steuererklärung koji ćeš verovatno ionako raditi jer su dobici za prvu godinu najveći. Načelno ako radiš svake godine Steuererklärung totalno je nebitno da li ćeš i kada završiti na 3-5 ili 4-4.

Mali update: nadjoh stan upravo u Erlangenu.. Od 01.12, sredjujem ga polako. Zenu i dete sam pre 3 nedelje prijavio za termin u ambasadi, cekamo ga jos, kazu da je guzva.
Povodom nekih ranijih pitanja i pisanja ovde, meni stiglo u petak da popunim obrazac za Kindergeld. Ja sam izvode iz MK rodjenih za dete i i izvod iz MK vencanih predao pri prijavi za plavu kartu i u rathausup pre 2 meseca, tako da je pretpostavljam ovo neka standardna procedura. Javili su mi takodje i da mi je Aufenthaltstitel gotov, poslat je u Auslanderamt u Erlangenu.
 
Ma da, biće to sve ok, samo guraj. Obično je tako, početni stres i strah i onda počinje da leže.

Gužva je u ambasadi i po onome što ja čujem zadnjih dve godine posebno.
 
Interesuje me da li ste mozda upoznati da li je moguce raditi u Nemackoj pre spajanja porodice, samo sa prijavljenom adresom i poreskim brojem. Jer koliko sam shvatio, sa time mogu da otvorim racun u banci i izvadim osiguranje. Zena mi ima madjarski pasos i preko nje sam dosao u Nemacku nakon njenih 3 meseca rada. Prosle nedelje sam prijavio adresu, a ove zakazao termin za spajanje porodice. Prvi slobodan termin je bio tek 7. jun. Interesu je me da li sam ja vec sada u mogucnosti da radim legalno u Nemackoj, odnosno nakon sto dobijem poreski broj koji ocekujem sledece nedelje. Jer su me kontaktirali danas iz moje stare firme za koju sam radio po Aziji i nude mi posao u Nemackoj, sasvim slucajno grade bas u gradu gde se sada nalazim. Jer dok dobijem papire preko spajanja porodice proci ce najmanje 4 meseca od danas. Veceras treba da se sastanem sa kolegama. Svakako planiram da odem u ponedeljak ujutro u Servis Point da se raspitam. Po zanimanju sam inace masinski inzenjer. Hvala vam u napred.
 
Ma da, biće to sve ok, samo guraj. Obično je tako, početni stres i strah i onda počinje da leže.

Gužva je u ambasadi i po onome što ja čujem zadnjih dve godine posebno.

Cekali cu 4 meseca za termin za spajanje porodice, to i jos najbrže ide u ambasadi..za radne vize kazu da je jos veci haos, bar 6 meseci. Sad cekamo samo da viza bude gotova, do tad su ovde sa turističkom vizom.

Ja sam u procesu uvoza kola, tacnije cekam jednog naseg (a ko bi drugi zezao) mehanicara da nesto sitno odradi za TUV.
Inače, koga zanima, otisao sam na carinu (Zollamt), sa prethodno popunjenim formularom sa njihovog sajta, prijavom boravka, ugovorom za posao i pasosem) i za sat vremena i 24€ uvezao kola iz Srbije. Taj papir, osiguranje za auto i TUV papiri i to je to za registraciju.

Prodje mojih prvih 6 meseci od dolaska, za sada prezadovoljan svim aspektima zivota, posla, društva...



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Cool. Samo uživaj. Nego na osnovu toga da su tražili termin za spajanje porodice pretpostavljam da nemaš plavu kartu?
 
Cool. Samo uživaj. Nego na osnovu toga da su tražili termin za spajanje porodice pretpostavljam da nemaš plavu kartu?

Imam plavu kartu.
Spajanje mora da se odradi iz ambasade u Srbiji, ne moze odavde jer ulazna viza se mora dobiti u Srb.
Plus sto moraju bar 3 platna listica, stan odgovarajuce veličine, ne mogu u istom terminu kad i ja...zena je krenula sa učenjem nemačkog u Srbiji, položila za A1 i ispitivali su je u ambasadi iako to i zvanično ne treba zbog moje plave karte.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da, plava karta znači da ne mora A1 za članove porodice, očigledno da su pojačali pritisak...
 
  • Like
Reagovanja: M J
Evo mali update mog/naseg slucaja u Nemackoj..juce konacno zvali suprugu da su gotove vize za nju i dete, tako da eto i njih za koji dan ovde. Ceo proces spajanje porodice trajao 7 meseci.
Tako da idila "novog" zivota moze da pocne.
Za to su se potrudila i moja firma (doduse mojim zalaganjem) pa su me posle nepunih 9 meseci obradovali finom povisicom (poredjenja radi, u Srb sam u dobroj, stranoj firmi imao povisicu od 6000din posle 3 god).
Na kraju kad na to dodam i drugu poresku klasu i Kindergeld, bice sasvim dovoljna cifra za solidan zivot ovde s jednom platom.
 
I kada prodje godinu dana kako si prijavljen/radis u Nemackoj, odes do Rathausa i trazis wohnungsberechtigungsschein iliti WBS i miran si...
 
Tako da, na moju srecu, ja jos nisam osetio ikakvu razliku izmedju EU i naseg pasosa, nadam se ni da necu.
Nećeš ni osetiti. Razlika je samo što ne može svako da dobije boravak bez EU pasoša. Ljudi bez deficitarnog zanimanja i iskustva su praktično diskvalifikovani u startu. Tu pomaže EU pasoš a posle je apsolutno sve isto.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nije bas skroz pod temu, ali da pitam... za plavu kartu, za IT, da li traze bas IT diplomu (ili matis i sl.), bilo koju diplomu faksa, ili nije neophodna? Pretpostavljam da je ovo drugo/srednje? (mislim na deo oko viza, ne sta same firme traze)
 
Može i matematika. Tačnije može bilo koja diploma samo je minimalna granica za primanja kod deficitarnih zanimanja niža. Za IT, inženjere, matematičare i lekare je 39000 godišnje a za ostale preko 50k.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nije bas precizan, zato pitam.
 
Na engleskom možda ne zvuči precizno, na nemačkom jeste precizno. 4 uslova:
-priznata ili ekvivalentna diploma, proverava se u anabin bazi, ima u njoj verovatno svih diploma iz Srbije
-ugovor o radu
-dokaz o godišnjem bruto prihodu od barem 52000 odnosno 40560EUR
-najduže trajanje od 4 god pod uslovom da i ugovor važi na bar 4 godine tj. praktično na neodređeno.
 
Ne pise da treba iz tog polja diploma. Za medinicu je logicno da mora, za IT nije.
 
I kada prodje godinu dana kako si prijavljen/radis u Nemackoj, odes do Rathausa i trazis wohnungsberechtigungsschein iliti WBS i miran si...

Primanja mi prevazilaze uslove za WBS. Ovaj stan sam uzeo prvenstveno da bih imao uslov za spajanje porodice, videcemo ako se ukaze prilika i za drugi neki, mada je ova regija dosta skupa generalno.
 
Društvo, krajem godine odlazim za Dizeldorf, ima EU pasoš, poveo bih ženu sa sobom, venčani smo ali ona nema EU pasoš. Zna li neko koja je procedura, da i ona pođe samnom i krenemo da radimo zajedno?Znam da nam je potreban internacionalni izvod venčanih, i da moramo u opštini da prijavimo mesto boravka i adresu.

Poslato sa WAS-LX1A uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Nadam se da nemaš bugarski ili rumunski pasoš pošto sa njim ne možeš automatski da radiš u Nemačkoj već prvo da tražiš radnu dozvolu.

Za ženu nisam siguran ali moguće je da mora da traži vizu u Beogradu bilo za pripajanje porodici ili za posao ako ima ugovor. Mislim da nezavisno od toga možete da prijavite stanovanje s tim da dok ne dobije vizu ograničen je na 90 dana i ne može da radi. Ili ukoliko ste već venčani, proverite koji su uslovi da dobije isti pasoš kao i ti.
 
Poslednja izmena:
Ne može baš da pođe s tobom da radite zajedno već prvo ti trebaš da se zaposliš i ispuniš neke uslove (porodični stan i dovoljna plata). Onda supruga u nemačkom konzulatu traži vizu za duži boravak, ti dobiješ pismo iz opštine za razgovor i posle toga joj odobre vizu. Kad dobije vizu u pasošu ima 6 meseci da uđe u Nemačku a kad se prijavi u opštinu, dobije boravišnu kartu na 5 godina.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
@miljan
Imam rumunski pasoš,inače sam Srb državljanin, prvi put čujem da mi je potrebna dozvola za rad.Ne verujem da će biti problema da je dobijem.
@FloydSRB
Hvala, na pojašnjenju.Svako moram prvo da odem, nađem stan i posao, nakon toga da vidi kako žena da dođe.Samo me brine što mora da ide preko nemačkog konzulata u Beogradu, drugar čeka već godini dana da ga pozovu na razgovor za papire, našao je firmu preko koje može da dobije papire.Ma da ovo je nešto drugo, verovatno moraju da rese u roku od 6 meseci,kao sto kažeš.
 
Poslednja izmena:
Spajanje Porodice, to jest žena da ti dodje u de, zna i dosta vremenski da potraje. Tek kada ti to sve rešiš, posao, stan itd itd... Tek tada ti sa svim tvojim papirima o ugovoru zaposlenja, ugovor o stanu rešiš, tada tek žena može ići u Nemacku ambasadu/konzulat.
I koliko sam ja upućen, jeste, rumuni i bugari moraju da dobiju dozvolu za rad, nije isti slučaj kao recimo sa hrvatima i madjarima. Dobri se pre svega informiši.


Gesendet von meinem BLA-L29 mit Tapatalk
 
Ne treba radna dozvola ni Rumunima a ni Bugarima. 7 godina je maksimalni rok da neka EU članica stavlja ograničenje novim a to je u slučaju BG i RO isteklo 2014.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
izgleda da bugari i rumuni od 2014 mogu slobodno da rade koliko vidim bez potrebe za radnom dozvolom. Znao sam da su to pravo dobili hrvati ali nisam znao za bugare i rumune.
 
Hvala za ispravku, nisam znao da je odavno drugačije :)

Gesendet von meinem BLA-L29 mit Tapatalk
 
Društvo, krajem godine odlazim za Dizeldorf, ima EU pasoš, poveo bih ženu sa sobom, venčani smo ali ona nema EU pasoš. Zna li neko koja je procedura, da i ona pođe samnom i krenemo da radimo zajedno?Znam da nam je potreban internacionalni izvod venčanih, i da moramo u opštini da prijavimo mesto boravka i adresu.

Poslato sa WAS-LX1A uz pomoć Tapatoka
Cisto radi Info da znaš, napisacu jednu situaciju od skoro koje je imao jedan moj prijatelj, koji ima nemački pasoš.
Radi u de, stan ima naravno ne svoj ali placa kiriju.
Doveo je ženu i dvoje dece, vratili su ih za Srbiju da vade izlaznu vizu za spajanje Porodice, rečeno im je da se čeka minimum 6 meseci, eto... Sad, ima slučajeva gde je to i drugačije rešeno, to jest rešeno i brže u bg u konzulatu a i slučajeva gde je to rešeno i u de...
Kako god, dobro se raspitaj i želim ti puno sreće i živaca oko svega toga.


Gesendet von meinem BLA-L29 mit Tapatalk
 
Koliko znam na spajanje porodice se čeka. Sad je gužva i ako nije neka vanredna situacija obično bude 4-6 meseci. Ovo važi za porodice sa decom, ne znam kako je bez dece, moguće da je brže.

Sent from my LEX820 using Tapatalk
 
Hvala Vam na informacijama, kad odem javljam iskustva.
Drugar koji je tamo mi je rekao da prevedem diplomu srednje skole. Overio sam kopiju diplome kod notara, u sudu su na overenoj kopiji stavili pečat, odradio sam prevod diplome, pečata notara i apostil pečata. Rekli su mi da na prevod ponovo stavim apostil i to sam odradio, nadam se da to tako prolazi.

Poslato sa WAS-LX1A uz pomoć Tapatoka
 
Nazad
Vrh Dno