Šta je novo?

DiRT Rally

Hm, ne pratim ovu sezonu, ali jel u WRC-u i dalje ista smorna situacija kao i u prethodnih par godina, u smislu da se pre 3-4 godine pridružio Volkswagen i odmah osvojio sve što se osvojiti može i u pojedinačnim i u konstruktorskim kategorijama, izdelivši šamare svima i levo i desno?
 
Pa primetan pad WRC-a je poceo otprilike kad i ova ''globalna finansijska kriza''.. a neki ce reci i 5-6 godina pre toga.
A VW i dalje dominira.. realno kao klinac sam mnogo vise pratio sve to ali rally bar i dalje pratim za razliku od f1.. ne znam zasto sam prestao, da li mi je postalo dosadno ili sta vec..

Ne igram jos uvek igru ali se nadam da nisu sve staze uske kao dupe. Nije ni u tome poenta, ni u RBR nisu sve staze bile kozije, bilo je i takvih ali ne sve pa je opet igra bila fantasticna. Nadam se da nisu otisli u drugu krajnost pa napravili igru po sto teze to bolje principu.

Nisu, staze su odlicne i verovatno najbolje ikada u nekoj Codemasters rally igri.
 
Sve je odlično, ali bolesno teško.
Treba mesec dana da učiš jednu stazu.
I onda da je odvozaš u punoj koncentraciji, što ćeš uspeti jednom u 38 puta.
 
Pa zamisli pravu sim fiziku sa ovakvim stazama, igru bi aktivno igralo par 'iljada ljudi na svetu :) To i jeste sustina rally-a, ne moze svako da bude rally vozac.. a da ne pricam kako bismo svi mi prosli po prvom izlasku na tesku, zahtevnu rally stazu u tim automobilima.. jedna naizgled mala greska i dovidjenja.

Sa stazama sam veoma zadovoljan kao i sa vecinom toga sto igra nudi ali mislim da je fizika morala da bude jos malo vise ''sim''. Da su staze kao iz Dirt 3 i ovo bih obrisao veoma brzo, ovako me te staze i cist rally koncept igre drze zainteresovanim.

Sa druge strane Ai je veoma agresivan tj postizu bolesno dobra vremena, to je tako jos od Grid2/Grid Autosport.
Nazalost, kao i ti Gridovi igra ima manu da odjednom prekine konekciju sa bezicnom tastaturom na nekoliko sekundi i to se desava samo u Codemaster igrama koje sam probao, sve ostale igre koje sam instalirao u poslednjih 5 godina nisu imale takav problem. Uz to cini mi se da igra ipak trazi bar kvalitetan gamepad ako ne i volan jer upravljanje preko tastature nije tako precizno (u AC je npr nemoguce voziti preko tastature, ovo moze ali se opet primeti da nije to-to).

Uz to mi softver budjavog bloody misa pravi velike probleme, igra puca svaki put kada probam da vozim, posle 2, 5 ili 25 min, svejedno prsne, ne znam kako da resim taj bag.

Probao sam i sa jadnim Jetion gamepad-om od 900 din, tasteri su mu prsli jos pre godinu dana od PES-a i sada gube kontakt. Uz sve te probleme ne znam ni kako da se nakanim da igram, trebace mi izgleda pare i za krsten gamepad a i reinstalacija sistema a sve zbog nekakvog takmicenja sa Ai.. to je u sustini najveci problem - kakva karijera i ostalo, sustina ovakvog relija je dobro odradjen onlajn/LAN MP, sve ostalo je gubljenje vremena.. A jos nisam procitao komentar bilo koga sa foruma o tom MP?
 
Poslednja izmena:
Nisi posteno odigrao ni karijeru, nemas cak ni budjavi krsten dzojstik, a siguran si da je igra suvise laka i da je "simkada" (sta god to znacilo). Sve sami strucnjaci na forumu.
Igrao sam aktivno mozda 15-ak sati, presao nekoliko sampionata, ali mi je problem da napravim konkurentno vreme, a da ne igram stazu po 15 puta. Eto to me smara, mozda vas sto niste odigrali vise od 3 staze ne dotice.
Igram na dualshock3 od sony-a 3ke. Znace mi trigeri za gas i konicu. Analog ne koristim. Igra ima bag i ne salta kako treba ako ostavis automatski menjac, pa moram sam da saltam. Pitam se kako vi rejseri prekaljeni sve to izvedete na tastaturi, a da vam je pri tome igra preleka tzv simkada!? Znaci gas, kocinica, rucna, skretanje levo, desno, i menjanje brzina - sve to na tastaturi je neizvodljivo.
Imam g25 volan, ali ne vidim neku svrhu u ovoj igri. Probao sam i nije to- to. Cenim da cu pre satrti volan nego sto cu videti prednosti. Za AC je naravno druga pesma.
 
Kakva bre karijera, ko je jos cekao ovu igru da bi se patio sa nekakvom karijerom i ''kraljicama'' na izmaku 2015. godine? :) Pa sustina cak i starih CMR relija je bila LAN/onlajn peglanje sa ortacima, prozivanje, zajebancija i tenzija, karijera je tu bila cisto da je predjes ''na zimskom raspustu'' :d A toga vise nema, to je problem, ostaje samo pracenje vremena koja se kace po netu i ta neka instant ''1h vikendom'' zabava.

Kao sto rekoh, jos od Grid 2 (od Grid AS 100%) Ai pravi izuzetno dobra vremena. Grid 2 je arkadniji i ''tolerantniji'' na Asphalt-NFS nacin voznje dok je Grid AS simkada kao i ovaj Rally, otprilike je to ta fizika u obe igre, nesto izmedju a opet dovoljno zahtevno i zanimljivo. Uzmi probaj Grid SA na najtezem podesavanju, Ai vozi brutalno dobro, pa cak je i na medium potrebno da vozis skoro pa bez greske da bi bio medj' prvih 6, zavisi od staze.

E tako je otprilike i u ovom Dirtu. Jeste da su mogli malo da iskuliraju sa tim agresivnim pro Ai ali sta sad, jel sramota smanjiti tezinu na nivo koji ti odgovara? :) Zato bi se uopste cimao oko toga, uzmi pogledaj vremena koja prave ljudi i kace na YT i prema tome ces znati koliko dobro vozis i mozda te motivise za neko ''takmicenje'' sa nekim ili samim sobom, pa cak i Assetto Corsa cesto ume da se svodi samo na to, hotlapovanje i pracenje tudjih vremena.

I ko pominje prekaljene rejsere u Dirt temi? :d Rejseri su u AC thread-u.. ova igra je tu da bude zabavna ali dzaba sve to kad me karijera ne zanima a ovo vise nije klinacko doba od pre 10-15 godina pa da se sprdas sa ortacima po igraonicama ili preko neta..

Jeste, automatika ne radi uvek kako treba ali sta je problem podesiti sta treba cak i na tastaturi? Sve je stvar navike.. za par dana mozes da udjes u fazon samo sto jednostavno upravljanje nije dovoljno precizno preko tastature mada moze da se vozi. Gamepad je vec bolja opcija i ako se uverim da je MP dobro zamisljen i odradjen kupicu neki krsten za 50-ak evra i to je to, da se pegla onlajn par sati nedeljno posto stvarno ne vidim svrhu karijere i jurnjave za bolesnim Ai vremenima..
 
Poslednja izmena:
Znaci iz krajnosti u krajnost, od prelakih do preteskih nastavaka. Pravicemo mi D/D2/D3 od blata :d
Meni je karijera ok, ulozicu odredjeno vreme da naucim staze i vozim sto brze ali se isto tako necu ustrucavati da stavim AI na 1/10 ako je toliko zajebano. Igra treba da bude zabavna i izazovna do neke mere a ne ultra teska i frustrirajuca. Hehe, vec vidim kako iz Codemasters citaju forume gde ljudi kukaju na tezinu igre. Prvi delovi prljavstine su vam bili prelaki, evo vam ga sada dragi igraci :p
 
Ne vredi tebi pricati. Kako ces da upoznas samu igru, upoznas staze i tehniku voznje ako ih ne predjes pa makar i kroz sampionat (gle cuda u igri ima vise sampionata i ja ih odigrao)?
Kako ces da igras onlajn kad nemas nikakvo iskustvo steceno oflajn?
Ai vremena nisu uopste bolesna nego su neke staze bolesno uradili, treba bas da imas i srece i koncentracije da odvozas iole bez vecis havarija.
Npr Grcka je katastrofa na nekim stazama. Dok je Nemacka zabavna za voznju.
Kakve kraljice, hvaljenje i ostale gluposti? NIje problem tezina voznje, sam ai vec sto su namerno zakukuljili neke staze pa su fustrirajuce za voznju. To sam rekao i u prethodnim postovima. Slazem se da bi voznja mogla da bude malo zahtevnija.
 
Kako ces da upoznas samu igru, upoznas staze i tehniku voznje ako ih ne predjes pa makar i kroz sampionat

Nisi cuo za ''single stage/rally ili kako se to zove u ovom dirtu - custom event? :) Ne znam da li u toj karijeri/sampionatu ima nekih novih staza, ne bih rekao, sve mozes da ih vozis i bez dosadne/nebulozne ''karijere''.

Tako smo se pre par godina jurili sa vremenima u WRC2/3, nas mozda 20-ak sa foruma, Boris Lozac bese najbolji tada a nas nekoliko je zaostajalo po x sekundi. I niko prethodno nije ucio staze kroz osnovni sadrzaj igre tj karijeru, malo ucenja uz single stage mod i to je to. Igrali smo i onlajn jer je bio besplatan, sve to je 100x bolja zabava od karijere.

Ai vremena jesu bolesna, bas zbog takvih staza i fizike. I u Gridu ai postize super vremena a mnoge staze su dosta lakse.

Meni je Grcka vrh kao i Vels, MK, Nemacka.. Svedska ajd moze da prodje ali Finska mi se bas i ne svidja. Valjda ce nastaviti sa dodavanjem relija i staza, bilo bi do jaja da ubace Francusku, Italiju, Meksiko, Argentinu, Poljsku, Australiju, Japan, USA.. jer ovo ionako nije zvanicna WRC igra (jer su se zakacili sa njima jos pre 10-ak godina, nesto oko autorskih prava) pa ne moraju da prate zvanicne kalendare i WRC sadrzaj.

Licno obozavam ovakve staze, jesu teske, grbave, zahtevne ali to i jeste sustina rally-a, Finska je sto se tice toga najlaksa ali ima neke druge izazove.

Nerviraju me ostecenja, mislim da to nisu dobro uradili tj da je na nivou Dirt 2/3 i ne vidim tu nikakav napredak. Ali dobro, kad se ovoliko kuka i na ovakav Dirt Rally ne smem ni da zamislim sta bi bilo da su fizika i ostecenja jos realniji :) Steta sto malo nisu cacnuli grip mod i taj neki osecaj prenosa snage (posebno na mokrom asfaltu, snegu i ledu) mada su stariji automobili tu korektno odradjeni.

Meni je ovo drasticno bolja igra od Dirt 2 i 3 ali stari problem ostaje - MP i nedostatak pravog izazova. Dirt 3 imam original a MP mi bukvalno nikada nije radio, mozda pre nekoliko godina a onda su nesto zayebali oko tih servera i podrske. Ovo moze da mi bude zanimljivo kad kupim gamepad pa da jurim ''vremena sa neta'' ali sve to je smesno u odnosu na onaj stari klinacki trip kad igras ''colin reli'' sa jos 9 ludaka iz kraja :)

Meni je karijera ok, ulozicu odredjeno vreme da naucim staze i vozim sto brze ali se isto tako necu ustrucavati da stavim AI na 1/10 ako je toliko zajebano. Igra treba da bude zabavna i izazovna do neke mere a ne ultra teska i frustrirajuca. Hehe, vec vidim kako iz Codemasters citaju forume gde ljudi kukaju na tezinu igre. Prvi delovi prljavstine su vam bili prelaki, evo vam ga sada dragi igraci

Pa to, svako treba da nadje podesavanje ''tezine'' koje mu odgovara i da uziva u igri :)
A sto se tice kuknjave.. pa valjda nece vratiti sve ovo na nivo dirt 2 kenblok nebuloze, ne daj boze na showdown :) Mada i takve igre treba da postoje, nemam nista protiv jer ih necu instalirati ali je sramota da se preko 10 godina cekalo na visokobudzetnu reli ''simkadu'' a da ne pricam sto naslednika RBR-a nema ni na vidiku mada tu Assetto Corsa stvarno moze da posluzi zbog velikog broja dobrih modova, automobila i staza a i odlicne fizike naravno.
 
Poslednja izmena:
E ta igra je bila sjajna, WRC 3, po meni je to bio pravi naslednik CMR-a sto se tice ponasanja, a i staza, izgleda da retko ko to kapira, da ili napravis igru koja je savrseno igriva, zabavna, a i izazovna preko tastature, ili napravis simulaciju za volan. Ovo 'izmedju' je po meni najgori zanr na svetu i voleo bi da svi takvi izumru, najveci trash gejminga, kad pokusas da zadovoljis sve, jer to nije moguce. To je za ljude koji nicemu ne pristupaju ozbiljno i sa entuzijazmom, vec brza zabava za prosecnu masu..

Imam cak i jedan snimak iz WRC3 :)

 
I dalje imam instaliran WRC4 (male su razlike izmedju 3 i 4) ali izmodovan sa onim EC Sim HW modom gde su preterali sa nedostatkom gripa na nekim podlogama. Ima tu jos par ok modova koji su bolji od stock fizike.

E bas na toj La Mussari smo se jurili sa vremenima :) Ti si bio najbolji a nekoliko sekundi iza Rapture, jos neko i ja.. MP je bio posebna prica, broj igraca je bio sasvim solidan a cak je bilo i ljudi sa foruma, sve to je daleko bolja zabava od bilo kakvih reli skolica i karijere.. a zabava valjda i treba da bude sustina ovakvih ''simkada''.

Mada se ne bih slozio sa tobom ''za ovo izmedju'' fiziku, ovaj Dirt je bas dobra igra i naslednik CMR4 sa tezim, zahtevnijim stazama i neuporedivo boljim zvukom, grafikom.
Mada tebi bi verovatno bio smesan jer si navikao na Assetto Corsu :) Ali savetujem da probas, ovo je stvarno najbolja rally igra u poslednjih 10 godina.

Jeste postavljen vec klip al brate ovo nije ni malo naivno.. :) Deluje kao dobro zezanje uz volan.

[YOUTUBE]5xw8DJY7aZQ[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
Ali kao sto i sam kazes, mucenje je na tastaturi samo zato sto ni nije prilagodjen njoj vec kao volanu, a nije ni volanu, probao sam neku od onih ranijih verzija, ne verujem da se bog zna sta promenilo. Odlika CMR-a je bila vrhunska igrivost na tastaturi, i mora tako da bude kad vec nije full blown simulacija. To ne znaci da treba da bude fizika za telefone, nije uopste u tome poenta, CMR je bre imao fiziku, sve je imalo smisla, ali je bio prilagodjen tastaturi.
Zato kazem, nije za 'ozbiljnu' publiku uopste, ja sam ozbiljno vozio CMR, to su vremena bila u desetinku razlike kad sam vozio sa ortacima.. za ovo nemam zelju da vozim ozbiljno jer me 'vredja', ne zna se sta je, ne tera me da se posvetim s tastaturom jer je uzasno uradjeno, a ne tera me ni da se posvetim sa volanom jer fizika i ff to ne zasluzuju, sto bi gubio vreme kad imam ozbiljniji naslov koji me ceka..
Ne znam mozda sam pristrasan jer je ovo zanr za koji sam najzagrizeniji, mozda isto tako razmisljaju ljudi koji igraju ARMA i imaju isti komentar kad se pomene Battlefield ili sta vec, al ipak su voznje nesto gde ima smisla da se ozbiljno posvetis jer imas hardver i poziciju sedenja za to, za ARMA stvarno nemam strpljenja da sat vremena hodam sumom i popijem metak sa nekog brda, jer kad pogledas sta radim, sedim za stolicom i drzim misa.. nisam se uziveo za tako nesto.
 
Poslednja izmena:
@ Lozac

Pazi, moze da se igra preko tastature ali deluje mi da sama igra zasluzuje bolji hardver. Uz to imam jeftinu Logitech bezicnu tastaturu (mk320) koja nije predvidjena za igranje vec za surf/muziku/filmove iz fotelje pa i to kvari utisak, nije to sad neki kvalitet. I konekcija se prekida na po 2 sekunde otprilike, nema pravila kada i definitivno ima veze za Codemaster naslovima jer mi se desavala samo u Dirtu i Gridu AS. Ali ajde to da zanemarim, jednostavno ergonomija i preciznost upravljanja preko tastature nisu bas sjajni ali moze da se igra, mozda sam jednostavno zardjao sto se ovih voznji tice + bezicna tastatura od tvrde plastike :)

Ali sam pratio nekoliko YT kanala tvojih kolega simmera :D, racing forume.. skoro svi se slazu da je igra sada bolja za volan nego u tim demo verzijama. Sad kako sve to izgleda nemam pojma ali ti svakako mozes da proveris.

A kad pominjes Armu i BF.. pa i ja sam za BF mada sam Battlefield igrao onlajn samo u besplatnim beta trenucima :d i bese sve to zanimljivo samo nemam ni volje ni vremena za takvo zezanje. A i u klinackom periodu nisam mnogo igrao igre mada sam blenuo u hood igraonici ''preko zime'', bese to dobro LAN zezanje..(cs/cod/bf/colin rally, nfs..). Al' da se ponovi - ne moze :)
 
Poslednja izmena:
Probao igru i moram da kazem da je fenomenalna.
Onaj ko se zalio na to da mu je preuska staza ocigledno nikad nije ni gledao neki ozbiljniji reli. ,)
 
Kako bi bilo dobro da ubace ovo ludilo <3

7bb6f3506ef8fe0075ed7b2737d4c6bd.jpg


Lancer WRC 2005
 
Kako bi bilo dobro da ubace ovo ludilo...
p4pb4114294.jpg

...pa da se takmičimo :D

Ili još bolje ovaj 2cv
BVwTpNlCYAAWKl0.jpg
 
Ahaha a dajjjj :-D ma moze, sto veci izbor to bolje, pa ko sta voli... F2 kit car su bolesno dobra a i teska za voznju, ejj 8000rpm :-D pa ko da ima wankela unutra ;-)
 
Oces da pobijes pola publike, to oces :-D
 
Ajde vi silni ho(s)tlaperi :D.

Jedan domaci zadatak:

Col de Turini Sprint en Montee
Mini Countryman (uzmite bilo koji auto iz najjace klase)

03:22.541

Moze to 4-5 sekundi bolje.

Al ovo vreme sam postavio posle jedno 100 puta, jedna sitna greska i ode sve u persun, bas kao u pravom reliju.
 
Javljam kada odradim stazu 100x :-D
 
@ Child in Time
Preko čega si vozio? Joy, tastatura ili volan?
 
Poslednja izmena:
Tastatura kao i RBR pre par godina :).

Automobili sa pogonom na 4 tocka mogu fino da se voze, staze su problem :D.
Al zato oni RWD veoma tesko, mora bas da se tipka sa gasom.

Igra je odlicna, po mom misljenju realnija od RBR-a.
Mozda su pojedine stage-ove mogli bolje em raznovrsnije napraviti.

Btw, ja kad opusteno vozim lagano napravim 03:30, da ne bude da me usralo ono vreme totalno :).
Pre ovoga sam imao 03:24, pa pre toga 03:25, pa 03:28, sitnim koracima sam napredovao ali vozeci Subaru Impreza

A ovo vreme sam postavio vozeci par puta sa Countrymanom, zato kazem da ima mesta poboljsanju od par sekundi.
 
Poslednja izmena:
Uf, sad' jedva čekam da dođem kući s posla :D
Ako nije problem, reci mi molim te kako si podesio one 4 stavke za podešavanje upravljivosti (dead zone, saturation, itd.)
 
Nisam druže mislio na podešavanja automobila, izvinjavam se, nisam lepo proformulisao pitanje.
Mislio sam na podešavanja kontrola tastature (ako uopšte postoji ta opcija, nisam proverio). Igram preko gamepada i ako se dobro sećam, u "advanced controller settings" nalaze se podešavanja u procentima: steering dead zone, sensitivity, linearity i saturation. Ne znam da li toga ima u podešavanjima za tastaturu pa zato pitam.
 
Tastatura kao i RBR pre par godina :).

Automobili sa pogonom na 4 tocka mogu fino da se voze, staze su problem :D.
Al zato oni RWD veoma tesko, mora bas da se tipka sa gasom.

Igra je odlicna, po mom misljenju realnija od RBR-a.
Mozda su pojedine stage-ove mogli bolje em raznovrsnije napraviti.

Btw, ja kad opusteno vozim lagano napravim 03:30, da ne bude da me usralo ono vreme totalno :).
Pre ovoga sam imao 03:24, pa pre toga 03:25, pa 03:28, sitnim koracima sam napredovao ali vozeci Subaru Impreza

A ovo vreme sam postavio vozeci par puta sa Countrymanom, zato kazem da ima mesta poboljsanju od par sekundi.


wo,ho ho,. necemo sad bas preterivati...
 
Sve default, nisam dirao nikakva podesavanja kod kontrola.
Podrazumeva se da su sve pomoci u opcijama iskjucene, traction control, ABS...

Pa mozda me secanje na osecaj voznje u RBR slabije sluzi :), igrao sam ga mesecima, obozavao Francusku.
Al nekako je fizicki model bio bas nepredvidljiv.
Mozda je vise bio prilagodjen volanima.
Ne znam :).
 
U svakom slucaju ne mozes tako nesto izjaviti preko voznje s tastaturom :)
 
Nazad
Vrh Dno