Šta je novo?

IT Akademija (gubljenje vremena i para)

To je vrlo diskutabilno, raf je jako dobar na zanatskom nivou, ako se trazi naucni pristup tu su neki drzavni ipak nezaobilazni.
 
To je vrlo diskutabilno, raf je jako dobar na zanatskom nivou, ako se trazi naucni pristup tu su neki drzavni ipak nezaobilazni.
Ko hoce da "mlati pare kao programer", onda mislim da raf daje najvise (kombinacija naucne sirine i primenljivog zanata). Ali ko hoce da postane programer, te ljude uopste nije briga (niti treba da ih briga) "naucna strana" etf i pmf i slicnih drzavnih fakulteta.
Najveca sigurica za buduce programere je na Novosadskom ETF, koji ima smerove koji su napravljeni u saradnji sa jednom velikom softverskom kompanijom iz Novog Sada (inace je internacionalna kompanija, mislim da je drzava Francuska ukljucena u istu i postoji u NS-u vise od 20-god i isto toliko saradjuje sa Novosadskim ETF) i priprema kadar samo za njih. Mislim da se zove RT-RK smer po nazivu same firme. Neki su se i bunili sto od profesora, sto od studenata sto se u drzavnom fakultetu privatizuje program. Ali zavrsiti bilo koji drzavni fakultet, pa i ove smerove uopste nije lako.
Ja sam studirao na NS-ovim ETF i PMF pa nisam imao volje da se izborim sa tim "naucnim" predmetima koji ti uopste ne trebaju ako zelis da se bavis kao klasicni programer, dok su programerski predmeti zastareli i zapostavljeni. Na kraju sam zavrsio Megatrend master kompjuterske nauke u NBG, cisto radi diplome, plus sto je akreditovan pa mogu da konkurisem u drzavnim poslovima i da podizem nivo obrazovanosti u lokalnoj firmi i mama je ponosna. Ali zato nikog normalnog ne mogu da prevarim da mi je diploma vredna, pogotovo ne na razgovoru za posao u bilo kojoj programerskoj firmi.
Inace taj smer koji sam ja studirao je imao sve kvalitetne profesore sa drzavnih fakulteta etf, pmf, beogradski univerzitet i sl koji su redovno predavali na tim fakultetima i na megatrendu u isto vreme. Plus materijal je bio ozbiljno i kvalitetno sastavljen. Tako da onaj ko je hteo da uci mogao je nauciti dosta i na takvom privatnom fakultetu. Jedina mana takvih fakulteta je sto im je prag za prolaznost znatno smanjen pa onda nije ni cenjen (kao i kod vecine privatnih fakulteta).
Ali ni pored njega neces nikada postati pravi programer jer gradivo kao i kod drzavnih ne prati dovoljno brzo razvoj tehnologije, tako da kada se napise neki program za neki fakultet, pa to prodje odobrenje profesora, zirija, akreditacije, on vec postane zastareo. Ali sva sreca pa neke osnove racunara, programiranja, mreza itd se uci na bilo kom fakultetu privatnom ili drzavnom, pa posle mozes da izaberes neki programski jezik pa da ga sam ucis., pa jos jedno 10 jezika i postaces programer. Ali za to ce ti trebati bar 2god, sto znaci da to moras da dodas na "izgubljenih" min 4-5god na faksu ukoliko dajes na vreme ispite.
 
Poslednja izmena:
Mislim da državni fakulteti daju najveću širinu i razumevanje koncepata programiranja koji se onda lako primenjuju na bilo koji jezik. To omogućava prodiranje u dubinu koda na kome se rade, a u zavisnosti od kompleksnosti problema sa kojima se programer sreće je to manja ili veća prednost. Ovo dubinsko razumevanje kako stvari rade pravi razliku između osrednjeg programera i odličnog.
Što se tiče privatnih fakulteta, i ako predaju isti profesori i nekada se čak ispiti isto zovu, program je na privatnim fakultetima često značajno kraći, a kriterijumi niži. Ovo ljudima daje pogrešnu sliku da znaju super.
Stoji da završeni fakultet ne određuje sam po sebi koliko će neko biti dobar programer, ali ako fakultet ima obimnije gradivo i više kriterijume veća je šansa da će sa njega dolaziti sposobniji programeri. Ovo naravno ne znači da sa bilo kog fakulteta ne mogu doći sjajni programeri, ali na nekim fakultetima je potrebno uložiti veći trud van ispita da bi se to postalo.
Moram da naglasim da je moguće biti odličan programer i bez fakulteta, ali to zahteva organizaciju, motivaciju i samostalno učenje koje je retko ko sposoban da izvede. Potrebno je znati šta treba da učite da biste napredovali, što bi fakultet trebalo da vam nametne.
 
Samo da dodam:
Niko ne moze da te nauci programiranju, to moras uraditi sam. Skola, kurs, fakultet mogu sam da ti olaksaju put ka postizanju cilja. Kog cilja, to od tebe zavisi.
I ja da dodam da treba obratiti paznju na Ugovor sa IT Akademijom, jedini nacin da raskinete ugovor je da platite kompletnu skolarinu. Dakle ne mozete se predomisliti u medjuvremenu. Nakon iskustva s njima nikome ih ne preporucujem. Postoji mnostvo drugih obuka na Internetu gde su vasa prava mnogo bolje zasticena.
Ne nasedaj leba ti na ove likove. Necu da ni sa kim ulazim u rasprave ali zaista nemoj da bacas lovu, uostalom proguglaj malo...
Potpuno se slazem
 
Zenksa osoba bi isla na ovaj kurs, nije totalan pocetnik, najvise je zanima kako da dobije ACP sertifikat, e sad dal se ovo ispati za to, ili ima neko preporuku za neki kurs preko neta i kako se prijaviti za polaganje ?
It nudi polaganje za: Diplome i sertifikacije: Adobe Certified Professional
 
Još nisam čuo da neko traži Adobe sertifikat, mislim na kompaniju koja zapošljava. Ja ga nisam na kraju ni polagao, dobijao se tada samo u elektronskoj formi (2010/2011), ne znam kako je danas. Fizičke Adobe diplome ne postoje koliko znam.
 
Pozdrav Ekipa, s obzirom da je upravu "završavam" tačnije neću je završiti par stvari koje bi novi polaznici trebali znati.

Cijena za ono što nudi ITAcademy je banalna 1.500e sa popustom za Frontend developera, prije svega predavanja ako radite sa daljine nisu funkcionalna uopće, lajv stream ide a interakcija 0, što znači da iako ste platili 3000 KM nemate nikakvu interakciju sa onim što učite.

Broj "Kurseva" tj ispita se povećava bez toga da li znate znanje ili ne, korisnički servis je najviše aktivan tokom naplate. Većinu stvari koje reklamiraju tj. čuda marketinga nisu istinita. Niti ćete biti "uspješan" programer niti ćete važiti za koji vrag.

Udemy kurseve piratujte i cjepajte CSS-HTML-Java, realno gledajući tri jezika za 12 mjeseci nije ostvarivo, čak iako vam pođe za rukom mnogo drugačije funkcioniše čitav sistem u praksi, sada kada već radim u IT polju (nisam imao certifikat) kada sam se zaposlio, napokon shvatam neke stvari i čemu služe u određenim jezicima.

Za vas koji želite grafički dizajn da učite, još više informacija o tome imate, trenutno radim kao jedan (bez certifikata i diploma).

TLDR; Čuvajte keš, ne vrijedi bacati novac na nešto što možete naći na youtube-u, nije sve black&white.
 
Slažem se da sve postoji na YouTube-u, ali ja lično imam problem sa učenjem putem tutorijala. Manjak koncentracije, volja ili šta već, ko će ga znati.
Upravo zbog toga i njihova (ITA) onlajn predavanja su meni bar promašena investicija.
Ali sa druge strane odlazak na predavanja, gde se sa većom pažnjom sve prati, gde možeš da pitaš umesto da premotavaš, gde komuniciraš sa živim bićem umesto ekranom...ipak je to dijametralno suprotna priča.
Nekome je i to bacanje para, meni nije bilo. Išao sam na sva predavanja, pomno pratio, naučio ono što me je tada zanimalo. Jedino se delimično kajem što sam bio tupav pa nisam upisao print, nego web...jer bilo kakve kodove sam batalio maltene u startu i prebacio se isključivo na grafički deo. Ali dobro, evo već punih 12 godina radim i živim od toga. Frilensujem i dalje, nije neka banja i ne mlatim lovu kao programeri, ali eto mrdam, crk'o još nisam. :)
 
^Amin.
Čak iako imate online predavanja, sigurno postoji način zakazivanja konsultacija.

Problem sa konsultacijama je sledeći, kao i na državnim fakultetima:
onaj ko neradi redovno ili nije dovoljno posvećen onome što uči (nezainteresovanost, nedovoljna motivacija) neće ni znati šta ne zna to jest šta da pita.
Onda u startu odbacuje konsultacije. Što je ogromna greška.
Asistenti, posebno početnici su samomotivisani da vas poguraju i usmere čak i ako shvate da niste učili i ne znate materiju.

Jeste, kodiranje se može naučiti i potpuno samostalno. I to važi za deo ljudi koji već poseduju neke veštine i dovoljno samomotivisanosti.
Zapitajte se onda zašto ste vi krenuli baš ovim putem?
Ne odustajte od svojih želja.
 
Nije fakultet. Diploma vredi manje od Megatrenda, Singidingi i sličnih. A i te diplome su od malog značaja, više su tu da možeš reći "e imam diplomu" ili ako poslodavcu treba za nešto, neki konkurs itd. Inače ti niko ozbiljan na poziciji u firmi to neće uzeti za ozbiljno, pričam o privatnim našim faksovima koji nisu RAF. Realno sada u krizi znači ETF, MATF, manje Fon. Ovo ostalo ne znači puno a IT Akademija trenutno vredi tačno 0 bodova. Prošlo je vreme kada su vukli za rukav sa ulice i davali 2000 evra frontendovcima sa završenim kursom IT Akademije.

Bačena para, ali tvoja je pa bacaj ako ti volja.

Drugo potiče od ComTrade, a to je... pa da ne širimo temu, tu mogu samo poene dobiti. Samo da znaš da firma dobra nije a takva im je i akademija.

Edit: Da dodam još ovo. Ozbiljan tečaj, fakultet, zovi kako hoćeš ima sledeće:
  • jasno utvrđene kriterijume koji se ne menjaju po potrebi
  • dostupno nastavno osoblje studentima u prostorijama ustanove većim delom godine u jasno definisano vreme koje nije kraće od radnog vremena
  • jasno definisanu organizaciju gde i ako dolazi do promena tu cirkuliše manja grupa ljudi, koji su sve interni ljudi, ne dođe neko s Marsa pa eto ga dekan ili nešto slično
  • jasno utvrđene programe i trajanje tih programa koji se ne menjaju kako nekom dune
  • diplome i sertifikacije se izdaju na tačno utvrđen način i poprilično redovno
  • zgradu/prostorije u kojima se izvršava nastava barem dve decenije (osim ako nije neki privremeni razmeštaj u pitanju)
i još mnogo toga što upućuje na stabilnost u svakom smislu.
Obrazovna ustanova mora ispunjavati sve ove kriterijume da bi imala ikakvog smisla. Ono što ne ispunjava je prevara, brzi cash-grab, nešto za privremenu upotrebu određene klase ljudi u određenom momentu.
 
Poslednja izmena:
Zaobići zbog čega?! Može neka (svežija) informacija, hvala!
Imaju veliki problem sa akreditacijom za novih 7 godina (od 2024. - 2031.). Ako je i prođu (dobiju pozitivnu ocenu recezentske komisije, što nužno nije ni potrebno jer KAPK donosi rešenja o akreditaciji viskoškolskih ustanova i studijskih programa), proći će je zbog politike (na najvišem nivou), što bi rekli "preko veze".

Ako te baš zanima, postoje standardi koji moraju (a videće se da neki i ne moraju) da se ispune:

 
Sad vidim da se ovde piše o onim jednogodišnjim kursevima. Moje prethodno izlaganje je se odnosilo na:
Što mu dođe na isto jer se radi o istim "firmama".
 
Ista meta, isto odstojanje. Kursevi bilo koje vrste su irelevantni, osim možda za zanate. Viša škola je besmislica koja još uvek postoji i dodatno je obesmišljena ukidanjem mogućnosti prelaska na akademske studije 2017. Ni diploma fakulteta nije nikakva garancija, ali u mom slučaju, validna je ako rešim da stvorim dugometražni film i kao producent se prijavim za učešće na festivalu.
 
Мора се доста радити индивидуално, није битно да само имаш папир да си нешто завршио. Некима је помогло, али много више је оних који тешко дођу до првог посла након курса. Доста више се тражи од почетника негопре 2-3 године.
 
Brat od tetke se opasno zagrejao da upise njihov kurs za sistem administratora, privucen reklamom...
Kad procitam sve ove postove ne znam da li treba da ga odgovaram od toga ili da mu preporucim neku alternativu. :confused:
On je covek razocaran u svoju struku (a zavrsio je jedan drustveni faks) i zeli da okrene novi list. Ne mogu da mu preporucim da upise faks nanovo jer je vec u ozbiljnim godinama, dobio je zenu i dete i nije realno da se vraca studentskom zivotu.
A nije duduk za racunare,sve on sam sebi skine, instalira i podesi. Namesti dual boot kao od sale, napravi particije, podesi firewall, okruzenje...
 
Brat od tetke se opasno zagrejao da upise njihov kurs za sistem administratora, privucen reklamom...
Kad procitam sve ove postove ne znam da li treba da ga odgovaram od toga ili da mu preporucim neku alternativu. :confused:
On je covek razocaran u svoju struku (a zavrsio je jedan drustveni faks) i zeli da okrene novi list. Ne mogu da mu preporucim da upise faks nanovo jer je vec u ozbiljnim godinama, dobio je zenu i dete i nije realno da se vraca studentskom zivotu.
A nije duduk za racunare,sve on sam sebi skine, instalira i podesi. Namesti dual boot kao od sale, napravi particije, podesi firewall, okruzenje...
 
Da li treba da ga odgovaram od toga ili da mu preporucim neku alternativu. :confused:
Ovo drugo. Neka se usko specijalizuje za jedno okruženje i po mogućstvu ako gleda da upadne na konkretnu radnu poziciju, nauči šta treba za to kako kažu pravila kuće. Kombinacija je bezbroj, a kad nađe sebi mesto, prekvalifikovaće se za bolje, preći tamo i napustiti to trenutno. Imaš firme koje traže, lupam, Microsoft Azure ili Cisco sertifikat, primera radi, a isto tako i one koje se oslanjaju na reference i preporuke ili ništa od toga, ali sve je relativno.
 
U ovom momentu za ljude u godina bez barem 5 godina konkretnog iskustva (tu ne spada freelance i slično) nema posla za sysadmin. Jedini faks koji se pika u ovom momentu je ETF, mladost kandidata igra veliku ulogu.
Ne bi da rušim sneška ali za kolegu nema posla u ovom momentu u ovoj struci. To je realnost.

Prošlo vreme prekvalifikacije u IT zbog para… cena rada opada, traže se jeftinije zamene za skupe stručnjake…

Btw Megatrend propo, Singi je sledeći. Polako se stvari vraćaju na svoje mesto.

Reci kolegi da udje u politiku to na ovim prostorima nikada neće doživeti pad bilo koje vrste…
 
U ovom momentu za ljude u godina bez barem 5 godina konkretnog iskustva (tu ne spada freelance i slično) nema posla za sysadmin. Jedini faks koji se pika u ovom momentu je ETF, mladost kandidata igra veliku ulogu.
Ne bi da rušim sneška ali za kolegu nema posla u ovom momentu u ovoj struci. To je realnost.
Ti si, programer?
 
U ovom momentu za ljude u godina bez barem 5 godina konkretnog iskustva (tu ne spada freelance i slično) nema posla za sysadmin. Jedini faks koji se pika u ovom momentu je ETF, mladost kandidata igra veliku ulogu.
Ne bi da rušim sneška ali za kolegu nema posla u ovom momentu u ovoj struci. To je realnost.
Uh, crno da ne moz' biti crnje.
 
Nazad
Vrh Dno