»RSS Benchmark sajt

Strana 8 od 23 PrvaPrva ... 45678910111218 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 106 do 120 od ukupno 338

Tema: IT Akademija (gubljenje vremena i para)

Banned
        Na forumu od
        Mar 2012
        Poruka
        9.895
        Ljudi jel vi razlikujete "isturena odeljenja" i stvarne državne fakultete koji rade po 40-50 godina ?
        Npr u Jagodini postoji "Pedagoški fakultet" i ništa drugo - sva ostala isturena odeljenja i privatni fakulteti su sprdnja (ima i u Kragujevcu nešto iz Peći - to je druga priča)...
        Da li shvatate da je normalno da npr "Fakultet za hotelijerstvo i turizam" bude u Vrnjačkoj banji ili "Tehnički fakultet" univerziteta u Beogradu bude u Boru ?
        To je po meni i odlično jer se sprečava odlazak mladih iz manjih gradova i centralizacija koja je pogubna po našu zemlju u mnogim sferama
        Šta ima neko šumarstvo ili rudarstvo da studira u Beogradu pored Bora?

Ista je situacija sa NS i NI univerzitetom - konkretno Subotica/ Zrenjanin/Sombor/Vranje/Leskovac ...
        Npr mnogo ljudi (znam konkretno četvoro - od njih je jedan šef jedne gradske službe i ne skida se sa TV-a ) koji ne mogu da polože na TF Čačak pedagogiju/psihologiju/dokimologiju ... idu u Zrenjanin jer je tamo lakše

EDIT: Sad videh npr ovo "Економски факултет (1960. године) - Седиште је у Суботици, са одељењима у Новом Саду и Бујановцу"
        To je već druga priča ...
        Menjao Šumadinac : 18.02.2016. u 01:52

Member Avatar korisnika Chupo
        Na forumu od
        Dec 2007
        Poruka
        2.860
      3. Moja mašina
        • CPU: Core i7 8700K + Hyper 212X
        • MoBo: GA-Z370-HD3P
        • RAM: 32GB DDR4 2133 MHz HyperX
        • VGA: EVGA GTX 1060 SC 6GB
        • MON: ASUS VX279H
        • HDD: 240GB Kingston SSD x2 RAID0 + 4TB WD Blue
        • OPT: N/A
        • Case: Chieftec SH-03B-OP + CPS-750S
        • SND: ALC1150 + Labtec Arena 685
        • LAP: N/A
        • TV: Samsung 40" UHD
        • INET: DSL
      4. Samo cu ti jedno reci, sto ocigledno ne kapiras, ne zadrzavaju se mladi ljudi time sto ce da zavrse skolu/fakultet u svom rodnom mestu. Evo ja prvi sigurno necu ziveti u Nis-u po zavrsetku studija, a Loznica realno nema sta da mi ponudi da profesionalno (a kamo li bilo kako drugacije) napredujem. Znam da ce mnogi reci bolje da budem prvi u selu nego zadnji u gradu al taj fazon kod mene ne pali, ja hocu da budem cenjen stucnjak u svojoj oblasti, to u Loznici postati necu.

Šta ima neko šumarstvo ili rudarstvo da studira u Beogradu pored Bora?
        Zato sto visoko obrazovani i stucni profesori nece da zive u Boru, nego u Beogradu gde imaju svoje kolege/ljude iz istog obrazovnog staleza. Dobri strucnjaci i profesori hoce nekada da odgledaju neku predstavu u pozoristu naprimer, gde to ima u Boru, Loznici, Jagodini...

Oni koji rade u tim isturenim odeljenjima su cesto (znam po par primera iz Loznice) ljudi koji su zavrsili faks/doktorske studije cisto da bi ih zavrsili, odgovara im da rade za dobre pare i prodaju maglu, i naravno da budu glavne gazde u svom malom rodnom mestu.

VIP member Avatar korisnika zormanic
        Na forumu od
        Sep 2002
        Poruka
        1.654
      6. Moja mašina
        • CPU: Intel Core 2 Quad Q9400
        • MoBo: GIGABYTE P43-ES3G
        • RAM: HyperX 4GB
        • VGA: NVIDIA Quadro NVS 290
        • MON: LG 204WT
        • HDD: Kingston A400 & WD500GBAAKS & S.Baracuda320
        • OPT: Pioneer 112 & Teac540
        • Case: LC 600W
        • SND: SB Live Value 128
        • LAP: Dell Latitude D520, Acer ONE D270
      7. Mnogo priče oko jednostavnih stvari.
        Opšta banalizacija i ******izacija društva spustila je prag tolerancije, ali i mnoge druge brane i ustave pa navrlelo sa svih strana i svi oće na brzinu da su "neko i nešto". Izgubili su se mnogi kriterijumi u svim oblastima, a koren svega ipak je u obrazovnom sistemu jer je to neki "filter" kroz koji treba da se vrši ozbiljna selekcija ljudskih sposobnosti kroz znanje, veštinu i umenje.

Ja ne ulazim u rasprave sa takvim "diplomcima u pokušajima", već poodavno, jer umeju da budu drski u svom neznanju i nerazumevanju opšte slike ni najmanje. Posebno u društvu sličnih kvazi stručnjaka. Misle da im vređam ličnost i inteligenciju kad im pričam o tim nekim "sitnim ali bitnim razlikama" među faksovima, univerzitetima, sistemima selekcije itd ....

Za njih imam samo jednu narodnu mudrost:

"Mečka celi život provede u šumi, pa ostane mečka. Ne postane šumarski inžinjer!"
        Ako nastave sa laprdanjem dobiju samo produžetak:
        "Od mečke možeš samo da očekuješ na dalje nove mečiće, i ništa drugo!"

Member
        Na forumu od
        Jul 2009
        Poruka
        1.390
      9. Moja mašina
        • CPU: AMD Phenom II X3 720 BE
        • MoBo: GIGABYTE GA-MA770T-UD3P
        • RAM: Elixir 2x2 GB DDR3 1333
        • VGA: MSI R5770 1GB
        • MON: LG Flatron L1953TR
        • HDD: WD 400GB AAJB i WD 500GB AALS
        • OPT: PIONEER DVD-RW 111D
        • Case: ThermalTake WingRS - Chiftec CFT-600W-14CS
        • INET: Kablovska
      10. IT Akademija???

Postujem kolegu tomas.hokenberi sto zeli da u firmi ima hijerarhiju sto se tice obrazovanja ljudi, ali hocu da kazem da ne obeshrabri nikoga ovo sto on prica i bez obzira sta ste zavrsili, koji god faklutet ili ako uopste niste zavrsili fakultet a volite IT i programiranje, sedite i ucite, imate brdo materijala na internetu da postanete top developeri. To sto je neko zavrsio ETF nema nikakve veze sa tim kako ce se neko snaci u programiranjun i ne cini ga pametnijim od nekoga ko je zavrsio srednju skolu.
        Evo u mojoj firmi ima 24 zaposlena radnika, godisnji prihod za 2015. godinu nam je bio 720.000 evra bruto od posla koji radimo, a to je programiranje, s tim sto od svih zaposlenih samo dvoje ima fakultet vezan za programiranje, jedan je sa RAF-a a drugi sa ETFa ali ne iz Bg. Ostali su verovali ili ne, meteorologija, arhitektura, geografija... Ali svi oni posao programiranja rade vrhunski bez obzira sto nisu zavrsili fakultet vezan za tu struku ali sada vec svi oni imaju veliko iskustvo u svom poslu, i svi smo srecni jer svi odlicno zaradjujemo i poslujemo.
        Na praksi dajemo priliku svima koji imaju ZELJU i strast da se bave ovim poslom, pa tako imamo klince sa raznoraznih visih skola, fakulteta, srednjih skola.
        Shvatite jedno i nemojte biti obeshrabljeni, svi vi koji biste zeleli da budete programeri, samo rad rad i rad, trud, citajte, vezbajte i samo vezbajte i niko sa kojekakvih priznatih fakulteta nece biti u prednosti nad vama. Ne moze tebe fakultet da osposobi da odmah posle zavrsetka istog budes produktivan developer i neko ko ce odmah donositi profit. Praksa je stvar koja se gleda, kao i iskustvo, a ko je sta zavrsio je uglavom u ovom poslu nebitno, gledaju se ljudi koji odmah doprinesu firmi, i tako je u celom svetu.
        Firmu takodje necu imenovati. Pozdrav i samo ucite i ne odustajte, to vam je moj prijateljski savet.
        Menjao nikola1970 : 18.02.2016. u 08:45

Member Avatar korisnika Bobajakuda
        Na forumu od
        Sep 2013
        Poruka
        1.413
        Citat Citiram korisnika: nikola1970 Pogledaj poruku
        Postujem kolegu tomas.hokenberi sto zeli da u firmi ima hijerarhiju sto se tice obrazovanja ljudi, ali hocu da kazem da ne obeshrabri nikoga ovo sto on prica i bez obzira sta ste zavrsili, koji god faklutet ili ako uopste niste zavrsili fakultet a volite IT i programiranje, sedite i ucite, imate brdo materijala na internetu da postanete top developeri. To sto je neko zavrsio ETF nema nikakve veze sa tim kako ce se neko snaci u programiranjun i ne cini ga pametnijim od nekoga ko je zavrsio srednju skolu.
        Evo u mojoj firmi ima 24 zaposlena radnika, godisnji prihod za 2015. godinu nam je bio 720.000 evra bruto od posla koji radimo, a to je programiranje, s tim sto od svih zaposlenih samo dvoje ima fakultet vezan za programiranje, jedan je sa RAF-a a drugi sa ETFa ali ne iz Bg. Ostali su verovali ili ne, meteorologija, arhitektura, geografija... Ali svi oni posao programiranja rade vrhunski bez obzira sto nisu zavrsili fakultet vezan za tu struku ali sada vec svi oni imaju veliko iskustvo u svom poslu, i svi smo srecni jer svi odlicno zaradjujemo i poslujemo.
        Na praksi dajemo priliku svima koji imaju ZELJU i strast da se bave ovim poslom, pa tako imamo klince sa raznoraznih visih skola, fakulteta, srednjih skola.
        Shvatite jedno i nemojte biti obeshrabljeni, svi vi koji biste zeleli da budete programeri, samo rad rad i rad, trud, citajte, vezbajte i samo vezbajte i niko sa kojekakvih priznatih fakulteta nece biti u prednosti nad vama. Ne moze tebe fakultet da osposobi da odmah posle zavrsetka istog budes produktivan developer i neko ko ce odmah donositi profit. Praksa je stvar koja se gleda, kao i iskustvo, a ko je sta zavrsio je uglavom u ovom poslu nebitno, gledaju se ljudi koji odmah doprinesu firmi, i tako je u celom svetu.
        Firmu takodje necu imenovati. Pozdrav i samo ucite i ne odustajte, to vam je moj prijateljski savet.
        Svaka cast na ovom tekstu!

Banned
        Na forumu od
        Mar 2012
        Poruka
        9.895
        Pridružujem se čestitkama
        Prosto i jednostavno objašnjeno !

Citat Citiram korisnika: Chupo Pogledaj poruku
        Samo cu ti jedno reci, sto ocigledno ne kapiras, ne zadrzavaju se mladi ljudi time sto ce da zavrse skolu/fakultet u svom rodnom mestu. Evo ja prvi sigurno necu ziveti u Nis-u po zavrsetku studija, a Loznica realno nema sta da mi ponudi da profesionalno (a kamo li bilo kako drugacije) napredujem. Znam da ce mnogi reci bolje da budem prvi u selu nego zadnji u gradu al taj fazon kod mene ne pali, ja hocu da budem cenjen stucnjak u svojoj oblasti, to u Loznici postati necu.
        Zato sto visoko obrazovani i stucni profesori nece da zive u Boru, nego u Beogradu gde imaju svoje kolege/ljude iz istog obrazovnog staleza. Dobri strucnjaci i profesori hoce nekada da odgledaju neku predstavu u pozoristu naprimer, gde to ima u Boru, Loznici, Jagodini...

Oni koji rade u tim isturenim odeljenjima su cesto (znam po par primera iz Loznice) ljudi koji su zavrsili faks/doktorske studije cisto da bi ih zavrsili, odgovara im da rade za dobre pare i prodaju maglu, i naravno da budu glavne gazde u svom malom rodnom mestu.
        Ne znam da li si provalio, ali sam si lepo uočio problem
        To što se sve gura u jedan grad (vidim da bi ti ako može i borski rudnik preselio u krug dvojke ) nije dobro i ovakva situacija ne postoji u RAZVIJENIM decentralizovanim zemljama!!!
        Što se tiče studenta gledaš površno - mnogo znače univerziteti i fakulteti za gradove ....
        Svi studenti plaćaju kiriju, dažbine, žive u gradu - dakle troše pare, izlaze - sve to je mnogo bitno za svaki grad koji ima fakultet

Evo preporuke za još jedan link- http://www.itserbiapodcast.com
        Poput webinarium-a odličan sadržaj, evo baš juče slušam podcast o dečku iz Majdanpeka koji je sa srednjom školom trenutno direktor jedne od najboljih VPN kompanija - https://www.hidemyass.com
        Dečko rešio zadatak za 20 minuta koji nisu mogli programeri par nedelja i PREKO IRC-a dobio posao - sada je direktor u firme koja zapošljava 90 ljudi !

Posebno je interesantno kada je pričao da je u Majdanpek ADSL internet došao tek 2007-e i da se patio sa 20kbps
        Obavezno snimite i druge emisije - https://www.youtube.com/user/itserbi...ew=0&flow=grid
        Pošto je to podcast (samo audio) najbolje je slušati sa ovim programom https://play.google.com/store/apps/d...ly.pocketcasts jer youtube aplikacija nema "background play" mogućnost...
        Menjao Šumadinac : 18.02.2016. u 10:54

Member Avatar korisnika stopke
        Na forumu od
        Dec 2009
        Poruka
        3.855
      14. Moja mašina
        • CPU: Intel i5 4460 & LC Power LC-CC-120
        • MoBo: Asus B85M-G
        • RAM: 2x8gb 1600mhz DDR3 Kingston ValueRAM, Low Profile
        • VGA: ZOTAC GeForce GTX 1050 Ti OC Edition
        • MON: Dell P2414H LED IPS
        • HDD: Samsung 850 EVO 250gb + 500gb SamsungF3 + 640gb WD Blue + 2tb Seagate Barracuda
        • OPT: Samsung SH-S223C
        • Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl & Thermaltake Toughpower XT-575W
        • SND: Altec Lansing VS2721 & Cooler Master Storm Sirus-C
        • LAP: HP ProBook 650
        • TV: Panasonic TX-50CS520E
        • Ostalo: Mis: Asus Echelon 5600dpi KB: Cooler Master Storm Suppressor Gamepad: Logitech F310
      15. Drugar radi u Nordeusu vec nekoliko godina, nema diplomu. Ima ~3000e platu, verovatno i više. U njegovom slučaju nije bitan fax nego ogromno znanje koje poseduje.
        Menjao stopke : 18.02.2016. u 11:24

Member Avatar korisnika Dibidus
        Na forumu od
        Oct 2013
        Poruka
        161
        @nikola1970

bravo za tekst

Na forumu od
        Dec 2007
        Poruka
        2.860
      18. Moja mašina
      19. Citat Citiram korisnika: Danilo Pantelić Pogledaj poruku
        Ne znam da li si provalio, ali sam si lepo uočio problem
        To što se sve gura u jedan grad (vidim da bi ti ako može i borski rudnik preselio u krug dvojke ) nije dobro i ovakva situacija ne postoji u RAZVIJENIM decentralizovanim zemljama!!!
        Što se tiče studenta gledaš površno - mnogo znače univerziteti i fakulteti za gradove ....
        Svi studenti plaćaju kiriju, dažbine, žive u gradu - dakle troše pare, izlaze - sve to je mnogo bitno za svaki grad koji ima fakultet
        Tacno, problem svih "malih" mesta je clan based thinking, bolje da zaposlim svog sina/rodjaka/komsinicu/partijskog druga nego nekoga ko mi nije niko i nista, a dobar je strucnjak/odlicno radi svoj posao. Zbog toga u malim mestima ima sve manje i manje mladih/obrazovanih/inteligentnih ljudi, jer Beograd ili druge drzave im nude mogucnost da uspeju, i da postanu cenjeni a ne da ceo zivot zive u senci nekog lokalnog seljaka.

Daleko od toga da u Beogradu nema takvog zaposljavanja, ima ga gde hoces, ali takodje ima i mnogo mesta gde se taj sistem ne zarezuje dva posto, poput firmi u IT-u ili bilo kojoj privatnoj firmi. Da bi mala mesta bila konkurenta Beogradu treba im strucna/kvalitetna radna snaga koja zbog samog odnosa prema celom sistemu od strane lokalnih privrednika odlazi negde gde ce ih ceniti, onda ostaju oni koji nista ne vrede, pa posle rade za male pare i tako u krug. Pre par nedelja sam sa ocem bio u poslu da selim fabriku gajbica iz mesta kod Loznice u neko selo pored Aleksnica, zato sto je cena radne snage duplo manja. Mogli bi smo o ovome do sutra...

I da, za kraj, jadan je onaj grad koji se oslanja na pare od kirija/kupovine/izlazaka studenata, od koji vecina prezivljava sa po 10k mesecno.

Da ne idemo u preveliki OFF, IT akademiju i slicne ustanove ne treba upisivati jer im je odnos ulozeno dobijeno ocajan, sto vazi i za neke drzavne ustanove/fakultete. Ili knjige/internet u ruke i sami savladavajte tehniku programiranja ili zagrejte stolicu i zavrsite neki kvalitetan fakultet (ne mora u BG/Srbiji).

Banned
        Na forumu od
        Mar 2007
        Poruka
        13.912
        Posto sam otkrio u kojoj firmi doticni radi, stvari su mnogo jasnije. U pitanju je drzavna firma, naucnoistrazivacki institut. Naravno da primaju ljude sa ETFa primarno, pa i sa par srodnih fakulteta (tacnije smerova tih fakulteta). Sa Fon-a verovatno nisu primali diplomce dugo vremena, dok neki profesori Fon-a koji imaju veze sa institutom nisu uticali da se to promeni. Bilo bi katastrofalno po ovu drzavu kada bi naprasno posao tamo dobijali diplomci kojekakvih trange frange fakulteta. Dovoljno je sto firma nije profitabilna iako u njoj rade strucnjaci, zamisli da moramo da finansiramo nestrucne ljude iz budzeta kao u mnogim drugim granama privrede

Banned
        Na forumu od
        Mar 2012
        Poruka
        9.895
        U tom grmu leži zec
        Ovamo spominje firmu, a neće da kaže koja je, krije se, generalizuje i vređa iza nadimka na forumu ...
        Zapošljava i ispituje kandidate kao da radi HR neke IT kompanije, a ono državna sisa i još vređa određene delove zemlje
        Sad je sve jasnije ...

@Chupo
        Opet mašiš poentu, nema to veze sa veličinom grada nego sa našim mentalitetom (nije važno šta znaš, nego koga znaš i koju partijsku knjižicu imaš) ...
        Nego vidiš ti Čupo kako si ispao gore naivan
        Menjao Šumadinac : 18.02.2016. u 14:30

Member
        Na forumu od
        Jul 2009
        Poruka
        1.390
      23. Moja mašina
      24. Pa da, moglo se ocekivati da je drzavna firma pa nije ni cudo sto ima takve stavove oko obrazovanja i zaposljavanja (jer vam sa sigurnoscu kazem da privatne firme ne traze diplome vec samo znanje i iskustvo), i totalno se slazem sa njim i tako u drzavnim institucijama i treba da bude. Kamo lepe srece da je tako u svakoj ustanovi ove drzave...

Ali nije OK obeshrabrivati ljude takvim stilom pisanja u fazonu vi sto imate srednju skolu, višu ili kurs ste za štemovanje zidova a ovi sa faksom su genijalci svi redom i ako nemate ETF zaboravite na programiranje... Nebuloze.

To što neko nauči na ETF-u za 4-5 godina, svako ko stvarno IMA ŽELJU da uči, može sam kući da nauči za godinu
        Menjao nikola1970 : 18.02.2016. u 14:49

Na forumu od
        Dec 2007
        Poruka
        2.860
      26. Moja mašina
      27. To što neko nauči na ETF-u za 4-5 godina, svako ko stvarno IMA ŽELJU da uči, može sam kući da nauči za godinu
        Takvih ima jedan u milion.

Da je drugacije ETF bi odavno bio zatvoren i svi bi postajali eksperti za godinu dana.

Banned
        Na forumu od
        Mar 2012
        Poruka
        9.895
        Pa da, moglo se ocekivati da je drzavna firma pa nije ni cudo sto ima takve stavove oko obrazovanja i zaposljavanja (jer vam sa sigurnoscu kazem da privatne firme ne traze diplome vec samo znanje i iskustvo), i totalno se slazem sa njim i tako u drzavnim institucijama i treba da bude. Kamo lepe srece da je tako u svakoj ustanovi ove drzave...

Ali nije OK obeshrabrivati ljude takvim stilom pisanja u fazonu vi sto imate srednju skolu, višu ili kurs ste za štemovanje zidova a ovi sa faksom su genijalci svi redom i ako nemate ETF zaboravite na programiranje... Nebuloze.

To što neko nauči na ETF-u za 4-5 godina, svako ko stvarno IMA ŽELJU da uči, može sam kući da nauči za godinu
        Samo što ta njegova državna "firma" ima 600 zaposlenih (njegove reči) - jasno je svima kako se zapošljava kod nas u takvim "institucijama"...
        Nisu svi ti "naučnici" preko biroa dobili posao
        Vidiš i da G@W reče da nisu profitabilni - što verujem nikoga ne iznenađuje (a takva koncentracija "stručnjaka" na malom prostoru)!
        Inače podržavam da se samo sa državnim fakultetima može raditi državni posao ...
        Menjao Šumadinac : 18.02.2016. u 15:49

Member
        Na forumu od
        Jul 2009
        Poruka
        1.390
      30. Moja mašina
      31. Citat Citiram korisnika: Chupo Pogledaj poruku
        Takvih ima jedan u milion.

Da je drugacije ETF bi odavno bio zatvoren i svi bi postajali eksperti za godinu dana.
        Svako ko ima motivaciju da uci dnevno po 5-6 sati, moze to da ostvari. E sad, tu dolaze problemi, pa frustracija kad nesto ne mozes da resis, pa dignes ruke na neko vreme pa se opet vratis, pa se to otegne i *mjau**mjau**mjau*, prekoracio si godinu dana. Ali prakticno je izvodljivo, jos ako imas mentora sve se uci 3x brze bukvalno.

Danas fakulteti sluze samo za diplomu (uz koju bez veze neces moci da se zaposlis nazalost), jer su sve svi iskvarili po pitanju kvaliteta. Ne mozes da poredis fakultete danas i od pre 30-40 godina. Nekada su ljudi posle srednjih skola bili vise nego spremni da rade po fabrikama bez ikakvog doskolovavanja, a sada deca ne znaju gde su provela 4 godine. Znam po sebi i srednjoj elektrotehnickoj skoli koju sam ja zavrsio. Praksa nam je bila NULA!

U danasnjem svetu IT-a gde ti je sve na dohvat ruke na internetu, samo ti treba zelja za ucenjem i postici ces sve i vise od onoga ko misli da ce sa faksom da bude strucniji od nekoga bez skole. Ovo naravno vazi uglavnom za programiranje, jer se resursi za sve to stvarno mogu naci na internetu, opet bitna je volja i upornost.

Naravno da ne moze neko bez skole da bude bolji lekar ili hirurg od nekoga ko je zavrsio medicinu, jer to ne moze da se radi kuci i da se uci, ta praksa kuci ne postoji, ali za IT je itekako moguce.
        Menjao nikola1970 : 18.02.2016. u 15:56

Strana 8 od 23 PrvaPrva ... 45678910111218 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •