Šta je novo?

IT Akademija (gubljenje vremena i para)

Za Johnsom Electric znam, stavise bio sam kod njih dve nedelje na praksi i video sta se i kako radi. Dzabe dobre plate kada mi narod ovde ne odgovara, da ne pominjem politicare, i generalno ceo izgled grada.

Opet cu ti reci, svhra mog boravka u Nisu je da zavrsim studije i da se ili vratim u Loznicu, ili (mnogo verovatnije) preselim u BG/USA, ovde da ostajem necu sigurno.
 
Poslednja izmena od urednika:
Za ljude sa (odgovarajucom) srednjom skolom imamo mesta namenjena ljudima sa srednjom skolom (npr. mesta tehnicara koji se bave postavljanjem mrezne infrastrukture). Ne primamo ih na mesta developera.

Primamo i ljude koji imaju "ne-IT" formalno visoko obrazovanje, ali imaju potvrdjeno visegodisnje (minimum 5 godina rada u oblasti od interesa) iskustvo u IT, i to posle formalne i prakticne provere znanja.

A koja je realna razlika u plati izmedju developera i ekipe koja vrsi tehnicke probleme, instalacija hardvera i ostalog(duplo, trecina ili koliko manje) ? Da li ima veze do iskustva samog pojedinca koji se zaposljava ili samo do skole koju je zavrsio(posto vidim da se IT akademije ne ceni nesto puno)?
 
A koja je realna razlika u plati izmedju developera i ekipe koja vrsi tehnicke probleme, instalacija hardvera i ostalog(duplo, trecina ili koliko manje) ? Da li ima veze do iskustva samog pojedinca koji se zaposljava ili samo do skole koju je zavrsio(posto vidim da se IT akademije ne ceni nesto puno)?

Plate svih zaposlenih rastu sa iskustvom, ali su plate tehnicara naravno nize. Iskusnom tehnicaru treba desetak godina rada da dostigne platu developera pocetnika. Naravno uvek postoje "specijalni slucajevi". Plata ide prema slozenosti posla. Posao instalacije je jednostavniji, ljudi koji to rade su lako zamenljivi. Ne postoji neki imperativ da zadrzis tehnicara koga saljes da "stema zidove" i ubada kablove, srafi kucista u rekove itd. Ako nije zadovoljan platom, nije problem da ode, ima 5 drugih koji jedva cekaju isto mesto, a za njihovu obuku nisu potrebne godine vec par meseci. Posledicno ista mesta su losije placena. C/C++ i Java developeri su trazena "roba" na trzistu rada i logicno je da ce im se dati plate koje su u startu 60+% vece od plate tehnicara. Iskusnog developera zelis da zadrzis ako je to ikako moguce. Novog je tesko pronaci i (do)obuciti. I naravno sat developera jednostavno vise vredi od sata tehnicara sa srednjom skolom. Najcesce primamo iz ETS Nikola Tesla ili slicnih skola tehnicare,a diplomce "Visoke skole elektrotehnike i racunarstva" (vise elektrotehnicke) kao vodje timova tehnicara (oni su placeni naravno bolje od obicnih tehnicara sa srednjom skolom).

IT akademiju ne uzimamo u obzir. Diplomac srednje elektrotehnicke skole sa zavrsenom IT akademijom je za nas diplomac srednje elektrotehnicke skole. U slucaju da se javi vise ljudi na konkurs za tehnicara to se moze uzeti u obzir ako su svi ostali parametri jednaki, ali nece dobiti mesto developera.
 
Za ovu generalizaciju, predrasude i vređanje se u "pripizdinama" zapadne Evrope dobija zahvalnica i otkaz u roku od par dana ;)

Sreća pa je lepota IT-a u tome da čovek može da radi gde hoće i za koga hoće ...
Situacija je takva da nema dovoljno ljudi na tržištu rada tako da ima mesta i za srednju stručnu spremu ...


Realnost je da više od pola ljudi koji i trenutno rade nema fakultet (čak ni privatni) - http://startit.rs/istrazivanje-srpski-programeri-plate-obrazovanje/

Vrlo gresis. Treba reci istinu o raznim "univerzitetima iz Mrdjuse Donje". Cast retkim izuzecima, ali vecina su u rangu najgorih privatnih univerziteta i sluze samo kao "diploma mills".


Tehnicki fakultet u Cacku je istureni deo Univerziteta u Kragujevcu i deli zajednicku osobinu sa svim "isturenim odeljenjima", a to je da je kvalitet nastave i stecenog znanja gori nego "u centrali".
Npr. nekada je ETF Beograd imao "istureno odeljenje" u Jagodini (Svetozarevu) i to odeljenje je bilo komedija od fakulteta. Sluzilo je uglavnom samo da se podele diplome odabranim zaposlenima u EPS-u koji nisu mogli da zavrse "pravi ETF" a uz partijsku podrsku su uznapredovali, pa ih je samo nedostatak odgovarajuce diplome kocio da dalje napreduju. Bilo je skoro nemoguce preci sa tog fakulteta "u centralu". Slicno, na ETF iz Pristine su predavali profesori sa ETF Beograd, a u slucaju prelaska sa ETF Pristina na ETF Beograd mnogi su trazili dopunsko ispitivanje za predmete polozene u Pristini kod istog predmetnog nastavnika. Ti se zapitaj zasto je bilo tako. A priznavali su bez problema ispite sa FTN Novi Sad ili sa Elektronskog u Nisu itd.


Sto se tice liste koju su postavio, ona je potpuno irelevantna zato sto joj uzorak nereprezentativan, odnosno metodologija uzorkovanja pogresna. Sto se vidi i po smesnim rezultatima vezanim za tehnologije.

Imas medjutim pravo da IT kadra ima izuzetno malo u Srbiji i da je potraznja velika. Jedino zaboravljas da nisu svi IT poslovi jednako kompleksni. Jedne poslove rade tehnicari sa srednjom skolom, druge "script kiddes" koji rade u Javascriptu, a trece C/C++/Java/Oracle developeri. Niti su svi jednako placeni, niti su svi jednako kompleksni.
 
A kakvo je stanje sa privatnim fakuktetima pri zaposljavanju? Rekao si da je Raf cenjen, to je predpostavljam onaj cetvorogodisnji smer sto kosta bese oko 10ak 000 evra. A sta je sa trogodisnjim smerom na rafu? Onome na singidunumu? Kako se ti fakukteti vrednuju pri zaposljavanju u tvojoj firmi I uopste u srbiji ili inostranstvu?
 
Koja firma je u pitanju?
 
A kakvo je stanje sa privatnim fakuktetima pri zaposljavanju? Rekao si da je Raf cenjen, to je predpostavljam onaj cetvorogodisnji smer sto kosta bese oko 10ak 000 evra. A sta je sa trogodisnjim smerom na rafu? Onome na singidunumu? Kako se ti fakukteti vrednuju pri zaposljavanju u tvojoj firmi I uopste u srbiji ili inostranstvu?
Ja mogu da ti pouzdano kazem samo za svoju firmu (izostavicu podatak o kojoj se radi (firma je u Bgd i ima oko 600 zaposlenih od kojih se polovina bavi IT-om, a ostali drugim (srodnim) aktivnostima) u cilju ocuvanja anonimnosti). Druge firme imaju drugacije kriterijume, neke jos restriktivnije, neke mnogo opustenije.

Generalno od privatnih primamo samo sa RAF-a. RAF primamo "akademske" diplomce na mesta developera, a "strukovne" na ista radna mesta za koja inace primamo diplomce "Visoke skole elektrotehnike i racunarstva". To naravno nije zakucano "za vjeki vekov". Ako se neki drugi privatni IT fakultet izdigne iz mulja u kome su vecina primacemo i sa njega.

Sto se tice inostranstva tu zavisi na sta mislis.

Ako mislis na dalje studiranje u inostranstvu tu ce ti gledati da li imas formalno zavrsene osnovne studije koje su ekvivalent njihovim i zavisno od toga kako prodjes na testovima (GRE, itd.) bices upisan ili ne.

Ako mislis na zaposljavanje onda ce pre svega gledati sta ti znas. Vecina stranih firmi slabo poznaje srpske fakultete i gledace dobro da te provere. Problem vecine srpskih privatnih fakulteta jeste upravo u domenu znanja. Daju malo sustinskih znanja i zavaravaju studente da su nesto naucili gomilom fancy ispita u kojima se tek nesto malo zagrebe po povrsini i nauci par termina, a diplomci, ako se nisu sami dodatno potrudili, uglavnom pojma nemaju, bez obzira na "desetke" u indeksima i diplome "internacionalnih studija IT-a".
 
Poslednja izmena:
Ocuvanje anonimnosti firme, zasto?
 
Ocuvanje anonimnosti firme, zasto?

Ocuvanja moje anonimnosti. Ovde i na drugim forumima gde koristim isti nickname (ukljucujuci i neke gde se uglavnom bave politikom) ima ljudi iz mog okruzenja (posla, drustva, itd). Sa par sitnica se lako moze pogoditi real-life info. Nazovi me paranoicnim ali tako je.
 
Poslednja izmena:
Plate svih zaposlenih rastu sa iskustvom, ali su plate tehnicara naravno nize. Iskusnom tehnicaru treba desetak godina rada da dostigne platu developera pocetnika. Naravno uvek postoje "specijalni slucajevi". Plata ide prema slozenosti posla. Posao instalacije je jednostavniji, ljudi koji to rade su lako zamenljivi. Ne postoji neki imperativ da zadrzis tehnicara koga saljes da "stema zidove" i ubada kablove, srafi kucista u rekove itd. Ako nije zadovoljan platom, nije problem da ode, ima 5 drugih koji jedva cekaju isto mesto, a za njihovu obuku nisu potrebne godine vec par meseci. Posledicno ista mesta su losije placena. C/C++ i Java developeri su trazena "roba" na trzistu rada i logicno je da ce im se dati plate koje su u startu 60+% vece od plate tehnicara. Iskusnog developera zelis da zadrzis ako je to ikako moguce. Novog je tesko pronaci i (do)obuciti. I naravno sat developera jednostavno vise vredi od sata tehnicara sa srednjom skolom. Najcesce primamo iz ETS Nikola Tesla ili slicnih skola tehnicare,a diplomce "Visoke skole elektrotehnike i racunarstva" (vise elektrotehnicke) kao vodje timova tehnicara (oni su placeni naravno bolje od obicnih tehnicara sa srednjom skolom).

IT akademiju ne uzimamo u obzir. Diplomac srednje elektrotehnicke skole sa zavrsenom IT akademijom je za nas diplomac srednje elektrotehnicke skole. U slucaju da se javi vise ljudi na konkurs za tehnicara to se moze uzeti u obzir ako su svi ostali parametri jednaki, ali nece dobiti mesto developera.

Da li postoji mogucnost da se gleda prethodno iskustvo "tehnicara" vezano za platu ili se sve generalizuje na osnovu nivoa obrazovanja?

Tipa ja zavrsio faks ali ne znam u praksi da primenim vecinu stvari a dodje neki srednjoskolac koji je radio razne slicne poslove i ja opet dobijem vecu platu bez obzira?
 
Da li postoji mogucnost da se gleda prethodno iskustvo "tehnicara" vezano za platu ili se sve generalizuje na osnovu nivoa obrazovanja?

Tipa ja zavrsio faks ali ne znam u praksi da primenim vecinu stvari a dodje neki srednjoskolac koji je radio razne slicne poslove i ja opet dobijem vecu platu bez obzira?

Nemam pojma kako je u drugim firmama (svaka firma je svet za sebe) ali kod nas ljudi sa srednjom skolom rade jednu vrstu poslova, a ljudi sa fakultetom drugu vrstu poslova. Nema preklapanja. Principijelno je ovako:

Srednja skola == stemovanje zidova, montaza rekova, kabliranje, srafljenje, razvoz opreme, bazicna instalacija OS (najcesce sa CD-ova sa skriptovanom instalacijom), montaza raznog drugog hardvera, bazicno testiranje instaliranog na terenu.

Strukovne studjije = rukovodioci timova tehnicara, organizacija rada na terenu, nabavka opreme, organizacija testiranja na terenu, itd. Izrada projektne dokumentacije u odredjenim domenima.

Fakultet = razvoj softvera, projektovanje softvera, projektovanje hardverskih resenja, projektovanje telekomunikacionih resenja, izrada projektne dokumentacije itd.

Kada raspisujemo konkurse za odredjena radna mesta uvek dajemo opis trazenih kvalifikacija. Ako trazimo inzenjera za razvoj softvera, trazicemo ETF, PMF,FON, RAF i slicne. Necemo razmatrati prijave ljudi sa srednjom skolom i zavrsenim IT akademijama, X-godina iskustva itd. Prva trijaza je odbacivanje prijava koje ne ispunjavaju formalne uslove.

"Iskusan" tehnicar moze da dobije bolju platu u opsegu plata za tehnicare, ali ce raditi posao tehnicara. Tehnicar sa srednjom skolom nece raditi posao inzenjera. Nikada. Bez obzira na "iskustvo". Imali smo takve koji su bili "nezadovoljni" posto su "iskusni" a inzenjeri pocetnici su imali u startu vece plate. Pozeleli smo im puno srece na novim radnim mestima u drugim firmama.


U principu u firmama gde redovno iste poslove daju ljudima sa fakultetima i visokim strukovnim skolama, i ljudima sa srednjom skolom najcesce zapravo nemaju poslove za koje je potrebno zaista fakultetsko obrazovanje. Svakome sa (IT) fakultetom ko radi u takvim firmama, a nije totalni duduk, i plata nije ekstremno dobra, mogu samo da preporucim da sto pre bega iz takve firme. Rad na poslovima ispod svog kvalifikacionog nivoa postepeno dovodi do "zaostajanja u struci", a bogme i do izvesnog nivoa "zatupljivanja". Posle vise godina rada na poslovima ispod svog kvalifikacionog nivoa smanjuje se konkurentnost na sledecim poslovima.

Npr. hipoteticki svrseni ETF-ovac koji radi 10 godina u hipotetickoj firmi koja se bavi sklapanjem i prodajom PC racunara, gde mu je glavni posao da uklapa maticne ploce sa CPU, grafickom, kucistem i kulerom, posle 10 godina takvog posla vise nije kandidat ni za razvoj bilo kakvog ozbiljnog softvera, a jos manje za projektovanje ozbiljnih hardverskih resenja.
 
Poslednja izmena:
Vrlo gresis. Treba reci istinu o raznim "univerzitetima iz Mrdjuse Donje". Cast retkim izuzecima, ali vecina su u rangu najgorih privatnih univerziteta i sluze samo kao "diploma mills".


Tehnicki fakultet u Cacku je istureni deo Univerziteta u Kragujevcu i deli zajednicku osobinu sa svim "isturenim odeljenjima", a to je da je kvalitet nastave i stecenog znanja gori nego "u centrali".
Npr. nekada je ETF Beograd imao "istureno odeljenje" u Jagodini (Svetozarevu) i to odeljenje je bilo komedija od fakulteta. Sluzilo je uglavnom samo da se podele diplome odabranim zaposlenima u EPS-u koji nisu mogli da zavrse "pravi ETF" a uz partijsku podrsku su uznapredovali, pa ih je samo nedostatak odgovarajuce diplome kocio da dalje napreduju. Bilo je skoro nemoguce preci sa tog fakulteta "u centralu". Slicno, na ETF iz Pristine su predavali profesori sa ETF Beograd, a u slucaju prelaska sa ETF Pristina na ETF Beograd mnogi su trazili dopunsko ispitivanje za predmete polozene u Pristini kod istog predmetnog nastavnika. Ti se zapitaj zasto je bilo tako. A priznavali su bez problema ispite sa FTN Novi Sad ili sa Elektronskog u Nisu itd.


Sto se tice liste koju su postavio, ona je potpuno irelevantna zato sto joj uzorak nereprezentativan, odnosno metodologija uzorkovanja pogresna. Sto se vidi i po smesnim rezultatima vezanim za tehnologije.

Imas medjutim pravo da IT kadra ima izuzetno malo u Srbiji i da je potraznja velika. Jedino zaboravljas da nisu svi IT poslovi jednako kompleksni. Jedne poslove rade tehnicari sa srednjom skolom, druge "script kiddes" koji rade u Javascriptu, a trece C/C++/Java/Oracle developeri. Niti su svi jednako placeni, niti su svi jednako kompleksni.
Bla bla, gomila tvrdnji izrečena bez ikakvih konkretnih činjenica ...
Gde piše da svi fakulteti jednog univerziteta moraju da budu u istom gradu i kako si to povezao sa glupostima iz Jagodine ?
Ni na jednom od 4 državna univerziteta (ne računam Prištinski i ono u NP jer je to stvarno politička kreacija) u Srbiju to nije slučaj!

Konkretno znam dosta ljudi sa TF-a koji rade u "KG Comtrade" firmi na vrlo odgovirnim poslovima ...

A ovo što ne želiš da kažeš u kojoj firmi radiš (a spominješ 50 puta) mislim da je sve reklo i da ne stojiš iza gore izrečenih tvrdnji :)

Jednostavno kenjanje i generalizovanje po netu koje i nema veze sa temom (it akademija je inače tema)...

Ova teta koja predaje psihološke i pedagoške predmete bi ti vrlo brzo objasnila da grešiš i kako se zovu te tvoje izrečene tvrdnje - http://www.ftn.kg.ac.rs/dragana.bjekic
 
Poslednja izmena:
sto se obrazovanja tice, drugar biona visoj u bg-u (zavrsio pre par godina), i kaze cuti imamo sutra najtezi ispit, a mi ga pitamo po cemu je najtezi, a on kaze ne daju nam da prepisujemo,

drugi drugar kaze, ma matematika je svuda ista, i na drzavnom i na privatnom i na ovim ovcarsko-kablarskim visim/fakultetima, onda dok sam ja gudeo matematiku na saobracajnom fakultetu dobra 2 meseca, on kaze, e doso profesor, rekao nam je da je lepo raspolozen i dao nam sestice, svi smo polozili :D
inace taj drugar je na nekom isturenom odeljenju nekog univerziteta blablabla
 
Da se ne lazemo, covek je 100% u pravu za fakultete.
Ta 'isturena odeljenja' jesu, najblaze receno, ne daj boze.
Ja bih npr, da sam u poziciji da zaposljavam ljude, uvek dao prednost onima sa Bg univerziteta, ili iz Ns-a.
Ovo ostalo je generalno - meh.
 
Ljudi jel vi razlikujete "isturena odeljenja" i stvarne državne fakultete koji rade po 40-50 godina ?
Npr u Jagodini postoji "Pedagoški fakultet" i ništa drugo - sva ostala isturena odeljenja i privatni fakulteti su sprdnja (ima i u Kragujevcu nešto iz Peći - to je druga priča)...
Da li shvatate da je normalno da npr "Fakultet za hotelijerstvo i turizam" bude u Vrnjačkoj banji ili "Tehnički fakultet" univerziteta u Beogradu bude u Boru ?
To je po meni i odlično jer se sprečava odlazak mladih iz manjih gradova i centralizacija koja je pogubna po našu zemlju u mnogim sferama ;)
Šta ima neko šumarstvo ili rudarstvo da studira u Beogradu pored Bora?


Ista je situacija sa NS i NI univerzitetom - konkretno Subotica/ Zrenjanin/Sombor/Vranje/Leskovac ...
Npr mnogo ljudi (znam konkretno četvoro - od njih je jedan šef jedne gradske službe i ne skida se sa TV-a :)) koji ne mogu da polože na TF Čačak pedagogiju/psihologiju/dokimologiju ... idu u Zrenjanin jer je tamo lakše ;)

EDIT: Sad videh npr ovo "Економски факултет (1960. године) - Седиште је у Суботици, са одељењима у Новом Саду и Бујановцу"
To je već druga priča ...
 
Poslednja izmena:
Samo cu ti jedno reci, sto ocigledno ne kapiras, ne zadrzavaju se mladi ljudi time sto ce da zavrse skolu/fakultet u svom rodnom mestu. Evo ja prvi sigurno necu ziveti u Nis-u po zavrsetku studija, a Loznica realno nema sta da mi ponudi da profesionalno (a kamo li bilo kako drugacije) napredujem. Znam da ce mnogi reci bolje da budem prvi u selu nego zadnji u gradu al taj fazon kod mene ne pali, ja hocu da budem cenjen stucnjak u svojoj oblasti, to u Loznici postati necu.

Šta ima neko šumarstvo ili rudarstvo da studira u Beogradu pored Bora?

Zato sto visoko obrazovani i stucni profesori nece da zive u Boru, nego u Beogradu gde imaju svoje kolege/ljude iz istog obrazovnog staleza. Dobri strucnjaci i profesori hoce nekada da odgledaju neku predstavu u pozoristu naprimer, gde to ima u Boru, Loznici, Jagodini...

Oni koji rade u tim isturenim odeljenjima su cesto (znam po par primera iz Loznice) ljudi koji su zavrsili faks/doktorske studije cisto da bi ih zavrsili, odgovara im da rade za dobre pare i prodaju maglu, i naravno da budu glavne gazde u svom malom rodnom mestu.
 
Mnogo priče oko jednostavnih stvari.
Opšta banalizacija i ******izacija društva spustila je prag tolerancije, ali i mnoge druge brane i ustave pa navrlelo sa svih strana i svi oće na brzinu da su "neko i nešto". Izgubili su se mnogi kriterijumi u svim oblastima, a koren svega ipak je u obrazovnom sistemu jer je to neki "filter" kroz koji treba da se vrši ozbiljna selekcija ljudskih sposobnosti kroz znanje, veštinu i umenje.

Ja ne ulazim u rasprave sa takvim "diplomcima u pokušajima", već poodavno, jer umeju da budu drski u svom neznanju i nerazumevanju opšte slike ni najmanje. Posebno u društvu sličnih kvazi stručnjaka. Misle da im vređam ličnost i inteligenciju kad im pričam o tim nekim "sitnim ali bitnim razlikama" među faksovima, univerzitetima, sistemima selekcije itd ....

Za njih imam samo jednu narodnu mudrost:

"Mečka celi život provede u šumi, pa ostane mečka. Ne postane šumarski inžinjer!"

Ako nastave sa laprdanjem dobiju samo produžetak:
"Od mečke možeš samo da očekuješ na dalje nove mečiće, i ništa drugo!"
 
IT Akademija???

Postujem kolegu tomas.hokenberi sto zeli da u firmi ima hijerarhiju sto se tice obrazovanja ljudi, ali hocu da kazem da ne obeshrabri nikoga ovo sto on prica i bez obzira sta ste zavrsili, koji god faklutet ili ako uopste niste zavrsili fakultet a volite IT i programiranje, sedite i ucite, imate brdo materijala na internetu da postanete top developeri. To sto je neko zavrsio ETF nema nikakve veze sa tim kako ce se neko snaci u programiranjun i ne cini ga pametnijim od nekoga ko je zavrsio srednju skolu.
Evo u mojoj firmi ima 24 zaposlena radnika, godisnji prihod za 2015. godinu nam je bio 720.000 evra bruto od posla koji radimo, a to je programiranje, s tim sto od svih zaposlenih samo dvoje ima fakultet vezan za programiranje, jedan je sa RAF-a a drugi sa ETFa ali ne iz Bg. Ostali su verovali ili ne, meteorologija, arhitektura, geografija... Ali svi oni posao programiranja rade vrhunski bez obzira sto nisu zavrsili fakultet vezan za tu struku ali sada vec svi oni imaju veliko iskustvo u svom poslu, i svi smo srecni jer svi odlicno zaradjujemo i poslujemo.
Na praksi dajemo priliku svima koji imaju ZELJU i strast da se bave ovim poslom, pa tako imamo klince sa raznoraznih visih skola, fakulteta, srednjih skola.
Shvatite jedno i nemojte biti obeshrabljeni, svi vi koji biste zeleli da budete programeri, samo rad rad i rad, trud, citajte, vezbajte i samo vezbajte i niko sa kojekakvih priznatih fakulteta nece biti u prednosti nad vama. Ne moze tebe fakultet da osposobi da odmah posle zavrsetka istog budes produktivan developer i neko ko ce odmah donositi profit. Praksa je stvar koja se gleda, kao i iskustvo, a ko je sta zavrsio je uglavom u ovom poslu nebitno, gledaju se ljudi koji odmah doprinesu firmi, i tako je u celom svetu.
Firmu takodje necu imenovati. Pozdrav i samo ucite i ne odustajte, to vam je moj prijateljski savet. :)
 
Poslednja izmena:
Postujem kolegu tomas.hokenberi sto zeli da u firmi ima hijerarhiju sto se tice obrazovanja ljudi, ali hocu da kazem da ne obeshrabri nikoga ovo sto on prica i bez obzira sta ste zavrsili, koji god faklutet ili ako uopste niste zavrsili fakultet a volite IT i programiranje, sedite i ucite, imate brdo materijala na internetu da postanete top developeri. To sto je neko zavrsio ETF nema nikakve veze sa tim kako ce se neko snaci u programiranjun i ne cini ga pametnijim od nekoga ko je zavrsio srednju skolu.
Evo u mojoj firmi ima 24 zaposlena radnika, godisnji prihod za 2015. godinu nam je bio 720.000 evra bruto od posla koji radimo, a to je programiranje, s tim sto od svih zaposlenih samo dvoje ima fakultet vezan za programiranje, jedan je sa RAF-a a drugi sa ETFa ali ne iz Bg. Ostali su verovali ili ne, meteorologija, arhitektura, geografija... Ali svi oni posao programiranja rade vrhunski bez obzira sto nisu zavrsili fakultet vezan za tu struku ali sada vec svi oni imaju veliko iskustvo u svom poslu, i svi smo srecni jer svi odlicno zaradjujemo i poslujemo.
Na praksi dajemo priliku svima koji imaju ZELJU i strast da se bave ovim poslom, pa tako imamo klince sa raznoraznih visih skola, fakulteta, srednjih skola.
Shvatite jedno i nemojte biti obeshrabljeni, svi vi koji biste zeleli da budete programeri, samo rad rad i rad, trud, citajte, vezbajte i samo vezbajte i niko sa kojekakvih priznatih fakulteta nece biti u prednosti nad vama. Ne moze tebe fakultet da osposobi da odmah posle zavrsetka istog budes produktivan developer i neko ko ce odmah donositi profit. Praksa je stvar koja se gleda, kao i iskustvo, a ko je sta zavrsio je uglavom u ovom poslu nebitno, gledaju se ljudi koji odmah doprinesu firmi, i tako je u celom svetu.
Firmu takodje necu imenovati. Pozdrav i samo ucite i ne odustajte, to vam je moj prijateljski savet. :)
Svaka cast na ovom tekstu!
 
Pridružujem se čestitkama :)
Prosto i jednostavno objašnjeno !

Samo cu ti jedno reci, sto ocigledno ne kapiras, ne zadrzavaju se mladi ljudi time sto ce da zavrse skolu/fakultet u svom rodnom mestu. Evo ja prvi sigurno necu ziveti u Nis-u po zavrsetku studija, a Loznica realno nema sta da mi ponudi da profesionalno (a kamo li bilo kako drugacije) napredujem. Znam da ce mnogi reci bolje da budem prvi u selu nego zadnji u gradu al taj fazon kod mene ne pali, ja hocu da budem cenjen stucnjak u svojoj oblasti, to u Loznici postati necu.
Zato sto visoko obrazovani i stucni profesori nece da zive u Boru, nego u Beogradu gde imaju svoje kolege/ljude iz istog obrazovnog staleza. Dobri strucnjaci i profesori hoce nekada da odgledaju neku predstavu u pozoristu naprimer, gde to ima u Boru, Loznici, Jagodini...

Oni koji rade u tim isturenim odeljenjima su cesto (znam po par primera iz Loznice) ljudi koji su zavrsili faks/doktorske studije cisto da bi ih zavrsili, odgovara im da rade za dobre pare i prodaju maglu, i naravno da budu glavne gazde u svom malom rodnom mestu.

Ne znam da li si provalio, ali sam si lepo uočio problem :)
To što se sve gura u jedan grad (vidim da bi ti ako može i borski rudnik preselio u krug dvojke :)) nije dobro i ovakva situacija ne postoji u RAZVIJENIM decentralizovanim zemljama!!!
Što se tiče studenta gledaš površno - mnogo znače univerziteti i fakulteti za gradove ....
Svi studenti plaćaju kiriju, dažbine, žive u gradu - dakle troše pare, izlaze - sve to je mnogo bitno za svaki grad koji ima fakultet ;)


Evo preporuke za još jedan link- http://www.itserbiapodcast.com
Poput webinarium-a odličan sadržaj, evo baš juče slušam podcast o dečku iz Majdanpeka koji je sa srednjom školom trenutno direktor jedne od najboljih VPN kompanija - https://www.hidemyass.com
Dečko rešio zadatak za 20 minuta koji nisu mogli programeri par nedelja i PREKO IRC-a dobio posao - sada je direktor u firme koja zapošljava 90 ljudi !



Posebno je interesantno kada je pričao da je u Majdanpek ADSL internet došao tek 2007-e i da se patio sa 20kbps :)
Obavezno snimite i druge emisije - https://www.youtube.com/user/itserbiapodcast/videos?sort=dd&view=0&flow=grid
Pošto je to podcast (samo audio) najbolje je slušati sa ovim programom https://play.google.com/store/apps/details?id=au.com.shiftyjelly.pocketcasts jer youtube aplikacija nema "background play" mogućnost...
 
Poslednja izmena:
Drugar radi u Nordeusu vec nekoliko godina, nema diplomu. Ima ~3000e platu, verovatno i više. U njegovom slučaju nije bitan fax nego ogromno znanje koje poseduje.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li si provalio, ali sam si lepo uočio problem :)
To što se sve gura u jedan grad (vidim da bi ti ako može i borski rudnik preselio u krug dvojke :)) nije dobro i ovakva situacija ne postoji u RAZVIJENIM decentralizovanim zemljama!!!
Što se tiče studenta gledaš površno - mnogo znače univerziteti i fakulteti za gradove ....
Svi studenti plaćaju kiriju, dažbine, žive u gradu - dakle troše pare, izlaze - sve to je mnogo bitno za svaki grad koji ima fakultet ;)

Tacno, problem svih "malih" mesta je clan based thinking, bolje da zaposlim svog sina/rodjaka/komsinicu/partijskog druga nego nekoga ko mi nije niko i nista, a dobar je strucnjak/odlicno radi svoj posao. Zbog toga u malim mestima ima sve manje i manje mladih/obrazovanih/inteligentnih ljudi, jer Beograd ili druge drzave im nude mogucnost da uspeju, i da postanu cenjeni a ne da ceo zivot zive u senci nekog lokalnog seljaka.

Daleko od toga da u Beogradu nema takvog zaposljavanja, ima ga gde hoces, ali takodje ima i mnogo mesta gde se taj sistem ne zarezuje dva posto, poput firmi u IT-u ili bilo kojoj privatnoj firmi. Da bi mala mesta bila konkurenta Beogradu treba im strucna/kvalitetna radna snaga koja zbog samog odnosa prema celom sistemu od strane lokalnih privrednika odlazi negde gde ce ih ceniti, onda ostaju oni koji nista ne vrede, pa posle rade za male pare i tako u krug. Pre par nedelja sam sa ocem bio u poslu da selim fabriku gajbica iz mesta kod Loznice u neko selo pored Aleksnica, zato sto je cena radne snage duplo manja. Mogli bi smo o ovome do sutra...

I da, za kraj, jadan je onaj grad koji se oslanja na pare od kirija/kupovine/izlazaka studenata, od koji vecina prezivljava sa po 10k mesecno. :)

Da ne idemo u preveliki OFF, IT akademiju i slicne ustanove ne treba upisivati jer im je odnos ulozeno dobijeno ocajan, sto vazi i za neke drzavne ustanove/fakultete. Ili knjige/internet u ruke i sami savladavajte tehniku programiranja ili zagrejte stolicu i zavrsite neki kvalitetan fakultet (ne mora u BG/Srbiji).
 
Postujem kolegu tomas.hokenberi sto zeli da u firmi ima hijerarhiju sto se tice obrazovanja ljudi, ali hocu da kazem da ne obeshrabri nikoga ovo sto on prica i bez obzira sta ste zavrsili, koji god faklutet ili ako uopste niste zavrsili fakultet a volite IT i programiranje, sedite i ucite, imate brdo materijala na internetu da postanete top developeri. To sto je neko zavrsio ETF nema nikakve veze sa tim kako ce se neko snaci u programiranjun i ne cini ga pametnijim od nekoga ko je zavrsio srednju skolu.

Posto sam otkrio u kojoj firmi doticni radi, stvari su mnogo jasnije. U pitanju je drzavna firma, naucnoistrazivacki institut. Naravno da primaju ljude sa ETFa primarno, pa i sa par srodnih fakulteta (tacnije smerova tih fakulteta). Sa Fon-a verovatno nisu primali diplomce dugo vremena, dok neki profesori Fon-a koji imaju veze sa institutom nisu uticali da se to promeni. Bilo bi katastrofalno po ovu drzavu kada bi naprasno posao tamo dobijali diplomci kojekakvih trange frange fakulteta. Dovoljno je sto firma nije profitabilna iako u njoj rade strucnjaci, zamisli da moramo da finansiramo nestrucne ljude iz budzeta kao u mnogim drugim granama privrede :)
 
U tom grmu leži zec :)
Ovamo spominje firmu, a neće da kaže koja je, krije se, generalizuje i vređa iza nadimka na forumu ...
Zapošljava i ispituje kandidate kao da radi HR neke IT kompanije, a ono državna sisa i još vređa određene delove zemlje :D
Sad je sve jasnije ...

@Chupo
Opet mašiš poentu, nema to veze sa veličinom grada nego sa našim mentalitetom (nije važno šta znaš, nego koga znaš i koju partijsku knjižicu imaš) ...
Nego vidiš ti Čupo kako si ispao gore naivan :D
 
Poslednja izmena:
Pa da, moglo se ocekivati da je drzavna firma pa nije ni cudo sto ima takve stavove oko obrazovanja i zaposljavanja (jer vam sa sigurnoscu kazem da privatne firme ne traze diplome vec samo znanje i iskustvo), i totalno se slazem sa njim i tako u drzavnim institucijama i treba da bude. Kamo lepe srece da je tako u svakoj ustanovi ove drzave...

Ali nije OK obeshrabrivati ljude takvim stilom pisanja u fazonu vi sto imate srednju skolu, višu ili kurs ste za štemovanje zidova a ovi sa faksom su genijalci svi redom i ako nemate ETF zaboravite na programiranje... Nebuloze. :)

To što neko nauči na ETF-u za 4-5 godina, svako ko stvarno IMA ŽELJU da uči, može sam kući da nauči za godinu :)
 
Poslednja izmena:
Pa da, moglo se ocekivati da je drzavna firma pa nije ni cudo sto ima takve stavove oko obrazovanja i zaposljavanja (jer vam sa sigurnoscu kazem da privatne firme ne traze diplome vec samo znanje i iskustvo), i totalno se slazem sa njim i tako u drzavnim institucijama i treba da bude. Kamo lepe srece da je tako u svakoj ustanovi ove drzave...

Ali nije OK obeshrabrivati ljude takvim stilom pisanja u fazonu vi sto imate srednju skolu, višu ili kurs ste za štemovanje zidova a ovi sa faksom su genijalci svi redom i ako nemate ETF zaboravite na programiranje... Nebuloze. :)

To što neko nauči na ETF-u za 4-5 godina, svako ko stvarno IMA ŽELJU da uči, može sam kući da nauči za godinu :)

Samo što ta njegova državna "firma" ima 600 zaposlenih (njegove reči) - jasno je svima kako se zapošljava kod nas u takvim "institucijama"...
Nisu svi ti "naučnici" preko biroa dobili posao :)
Vidiš i da G@W reče da nisu profitabilni - što verujem nikoga ne iznenađuje (a takva koncentracija "stručnjaka" na malom prostoru)!
Inače podržavam da se samo sa državnim fakultetima može raditi državni posao ...
 
Poslednja izmena:
Takvih ima jedan u milion.

Da je drugacije ETF bi odavno bio zatvoren i svi bi postajali eksperti za godinu dana.

Svako ko ima motivaciju da uci dnevno po 5-6 sati, moze to da ostvari. E sad, tu dolaze problemi, pa frustracija kad nesto ne mozes da resis, pa dignes ruke na neko vreme pa se opet vratis, pa se to otegne i krastavac, prekoracio si godinu dana. Ali prakticno je izvodljivo, jos ako imas mentora sve se uci 3x brze bukvalno.

Danas fakulteti sluze samo za diplomu (uz koju bez veze neces moci da se zaposlis nazalost), jer su sve svi iskvarili po pitanju kvaliteta. Ne mozes da poredis fakultete danas i od pre 30-40 godina. Nekada su ljudi posle srednjih skola bili vise nego spremni da rade po fabrikama bez ikakvog doskolovavanja, a sada deca ne znaju gde su provela 4 godine. Znam po sebi i srednjoj elektrotehnickoj skoli koju sam ja zavrsio. Praksa nam je bila NULA!

U danasnjem svetu IT-a gde ti je sve na dohvat ruke na internetu, samo ti treba zelja za ucenjem i postici ces sve i vise od onoga ko misli da ce sa faksom da bude strucniji od nekoga bez skole. Ovo naravno vazi uglavnom za programiranje, jer se resursi za sve to stvarno mogu naci na internetu, opet bitna je volja i upornost.

Naravno da ne moze neko bez skole da bude bolji lekar ili hirurg od nekoga ko je zavrsio medicinu, jer to ne moze da se radi kuci i da se uci, ta praksa kuci ne postoji, ali za IT je itekako moguce.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno