Šta je novo?

IT Akademija (gubljenje vremena i para)

Tacno je da je kvalitet danasnjih fakulteta jako nizak, i da su mnogi koji zavrsavaju cak i cenjene fakultete kao ETF, ELFAK, FTN i drugi jako losi u svojoj struci. Ono sto jeste problem je praksa, i to je prva stvar koju bi menjao na fakultetu koji zavrsavam. No da se vratimo na temu:

Tacno je da neko ko ima samo srednju skolu ili cak nema ni to moze da bude mnogo bolji strucnjak od najboljeg ETF-ovca, ali tu ima zackoljica, kako ga pronaci od mase onih koji nemaju fakultet a isto tako nemaju veze sa zivotom? Zbog toga firme kao uslov stave BS (bachelor of science) ili MS (master of science) diplomu da za mesto programera nebi imale hiljade i hiljade kandidata koji misle da zato sto znaju da instaliraju windows da znaju i da programiraju. Onaj ko nema faks, a odlicno zna programiranje (ili bilo sta drugo), a takvih je da se ne lazemo jedan u milion, ce svojim radom, trudom i delom pokazati da je vredniji na nekoj poziciji od nekoga ko ima ETF.
 
Poslednja izmena:
IT Akademija???

Auuuu...nisam par dana bio na forumu i prica je otisla na totalno cudnu stranu.
Hvala bogu pa se Nikola pojavio i objasnio :)
Moja nesreca je bila sto sam imenovao ustanovu iz naslova teme, pa sam razapet na stub srama, iako sam iste stavove kao i Nikola zastupao :)
Iz ovih silnih subjektivnih gledista i poplave egocentricnosti, pametan ce izvuci zakljucak...jer, su svi donekle bili u pravu... Upises li fakultet, visu, kurs, ili krenes da samostalno ucis....nista neces uraditi (realno) ako se ne ODVALIS od ucenja i rada!!! U kvalitetnim visokoobrazovnim ustanovama te pravilno usmere i nateraju da zagrejes stolicu, a na ostalim....to sam moras da nadoknadis.

Prica o zatupljivanju u firmama koje ne mogu da ti pruze strucnu nadogradnju je (na moju veliku zalost) nesto sto bi izdvojio kao bitno u celoj ovoj prici. Svi mladi ljudi bi trebali da dobro razmisle o tome! Nije lepo kada posle XY godina shvatis da si strucno zaostao daleko iza drugih, da nisi vise konkurentan i to samo zato sto si bio godinama "ususkan".
Jos jednom cu da ponovim:
Neformalno obrazovanje, odnosno licno usavrsavanje je jako bitno, a kako cete to ostvarivati zavisi od vasih intelektualnih i finansijskih kapaciteta. Znanje vam niko nece sipati u glavu...

Edit: ...e da jos jedna stvar... :)
Posto su se ljudi raspitivali za poznanike koji, svi do jednog, ne znaju sta bi da uce...e pa na zalost...kao i sve drugo u zivotu, ili pri zapocinjanju bilo kog projekta...moras da znas koji je cilj svega toga. Za pocetak neka se malo informisu o tematici, onako....povrsno, cisto da saznaju cemu sta sluzi. Kada nadju nesto sto ih interesuje - udri po knjizi :)
Citiracu Stulica: "Nije važno odakle sam, sve dok znadem kuda putujem" ;-)
 
Poslednja izmena:
Стварно превише генерализације али и превише хвале диплома. Знам и превише оних са дипломама (па све до мр, др ...) електро смера (у то време и није било ИТ смерова мада је било предмета) који никада нису у ИТ одмакли од приученог клинца а радили су у ИТ фирмама где се управо диплома гледала па је било смешних ситуација да им техничари често објашњавају много тога.

Иначе је скривена фирма мало померила описе послова, техничари, осим ако нису грађевинци, не штемују зидове а у фирми у којој сам радио није било проблема да се у неку инсталацију на терену укључе и врхунски инг да помогну да се брже заврши посао. Ту не спадају они поменути на почетку, они су само "програмирали" и никада ништа корисно нису урадили. Е да, пошто се фирма угасила, већина њих је отишла у просвету и уче децу нечему што не знају.

Ја и даље не мислим да је ИТ=програмирање како се обично пише али је програмирање једини ИТ посао који данас нема проблема за запошљавање. Ја сам имао таква радна места да сам радио све осим програмирања, сада знам баш толико и нема посла.

Не знам какве су ове ИТ академије али ни државни факултети нису никаква гаранција, па свуда клинци траже помоћ да положе неки испит а признају да о томе немају појма, завршиће факс и као такви нешто вреде? Најн.
 
Burazer ove godine zavrsava srednju (gimnaziju), i razmislja da upise Visoku ICT skolu u Beogradu. To ga zanima (koliko ''coveka'' u njegovim godinama nesto moze da zanima:d ), problem je mozda prijemni (samo matematika), ali nije strasno. Da li neko ima iskustva sa ovom skolom, da li je ''teska''? Kako se kotira kod poslodavaca? Svaka informacija je dobrodosla, hvala!
 
^ Svi odgovori vec se nalaze u temi. Bas, bas svi.
 
Trenutno pohađam on line kurs na It akademiji, i mogu vam reći da sam razočaran onim što mi pružaju.Ceo on line kurs je promašaj.Na tradicionalnom predavanju u Zemunu svi polaznici dobijaju praktična znanja jer se ne smaraju sa teorijom ko mi već stalno rade programiranje.Ja sam na Microsoft smeru,i mogu reći da nisam jedini koji tako misli jer sam u kontaktu sa drugim polaznicima koji su to isto primetili.Sada mi je krivo što sam dao taj novac jer sam mogao da se pretplatim na neke strane sajtove koji bi mi dali 10 puta bolje i modernije znanje kao i zanimljivije predavanje od ovih.Kod tradicionalnog predavanja u Zemunu(u okviru online kursa imam tu mogućnost da ih pratim preko live stream) profesor im predaje totalno bezvoljno i preko one stvari.Kao da niko od njih nije izdvojio 1400 e nego eto tu došli onako.Vidim tamo ljude koji blenu u tablu i vrlo malo kapiraju jer je predavanje ne zanimljivo a i primeri takođe.Profesor ima kvotu koju mora da ispredaje i boli ga stojadin da li je neko od njih to shvatio a i oni ko da su drogirani niko nema muda da ga pita bilo šta.Ja da sam tamo pa ne bi ispredavao pola gradiva za taj čas dok mi ne bi na crevca sve to objasnio jer ZATO SAM I PLATIO.Mišljena sa i tog da jedno 60-70% polaznika je zalutalo i da su se primili na priči sličnu ovim instant napicima za mršavljenje,tipa popiješ 50 kutija i smršaš 30kg a ne mrdneš prstom....a ovde je odslušaš sve i to je prosto i odmah si programer ili dizajner...E PA MALO SU SE ZAJEBALI a vidi im se po facame.
Sve u svemu on line kurs zaboravite jer je bacanje para i gubljenje vremena(iz njega baš ništa nisam naučio), tradicionalno u Zemunu vredi stim da trebate doći sa nekim predznanjem čisto da lakše pratite stvari.
On line kurs ocena 2-3, tradicionalno 4 a za marketing sjajnih 5(svi u njihovim reklamama koji daju svoja iskustva su zaposleni u IT akademiji tako da nemate realnih iskustava)majstori su za mazanje očiju.
 
Kojinje bio tvoj razlog da das 1400e da bi gledao video klipove? Daleko boljih klipova ima da se nadje online, po nesto cak i besplatno, a ono sto se placa je daleko jeftinije. Naravno, sve to je na engleskom ali onaj ko ne zna taj jezik i nece se 'leba najesti u IT industriji. I ako nije previse licno, koliko si star i u kom mestu zivis?
 
Inace zanimljiva je cinjenica da u ComTrade-u koji osim sto je kupio IT akademiju, i ima svoju srednju i visoku skolu (obe akreditivane kao skole, dok je IT akademija obican d.o.o) nema nikoga ko je dobio posao a da je zavrsio nesto od tih skola i/ili kurseva.
 
Inače je teško učiti programiranje na takav način, najviše tu koristi imaš samo od diplome pri zaposlenju (a i to sve u manjoj mjeri). Najviše ćeš se naučiti sam pokušavajući da imitiraš reallife projekte i istraživajući jako mnogo da bi stekao samostalnost u radu. Takve stvari kao predavanja na akademijama/fakultetima su dobre za uvod i čisto neko osnovno shvatanje iako će oni drugačije da ti to prezentuju. Mislim naplate oni tebi sve to, ali najbolji učitelj ćeš biti ti sam sebi i treba biti baja pa ubosti pravu mjeru učenja, a ta mjera svakako ima daleko najviše individualnog učenja, sam bez ikoga.
 
Kojinje bio tvoj razlog da das 1400e da bi gledao video klipove? Daleko boljih klipova ima da se nadje online, po nesto cak i besplatno, a ono sto se placa je daleko jeftinije. Naravno, sve to je na engleskom ali onaj ko ne zna taj jezik i nece se 'leba najesti u IT industriji. I ako nije previse licno, koliko si star i u kom mestu zivis?

Mene je izašao kurs 1150 e i to plaćam na rate, a probao sam ja to sam da radim ali prošlog leta ali znaš kako je kad radiš bilo šta sam a da te niko ne primorava(malo radiš a mnogo odmaraš).Kada platiš taj novac e onda počneš sam sebe da primoravaš da radiš i učiš da ne bude da si bacio pare.
Kako ti možeš da odrediš koji je strani kurs dobar, da te isto neće učiti nešto pogrešno ili ne razumljivo ako nisi već iskusio to na našem jeziku.Ja sada znam da kada gledam neki strani kurs da li to pije vodu ili ne, i obrnuto.
Evo primera skinuo sam Microsoft knjigu u pdf-u Visual Studio 2013 with C# (na svim kursevima su je preporučivali), ja se zaleteo i odštampao 890 strana, i kada sam krenuo da je čitam pogubio sam se kao je napisana haotično(kad se setim podsetime na ovaj trenutni kurs) i knjigu je odobrio Microsoft ali je pristup,primeri i način objašnjavanja dosta loš.A najviše sam naučioiz knjige koju su pisali neki bugarski programeri(knjiga ima 1100 strana) gde su momci obajasnili sve ovo isto ali totalno razumljivijim jezikom.

Jednostavno možeš da učiš sve sam ali najveći problem je metodologija po kojoj treba učiti, šta prvo učiti a šta se onda prirodno na to nadovezuje kao nastavak....itd.
Ako ti kažem da sam pogledao jedno izmedju 20 i 30 raznih kurseva za c# , nijedan nije bio kompletan u objašnjavanju,tako da sam sve morao da slaže kockice.
Verovatno bi me koštalo isto u ceni a opet sa ovim ću imati bar neki papir da sam pohađao neki nastavu.
Poz:
 
Evo recimo lik je uradio čitav "metod" učenja, a sigurno ćeš lakše naučiti nego da plaćaš bezveze silne pare za ovu akademiju.

http://www.learnvisualstudio.net/ - znam da sam ga provalio na MVA.

Pogledajte sliku (stavih je u spoiler da ne uzima pola threada)

curriculum-2016.png

Mislim da bi se prešao ovaj baš cijeli kurikulum plaća se nešto, ali većina tutorijala je besplatna, a čak se neki nalazi i na MVA kao što rekoh tako da ima obiman broj stvari.

Plus ima daleko boljih stvari od ovoga i bitno je samo koristiti sve što ti se pruži, a internet je pun sadržaja. Više nego ijedna škola.
 
Poslednja izmena:
Bacanje para definitivno. Bio sam kod njih, odustao poprilicno brzo kad sam vidio kakva je sprdnja u pitanju.
 
U tvom slucaju se slazem da su to bacene pare. Stvarno ne znam koji bi bio razlog da im iskesiram 1500k evra ili vise, i da dignem ruke poprilicino brzo.
 
Pozdrav svima, citao sam ovu temu i i jos neke druga iskustva sa IT Akademije. Naravno na njihovom sajtu je sve bajno i krasno, stvarno su dobri u marketingu. Da nema ovih negativnih kritika verovatno bi im vec dao novce. Posto sam zahvalan sto to nisam uradio zeleo bih da cujem neke alternative. Ono sto sam probao i dopada mi se su sajtovi tipa edX, Udacity, Coursera, Khan Academy... ili aplikacije kao sto je SoloLearn. Da li na ovim nasim prostorima postoje ljudi koji su sami, uz pomoc besplatnih internet kurseva, savladali gradivo koje se uci na IT Akademiji i zaposlili se?
 
Ljudi idu u dve krajnosti: ili iskesiraju 1.5k za kurs na Itakademiji ili jure besplatne kurseve. Mislim da bi bilo najbolje pretplatiti se na neki od tih online kurseva, a pored njih po potrebi uzimati privatne casove koji su cak i u bg po sasvim ok ceni od 10-15 evra.

@jenko0 Drago mi je sto se nisi zaleteo sa ITakademijom i dao im taj brutalno veliki novac za ono sto nude. Sa tim kursevima koje si naveo sigurno neces pogresiti, probaj par njih pa odaberi koji ti najvise lezi. A ako se odlucis i za privatne casive sa strane, mogu te uputiti gde da nadjes ljude ga to.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Ima li neko iskustva sa privatnim casovima? Vec neko vreme razmisljam o tome, treba mi javascript / jquery / html5
 
Koliko citam po ovom i drugim forumima, ispada da su svi kursevi iz svega bacanje para i da uvek postoji neki lik dva bloka od vas koji ce vas nauciti sve to i bolje a pritom besplatno. Takodje ispada da su svi koji su zavrsili fakultete programerski magovi -.-

Evo ovako, da podelim moje iskustvo sto se tice fakulteta.

Ja zavrsavam trecu godinu computer science programa i mogu da kazem da je to akademska disciplina koja se upisuje zbog bavljenja naukom. Nikakve zanatlije, tezgarosi niti vrsni programeri ne izlaze posle zavrsenih studija computer science.

Sto se tice it, to je sfera tehnickih nauka, jako zanatska i neakademska sfera koja skoluje ljude koji ce raditi poslove na racunaru ekvivalentne zanatima i manualnom radu. Sa studija ovog tipa izlazi raznoliki kadar zbog sveobuhvatnosti pojma it, pa se cesto desava da se gomila stvari radi ofrlje.

Sto se tice software engineering, to je perspektivna sfera za one koji hoce da se bave razvojem softvera i kao sto ime kaze, predstavlja inzenjersku sferu. Sto se tice programiranja, najbolji kadar dolazi iz ove sfere.

Kada bi recimo neko, prostim jezikom, kroz neko drugo zanimanje, hteo da uporedi computer science, information communication technology i software engineering, to bi uradio na sledeci nacin:
-CS skoluje teorijske fizicare
-ITC skoluje laboratorijske tehnicare
-SE skoluje inzenjere

Ove tri sfere su jako razlicite, tako da sve one konstatacije da se pravo i ozbiljno programiranje uci na tom i tom fakultetu, ne stoje. Pogotovo sto programiranje kao takvo ima razne aspekte proucavanja, a ga svaka od ove tri sfere koristi na sebi svojstven nacin. Ne bih da ispadnem nekorektan i uperujem prst u odredjene fakultete, ali na vecini ovde pomenutih fakulteta predaje kadar koji ne ispunjava norme koje su potrebne za profesore iz oblasti kojima se bave. Na nasem najpopularnijem drzavnom fakultetu iz ove oblasti, neki od profesora cak nemaju doktorsku disertaciju, a kamoli norme koje dolaze posle toga. Sto je najgore postoji jedna garnitura profesora koja predaje i na cs i na it i na se, sto u ovoj zemlji pravi veliki problem i uklanja razliku izmedju ovih oblasti, jer svaku predaju na isti nacin.

Kada sam sve ovo rekao, moram da zakljucim da koliko god ovde bilo prica da su kursevi sa strane losi, imajte na umu da su fakulteti isti takvi ako ne i gori.
 
Poslednja izmena:
Takodje ne mogu da verujem sta sam sve ovde procitao u vezi zaposljavanja na osnovu fakultetskog obrazovanja. Te boldovana i italic rec "drzavni", te izbegavanja fakutleta van Beograda, te izbegavanje skola strukovnih studija...Pa zasto onda svi ti ljudi studiraju? Da bi radili posao za koji uopste ne treba fakultetsko obrazovanje? Stvarno me vucete za jezik da ipak uprem prst u odredjene fakultete u Beogradu i kazem kakvo je pravo stanje na njima, ali ce se naravno naci gomila sa tih fakultetada zataska situaciju i napravi kako lazem, jer im je to jedini nacin da opstanu, posto po kvalitetu profesorskog kadra i programa koji se predaje, nisu nista bolji od van fakultetskih kurseva.

U ostalom, kada vidim da firma za software developera prima nekoga sa nekih od pomenutih fakulteta, drago mi je sto jos uvek imam godinu dana da studiram i sto nisam isao na razgovor za posao u tu firmu. Program studija gde se uci multimedija, elektronsko poslovanje i poslovna informatika su bas reper za dobre software developere. fuck logic
 
Poslednja izmena:
Ja sad zavrsavam Javu kod njih... Super stvar.

Nije jefitno, ali od ovoga sam makar nesto dobio za razliku od mastera koji je isto kostao a nemas bukvalno nista.
 
Poredis babe i zabe. Master moze besplatno, ITakademija ne moze bez 1.5k eur. Na IT akademiji su vecina kurseva namenjeni ljudima koji se nikad time nisu bavili, dok je master namenjen onima koji su se time bavili bar 4 godine. Osim toga, hajde zavrsi master na kome se polaze java na fon/etf/mat pa da vidimo da li ima ili nema nista od toga.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Pricam o svom iskustvu.

A oni koji su na masteru etf i pmfa nece ni svracati ovde, tako da se ovo na njih svakako ne odnosi.
 
Zasto , jel im zabranjeno da svracaju ?
 
Zasto bi se i jedan ETFovac sekirao oko IT Akademije. Bar ja tako razmisljam :)
 
Što bi se iko od nas sekirao za IT Akademiju? Ja svraćam ovde čisto da bi pomogao nekome da ne baci pare bezveze.
 
Nema sekiranja oko IT akademije. Sve sto treba je da im se plati 1.5k evrica i ode na odbranu zavrsnog rada (koji takodje moze da se kupi). Nikakvi ispiti, nikakva obavezna predavanja, nikakvi seminarski radovi.... ma nikakvo sekiranje. Diploma po principu cash&carry.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Ok, prvo zasto bi iko kupovao tamo diplomu? I to bas za programiranje gde je diploma najmanje bitna, ako osim nje nemas nista drugo da pokazes.
I drugo, sta ce ti ispiti? Nisi dete, ili sedi i uci ili nemoj. Tvoja je odluka. Mada, kada das tolike pare, samo bi bu.ala sedela i blejala.

Tacno je da je skupo, i da sve to moze da se nauci i za dzabe, ali lepo je kada ti neko sve lepo sve objasni kao da si ***** (prvi put kada sam pogledao zvanicnu java dokumentaciju hteo sam da se ubijem), da zadatke da vezbas, i plus ti je na raspolaganju ako negde zaglavis i treba ti pomoc.

I nemojte zavaravati sebe da ste ikome "pomogli" time sto ste ga odvratili od ove ustanove, jer da ste stvarno hteli da pomognete onda bi ste izasli u susret tome ko se raspituje i dali mu sve smernice kako da sam to sve nauci. Mada mozda je bilo toga, nisam citao celu temu, pa da ne gresim dusu.

Edit: Yep, bilo je toga. Preporuka za privatne casove je super ideja, samo ne znam koliko je to jeftinije na kraju u odnosu na akademiju.
 
Poslednja izmena:
.... iz price sa ove poslednje desete strane ispada da je najbolje biti samouk :D
 
Ja ne znam ni jednog jedinog programera koji je svoje osnovno znanje (ili bilo kakvo znanje) stekao na IT Akademiji, a poznajem ih puno. Takođe, poznajem par njih koji su imali malo ili nikakvo znanje, a probali su HTML, PHP i JS kurseve na IT Akademiji i završili, položili, bez da su stekli ikakvo znanje o PHP-u i JS-u. Naučili su osnove HTML-a koje sam ja mogao da ih naučim za 2 sata. Da bi krenuo da učiš programiranje, moraš da već poseduješ interesovanje i solidno formalno ili neformalno zananje iz, da kažem, opšte informatike. Moraš dobro da vladaš engleskim jezikom i da solidno poznaješ matematiku, logiku. Kad sve to već imaš, možeš ne tako teško i sam da naučiš i IT Akademija je u tom slučaju bacanje novca. Pomoglo bi ti, ali bi ti mnogo više pomoglo da platiš par privatna časa da te neki programer uputi na šta dalje da radiš. Ujedno i vrednije i dosta jeftnije. S druge strane, ako nemaš nikakvo predhodno navedeno znanje (ako si recimo pravnik ili učitelj ili šta god) IT Akademija je kompletno bacanje novca jer ništa nećeš naučiti. Možeš da kreneš da učiš, kako god želiš/možeš, osnove informatike, engleskog, matematike, pa onda da pređeš na programiranje, ali je pitanje da li imaš volje i, pre svega, vremena za sve to. Plate u programiranju ne bi bile takve kakve su uz toliku potražnju za programerima da je učenje programiranja lako kao učenje vožnje bicikle i da se može tek tako platiti IT Akademija ili neka slična i za godinu dana postati uspešan programer.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno