Šta je novo?

IT Akademija (gubljenje vremena i para)

stolex

Slavan
Učlanjen(a)
02.04.2009
Poruke
1,659
Poena
200
Hteo bi da upisem ovu IT akademiju. Konkretno interesuje me i programiranje, ali i odrzavanje mreza. Naravno posto sam duduk i krenuo bi od nule. Hteo bi vas da pitam sta je mozda pametno upisati i za sta se opredeliti?

Kod programiranja bi me interesovalo java, php ili microsoft development. Naravno trebalo bi odabrati nesto od ovog kad bi upisao. Mada vidim da imaju i druge kurseve vezano jos za programiranje.

http://www.it-akademija.com/ITAkademija-Programming-Department_43_2_77_


Sto se tice mreze, ona me takodje isto interesuje. E sad neki kazu da je kao odrzavanje mreze lako nauciti i preko YT kanala dok je programiranje druga prica i treba neko te uvede u to.

Kod mreza bi izabrao kod nih mozda network administration. Ali vidim da imaju i microsoft administration kao i linux administration.

http://www.it-akademija.com/ITAkademija-Administration-Department_398_2_76_


U sustini hteo bi nesto da odaberem i krenem da radim, jer sam oduvek voleo da se bakcem oko kompova samo sto sam uvek isao u nekom drugom smeru.
Pa bi zato vas ovde hteo da pitam sta je po vama mozda isplativije i bolje, za sta se prijaviti, opredeliti? I kakva su iskustva sa ovom IT akademijom ili da li imate mozda predlog za neku drugu, bolju?
 
Nikako nije reklama, ali mogu reci da licno poznajem jednu osobu koja je na ovaj nacin naucila da programira i sad radi za strance. U pitanju je ozbiljan covek, koji je seo i ozbiljno zagrejao stolicu, pa verujem da je ustvari to razlog njegovog uspeha. Ako nekom vec platis da te nauci, neces se ni ti bas glupirati.
 
Ne nasedaj leba ti na ove likove. Necu da ni sa kim ulazim u rasprave ali zaista nemoj da bacas lovu, uostalom proguglaj malo...
 
@MareBGD

Nemam trenutno vremena i ne bi se sam nikad nakanio da guglam i istrazujem nesto, sto zbog posla sto zbog jos nekih drugih obaveza. Jer sam ja vise tip od onih ljudi koji voli da mu neko prenese neko znaje pa da ga posle ja sam usvarsavam.


@Serveto
Znaci ipak se isplatilo i znali su lepo da mu prenesu znanje i pokazu? Kakva je prakticna nastrava?


Hteo sam inace ovde sa vama da se svima konsultujem jer ne bi zeleo da bacim pare u nesto sto ce oni samo da mi daju sertifikat i kazu eto ti na sad si "ekspert". Pa me zbog toga interesuju iskustva sa bencha ako neko sa ovom IT akademijom ili mozda ako neko ima neku drugu preporuku? Za sad me obe grane interesuju i programiranje i administrativne mreze, mozda malo vise administrativne mreze i odrzavanje sistema. Samo nisam jos siguran koju bi izabrao za pocetak, jer krecem od nule... A i zeleo bi od vas da cujem sta nosi programiranje, a sta administrativne mreze i sta bi ste mi vi vise preporucili od to dvoje?
 
Vidi ovako...
Licno nikad ne bih platio onoliki novac za ono sto nude. Jedino sto je jako dobro je, kad vec platis taj novac, ne zelis sam sebe da predjes, nego sednes i naucis ono za sta ti daju odskocnu dasku. Mnogo fakulteta je danas ovakvo. Moras sam da naucis sta hoces, niko ne moze da ti ulije znanje u glavu. Dobijes samo osnovu.
Moj poznanik je ozbiljan covek, koji je zaista sam seo i pored onoga sto su mu pruzili, njuskao i kopao po netu i knjigama. To sve moze i bez njih da se postigne, ali kad platis, znas da neces olako bataliti celu pricu.
Realno, kod njih dobijes pocetak na tacni, a ti dalje istrazuj. Ne reklamiram ih, nemam ama bas nista od toga, ovo je samo moje misljenje na temu.
Inace, sertifikat ti nece trebati.

Hehhehehe, sad, kad sam ovo iznad napisao, procitao sam pazljivo tvoj post. :D
Ako je onako kako si napisao Maretu, ovo je za tebe (delujes mi kao poznanik o kom pisem).
Ne znam detalje, ali sam se lepo iznenadio kad sam jednom trazio da mi pokaze kako to izgleda kod njih.
Ne secam se tacno, ali dobijes materijal, imas primere, a na kraju dobijes zadatak koji bi trebao da uradis za odredjeno vreme (dan-dva ili tako nesto).
Osnova je dobra (bila za mog poznanika) i lepo je osmisljena za nekoga ko krece od nule (velik korak za ljude koji sami zele da pocnu sa programiranjem).
Taj moj poznanik je kupio nekoliko knjiga, pa je nastavio sam da cacka. Boga mi, lepo je iscackao. Zna mnogo vise od vecine ljudi koje poznajem, a poznajem ih dosta (sve sami kompjuterasi :) ).

Ovo nikako nije reklama, ali ako se upises, reci im da mi dodju 5% od tvojih uplata. :d
 
Ako imas kesa upisi RAF, ako hoces da menadzerises FON.
Za napredno programiranje MATF. To je tako, sem ako neces da budes front end cukator.
Ako hoces recimo da radis u nekoj kompaniji, pogledaj profile sa kog faksa ih ima najvise (vuku jedni druge, skoro zatvoren krug).
Recimo, Singidunum - Telenor, itd......
 
Znam jednu devojku koja je zavrsila IT Akademiju, valjda web dizajn, ne zna apsolutno nista. Dzabe je bacila pare i studirala par meseci, e da li je do nje ili skole to stvarno ne znam :)
 
Ako zaista hoces da ti neko pruzi odgovor/pomoc, onda se makar potrudi da izneses malo vise informacija. Za pocetak - jesi li srednjoskolac, student, sta si...? Ako si preko 30, da li si ikada nesto studirao (tj. da li imas radne navike), cime se konkretno trenutno bavis i cime bi voleo da se bavis u buducnosti, itd? Valjda i sam kapiras da dobar odgovor zavisi od puno faktora - nije isto da li si metalostrugar u ranim 50-im ili pubertetlija koji zeli da se bavi IT-em. Sta sad, ocekujes da neko ko ne zna nista o tebi, uzme i napise ti "slusaj druze, idi na IP PBX kurs, to je za taman za tebe"!?? Ovako kako je topic napisan, ispada da je rec o jeftinoj reklami...
 
@Seveto
Hvala ti na detaljnom objasnjenu. :) Imacu to u vidu. :)

@Angelos
Zavrsio sam jedan faks i ne mogu da opet upisujem drugi. Imam 28 godina jos malo 29. Zato sam mislio da zavrsim neki dobar kurs koji ce da me uputi lepo u materiju, da bi kasnije u buducnosti mogao da se sam posvetim tome i usavrsim i bavim time.

@aLti
Napisao sam koliko imam godina i ostalo. Ne znam o kakvoj jeftinoj reklami pricas, ali ajd. Radne navike naravno da imam, u proslom postu sam napisao da sam zaposlen.

Samo zelim da znam da li se isplati ova it akademija, tj odnos cene i onog sto ti pruza, ili pak mozda postoji neka druga po vama bolja?

Svakako zeleo bi da zavrsim neki dobar kurs i da time pocnem se bavim u buducnosti, kao sto rekoh kompovi su me uvek provlacili nego sam ja sve isao u nekom drugom smeru. Sve vise razmisljam ipak o sistem administratoru...
 
Ako bi zeleo da ti neko prenese osnovu, mozes i bez placanja i kvalitetnije, i zove se MOOC. Pogledaj neki od ovih sajtova:
https://www.udacity.com/
https://www.edx.org/
https://www.coursera.org/
ima ih mnogo i lako ih je naci...
Dosta kurseva koje sam slusao bili su bas kvalitetni, ako ne znas nista o programiranju mozes da pocnes od cs50 (mislim da ima na edx), koji je bas osnova i lagan je. Ali ako si motivisan stvarno moraces da se potrudis i da nadjes kurs koji ti odgovara, i da guglas stalno.
Sto se tice mreza, mislim da je tu potrebno da imas gde da ih primenis (neka me neko ispravi ako gresim jer ja sam imao mrezu na kojoj cu da radim kada sam ucio sta mi je potrebno, mada verujem da je moguce vezbati i sa virtuelnom). Za mreze sam cuo pozitivna iskustva za http://www.netakademija.rs/ i http://www.atc.rs/, nisam ja probao.
Na kraju, nije kasno da krenes opet da studiras, koji fakultet si zavrsio?
 
Da, studiranje ce mu mnogo pomoci u ovoj branshi :)

IT Akademija je super nacin da potrosis mnogo para, kako bi nakon nekoliko meseci dobio parce papire i uverenje da nesto znas. Ako si jedan od onih koji nemaju dovoljno mentalne discipline da sednu i rade sami (kad kazem sami mislim da sedis sam i ucis, ali ne i da se sam boris sa problemima, za to imas Internet i gomile foruma), onda je IT Akademija sjajan nacin da ti to i naplate. Sa druge strane, ako jesi dovoljno jak da sedis ispred racunara i knjige i da se sam izboris sa tim, ustedeces sebi mnogo para, a vrlo je moguce da ces to sve savladati daleko brze nego sto kurs traje.

U zadnjih godinu dana sam samo na temu Web programiranja i Linux sistem administracije podelio gomile literature ljudima preko PM-a koji su me pitali isto sto i ti, i tako im ustedeo mnogo para. Stoga - da li si sposoban da sam ucis ili je potrebno da ti neko stoji nad glavom par meseci kako bi te tukao po ushima?
 
@videx
Hvala na predlozoma. Ne deluju lose ova dva site za kurseve. Bas cu da se informisem i kod njih kako i sta. Inace zavrsio sam visu arhitektonsku, a bavim necim trecim skroz. :)
Iskreno ne bi mogao stvarno opet da studiram, zato sam i mislio da krenem na neki dobar kurs.

@kUdtiHaEX
E pa na zalost ja sam jedan od takvih. Da jednostavno lakase mi je kad mi neko pokaze i uvede u pricu i da to platim, ali posle sam samo da se usavrsujem. Jer sam da krenem od nule nikako da se nakanim, mada bi mozda i mogao.
Pa zar moze bez prakse samo iz knjiga da se nauci sistem administracija? Ako moze mogao bi i tako da pokusam.

Zato sam i hteo ovde sa vama svima da se konsultujem i da cujem vasa misljenja, jer svakako sam hteo da krenem u tom pravcu i da se bavim time. Jer ne zelim da bacim velike pare na neki kurs koji mi nece biti od koristi...
 
Prvo bih da se izvinim onima koji su mi slali PM-ove u vezi literature - momci, crkao mi je iMac i dok ga ne sredim ne mogu da podelim sa vama sta treba.

@Stolex
To sto si ti rekao je zabluda. Odmah da znas. Nema nista od toga "da me neko malo pogura pa cu ja posle sam". Sta ces sam, pa to je isti djavo kao i da kreces od nule. U ovom poslu moras svaki dan da se informises, ucis, probavas nove stvari. Cesto za te nove stvari nema nikoga da pomogne i da te gurne. Takva je struka. Nemoj da mislis da te vredjam i omalovazavam, daleko bilo, samo porazmisli jos jednom o tome sto si rekao jer mi se cini da lazes samog sebe (a ja sam se ukljucio u ovu diskusiju sa zeljom da pomognem).

Ja sam na put izveo mnoge ljude (i pokusao da izvedem jos vise od toga), naucio ih raznim poslovima u okviru IT-a. Neki od njih su uspeli i dobri su u svom poslu. Drugi su bili promasaj od starta i njima nikakva akademija ne moze pomoci.
 
Hvala ti u svakom slucaju i drago mi je sto si se ukjucio u tematiku. :)

Polsao sam ti PM pa kad budes u prilici procitaj ga. :)
 
Nije lose da od nekog cuje osnove svega, na tacni. kasnije ce imati smernice... Znaci, za one koji su apsolutni pocetnici, vredi da ih neko pogura na pocetku.
 
Ako bas zelis da naucis posao kako treba, nikakva privatna akademija ili visa skola ti tu nece pomoci, iscimaj se lepo pa zavrsi pravi faks.

Da ne bude zablude, i na pravom faksu je ogroman uticaj rada kod kuce, tj. mnoge stvari moras sam da uz dosta volje savladavas.

My 2 cents.
 
...Da ne bude zablude, i na pravom faksu je ogroman uticaj rada kod kuce, tj. mnoge stvari moras sam da uz dosta volje savladavas...
Upravo o ovome sam govorio. Samo, akademija traje godinu dana, cini mi se. Brze je od fakulteta i zato se neko ipak i odluci da upise.
 
Upravo o ovome sam govorio. Samo, akademija traje godinu dana, cini mi se. Brze je od fakulteta i zato se neko ipak i odluci da upise.

Ja sam trenutno na IT akademiji smer Web dizajn, mogu reći samo da je mogo vise para nego muzike. Uci se dosta povrsno, moras sam da udjes u materiju dublje.
 
Ja sam prosle godine zavrsio za audio i video produkciju... predavaci su toliko usporeni, da ono sto ispricaju za 3h (koliko traje 1 predavanje) moze da se kaze realno u 30 minuta, kao da na silu pokusavaju da ispune ta 3h, plus su jako povrsni kao sto rece Ultra018. Inace moze da se nauci taman toliko da kasnije sam znas sam sta treba dalje da radis i kako da ucis, al' sad ti vidi da li to vredi 1000 i kusur eura.
 
Preskupo

Ne isplati se ljudi, šibaju po ušima. Imaš uputstva na netu sve što te zanima, kod njih se uči dosta površno i razvlače ta predavanja. Kupi par knjiga i kreni lagano, sve ćeš skapirati. :cool:
 
Ako bi zeleo da ti neko prenese osnovu, mozes i bez placanja i kvalitetnije, i zove se MOOC. Pogledaj neki od ovih sajtova:
https://www.udacity.com/
https://www.edx.org/
https://www.coursera.org/
ima ih mnogo i lako ih je naci...
Dosta kurseva koje sam slusao bili su bas kvalitetni, ako ne znas nista o programiranju mozes da pocnes od cs50 (mislim da ima na edx), koji je bas osnova i lagan je. Ali ako si motivisan stvarno moraces da se potrudis i da nadjes kurs koji ti odgovara, i da guglas stalno.

I ja bih ti predlozio ovo, imas dosta dobrih i kvalitetnih kurseva i predavanja za dzabe, za vecinu kurseva imas forume gdje se ljudi ispomazu ako nesta zapne, pomoci ce ti da savladas engleski, biras termine koji tebi odgovaraju. Jos ako nadjes nekoga da zajedno pratite, bice vam bas lagano. Na EdX-u za skoro svaki kurs (izuzev par professional kurseva, za koje moras da platis, ali njih je veoma malo) dobijas besplatan sertifikat sa kodom za internet verifikaciju ako zadovoljis kriterijum (domaci, kvizovi, itd.), koje posle mozes da prilazes uz CV. Mislim da je slicno i na Coursera-i, ali cini mi se da besplatni sertifikati nemaju verifikaciju.

Sto se tice kurseva, cs50x (Harvardov uvodni kurs za programiranje) je dobar. A kad savladas uvod, vidi koji kursevi se trenutno daju i sta te zanima.

Kasnije kad vidis sta te interesuje, ako bas ne mozes da nadjes kurs, ili ako zelis da produbis znanje, nadjes par dobrih ebook-ova (torrent, bookfi, ...) za tu oblast, skines i krenes sam da ucis, takodje imas i dosta besplatnih sajtova za vjezbama i template-ima za programiranje. Mislim da ti nikakva akademija nece trebati, samo da zagrijes stolicu.
 
IT Akademija???

Ajde da vratim temu u život i da prekinem niz pljuvačina.

Posle više od mesec dana pohađanja ove školice želim da dam i neke svoje utiske o IA (Internet Academy). Polaznik sam kursa Conent & SEO Manager i za sada sam zadovoljan. Pošto imaju prilično agresivne kampanje (da ne kažem bot-ovske) želim da naglasim da od pohvala nemam apsolutno ništa (ne računajući zagarantovanih 150e mesečne rate koje moram da platim).

Poštujem svačije mišljenje, ali pljuvanje po nečemu bez konkretnih razloga ume prilično da me iznervira. Smatram se kompetentnim da komentarišem samo gore navedeni kurs i slične vezane za internet marketing u okviru IA. Ozbiljnosti ove priče doprinosi i činjenica da je program osmislio Dragan Varagić jedan od najvećih stručnjaka u ovoj oblasti kod nas, kao i da je on napravio izbor predavača. Sam kurs je mnogo širi nego što sam očekivao. Ne obrađuju se samo uskostručne teme, već su tu i onovi menadžmenta u IT, PR i poslovna komunikacija, odnosi sa medijima...i mnogi drugi. Imamo valjda 32 predmeta, što obaveznih, što neobaveznih. Iskreno, kako bi ovo sve pokrio kada bi u svojoj režiji tražio kurseve? Mogao bi...ali jako teško. Iskreno, živa reč je mnogo bitna u ovoj priči, a pogotovu kada se tebi lično obraća i otklanja neke tvoje nedoumice. Tu su i domaći radovi, projekti...

Kao što vidite još nisam savladao PR obraćanje :) mada mi to ovde i nije bio cilj niti sam se trudio. Šalu na stranu...relativno sam posran krenuo sa slušanjem predavanja (posle bujice pluvačina) i pun predrasuda, ali sam ipak prijatno iznenađen. Skroz je dobro i vredi. Ono što nisam znao, a i nisu mi ni oni rekli kada sam potpisivao ugovor, da oni za Black Friday po ceni jednog kursa daju još jedan...tako da sam doplatio razliku od 270e (na kraju me ispalo 1800e) i školovaću se još jednu godinu i ispadne 900e godišnje.

E sad malo o meni da bi skontali moje stavove. Od informatičkih poslova živimi i "hranim" porodicu još od 1998. godine i trenutno se bavim užasno dosadnim, ali sigurnim i pristojno plaćenim poslom iz oblasti IT-a, naravno. Imam završen faks i dovoljno godina da znam veliki broj ljudi iz branše i to koliko su oni izašli obučeni sa raznih fakulteta. Komenari: upiši faks, ovo je ******ština i ne postoj takva privana škola koja će ti pružiti znanje...i slični su totalno pros..avanje. Faks sam kao takav ti osim bodova ne može mnogo pružiti ako se ti ne angažuješ sam. Što se mojih prijatelja tiče, najsposobniji i najveći stručnjak u svojoj oblasti nije ni završio faks. Ljudi, on je i godinu u srednjoj školi pao...a sada radi u Google-u. Zbog zadnjih par rečenica mu ime neću pominjati, ali bi admini i malo stariji mogli da znaju o kome pričam. MM :)

Šta sam hteo da kažem ovim ogromnim postom:
pljuvanje po neformalnom obrazovanju i veličanje formalnog govori o vama da ste totalno neupućeni u stvari o kojima pričate i da zbog svoje arogancije ne vidite stari realno. Ko nije bio zadovoljan ovom školicom neka se zapita, šta je uopšte tražio u njoj i da li je skontao njenu svrhu. Ako iz jednog predavanja od 3 sata izvučem 3-4 korisne informacije iz prakse - ja sam na konju. Tehnikalije možeš naučiti u online kuresvima.

Toliko od mene.

Edit: da ne bi bio pogrešno shvaćen, formalno obrazovanje je najbitnije i ovu akademiju treba shvatiti kao stručno usavršavanje, a ne kao nešto sa čime "završavate posao" i priča koju pričaju da vam garantuju zaposlenje je čista glupost i laž.
 
Poslednja izmena:
^ Kao ni Predsednik SRB, ne znaš ni kako se škola zove. "Internet Academy", huh? :D
 
@owim
Ne kontam komentar? Ako sam imao slovnih gresaka, to je iz razloga sto je ovo glupavi post na forumu, pa bas nisam radio recenzije. U slucaju da ti je zasmetalo kako sam "ustanovu" nazvao... idi na sajt pa se informisi.
 
Ti o ovome ozbiljno???

Kazi kojim se poslom bavis u IT-u za pocetak?

pljuvanje po neformalnom obrazovanju i veličanje formalnog govori o vama da ste totalno neupućeni u stvari o kojima pričate i da zbog svoje arogancije ne vidite stari realno. Ko nije bio zadovoljan ovom školicom neka se zapita, šta je uopšte tražio u njoj i da li je skontao njenu svrhu. Ako iz jednog predavanja od 3 sata izvučem 3-4 korisne informacije iz prakse - ja sam na konju. Tehnikalije možeš naučiti u online kuresvima.

Oces da kazes da oni koji na mom (i ostalim drzavnim fakultetima) uce Computer Science/Racunarstvo i informatiku gube vreme? Jeste vi pominjali uopste asembler? Koliko poznajete hardver? Znate li matematiku i nacine optimizovanja koriscenjem iste?
 
Brate mili procitaj ponovo sta sam napisao. Ko je napisao ista o lose o formalnom obrazovanju? Cime sam umanjio znacaj i kvalitet drzavnih fakulteta? Ko je ovaj KURS poredio sa FAKULTETOM? Sta se palis? Cuti i uci skolu (i nauci) i bezi iz zemlje!
 
Ne kontam komentar? Ako sam imao slovnih gresaka, to je iz razloga sto je ovo glupavi post na forumu, pa bas nisam radio recenzije. U slucaju da ti je zasmetalo kako sam "ustanovu" nazvao... idi na sajt pa se informisi.

Jel' pričas o IT akademiji ili o Internet akademiji? U naslovu poruke piše IT akademija, kasnije pominješ neku IA (Internet Academy). IT nije skraćenica za internet.


LM, rođaka završava neki web kurs na IT akademiji. Učili su HTML prvo i to je OK skapirala, zadovoljna je tim delom. Međutim, nastavak je bio o PHP-u i tu ništa nije razumela. To je nekakav početnički kurs. Osnove HTML-a su lake, ali čim su prešli na nešto malo naprednije cela grupa (imaju neki kontakt preko neta, koliko sam shvatio) se pogubila. Po meni, pored svih besplatnih kurseva na netu je bacanje para. Većina tih kurseva je na engleskom, ali ko ne zna engleski i nema šta da traži u ovom poslu.
 
html je mogla da nauči na netu gde hoće - ima toliko knjiga/sadržaja da je to neverovatno :)
A pare koje je dala tim kursadžijama je mogla da uloži u nov računar ili neku knjigu (ako ne zna dobro engleski u npr neki kurs engleskog)...

Ova tema treba da se briše, bukvalno sektaše na svim sajtovima/forumima !
 
Nazad
Vrh Dno