Šta je novo?

Moze li se kod nas kupiti monitor bez defekta za 20000?

Ribizla

Cenjen
Učlanjen(a)
04.05.2010
Poruke
304
Poena
169
Pre nesto vise od mesec dana na HTPCu mi je crkla donja lampa na monitoru. To je bio prastari Asus kome je doslo vreme zamene, jer je pored lampi poceo da ima i neke druge probleme.

Posto mi je ta masina takoreci nebitna, odlucim se za budzet varijantu i odaberem AOC od 11000. Na papiru je izgledao super, medjutim prilikom skrolovanja teksta odmah su se videli duhovi, pa kada sam uradio UFO response test imao sam videti ~20+ms odziv.

Vratim ja AOC i uzimajuci u obzir da na trzistu sada ima podjednako IPS i TN modela, zakljucim da je TN na kraju karijere i da su verovatno sada na trzistu neke stare TN matrice.

Umesto AOCa, dodam jos 10000 i uzmem Philips 23" AH-IPS. Sjajna slika - malo previse isijava ali boje ekstra, medjutim vrat koji povezuje monitor i postolje je metalna sipkica precnika svega 1cm - mozda i malo manje! Na taj nacin monitor se stalno trese - pri koriscenju tastature recimo itd. Dugmad za ukljucivanje i podesavanje ekrana su vrlo veretizna tj potrebno je drzati monitor odozgo jer bukvalno se ceo nakrivi i imate osecaj da ce da padne.

Malo zgadjen nastalom situacijom odlucim se da vratim Philips i sada odigram siguricu i tako uzmem Dell S2240L kojeg imam na drugom racunaru i koji radi vec 2 godine super, iako je manji od Philipsa i ima glossy ekran. Dodjem kuci, raspakujem monitor, kad ono u donjem delu ekrana probija bela boja na crnim ili tamnim pozadinama. Pogledam malo po netu i nadjem da je to takozvani "bleed/glow" efekat i da je to za RMA. Pogledam situaciju kod nas i uvidim da je dosta ljudi sada nezadovoljno sa generalno sa Dell S serijom (iako su matrice dijametralno razlicite kod recimo S22 i S23 serije).

Nebitno, napisam ja lepo mejl tehnickoj podrsci prodavca sa predlogom da testiraju monitor pre isporuke. Oni mi predloze da posaljem monitor na servis - umesto zakonske norme da moraju da urade RMA u roku od 14 dana. Ja naravno to odbijem, znajuci da ce po isteku tih 14 dana gde sam zakonski obezbedjen doci do citiranja sitnih slova iz uslova o garanciji. Odem u njihov shop i sa prodavcem potrazim resenje. Hajde uzecu monitor koji oni preporucuju - kao testiran bla bla.

Tako uzmem u zamenu Samsung AD-PLS. U shopu nisu imali racunar sa HDMI prikljuckom vec samo neki prastari racunar koji i nemoze da izgura full HD ni na D-Sub konekciji i KVM switch koji daje prikaz bele boje sa nekim igrajucim linijama. Pod takvim uslovima testiram ja taj monitor tu sa tom decom iz shop-a i uzmem taj Samsung. Odem kuci, spojim sve lepo kad ono probijanje bele boje u desnom donjem uglu ekrana.

Sad vec ozbiljno ljut odem u shop i ponesem svoj HTPC da pokazem o cemu se radi. Ona deca tamo u fazonu ne nemaorate nista da prikazujete, znamo, razumemo vas itd. - hajde videcemo sad mi sa nasim servisom da vam resimo ovaj problem najkasnije do subote. Juce nisu zvali...

U prvom mahu pomislio sam da prodavac i nije toliko odgovoran koju robu dobija, ali sam se dobro raspitao i dobio pouzdanu informaciju da su i Dell i Samsung otisli drugim kupcima kao novi ispravni monitori - pa ako prodje prodje. Imajuci to u vidu shvatio sam da i sam prodavac ucestvuje u tom proturanju bofluka na domace trziste.

U medjuvremenu sam kontaktirao drustva za zastitu potrosaca koja su zainteresovana da urade i prilog o ovoj situaciji. Iskreno ne bih da ulazim dalje u eskalaciju problema, samo bih zeleo da kupim ispravan monitor. Ako me prodavci i dalje budu zavlacili ja cu morati na taj nacin da ih pritisnem.

I tako evo gledam po domacim forumima koji monitori su najvise hvaljeni. Na benchmark.rs u top 10 sekciji za monitore stoji da je najjeftiniji ekonomik monitor preko 25000 koji se tu preporucuje. Pitanje je da li autori tog teksta i ja zivimo u istoj zemlji, tj. da li je moguce u zemlji Srbiji kupiti monitor bez defekta za 20000 ili je to cifra ispod svakog minimuma?

Prodavac za AOC je Katalog Leskovac, a za sve ostale Alti - tj. WinWin konkretno.
 
bas zbog ovakvih stvari ja preferiram za pojedine komponente oglase,jer se test pre kupovine podrazumeva.pregrst ih je sa garancijom,tako da taj argument kontra propada.jedina stvar koju kao prednost imaju domaci shopovi sto je princip usetas se - poneses,ali kao sto vidimo za dosta stvari to i nije prednost.
 
I ja imam neki osećaj da se u jeftinijem segmentu tržišta valjaju sumnjivi primerci bilo kakve robe. Imam takođe informaciju da trgovine kod nas prodaju vraćene proizvode kao nove, ili po nekoj nižoj ceni pod izgovorom da je oštećeno pakovanje u transportu, što je samo šifra za vraćeno. Tako se radi sa televizorima, a recimo i sa fitnes opremom (trenažeri, trake za trčanje). Što se tiče monitora konkretno, skoro sam siguran da je kvalitet proizvedenih panela u donjem segmentu tržišta već odavno u padu. Ja sam 8 godina (bukvalno do juče) sedeo ispred monitora od 17" (Benq). Taj monitor je 2007. koštao valjda 14000 tadašnjih dinara ili nekih 180 evra. To je tada valjda bio jeftini segment. I taj monitor je do juče radio bez i jednog problema. Moja teorija je da uzrok zašto su cene tokom godina padale, nije samo zato što se povećava obim proizvodnje pa time mogu da se spuste cene. Ne, nego je takođe i opao kvalitet, to jest spušteni su standardi kvaliteta u proizvodnji. Proizvođači sigurno vode statistiku prihvatanja primeraka nezadovoljavajućeg kvaliteta i na svako tržište šalju onaj broj za koji misle da će biti prodat (makar i iz trećeg puta). Sve je to uračunato u kalkulaciju. Elem, zaposlio sam se tek prošle godina, i zato sam tek sada zamenio tu 17-icu većim monitorom. Nisam hteo da kupujem ništa jeftino samo da bi pošto poto imao novo i bolje. Sada imam Dell U2415. Kupio sam ga na neviđeno, dostavljen na kuću, i srećom, ništa mu ne fali. Čovek u temi o ovom dell-u (nick: Styler) je izgleda dobio lošiji primerak. Sigurno je da uvek ima lošijih primeraka u svakom segmentu, ne samo u nižem, ali u nižem svakako mnogo više. I sve mi se nešto čini da je pametan bio onaj ko je reko da nije dovoljno bogat da može da kupuje jeftino.
 
Treba imati sreće, kupih prošle godine Samsung SyncMaster 2494 apsolutno besprekoran za 8000 din. Pregledao sam što novih što polovnih 15ak komada ali ovako dobro očuvanog ne videh nigde.
 
Nazad
Vrh Dno