Šta je novo?

Razlika izmedju Seidon i Nepton hladjenja

malempic

Cenjen
Učlanjen(a)
14.03.2008
Poruke
127
Poena
170
Pre sve ga mi treba razjasnjenje koja je razlika izmedju Seidon i Nepton serije vodenog hladjenja.
Posto ne prihvatam da stavljam u svoj racunar velike plehane kulere, opredelio sam se za vodeno, pre svega iz estetskih razloga.
Opet mi se ne dopada da stavljam ni radijatore od 240 ili 280 mm, zelim samo od 120.
Shvatio sam sto veca zapremina radijatora i vodenog bloka bolje hladjenje, sto je steta jer narusava estetiku u kucistu.
Ne preostaje ni nista nego da uzmem neki od M ili XL 120 hladnjaka.
koliko kapiram XL je jace od M.
E sad koja je razlika (za ovaj tip hladjenja od 120mm) izmedju Seidona i Neptona
120XL ili 120M?
Ove nedelje moram da kupim jer svaki dan sam u zoni 90 do 100C u 100% loadu cim hocu da podignem perfomanse
 
Poslednja izmena:
Ako poredis 120XL Seidon vs 120XL nepton.

Razlika je u pumpi koja je dosta tisa i jaca na Neptonu, takodje i ventilatori su tisi(novi FP120 ventilatori su prilicno dobri).
Siri tubing na Neptonu, omogucava vecu fleksibilnost creva i veci protok vode. Naravno drugaciji waterblock na cpu je kod ovih resenja.

Mislim da je Nepton novije i bolje resenje. Ne znam sto mislis da 240M narusava estetiku, ali to je vec tvoj izbor.
Nisam nasao uporedne rezultate sa oba u poredjenju, ali evo ti par benchmarka da dobijes predstavu. U svakom slucaju ne ocekuj veliku razliku u temperaturama koji god od ova dva uzmes, mozda 2-3 stepena.


Rezultat Nepton 120XL:
CM-4.2.png


Rezultat Seidon 120XL:
CPU_OC_max.gif


Seidon 120XL protiv drugih coolera:
imageview.gif


Samo Seidon ima M varijantu, i kod nje je tanji radijator i ima jedan ventilator, ostalo je isto kao kod 120XL Seidona.
Razlika izmedju M i XL je 3-4 stepene kao sto vidis iznad na tabeli.
 
Poslednja izmena:
Pa ovo deluje ok. Kako sam razumeo Nepton XL je za nijansu bolje od Seidom 3-4 stepena.
Sto se tice 240M pocinjem po malo i da o njemu razmisljam ali ja imam kuciste Cooler Master Force 500 i njega bi mogao da montiram jedino bocno, time bi narusio trasu za cable menagment.
Razmisljam ja i o Thermaltaku Water 3.0 performer ili Pro, kao i o Enermaxu Liqmax ili Liqtech 120.
Bas sam resio da uzmem vodeno hladjenje ovo mi pomaze u odabiru i do sada mi delujw Nepton 120XL sto se tice perfomansi i cene najpovoljniji.
Ne znam...
 
Da, nepton je malo bolji od seidona jer je noviji, koristi bolje ventilatore, tisu i bolju pumpu.
Razlika izmedju XL neptona i M seidona varijante je tako oko 4-6 stepeni. Ja bih svakako uzeo Nepton 120XL kad vec ne mozes da ubacis 240M.

Odnos cene i performansi je dosta los kod tih manjih AIO, tako da si tu osudjen da platis samo malo manje od 240-ke a performanse su znacajno nize.
 
Da, hvala.
Ja sam malo gledao uporedne teatove 120xl i 240m pa ta tazlika je tu negde 6-7 stepeni. Nije drasticno, a ako bi vec idao na 240 onda bi bilo najbolje na Corsair 100i kako vidim.
 
Sad sam bas izucavao razliku izmedju 120XL i 240M nepoton.
Sve isto samo je razlika u radijatoru i sve ostalo je isto.
U perfomansama je minimalna razlika za moje cudjenje 2-3 stepena.
 

Prilozi

  • 45-load.jpg
    45-load.jpg
    215.8 KB · Pregleda: 109
  • 39-load.jpg
    39-load.jpg
    224.1 KB · Pregleda: 91
Poslednja izmena:
Zavisi na cemu testiraju, Ivy/haswell su limitirani uzasnim IHS-om pa su razlike daleko manje ako procesor nije delidovan. Velicina radijatora je jako bitna.
Racunaj da je sigurno 7-8 stepeni razlika u temperaturi izmedju 120 i 240. Ja bih i dalje isao na CM, bolji support, MNOGO tisi, bolja pumpa, 5 godina garancije.
H100i ima malo bolje performanse jer ventilatori mogu da se odvrnu nenormalno, ali zvuce kao mlazni motor.
 
Poslednja izmena:
Sve me vise ubedjujes da ipak kupim 240m.
Potrebno je samo da probusim jednu rupu od 40mm u kucistu za kablove da oslobodim predvidjen otvor za 240 mm radijator na kucistu, jer sam tuda provlacio kablove.
Taman bi bio tu pored ploce bio ususkan sa desne strane i skoro da se ne bi video.
 
Poslednja izmena:
Zavisi sta zelis od tog CLC-a. Da li zelis da juris 4.6-4.7ghz, ili bi bio zadovoljan sa 4.3ghz npr. Ako je ovo drugo mozes i 120ku :)

U svakom slucaju razmisli, moja topla preporuka ti je CM nepton serija, da li 120XL ili 240M je na tebi ;)
 
Pa za svakodnevni rad 4.6 ghz, a cilj mi je 4.9 ghz jer imam setovanje Biosa sa XTU-a za stabilan rad za moju plocu i procesor.
Mozda bi probao i 5ghz cisto da prokusam.
Inace sa intel stock kulerom default clock je 4.4ghz i ne prelazi 85C u najextremnijem 100% loadu.
Hvala
 
Poslednja izmena:
To je turbo za 2 jezgra pretpostavljam. Da pustis linx znas kako bi isao na 100 stepeni.

Zaboravi 4.9-5.0ghz bez deliddovanja procesora, ma koje hladjenje da kupis, cak ni custom loop od 300e ne bi to ohladio jer intel nije zavario internal heatsink vec lepio silikonom i onda ne leze dobro na procesorsko jezgro i ne odvodi toplotu kako treba.
 
Eriče skoro dasi mi promenio mišljenje
Sad sam već ozbiljno razmišljam da idem na Neptona 240M, samo da vidim kako mogu i čime da probušim rupu na kućištu za vođenje kablova i oslobodim mesto za radijator.
 
heh :) tu smo na forumu da pomazemo jedni drugima i savetujemo.

Muka je ako moras da modujes kuciste da bi stalo, to je malo nezgodno.. imaj na umu da treba da ima slobodan dovod/odvod vazduha takodje. Sve lepo premeri da budes siguran da moze da stane.
A ako ne moze, sta da se radi, uzmi 120XL i pici. Neces moci da juris extremne clockove, ali sasvim pristojno ce se kloknuti.
 
Samo da konstatujem i da se zahvalim Erik011.
Cooler Master podrška kao da ne postoji, totalno su ignorisali moje pitanje. Baš su me razočarali, ne interesuje ih potencijalni kupac.
Nažalost nema baš izbora pa moraš da kupuješ i njihove proizvode.
 
Nema na cemu :)
Posalji im PP, nasa kancelarija obradjuje sve forume istocne evrope bukvalno uz regularni posao i bas su pretrpani. Takodje, moguce je da su poslali upit glavnom office-u ako nemaju to kuciste pri ruci da provere.
Inace je sjajan support, to ti kazem iz licnog iskustva.

Edit: na compatibility listi pise da moze, tako da bi trebalo bez problema da stane.
 
Poslednja izmena:
Video sam može, kad se okrene da kablovi budu gore tako da će proći ispod DVD urežaja, poješće drugo 5,25 inčno mesto za neku uređaj.
Što u principu mi i neće trebati, dovoljan mi je jedan optički uređaj.
Odreagovao sam onako jer sam postavio prosto pitanje koja je razlika izmedju Seidona i Nepotona i samo si mi ti pomogao, koji čak i nema vodeno hlađenje :)
 
Super sto moze da stane! Ja opticke uredjaje ne koristim godinama vec. A i ako ti iz nekog razloga ikad bude trebao jos jedan, uvek mozes na USB externu optiku.

Zato sto sam mesecima citao pre nego sto sam kupio hladjenje i pratim stalno testove, pa nisam morao da gubim vreme u trazenju informacija.
Jedino par minuta dok sam nasao benchmarke u fotkama. :)
 
Poslednja izmena:
Super sto moze da stane! Ja opticke uredjaje ne koristim godinama vec. A i ako ti iz nekog razloga ikad bude trebao jos jedan, uvek mozes na USB externu optiku.

Zato sto sam mesecima citao pre nego sto sam kupio hladjenje i pratim stalno testove, pa nisam morao da gubim vreme u trazenju informacija.
Jedino par minuta dok sam nasao benchmarke u fotkama. :)

Hvala ti na pomoci i podrsci koju si pruzio korisniku "malempic", kome se ovim putem jos jednom izvinjavamo na zakasneloj reakciji......
 
Nema na cemu, drago mi je bilo da pomognem znajuci na koliko strana vi udarate :)
 
Sada je sve u redu, komunikacija je uspostavljena sa Cooler Masterom sve je u najboljem redu, primedbu povlacim i zahvaljujem se Milanu iz Cooler Mastera na savetima i podrsci.
Pozz
 
Nazad
Vrh Dno