Šta je novo?

Fx6300 da ili ne.

rizbo.ns.bk

Poštovan
Učlanjen(a)
10.04.2015
Poruke
10
Poena
54
Za nekih 2 meseca planiram prvi put da napravim svoj kompjuter. Ali sam u dilemi.

Pre svega neću ništa polovno - korišćeno da uzimam.

Razmišljao sam da uzmem fx6300 i pošto planiram da overklokujem uzeo bi GA 990fxa -ud3.

Sa GTX 970 ili možda r9 290x

Sad moja dilema je da li da dodajem 100$ za fx8350 ili kad već dodajem toliko da li da idem na i5 4690k?

Posto cu uzeti nepton 240m sve zajedno sa bronze napajanjem i ssd izašlo preko 1300$ dok sa amd bi bio na 1000$.
Da li vredi davati toliko za intel?
I da li bi mi fx6300 gusio GPU?
 
ono kad planiras da vise platis kuler nego procesor....
 
Taj kuler ima garanciju pet godina i veoma je dobar i sluzice me u slučaju da promenim procesor kad izadje zen.

Dve godine sam bio na terenu i mnogo toga je izašlo. Uvek sam bio više naklonjen amd-u.

Znam da je 4690k mnogo bolji, ali da li je 200$ + bolji? Zarad 10 fps? Kad cu ionako uključiti v-sync.

Samo me brine da li će mi 6300 "gusiti " gtx 970?
 
Dodaj tih 100$ jos sto si planirao I uzmi Intel i5 i neku osnovnu H81/B85 plocu. Pare za kuler koje si planirao ulozi u bolju grafiku/SSD/vise RAM-a, sta god hoces.. Pusti overklok, precenjen sport danas..
 
Bolje nemoj da klokujes i uzmi neki jeftiniji kuler, a uzmi fx8350, ili cepaj intela i5 nekog, pitanje kako ce 6300 da radi sa tim kartama...
 
Bolje nemoj da klokujes i uzmi neki jeftiniji kuler, a uzmi fx8350, ili cepaj intela i5 nekog, pitanje kako ce 6300 da radi sa tim kartama...
Sto se tice kulera. Najeftiniji koji bi prihvatio je evo 212 koji je oko 50$ ili možda noctua d-14/15 koji je oko 70$ dok je 240M 100$ A veoma mi je dobar. I sto se tice estetike tu pobeđuje :) po mom mišljenju.

Znaci 6300 definitivno nije dobra ideja.

Ostaje mi samo da odlučim između 8350 ili 4690k nikako 4690 jer razlika je u 20$. I kad bi izabrao intel uzeo bi z97. Smatram da klokovanje je pod obavezno. Besplatna snaga :)

Pošto planiram samo za 1080p gaming, mislim da je gtx 970 odličan.
 
Poslednja izmena:
Samo to "besplatna snaga" nije tacno uopste :)
plocu placas 2-3 puta vise, a i procesor malo vise... ne izgleda mi kao besplatno :)

u svakom slucaju,idi na 4690k,kad vec hoces neptona :)
 
'Besplatna snaga'? no no :) Sto rece kolega gore plocu platis 2-3 puta skuplje, hladnjak platis 40-50e ili vise.. Ajd sad da ne racunam i struju koju overklokovani processor mnogo vise trosi, mnogo to skupo ispadne za besplatnu stvar :)
 
Vise struje? :D
Da, overclockovani 4690k trosi 20din struje mesecno vise od stock-a.

Uzmi 4690k ako hoces da se igras sa clockovanjem ili FX-8300 sa asus sabertooth plocom. Dosta ozbiljnija ploca od tog Gigabyte-a kog iz 4+ revizije ne mogu da naprave kako treba.
 
FX-8300 sa 970 plocom koja ima 8+2 naponsku i neki jeftiniji vazdusni kuler npr. TT Nic L32:
http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16835106235

sasvim dovoljno za umeren overklok. Par stotina mhz vise sto ces (mozda) izvuci sa boljom plocom i neptunom ne vrede razlike u parama a ni vremena dok se nastelujes kako treba.

Ostatak para (u odnosu na 8350/i4690k sa nekom skupom plocom) ja bih ulozio u veci SSD ili sto bolju GTX970 (nisi napisao koju planiras da uzmes), zavisno od tvojih afiniteta.
 
Poslednja izmena:
Vise struje? :D
Da, overclockovani 4690k trosi 20din struje mesecno vise od stock-a.

Uzmi 4690k ako hoces da se igras sa clockovanjem ili FX-8300 sa asus sabertooth plocom. Dosta ozbiljnija ploca od tog Gigabyte-a kog iz 4+ revizije ne mogu da naprave kako treba.[/QUOTE]

Pročitao sam dosta loših stvari sto se tice sabertooth-a, a što se tiče ga990fxa veoma dobre stvari. Ali moraću još malo da istrazim.

Svakako mislim da cu uzeti 8350. Previše "intel fanboy " pričaju u korist intela a amd nisu ni videli.

Vise struje? :D
Da, overclockovani 4690k trosi 20din struje mesecno vise od stock-a.

Uzmi 4690k ako hoces da se igras sa clockovanjem ili FX-8300 sa asus sabertooth plocom. Dosta ozbiljnija ploca od tog Gigabyte-a kog iz 4+ revizije ne mogu da naprave kako treba.
 
Ako si odlucio za AMD, uzmi fx-8300, isti procesor kao 8350 samo jeftiniji. Razliku u parama ulozi u nesto drugo.
 
Svakako mislim da cu uzeti 8350. Previše "intel fanboy " pričaju u korist intela a amd nisu ni videli.
Nije bas tako..ja sam bio na AMD-u od athlon-a 1800+, pa do PII 965 i krajem prosle god. resio da predjem bas na FX6300,pa me posavetovase da idem bar na 8320 da bi imalo smisla..bacih pogled levo-desno,na kraju mi od amd kompleta ostade samo ddr..i nisam se pokajao.
A ako hoces bas na na FX-a,a vican si OC-ku,ne bacaj pare na 8350 i uzmi 8300 pa "poteraj" koliko mozes..medju njima nema razlike osim u stock frekvenciji i ceni.

edit:
Sto rece Erik... :D
 
Poslednja izmena:
Pročitao sam dosta loših stvari sto se tice sabertooth-a, a što se tiče ga990fxa veoma dobre stvari. Ali moraću još malo da istrazim.

Svakako mislim da cu uzeti 8350. Previše "intel fanboy " pričaju u korist intela a amd nisu ni videli.

Ako mi nismo videli, evo ti covek iz one teme sto je sa FX-6300 presao na obicni neoverclockerski i5-4460.
Rezime iz teme (http://forum.benchmark.rs/showthread.php?344064-i5-4440-vs-fx8350-ili-ipak-RAM):

Kao sto naslov kaze, koji od ta dva, cena za oba je ista. FX je skroz nov, nekoriscen, 4440 je koriscen. sa garancijom takodje. Trenutno imam FX6300 i GA 970A-DS3P, gledam sta mi je isplativije, samo upgrade na 8350, ili na i5 uz novu plocu.Najbitnije su mi performanse za BF3 MULTIPLAYER, kasnije BF4 MULTIPLAYER!

GPU: R9 270 (bez x)
RAM: 4gb

Trenutno mi fps pada i do 36 na MEDIUM/HIGH podesavanjima, 1440x900 zbog čega mislim da mi treba jači procesor iako je par njih reklo da je problem RAM, kog ima samo 4gb.

Ako je procesor u pitanju:
Da li cu pri toj rezoluciji i HIGH/ULTRA podesavanjima, imati STRIKTNO 60 fps-a MINIMUM, ako ne i vise, jer ispod toga ne mogu da igram lepo? Ako da, sa kojim od ova 2 mogu to da postignem, i sta je bolja solucija?

Ako je ram u pitanju:
Rečeno mi je i da će mi plus 4gb rama obezbediti ono što hoću, što rekoh gore, i ja bih tako najviše voleo, ali, da li je stvarno Ram problem, ili mi ipak treba jači procesor za to?

Hvala!

Radi sve i bez tog SM Busa, kao i VGA Standarda. No nebitno, glavna stvar je, ujedno i coveku da odgovorim, da sad, za ovih pola sata koliko sam uspeo da testiram, imam od 20-50 vise FPSa nego sto sam imao sa FX6300! Znaci stvarno, odlican skok performansi! Ni jednom fps nije pao ispod 65, lazem, jeste jednom na gulf of oman, 64igraca, na 53-4fps prilikom obletanja iznad onog najgusceg dela gde sam pre u istim situacijama imao po 38 fpsa, i to na medium, a sad na HIGH imam 53-4fps. :D Sve u svemu drustvo, ja sam prezadovoljan! Dokazano da je, bar za gaming, Intel mama, tata, seka i bata, bog i batina! :D

Konačno zadovoljan, ali iskreno i ja sam zatečen skokom performansi, bukvalno na mestu gde sam imao po 60, 65, sada je 100.. :) yaay :D

Evo cisto jos neki update, mape iz Premiuma - Kiasar Railroad, Operation Riverside, 64 igraca, pre je fps padao do 45 na njima, sada je minimum 65-70. Kao sto rekoh najveci pad je bio na 53-5 na Gulf of Oman-u, na 2,3 sekunde. Nekada je tu bilo 39-40.. :) Sve u svemu, ja prezadovoljan, i preporucujem svima! :)

Bravo za ovo. Kada sam pre 10-11 godina dobio prvi komp, imao sam integrusu, secam se, prvi CoD ne radi, NFS Underground 2 ne radi, GTA Vice City (moja omiljena inace i dan danas) je jedva gurao, cim se naglo okrenem ka suncu zabode ceo komp i samo restart dugme pomaze. Presao sam celu igricu na taj nacin, 3 puta. Onda sam dobio neku grafiku, dal GeForce MX 440, ne secam se, uglavnom tog zabadanja vise nije bilo. Ja presrecan, nisam tad ni imao pojma da podesavam rezoluciju, detalje, i ostalo. 640x480 i teraj, uzivao sam! Presao jos 4 puta. Posle izasao GTA:SA, nemam pojma podesavanja, ne diram, ne interesuje me, jedino sam rezoluciju znao da stavim na 1024x768. Igrao, uzivao! Prodje nekoliko godina od tad, dodje na red core 2 duo, hd4870 i ja poceh da obracam paznju na detalje, na rad, nisam znao da merim fps, ali sam golim okom vidjao kako po malo pada u pojedinim igrama, ali opet, nikakva smetnja, igram uzivam. E onda pre godinu ipo dana uzmem athlon 750k, hd 7770, igram bfbc2, pada fps, vidim golim okom, opet nista mi ne smeta, igram lepo, iako je padao na 50 i nesto (izmerio tek kasnije). Probao BF3 video da radi srednje zalosno, i tad meni poce da smeta to s*anje od fps-a, od tad poceh da zestoko obracam paznju na to, i da bukvalno postajem bolestan sto se toga tice.. i nikako ne mogu da izbacim to iz glave, probah opet bfbc2 i poceh i za to da se nerviram, sto pada fps...budaletina! Pitam se, kako sam bre pre pola godine igrao i ni jednom nisam obratio paznju, sad poce da me muci. Zamenih graficku, r9 270, malo poboljsanje (za oba BF) ali opet nije to to, smeta mi sto pada na ispod 50. Zamenih procesor, FX 6300, jos poboljsanja, ali opet PADA! Ja ubijen. Kupio sam nove delove u roku od 6 meseci da bih dobio poboljsanje od 10ak fps-a, dal je moguce? Igrao tako nekako, pokusavao da ne obracam paznju, 3400000 tweakova, ma nista, sve isto, a meni cim vidim da padne tako mi padne i zaelja za igrom..ne mogu dok ne bude glatko. I evo na kraju zamenih i taj fx uzeh i5, konacno zadovoljan, normalno, voleo bih konstanto 80, ali ne moze, pardon moze, ali nisam bas toliko lud, i 60 konstantih je dovoljno. Eto, a najradije bih voleo da sam kao ostali, uzivam i na 40 fps, i bio sam, al sam u medjuvremenu "poludeo" i to me zestoko nervira...



Dakle, minimalni fps mu je veci za 10+ frejmova.
Naravno, to zavisi od igre do igre, ali u velikoj vecini igara i jeste tako. Sto je jaca graficka, i5/i7 je u stanju da je bolje iskoristi od bilo kog FX-a. (ovo je postala cinjenica :))
 
Poslednja izmena:
Nije bas tako..ja sam bio na AMD-u od athlon-a 1800+, pa do PII 965 i krajem prosle god. resio da predjem bas na FX6300,pa me posavetovase da idem bar na 8320 da bi imalo smisla..bacih pogled levo-desno,na kraju mi od amd kompleta ostade samo ddr..i nisam se pokajao.
A ako hoces bas na na FX-a,a vican si OC-ku,ne bacaj pare na 8350 i uzmi 8300 pa "poteraj" koliko mozes..medju njima nema razlike osim u stock frekvenciji i ceni.

edit:
Sto rece Erik... :D
Konačno odgovor koji ima smisla :)
Samo još bolje da istrazim u vezi matične ploče.
 
Pre svega dobro došao na forum.:wave:
Vidim da si odlučio da kupiš komp i to je extra al kapiram da si otvorio temu da bi dobio savete od forumaša.
Ovakvih tema sam se nagledao,i najlakše bi bilo da ti kažem čitaj neke druge teme googlaj itd...

Da skratim filozofiju ukratko Intel 2500K je primera radi, jači i bolji u gamingu od FX8350 cpu-a (pogotovo kad se oba OC) a kamoli (i5 4690K). Jednostavno FX je lošiji i ukoliko u 2015god trošiš tolki novac na NOV PC Intel je must have.Da FX odradjuje posao i više je nego dovoljan cpu za sve sada trenutno ali da pakuješ neki budžet PC slažem se i to je skroz ok al pošto vidim da oćeš da potrošis 1300$ to je realno bacanje para.

Bilo je više ovih tema i skoro pa uvek istih saveta moj savet je intel 4xxx serija je way to go. Što se tiče coolera i kućišta tu ne bi zalazio imaš ljude koji daju i po 200eu na kućište jel kad dodje ekipa mora da se divi aždaji na OKO :p još ako je providna stranica idi begaj, tu ne bi zalazio.
 
Zapravo u 2015-oj godini ima vise smisla da uzme FX-83xx nego ranije s obzirom na DX12/Vulkan koji ce daleko bolje funkcionisati sa vise jezgara. Ironija, znam :D
Kada je AMD u pitanju ne stedi na maticnoj, uzmi neku sa odlicnom naponskom i dobrim hladjenjem.
 
Uz GTX 970 (ili 290x) Intel 4670k/4690k se prosto namece kao logican izbor.
 
Ako uzmem 4690k onda mogu da uzmem msi z97 gaming 3 i dodjen na otprilike isto kao sa fx8350 uz skuplju matičnu, što se tiče novca.


Samo što bi uz msi z97 gaming 3
Bilo logicnije uzeti amd gpu zato što ne podržava sli, u slučaju da se odlučim kasnije za cf.
 
Poslednja izmena:
Kakav SLI? Ne isplati ti se to, ni blizu. GTX Titan X radi malo bolje od GTX980 SLI (najnizi fps i prosek novijih igara) - https://www.youtube.com/watch?v=0t-JTocr4wQ -
Ako ti nije dovoljna jedna GTX 970 i ako ti trebaju 2, onda racunaj da je to 650$. U tom slucaju dodaj jos malo i kupi Titana, a jos bolje, sacekaj 3-4 meseca i uzmi 980Ti (izlazi cim ATI izbaci 390X). Uveke je bilo i ostalo da je 1 jaca karta bolja od 2 slabije, a u poslednje vreme programere sve vise "z*bole" da naprave da SLI i CF rade kako treba. FX8000 ili 6000 su jednostavno PRESLABI za GTX 970, a o SLI da i ne govorimo. Kupis dobru plocu, dobar CPU i postavis osnovu za naredne 3 godine (realno neces imati nista brze od toga 3 godine da kupis, a da ne kosat 800$), pa onda prema tome stavis grafiku, cooler, memoriju HDD itd.
 
Titan je najgluplja kupovina koju moze da napravi.
Dve 970-ke su daleko bolja investicija od Titana. Niti se isplati uzimati novu 980 sa toliko vecom cenom, a nije preterano jaca od 970. 980ti mozda bude dobar kada izadje za par meseci.
Ovo ostalo da, treba barem 5820k za jak SLI trenutno, videcemo da li ce se situacija promeniti sa DX12 kada bi trebalo i SLI/CF da rade mnogo bolje nego sada i kada se CPU overhead smanji.
 
Ako uzmem gaming 5 verziju koja podržava 3x cf i 2x sli

Mogu mirno da uzmem 970 i uživam dok mi ne zatreba više.

Pogotovo što izlazi dx12 a i svaki jači monitor od 1080p je preskup u srbiji. Tako da u narednih 2-3 godine dok ne izadje zen i dok malo ne pojeftine monitori kod nas na konju sam.
 
pitanje je koj će soket uopšte zen da zahteva .

takodje, svi smo se nadali u amd još od phenoma 1 da će da napravi konkurentski cpu intelu , ali nije

phenom 1 je bio slabiji od core2quad 65nm , phenom 2 je bio slabiji od c2q 45nm , thuban je bio slabiji od nehalema, a buldozer od sendija.
lošiju arhitekturu su nadomešćivali cenom.

ako imaš para, idi na hasvel ili s2011 v3 , ili još bolje na skajlejk (ako možeš da se strpiš ).

gtx 980 je sasvim dovoljna za long long tajm .

a ako se krpiš , kao što je rečeno fx8300 je jedini isplativi amd trenutno .
 
pitanje je koj će soket uopšte zen da zahteva .

takodje, svi smo se nadali u amd još od phenoma 1 da će da napravi konkurentski cpu intelu , ali nije

phenom 1 je bio slabiji od core2quad 65nm , phenom 2 je bio slabiji od c2q 45nm , thuban je bio slabiji od nehalema, a buldozer od sendija.
lošiju arhitekturu su nadomešćivali cenom.

ako imaš para, idi na hasvel ili s2011 v3 , ili još bolje na skajlejk (ako možeš da se strpiš ).

gtx 980 je sasvim dovoljna za long long tajm .

a ako se krpiš , kao što je rečeno fx8300 je jedini isplativi amd trenutno .
Mislim da mi je trenutno 970 sasvim dovoljan za 1080p.
 
Jeste, bez brige, 970 tera 1080p kao car.
 
cak i tahiti,zanemeo sam kad videh benchove za novi GTA,karta se u 2k krpi i sa 780.nikako da izadje igra koja ce tahitiju pucati u glavu da pokrene amd vise.
 
Nazad
Vrh Dno