Šta je novo?

i5 4670k + Asus Maximus VII Hero + AIO OC

DzidzuMidzu

Poštovan
Učlanjen(a)
29.01.2015
Poruke
6
Poena
51
Pre svega pozdrav svima o/

U ovoj temi bih zeleo da Vas zamolim za pomoc oko OC-a, nov sam u svemu ovome pa vas molim da mi ne zamerite ako budem ponekad koristio pogresnu terminologiju ili ako vas ne budem ponekad razumeo sta mi govorite :p

Moja konfiguracije izgleda ovako:

Procesor: INTEL i5 4670k
MOBO : Asus Maximus VII Hero
HDD : INTEL SSD 330 128gb + 1TB Seagate (u planu imam da uzmem jos jedan SSD)
RAM : Kingston HYPER X BEAST (KHX24C11T3K2/8X)
GPU : trenutno je prastara MSI GT 640, u subotu (11.05) stize ASUS STRIX-GTX970-DC2OC-4GD5
PSU : CM V 650 s
HLADJENJE : NZXT Kraken X61
KUCISTE : NZXT H440

Zamolio bih vas da mi pomognete oko OC-a sta i kako, komp kao sto i predpostavljate ce mahom sluziti za igranje, stoga mi treba neki stabilan 24/7 OC
Moja zelja je da to bude negde oko 4.5-4.6 GHZ, naravno da su zelje i mogucnosti dve razlicite stvari

Obzirom da sam nov u ovome, trebala bi mi objasnjena step-by-step.
Gledao sam razne tutoriale i video prezentacije na YT o tome sta i kako ali se nisam usudio nista da cackam dok se konkretno ne posavetujem sa ljudima koji se bave ovime svaki dan, jer ko moze imati vise iskustva od vas.

To bi bilo to od mene za pocetak, ocekujem vasu pomoc
Hvala unapred.
 
@ Erik011
Hvala puno za link, cim stignem sa posla bacam se na citanje i edukaciju :)
sinoc sam "cackao" mecku , i dosao do sledecih rezultata



nakon ovoga sam "cackao" jos malo Core Voltage i uspeo da spustim sa 1.275 V na 1.265 V i sa Prime95 je bio stabilan, na 1.260 V kresuje nakon par minuta u Prime95

interesuje me po vasem misljenju da li su ove temperature dobre ili to moze jos da se spusta (a ja ne znam kako) obzirom da nece x45 ispod C.Voltage 1.265 V

za sada sam pustio samo jedan testa sa Linxom i core br.2 ode na 100c :( odmah ugasio bezbednosti radi... (napunih gace u sekundi) :D

ono sto zelim za sada je to da postignem nekih 4.5 Ghz stabilnih bez skalpiranja i lapovanja obzirom da je sve staro oko mesec dana pa cisto koji mesec jos da "ispostujem" garanciju, takodje i svoj novcanik :p

Inace da napomenem da je pasta ona fabricka sa Kraken X61, kad budem isao za vikend po graficku planiram da uzmem i Arctic Silver 5 ili CoolLaboratory liquid pro ako je bude bilo u radnji,
obzirom da necu skalpirati proc da li isplati uzimati coollaboratory liquid pro u tom slucaju?
 
Poslednja izmena:
Bez skalpiranja procesora ne ocekuj bolje temperature. Ako si dobro naneo pastu (ne previse) onda je to sve sto mozes uz optimizaciju airflow-a u kucistu.
Ok je to za 4670k, nije legendarni primerak ali nije ni los kao od Kase :)

Koliki ti je input voltage? Da li je LLC upaljen?
Meni nesto cudno to tvoje merenje, po ovome ti je input voltage ispod 1V.

Takodje koji ti je cache ratio i voltage?
 
@Erik011 --> e to cu ti sve lepo reci cim se vratim kuci :)
kad udjem u kucni komp preko teamviewer-a ovo je jedino sto trenutno mogu da izvucem mozda korisno odakle mozes videti http://prntscr.com/6r272j
ako je ovaj ss beznacajan reci mi sta zelis da uslikam kako bi video to sto te zanima.
moguce da jos dosta tu stvari ne stima jer, koliko me pamcenje sluzi, u biosu sam ukljucio XMP , izmenio mnozioc na x45 i voltazu na 1.265v
ostalo je sve stock ili auto.
tako da je lako moguce da sam napravio neki fail jer jos uvek ucim sta je sta i iskreno mi je frka da cackam ono za sta nisam siguran da znam i cemu sluzi :D
 
Ok, napisi posle kad budes imao pristup biosu. Takodje bih preporucio da smanjis cache ratio na 35 i voltazu istog. Ne donosi nikakve performanse, a moze da ti omoguci nesto nizu core voltazu.
 
Ja bi da mi to koljemo kume sto pre :d Primerak ti je solidan, nije budjav kao kod mene da mu treba 1,32V za 4,4GHz, a sve preko toga je nestabilno kako god da okrenes :) Ako si upalio XMP profil, koji si upalio posto tvoja memorija ide i do 2400MHz i CL11, a to nekad nece bas lepo da radi sa visokim taktom procesora bez jos par podesavanja. Prime 95 mozes da batalis slobodno, samo ti przi procesor za dzabe. Pustis ROG Real Bench V2.2 stress test 15-30 min, i ako to prodje sa zadatim podesavanjima, bice stabilno zanavjeka :D Kao sto je naveo Erik, iscitaj temu i5-4670K overkloking, jer ima dosta korisnih informacija i sta utice na stabilnost. Za BSOD codove koje ces dobijati kada je nestabilan OC, pogledaj temu http://forum.benchmark.rs/showthread.php?318945-BSOD-kodovi-koji-se-javljaju-prilikom-(loseg)-overklokovanja i nadji 1150/2011-V3 post. Kod i5-4670K stavi cashe cak i na 3500MHz, VCCIN voltage na 1,8-1,9V, naravno vcore i vcashe/vring na manual (jednom mi ploca stavila 1,95V za Vring umalo da mi ubije procesor ) i njih podizi u zavisnosti od BSOD-a koji dobijes. Sve ostalo nemas potrebe da diras, bar dok ne dodjemo do nekog zida :)
 
Ok, napisi posle kad budes imao pristup biosu. Takodje bih preporucio da smanjis cache ratio na 35 i voltazu istog. Ne donosi nikakve performanse, a moze da ti omoguci nesto nizu core voltazu.

Ja sam iskusio da napon na cashu mora da bude blizu Vcore-a da bi ostao stabilan. Dizao sam core na 4,4GHz i cashe je bio 3,5GHz. Vcore je bio 1,32V dok je cashe bio 1,25V, i dok nisam podigao cashe napon na 1,31-1,32V nije hteo da se ustabilni ni pod razno. Moze biti da je moj primerak djubre tesko, ali samo da navedem :) Podizanje cashe napona ne utice na temperaturu procesora.
 
Ja bi da mi to koljemo kume sto pre :d
hahaha ti si bog :D citao sam dosta tvojim komentara i vazda se sit ismejem ( super pozitivan lik sa smislom za humor)
Hvala Kaso na savetu, eto nama prvih rezultata popodne, a sto se klanja tice pasce i to garant samo jos malo da se "uverim" da je sa ovim procom sve ok :p a posle cu mu doci glave :D
da li ima poente polirati glavu od x61 krakena koja leze na IHS ? ovo pitam jer me temperature bune malo, npr 60 62 61 51, primetio sam da je znacajno hladnije cetvrto jezgro (cca 10-12c) u svim slucajevima opterecenja do sada, ne znam da li je to normalno ili on to meni kaze da zeli skalp odma sad odma :p
 
I ja se sam sebi smejem kada vidim sta sam pisao :D Sta cu kada sam blesav :d Anyways, i meni je cetvrto jezgro uvek hladnije, cak i posle skalpiranja hladnije je od ostala 3 za bar 4-5C, ali tolika razlika kod tebe potice bas zbog nedostatka skalpiranja :) Poliranjem glave x61 ne verujem da bi puno sta dobio, osim ako se primete neke extremne neravnine. Neki hladnjaci namerno imaju malo ispucneniji centar kako bi mogao sto vise da pritisne jezgro i tako ostvari sto bolji kontakt. I popuni "Moja masina" da ne mora svaki clan koji otvori temu da ide na pocetak teme da bi video sta imas :)
 
@Erik011
okacicu par slika biosa, ovako mi je lakse, a i ti vi cete imati detaljan pregled celokupne situacije. da ja ne omanem u necemu i ne kazem nesto sto me niko nije pitao ili da dam pogresan odgovor mislim da je ovako lakse za sve :)









ako sam omasio nesto da uslikam recite, cas posla cu :)
 
1) stavi min i max cpu cache ratio na 34
2) cashe voltage probaj da smanjis na 1.1V (ako bude nestabilnosti kao kod Bakinog Koljaca, povecavaj po malo)
3) Initial i eventual input voltage stavi oko 1.7V

Kad si sve to uradio, ako je stabilno sve super, probaj da po malo spustas core voltage da vidis jel ce da radi kako treba. Na kraju posle mozes CPU load line calibration da probas da disablujes ili stavis na level 1 (najnizi nivo) i da vidis jel i dalje stabilno.
U principu sve ovo radimo da bi se ploca i cpu sto manje grejali. Cpu load line calibration sluzi da bukvalno otvori VRM sekciju ploce da vise struje prolazi konstantno i to je greje solidno. Srecom tvoja ploca ima odlicnu naponsku.
 
Poslednja izmena:
@Erik011 hvala puno :) probacu ovo ako ne veceras onda sutra (mrtav sam umoran, pa ne bi da omasim nesto oko voltaze i tako napravim Fukusimu u stanu :d )
cim pre probam javljam rezultate ;)
hvala puno jos jednom na savetu, svaki vas odgovor i sugestija su zlata vredani :)
 
1) stavi min i max cpu cache ratio na 34
2) cashe voltage probaj da smanjis na 1.1V (ako bude nestabilnosti kao kod Bakinog Koljaca, povecavaj po malo)
3) Initial i eventual input voltage stavi oko 1.7V

Kad si sve to uradio, ako je stabilno sve super, probaj da po malo spustas core voltage da vidis jel ce da radi kako treba. Na kraju posle mozes CPU load line calibration da probas da disablujes ili stavis na level 1 (najnizi nivo) i da vidis jel i dalje stabilno.
U principu sve ovo radimo da bi se ploca i cpu sto manje grejali. Cpu load line calibration sluzi da bukvalno otvori VRM sekciju ploce da vise struje prolazi konstantno i to je greje solidno. Srecom tvoja ploca ima odlicnu naponsku.

Ja sam moju naponsku przio sa 2,1V i dosegla je celih 30C :D Dok na procesor uopste nije uticao input voltage po pitanju veceg zagrevanja, ali sam dobijao BSOD 101 ako bih spustio cashe voltage dosta nize od vcore-a sa ne promenjenim vrednostima cashe mnozioca.
 
U principu LLC daleko vise utice na temperaturu VRM-a. Ali sto da ceo sklop dobija visak voltaze ako ne mora :)
E sad sto je tvoj trazio toliku voltazu za cashe ne znam, ja moju drzim fazon na 1.0V :D mozda malcice preko.
 
Silikonska lutrija, sta da se radi :) Delevic je naveo da se cesto dobija BSOD 101 kada je nizak vcashe, i kada sam podigao vcashe na 1,39V, kad je vcore bio na 1,41V, onda se opet ustabilio i dobija osam samo 124, a do tada konstantno 101 :) Druga stvar je sto je moja primerak van serijsko djubre :d LLC kod mene stoji na 5 i primetio sam da VCCIN stoji na zadatih 2,1V sve dok se ne pokrene stress test kada opadne na 1,96V. Pozeljno je da VCCIN bude bar za 0,5V veci od vcore, ali kod nekih procesora utice na stabilnost ako je ta razlika i veca.
 
Ti si apsolutno pobedio sa primerkom. Za gori jos nisam cuo :D
 
Eto 4,5GHz da skrpim nekako na 1,360V ( jer 4,4Ghz moze da radi na 1,320V), ali sve preko toga je nemoguce :/ Sve sto je moglo da se cacka, cacnuo sam, sto je jos gore ide do max 70C u Real Bench, dok u najtezim igrama ni da primirise 60C sa 800rpm :D
 
Nazad
Vrh Dno