Šta je novo?

HDMI veza sa TV-om prekida kada se gase neki strujni potrosaci?!

Condor

Slavan
Učlanjen(a)
05.05.2009
Poruke
1,192
Poena
245
Ne znam da li temu postavljam na pravom mjestu!?

Naime, TV mi je udaljen 12m od kompa, a posto sam zelio da imam fizicku (zicnu) vezu izmedju njih, povezao sam ih HDMI kablom.
Problem koji imam je da mi veza ponekad prekida (crna slika na 2-3 sekunda)!
Ovo nije cesto, nekad 1-2 prekida u roku od 2h, nekad uopste ne prekida i po par sati (sledi objasnjenje ovako haoticnog ponasanja).

Prvi zakljucak je bio da imam lose kablove i adaptere - svjestan sam da HDMI kabl vece duzine moze da pravi prekide u prenosu digitalnog signala, pa sam se time i vodio da rijesim problem (mijenjao kabl, eliminisao suvisne i stavio kvalitetnije adaptere itd.). Nije pomoglo! :(

Prije par dana uocih niz nelogicnosti:
- ugasim svjetlo u dnevnoj ili kupatilu - slika prekine (pri paljenju se to ne desava);
- ugasi se frizider - slika prekine (pri paljenju frizidera takodje se ne desava);
- prikljucim eksterni USB disk na racunar (Samsung 2TB u Chieftec kutiji), HDMI veza prestane da radi nakon par minuta (znaci, u ovom slucaju trajan prekida).

Poslije uocenog, pratio sam prekide koji su se desavali nasumicno dok gledam recimo neki film i shvatio sam da je cijelo vrijeme bio problem frizider, tj. kad god sam imao prekide, to je bilo kad se frizider gasi - zato su prekidi bili tako nasumicni, cesti ili redji!

Stan je nov, instalacija dobra, valjda (postoje i fid-ovi, napon stabilan i na deklarisanih ~220V, bar po mjerenju multimetrom). Napajanje za komp je vrhunski SilverStone (iz potpisa masine), da li je moguce da mi ono pravi probleme? TV je na jednoj uticnici, a komp, eksterni disk i zvucnici na drugoj (ne znam da li su na istoj fazi).

Odakle da krenem sa resavanje problem (kupovina UPS-a za komp, mozda)? Ima li neko objasnjenje sta se tacno desava?
 
Frižideri a i ostali uređaji sa elektro motorima "prljaju" struju strašno, verovatno ti je ili kompjuter ili TV na istoj fazi sa njima.
 
Hvala na odvojenom vremenu za citanje i odgovoru.
Sa friderom (nekim starijim) sam i nekad ranije u prethodnom stanu takodje imao problema (prenosio smetnje na zvucnike), pa izgleda da su globalno problematicni, nebitno noviji ili stariji modeli (ovaj sad je star svega godinu i nesto dana).

Moje pitanje je koje opcije imam da otklonim smetnje (ako moze ikako bez promjena uticnica, to mi puno komplikuje stvari)? Da li bi UPS pomogao?
 
Verovatno bi UPS pomogao ali prvo treba da nađeš na kom uređaju (komp ili TV) dolazi do smetnji. Verovatno ima š trofaznu na ulazu u stan. Možeš da isključuješ jedan po jedan od 3 glavna, trofazna osigurača na ulazu u stan pa ćeš videti na kojoj utičnici je šta zakačeno.
 
U UPS svakako planiram investirati prvom prilikom, ali definitivno ne bih sada, ako mi ne resava problem (ostaje za neka srecnija vremena).

Provjericu veceras faze... Ako se ispostavi da su na istoj, pokusacu privremeno da TV i komp prebacim na zasebnu.
 
Kolega je imao slican problem. Kad ukljuci salamoreznicu ili neki slican potrosac TV izgubi sliku sa HDMIa. Prvo je kupio ispravljac za struju(,kao oni stari za televizore ali u novijem izdanju) ali nije pomoglo. Resio je kupovinom kvalitetnijeg kabla sa onim prigusivacina.
 
Kolega je imao slican problem. Kad ukljuci salamoreznicu ili neki slican potrosac TV izgubi sliku sa HDMIa. Prvo je kupio ispravljac za struju(,kao oni stari za televizore ali u novijem izdanju) ali nije pomoglo. Resio je kupovinom kvalitetnijeg kabla sa onim prigusivacina.
Može i gore da bude, vidi šta se ovde događalo: http://forum.benchmark.rs/showthread.php?351936-Компјутер-се-ресетује-приликом-усисавања-собе
 
Procitah tu temu prije nego sam otvorio ovu - jako zanimljiv "fenomen". Ali desavaju se svakojake stvari...

Kolega je imao slican problem. Kad ukljuci salamoreznicu ili neki slican potrosac TV izgubi sliku sa HDMIa. Prvo je kupio ispravljac za struju(,kao oni stari za televizore ali u novijem izdanju) ali nije pomoglo. Resio je kupovinom kvalitetnijeg kabla sa onim prigusivacina.

CodeZero, mislis na HDMI kabl sa prigusivacima, tj. tzv. feritima (feritnim jezgrima)?
Kod mene vec jeste takav, jos ima kao shielding. Ali jeste neki kinez, nije brendiran, bem li ga...

Hm, ja imam bas losa iskustva sa (uglavnom) kompjuterskim kablovima, i vise ne znam ciji bih uzeo?!
HDMI od 15m (koliko mi treba) uopste nije jeftin, i nije mi bas jeftina opcija da krenem sa metodom pokusaja i pogodaka. :(
Da li znas ciji kabl (proizvodjac) je uzeo tvoj kolega?
 
Sve mi je jasno, ne gine mi da se iskesiram 4-5k dinara za HDMI kabl od 15m, da bih bio siguran da nije problem u kablu (i pritom se nadam da ce sve biti ok dalje, bez dodatnih troskova).
Hama kablovi su jako dobri, rekao bih, posto dosad imam pozitivna iskustva, ali su bas, bas papreni. :(

Da li moze nesto ovakvo da mi pomogne da eventualno ublazim smetnje iz mreze: APC P1-GR ?
 
Poslednja izmena:
Taj kabl ti je 15m dugačka antena, ako je do njega onda treba neki heavy duty, oklopljen. Samo još jedna ideja, jesili proverio da su i kompjuter i TV dobro uzemljeni i da ni na jednoj strani nije urađeno "nulovanje" (uzemljenje upotrebljeno kao nula).
 
Dobro pitanje... Nulovanje sigurno nigdje nije radjeno (nova je instalacija), e sad kako je izvedeno uzemljenje - ne znam.
Kako bih uopste mogao da provjerim sa sigurnoscu?

E sad, sto se tice samog TV-a, on uopste nema suko utikac, nego obicni, sto ce reci da uopste nije uzemljen.
Je li moguce da to pravi problem?
 
Kod mene se desava da, kad ukljucim kvarcnu koja je na istom produznom kao i komp, na kompu se cuje unplug usb zvuk. Suko, kvalitetan produzni sa zastitama, kvalitetno napajanje od ~130e. :) Nisam pridavao neki znacaj tome jer nema problema u radu, ali interesantno jako..
 
Dobro pitanje... Nulovanje sigurno nigdje nije radjeno (nova je instalacija), e sad kako je izvedeno uzemljenje - ne znam.
Kako bih uopste mogao da provjerim sa sigurnoscu?

E sad, sto se tice samog TV-a, on uopste nema suko utikac, nego obicni, sto ce reci da uopste nije uzemljen.
Je li moguce da to pravi problem?
Da oklop kabla radi svoj posao zaštite od EM-a radio kako treba (Faradejev kavez), obe strane treba da budu uzemljene. Ako TV nema šuko, tj. uzemljenje, teško da će taj kabl, bilo kakvog kvaliteta da mnogo pomogne. Bilo je puno testiranja raznih HDMI kablova, od najskupljih do naj jeftinijih i nisu mogle da nađu nikakvo opravdanje za cene onih naj skupljih.
 
Citao sam dosta o HDMI kablovima i kao sto kazes, upravo sam takvo saznanje i sam dobio (doduse, kazu da za vece duzine, tipa 10+ metara moze doci do izrazaja i kvalitet kabla, mada smatram da opet vecina odradjuje posao).
Zato se odlucih da ne kesiram malo bogatstvo za HDMI kabl, nego sam nasao neki solidnog kvaliteta. Na izgled se cini prilicno kvalitetan, solidne debljine, sa shield-om, standard 1.4 (naravno, tesko je znati kakav je iznutra, da li su licne kao niti, od loseg provodnika ili nesto trece).

E sad, bem li ga, ako stvari tako stoje, onda mi dzabe bacati pare za skuplji HDMI kabl. :(
Jedino da uzmem bolji kabl, isprobam, pa vratim u radnju ako mi ne radi posao (koliko znam to je sad po zakonu).

Znaci, cenis da bih uzemljenjem TV-a (i dobrim HDMI kablom) vrlo vjerovatno rijesio problem!?
Pogledacu da li postoji mogucnost da TV-u ugradim trozilni kabl, sa uzemljenjem...
Koliko se sjecam uputstva od TV-a, zamjena kabla je moguca i ne podlijeze gubitku garancije!

Kod mene se desava da, kad ukljucim kvarcnu koja je na istom produznom kao i komp, na kompu se cuje unplug usb zvuk. Suko, kvalitetan produzni sa zastitama, kvalitetno napajanje od ~130e. :) Nisam pridavao neki znacaj tome jer nema problema u radu, ali interesantno jako..

E ovo je jako zanimljivo ponasanje! Ne bih ni ja pridavao veliki znacaj, ali mene najvise muci frizider, koji radi nezavisno i time nasumicno prekida, kad gledam film recimo (doduse, uglavnom ne precesto). Eksterni disk je takodje problematican, jer mi je na njemu sadrzaj za gledanje. :(
 
Poslednja izmena:
Ako hoćeš da nabaviš neki drugi, skuplji kabl, naruči preko neta, jedino tako ćeš moći da ga vratiš ako je ispravan ali ti ne odgovara.
 
Da, u pravu si, po zakonu se moze vratiti (bez nedostataka) samo ako se naruci online. Cimanje kakogod okrenes.
Vidjecu da li imam nacin da promijenim kabl i uzemljim TV.
 
Jesi li mozda resio problem? I ja imam problem kad frizider se pali ili gasi nestane slika na TV-u koji je povezan HDMI kablom. Plus sto ja imam i drhtanje slike na monitoru zbog kablovske :D Tako da kod mene nista ne moze da radi kako treba :D
 
Rijesio sam problem druze, vec duze vrijeme planiram da napisem odgovor, ali zaboravim...
Sad sam u frci, ali cim stignem editovacu post i napisati detaljnije sta sam odradio i koja su resenja.
A ukratko, problem je iskljucivo u kablu, kao sto je vec neko napisao, mada mislim da je i sam racunar uticao indirektno (tj. ploca/napajanje/grafika).
 
Ja kad sam spojio tv sa grafičkom, televizor je kvrcnuo. Otad nema slike. Mislite da li je nešto banalno ili je otišla ploča na tv-u?
 
Jesi li mozda resio problem? I ja imam problem kad frizider se pali ili gasi nestane slika na TV-u koji je povezan HDMI kablom. Plus sto ja imam i drhtanje slike na monitoru zbog kablovske :D Tako da kod mene nista ne moze da radi kako treba :D
to sam ja skoro pitao

http://forum.benchmark.rs/showthrea...skim-kablom-uzemljenjem-ili-mozda-nesto-drugo

u mom gradu nikako da nadjem galvanski separator. danas cu da probam da napravim filter, gledao sam nesto po netu....
ako ne,ima u mikroprincu za oko 350din...
 
Rijesio sam problem druze, vec duze vrijeme planiram da napisem odgovor, ali zaboravim...
Sad sam u frci, ali cim stignem editovacu post i napisati detaljnije sta sam odradio i koja su resenja.
A ukratko, problem je iskljucivo u kablu, kao sto je vec neko napisao, mada mislim da je i sam racunar uticao indirektno (tj. ploca/napajanje/grafika).

Ok, kako si resio ovo? Imam isti problem. Kupio si bolji kabl? Koji / kakav?
 
Rijesio sam boljim HDMI kablom, sa dobro i kvalitetno rijesenim uzemljenjem (znaci, akcenat je na kvalitetnom uzemljenju, posto nekvalitetni kablovi stede na materijalu, pa kontam da ovi vodovi najprije "ispastaju")!
Konkretno, posto su HDMI kablovi prilicno skupi, pogotovo ovi kvalitetniji i duzi, a nisam bas htio da bacam puno para (posto, kabl koji puno kosta i vizuelno dobro izgleda ne znaci da je zaista i kvalitetan - ovo sam se licno uvjerio par puta), pa sam pazario nesto ovakvo sa eBay-a: HDMI To Dual Port RJ45 Extender (izvinjavam se ako linkovi na eBay nisu dozvoljni, moderator ce vec ukloniti u tom slucaju). U kompletu dobijate dva adaptera, koliko je i potrebno za povezivanje...
Mene je tada izasao 6-7 eura (sad je prakticno dzabe) i radi posao bez greske, ali ima jedna caka - potrebno je da koristite shildovani UTP kabl sa uzemljenim konektorima i naravno da pravilno krimpujete iste prilikom pravljenja ta dva kabla (proizvoljne duzine, meni je konkretno trebalo 15 metara). Shildovane UTP kablove mozete naci svuda i neznatno su skuplji od regularnih (ne-shildovanih), UTP konektori se malo teze nalaze, ali ih ima (takodje su neznatno skuplji).
Ako ne znate kako da pravilno krimpujete ovakve kablove, napisite pa cu objasniti kad budem imao vremena...
Da napravite ovakvu alternativu HDMI kablu, izace vas maksimalno 1000-1500 dinara (za duzene preko 10 m), ali ce sigurno da radi posao kako treba.

Prednosti:
- resenje je mnogo jeftinije;
- UTP kablovi su pouzdaniji (u smislu manja je zbrka sa kvalitetom nego kod HDMI kablova kojih ima svakakvih);
- lakse cete ih eventualno posloziti u kanalice (fleksibilniji su) i mozete napraviti duzinu kabla po mjeri.

Mane:
- imate ove budzove od adaptera na obije strane (nisu previse veliki, ali nisu bas ni mali);
- imate dva kabla umjesto jednog (ali doduse nesto tanja i fleksibilnija, kao sto naglasih iznad).

Alternativa je da kupite kvalitetan HDMI kabl, ali ne racunajte da cete 10-15m naci ispod 4000-5000 dinara (pricam o nekom kvalitetnom i krstenom HDMI kablu, kinezi vam nece raditi posao i imacete smetnje o kojima pricamo).
Znaci, sve je u kablu, pogotovo ako signal saljete na nesto vece udaljenosti.

Nadam se da ce nekom biti korisno ovakvo resenje.
 
Poslednja izmena:
Hvala puno na odgovoru.
Inace, kod mene je rec o HDMI-DVI kablu od svega 2m duzine. Da budem precizniji, iz laptopa"A" izlazi HDMI-HDMI kabl, pa preko HDMI-DVI adaptera ulazi u 24" monitor. I u takvoj konfiguraciji imam sve smetnje koje si naveo, totalni haos, cak i mobilni telefon kad uspostavlja kontakt sa mrezom izaziva pomracenje slike na monitoru na 2-3 sekunde (to samo ako je u blizini monitora). Na samom displeju laptopa nema nikakvih smetnji.
Nikakve probleme nemam kada povezem drugi laptop "B" preko D-SUB (VGA) kabla na isti monitor.
Laptop "A" ima samo HDMI izlaz. Laptop "B" ima samo VGA izlaz.
HDMI-HDMI kabl je najjeftiniji i u dilemi sam da li je do njega ili do HDMI-DVI adaptera ili te nesrecne kombinacije. Mozda je najbolje da kupim dobar HDMI-DVI kabl. Cak mi je i 1.5m dovoljno jer je laptop blizu monitora.
Nisam probao da li ce doci do gasenja slike na displeju laptopa uporedo sa gasenjem slike na monitoru kada sistem postavim u clone rezim (simultani prikaz slike na dva displeja - laptop i monitor). To cu kasnije, kad budem u prilici. Ako je uopste od vaznosti.
 
Poslednja izmena:
U tvom slucaju nema puno smisla petljati sa UTP kablovima i dodatnim adapterima... S obzirom da je relativno mala udaljenost izmedju kompa (laptopa) i monitora (ako sam dobro razumio hoces samo prosto da ih povezes za istim stolom), onda najbolje da kupis kvalitetan kraci HDMI kabl. Adaptere izbjegni ako je ikako moguce.
Takodje, prije nego ulozis bilo kakve pare, pronadji jos jedan laptop sa HDMi izlazom pa testiraj postojeci kabl (iako to svakako ne znaci da i tvoj laptop ne bi radio ok sa dobrim, tj. boljim kablom). Jednostavno, neki racunari propuste neke smetnje i to onda dovodi do ovakvih stvari (najcesce u korelaciji sa losim kablom).
 
Otkrio problem. Banalan.
Na HDMI-DVI adapteru su dva pina bila povijena i nisu uopste ulazila u monitor, mada sam nekako ocigledno uspevao sve ovo vreme da naguram ostale kontakte pa sam dobijao sliku sa pomenutim smetnjama.
Ta dva pina sam ispravio i sada nemam nikakvih problema, uz jedan izuzetak - kada upalim ili ugasim prekidac na subwooferu za napajanje 2.1 zvucnog sistema, slika se na monitoru ugasi na cca dve sekunde. Napajanje subwoofera ide iz iste uticnice (razdelnik na tri uticnice, tzv. lopov) iz koje se napaja i monitor. Ova pojava se desavala i pre ove moje "popravke". Posto subwoofer retko kada palim i gasim, skoro nikada, mogu reci da nemam vise niti jedan problem.
Izgleda da su ta dva pina bila bitna za stabilnost signala. Pre popravke, izvor uticaja je bio cak i lift, koji kada mu se motor zaustavljao monitor se gasio na dve sekunde.
Ako izostane bilo kakav komentar na ovo, razumecu :)
 
Dogovoreno, hvala!
 
Slazem se sa djalf-om, samo sto ne mora da znaci da je problem do adaptera. Ali to ti je definitivno najjeftinije da promijenis, jedino sto su i ovi koji se dilaju na trzistu totalni krs.
 
Nazad
Vrh Dno