Šta je novo?

Želim da snimim film o Jugoslovenskim kompjuterima...

blazeaster

Slavan
Učlanjen(a)
07.01.2007
Poruke
37
Poena
304
...Zapravo već sam počeo da radim na filmu. Uspeo sam da stupim u kontakt sa par ljudi koji su radili na proizvodnji, par škola je voljno da mi donira rashodovane kompjutere, bio sam u EI-Nišu, mislio sam da snimim nekadašnju proizvodnu traku, ali je sada postrojenje zakupljeno od strane univerziteta "Metropolitan". Nije bilo nikog "važnijeg" kada sam bio u poseti ko bi mogao da me provede kroz fabriku. Dobar prijatelj i kolega (bavim se servisiranjem računara uglavnom, ali i dosta drugih stvari vezanih za računare) je baš radio u proizvodnji i on je u penziji, ali se i dan danas bavi računarima. Na moju veliku žalost bacio je pekom i još nekoliko kompjutera koje zajedno smatram svetim gralom računarstva u zemljama bivše juge.

Zašto se oglašavam ovde:
Već sam se oglasio na stranim forumima i nisam dobio neku podršku. Na njima sam se oglasio najviše zbog novčane, a od vas mi više treba moralna pomoć. Jedino što mi treba da je malo skuplje je DSLR koji može da snima da se ne bih zajmio stalno. Tako da vas molim da sve materijale, informacije, kontakte, imena knjiga i sve što bi mi pomoglo u pravljenju što boljeg filma prosledite meni preko privatne poruke. Ja sam ozbiljan u ovome i neću da odustajem, iako bolujem od anksioznosti i graničnog poremećaja ličnosti i nemam sigurne prihode. Spreman sam da se žrtvujem koliko je god potrebno, jer mislim da je tema veoma interesantna. Pravim animaciju trenutno za "indiegogo" da pokušam da prikupim nešto novca.

Hvala vam svima unapred.
 
Jedino što mi treba da je malo skuplje je DSLR koji može da snima da se ne bih zajmio stalno. Tako da vas molim da sve materijale, informacije, kontakte, imena knjiga i sve što bi mi pomoglo u pravljenju što boljeg filma prosledite meni preko privatne poruke. Ja sam ozbiljan u ovome i neću da odustajem, iako bolujem od anksioznosti i graničnog poremećaja ličnosti i nemam sigurne prihode. Spreman sam da se žrtvujem koliko je god potrebno, jer mislim da je tema veoma interesantna. Pravim animaciju trenutno za "indiegogo" da pokušam da prikupim nešto novca.

Nije losa ideja, ali da li si svestan koliko je novca, vremena i rada potrebno da se napravi kvalitetan dokumentarni film? DSLR je tu najmanji izdatak, veruj mi :trust:

Sto se indiegogo kampanje tice, nemoj ni da se trudis pre nego sto napravis makar sinopsis za film, jer koliko vidim, ti si jos uvek u fazi skupljanja faktografije. Takodje, idi na engleski jezik, jer od nasih geekova ces tesko skupiti dovoljno sredstava, a sa engleskim ti se otvara i mogucnost slanja filma na festivale itd. :)

Kad budes tacno znao sta sve hoces da prikazes i koga sve hoces da intervjuises, kao i koliko ce ti film trajati, verujem da ce se dovoljno ljudi odavde javiti da pomogne sa kamerama, mikrofonima, osvetljenjem, video montazom... :type:

Sretno :wave:
 
Svestan sam svega toga. Vec neprestalno radim na tome mesec dana. Znam koga bih želeo da intervijuišem, ali ne znam da li su svi ti ljudi dostupni. Ne bih da bude previše tehnikalija, ali ne bi da bude ni laički prikazano. Osvetljenje, mikrofoni, montaža, muzika - sve su mi ovo poznati pojmovi.

Ja sam mislio da idem na indiegogo sa nekim osnovnim stvarima. Da kažem u animaciji prikažem ko sam, čime se bavim, zašto želim da snimim taj film, da u kratkim crtama predstavim da smo mi imali računarsku industriju koja je propala i za koju ni sami stanovnici bivših zemalja Jugoslavije ne znaju.

Što se tiče jezika naravno da sam pucao na engleski, jer znam da bi naši geekovi rado pomogli, ali nemaju sredstava. Zato sam i otvorio temu. Naši geekovi mogu da mi pomognu oko priče. Ne bih da predstavljam neke gluposti. Želim da iznesem činjenice, predstavim računare, ko ih je napravio, kako gde. Potreban mi je materijal koji ću da proučim. Negde bih trebalo da imam PC Chip u kom su predstavljeni neki od naših računara. To je jedino što imam i informacije koje sam prikupio sa interneta. Tako da neko ima u PDF-u nešto, ili u pisanom izdanju da može da mi iskopira i pošalje bio bih zahvalan.
 
Zdravo,

Svaka ti čast i nadam se da ćeš uspeti pre ili kasnije...nema razloga za žurbu-retro je retro i biće retro i u narednim godinama :)
Uz najbolje želje, jedino što mogu da ti pomognem je smernica da se obratiš Zoranu Modliju.
On će sigurno moći da te posavetuje, poveže sa Vojom Antonićem i ostalima a i da medijski proprati tvoj rad u svim fazama. To će mnogo da znači videćeš.
Na ovom sajtu pored mnogo zanimljivih informacija imaš i njegov email:
www.modli.rs

srećno.
 
Najbolja tema 2015 na benchu,ako nije prvoaprilska :) +10000 za ideju, takodje mislim da je engleski must. Mogao bi da odradis u kooperaciji sa nekom TV kucom ako nemas sredstava, da ti budes autor-vlasnik, a oni da imaju neku korist u smislu reklame, ekskluziviteta emitovanja kod nas, i slicno
 
Zdravo,

Svaka ti čast i nadam se da ćeš uspeti pre ili kasnije...nema razloga za žurbu-retro je retro i biće retro i u narednim godinama :)
Uz najbolje želje, jedino što mogu da ti pomognem je smernica da se obratiš Zoranu Modliju.
On će sigurno moći da te posavetuje, poveže sa Vojom Antonićem i ostalima a i da medijski proprati tvoj rad u svim fazama. To će mnogo da znači videćeš.
Na ovom sajtu pored mnogo zanimljivih informacija imaš i njegov email:
www.modli.rs

srećno.

Hvala puno i hvala na podrsci. Kontaktiracu ga narednih dana. Ne zurim se, ali ulazem dosta truda, jer je ovo tema koja me dosta zanima, a mislim da je interesantno za siru populaciju, jer ljudi i koji su ziveli u staroj Jugi ne znaju da smo pravili kompove.

Najbolja tema 2015 na benchu,ako nije prvoaprilska +10000 za ideju, takodje mislim da je engleski must. Mogao bi da odradis u kooperaciji sa nekom TV kucom ako nemas sredstava, da ti budes autor-vlasnik, a oni da imaju neku korist u smislu reklame, ekskluziviteta emitovanja kod nas, i slicno

Hahaha. Nije prvoaprilska, bio sam i suvise pospan kada sam ovo pisao da konstatujem da je danas prvi april :D. Engleski naravno must, ali moram da budem i spreman na to da cu neke ljude morati da inervijuisem na srpskom. Upravo se vracam od pionira racunarstva u krusevcu, pomenuo sam ga u prvom postu. Gospodin je mnogo kul lik i izbunario mi je negde hard disk za lap od 350MB. Video je da ih trazim na jednom sajtu za oglasavanje, da ne reklamiram sad. Cim sam ga pitao prihvatio je da da interviju, pitao sam ga jos dok je ovo samo bila zamisao i pristao je na prvu.
 
odlicna ideja!

mozda je i bolje sve intervjuisati na srpskom pa titlovati.

kao primer, posto sam atariSTa, evo trailera za buduci film o Commodoreu (mislim da ga italijani prave): https://www.youtube.com/watch?v=cAPw8clX8jE (napravili su poslednji intervju sa Jack Tramielom pre smrti).

mi imamo gomilu dobrih domacih dokumentarnih filmova. poslednje sto sam gledao je: "Pretty Dyana" youtube link (vidim da je zavrsio po stranim kanalima!)
ali ne znam bas ni jedan o YU racunarima. licno bih bas voleo da cujem pricu od ljudi koji su radili, na ovaj ili onaj nacin, na stvaranju yu racunara.
Price Sir Claiva Sinclaira, Jack Tramiela, oba Stevea... su vise nego interesantne a nama nase bi bile jos interesantnije ;)

dobar sajt o ex-YU racunarskoj sceni je: http://pc.sux.org

elem, da se vratim na gore-pomenuti trailer o Commodoreu: mislim da bi bilo idealno napraviti intervju sa npr. Vojom Antonicem i mozda sa Zoranom i onda to ukomponovati u trailer za crowd founding ;)

ako nekako mozemo da pomognemo, ti vici! :)

:wave:
 
Ne zurim se, ali ulazem dosta truda, jer je ovo tema koja me dosta zanima, a mislim da je interesantno za siru populaciju, jer ljudi i koji su ziveli u staroj Jugi ne znaju da smo pravili kompove.

Znamo, ali nas je malo :(

Sto se sire populacije tice, mislim da si preveliki optimista - broj komentara sve govori (mogao bi mozda da ispitas i ovo sto je Zoran-Ignjatovic napisao u komentarima), a i sam valjda znas cime ovdasnja raja najvise voli da se bavi :type:

Takodje ti savetujem da vidis u RTS-u i Filmskim Novostima da li bi ti ustupili arhivski materijal (mislim da je emisija Trezor prikazivala te prve racunare i intervjue sa ljudima koji su ih pravili).

Evo recimo kako su Ameri 1995. napravili dokumentarac o kompjuterima, cisto da vidis sta bi trebalo da nadmasis po pitanju pripovedanja i tehnicke izvedbe ;)

[YOUTUBE]pXBwtULVRrE[/YOUTUBE]
 
@kovacm
Hvala na linkovima! Ovaj 8bit generation je bas inspirativan. Za dijanu znam! Cak sam u poslednjoj poseti bg-u video ciganina kako je vozi :D

@Censored
Ovaj film pogledah bas dve-tri nedelje pre nego sto sam uopste dosao na ovakvu ideju. Procitah komentare na blicu, koji mislim da i za potpalu vatre nije vredan, a ne znam da li sam napomenuo, mene ne interesuje da istaknem sebe, niti me interesuje zarada. Film je za geekove, samo je pitanje dal' ce zainteresovati strance.

Nadam se da cu dobiti Orlove iz te skole o kojoj sam pricao, jer ih se i ja secam. Secam se da su se vukli po kabinetu informatike. Pekome mogu nabaviti u jednoj skoli isto, samo da ponesem flasu viskija direktoru i to je to. Vidim da je napravljena FPGA verzija galaksije. https://www.youtube.com/watch?v=LQvS7gsJ0ik
Ne bi bilo lose stupiti u kontakt sa ovim covekom.

Ako ista od tih kompjutera bude donirano, poklonicu vama sa foruma, naravno ostavicu po jedan za sebe :D
 
Kada se rešiš da snimaš, imam kod sebe sledeće domaće starine koje ću ti rado uzajmiti (i pomoći oko povezivanja, ako treba): Galaksija, Pecom 32, Pecom 64, Lira 512, Lola 8a, Misedo 85, Oric Nova 64 (ok, ova dva poslednja su samo re-brandirani, ali opet jesu u neku ruku domaći). A tu su i profesionalne tastature za ZX Spectrum: Ines, Trend i Buje (za ovu nisam siguran kako se zove). Pa onda i nekoliko PNP kertridža za C64 i možda još štogod...
 
Kada se rešiš da snimaš, imam kod sebe sledeće domaće starine koje ću ti rado uzajmiti (i pomoći oko povezivanja, ako treba): Galaksija, Pecom 32, Pecom 64, Lira 512, Lola 8a, Misedo 85, Oric Nova 64 (ok, ova dva poslednja su samo re-brandirani, ali opet jesu u neku ruku domaći). A tu su i profesionalne tastature za ZX Spectrum: Ines, Trend i Buje (za ovu nisam siguran kako se zove). Pa onda i nekoliko PNP kertridža za C64 i možda još štogod...

To bi mi bilo mnogo od pomoci. Hvala unapred. Upisacu te u kontakt listu, pa se javljam kada bude trebalo. Trenutno me najvise interesuje postoji li jos negde iskra delta ili je sve to samleveno :( ... Koliko se secam bila je u EPSU ovde u Krusevcu. Moracu da se povezem s nekim, a danas ciljam na tehnicare iz bolnice (imam srecu sto mi je cale laborant) i na 14. oktobar. I za 14ti se isto nadam da nisu samleveni stari kompovi, prosle godine sam njihovom tehnicaru isprodavao neke komponente i rekao mi je da se neki jos i koriste. A koje imaju nemam pojma... Njega cu da kontaktiram, sigurno mi je ostao negde broj telefona.
 
Danas sam dobio prvu donaciju:







Na moju veliku žalost Lira je konvertovana u tastaturu za PC. I ovo je nešto za početak... 1541 je neotvaran, ali na žalost nije u ovom domenu. Moja osećanja su povezana u vezi sa ovim. Žao mi je što je lira uništena, ali opet mi drago da nije bačeno ovo što je preostalo. Za donaciju se zahvaljujem Osnovnoj školi "Dragomir Marković" iz Kruševca. Vrše čišćenje i direktor mi je rekao da će mi doneti ako nađe još nešto, ali izgleda da je najveći deo pobacan. On je mislio da je Lira cela, ali kad je uzeo tek je onda primetio da je samo tu tastatura :(
 
Poslednja aktivnost 09.11.2015. 19:37
 
Nazad
Vrh Dno