Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Dzekson

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
13.04.2013
Poruke
1,435
Poena
99
Tema da bi mi koji sedimo za kompovima mogli da podelimo iskustva sa raznim programima, ishranom i fitnesom, a nisam siguran da je ovakva tema vec bila.


Ja sam posle jedno 4 godine apstinencije od vezbi i iskljucivo na sportovima (fudbal, kosarka, 5 od 7 dana u nedelji) krenuo u veoma jak trening i u velikom hajpu trenutno zbog toga pa bih voleo da podelimo iskustva oko sporta, ishrane, treninga i svega sto ide uz to

Koliko vas trenira, vozi bajs, ima fizicke aktivnosti, programe, sportove, a da ste posveceni IT-u prevashodno ?
 
Odlicna tema, mislim da je jedna ovakva tema jako pametna i korisna :)
Pa da pocnemo, trenutno ne treniram nista (trenirao karate i fudbal) vec se skoro iskljucivo baziram na body weight vezbe, to su uglavnom zgibovi, sklekovi i trbusnjaci sa velikim varijacijama, nekad stavim opterecenje (napunim ranac knjigama i sl.) a nekad bez, igram fudbal i tenis, vozis bajs (90% sobni) i nekad trcanje ili hodanje. Trenutno radim na body fat-u jer zelim da bude oko 10%, sad imam oko 14% po nekoj mojoj gruboj proceni. Baziram se na Cardio + Body Weight vezbe i naravno sredjena ishrana (koliko je god to moguce u Srbiji). Izbacio sam iz ishrane cokoladu, slatkise, sokove i sl. gluposti i ishrana se bazira na mesu i vocu i povrcu. Unosim oko 2000 Kcal dnevno jer zelim biti u deficitu zbog body fat-a (preporuceni 2600 Kcal).
Od suplemenata ne uzimam nista, osim ponekad vitamin C i cink ( sa selenom). To je to sto se tice mog bavljenja sportom :) Voleo bih da cujem i druge clanove :) :wave:
 
Jel si izbacio iz ishrane i
herbiko sa medom :D
?
 
Tokom dana radim sa laganim buckicama od 5kg i dva tegom od 20kg tj dugacka sipka i 2x5kg, imam jos 2x5 ali mi se desi da nesto povredim (misic neki) kad radim sa 30kg do 20kg mogu bez problema kad god hocu ne moram da se zagrevam i pazim.

Ne forsiram se ali gledam da svaki dan odradim npr. 50 dizanja kombinacije od 20kg i koliko sam raspolozen sa buckicama. Imam i suvo veslo pa i veslam (pustim drzavni posao gledam i veslam jer prilicno smor).

U sustini gledam da brze mrsam (samo dijeta ne radi posao) jer moram zbog masne jetre (godine koka kole, masne hrane i neaktivnosti) i da budem u kakvoj takvoj formi.

Sva tri obroka lagana. Od pecenja samo piletinu, a kuvano junetinu. Trebao bih i ribu da ubacim ali mi je cim spremanje. Izbacio sve stetno. Jedna do dve slatke vocke dnevno (zbog fruktoze koja je no no ako imate masnu jetru) limuna koliko hocu, povrca takodje (samo ono koje ne sadrzi skrob).

Nesto sto pokusavam da ustalim je jutarnji ritual da ujutru veslao izmedju 5-10min (moze i duze ali ko sto rekoh smori) na najvecem opterecenju pa onda kafa i dorucak.
 
Poslednja izmena:
Konkretno moj slucaj je da sam 2011 imao tezak udes sa motora, a pre toga bio na 82 kile (182 cm) i ceo zivot bio razmazen po pitanju body fitness-a i izgleda, a onda je usled loma obe fibule i tibie nastupio gips od 4 meseca, sipke u nozi i gojenje od - 25 kila. 107 u trenutku skidanja gipsa, izgledao sam kao Patrik.

evo dan danas sam u borbi sa time, i tek od pre dve nedelje krenuo u zaista pravu borbu protiv kilaze i moram da podelim odredjena iskustva sa vama. probao sam SVE dijete, i promene ishrane, naucio podosta o nutricijama, ishrani i slicno i koliko god ovo zvucalo drasticno i nekima cak i uvredljivo - ishrana je samo "pomocni alat" u skidanju kilaze.

Etkins < za 2 meseca skinuo 1 kilo, meni razocaravajuci rezultati. Mozda i funkcionise da sam imao zivaca da toliko pazim i pisem sta jedem, ali mi je delovalo kao manje efikasna metoda

Ciklicna Keto dijeta < O boze kroz koji sam pakao prosao. jedes manje vise meso, pecurke i jaja i to je to. Rezultat je opet bio razocaravajuci jer sam skinuo samo 4 kile za dva meseca a u medjuvremenu poceo da smrdim na aceton, usled nula hidrata se osecao kao mrtvac i poceo da sanjam hleb i cokolade, ali bukvalno.

nakon toga sam imao periode kada sam jednostavno smanjivao unose, isao sam i na onu metodu "brojanja kalorija" i nista nije davalo rezultate.

e onda naleteh na tekst o efektima HIIT-a i kardio efektu koji HIIT izaziva. skinuo sam oba Insanity i Insanity-Asylum da vidim o cemu se radi i sastavio sopstveni "inseniti" koji je podjednako intenzivan kao Asylum ali sa vise akcenata na odredjene misice koji su mi "splasnuli" za ove 4 godine.

2 x 40 min dnevno, sa razmakom od 8 sati:

20 sklekova
25 ravnih trbusnih
50 jumping jack-ova
20 kosih sklekova
30 cucnjeva
50 vijaca


i tako u krug dok ne prodje 40 min, pauza izmedju dve vezbe je izmedju 15 i 20 sekundi.

Ne moram ni da pricam koliko se umre, vec na 20om minutu i kako jedan trbusnjak pred kraj vezbanja traje i po 6-7 sekundi, ali posle citanja svega i svacega na internetu, dosao sam do jedne stvari koja je zapravo tacna - ovo izaziva trajni efekat koji przi fat naslage u telu veoma veoma dugo nakon vezbanja. E razlog sto rekoh da sam ishajpovan je sto sam skinuo 8 kila za 2 nedelje, sa sve merenjem vode. dakle 8 kila sala, a ishrana je promenjena samo tako da jedem normalan dorucak, rucak kod mojih ("mamin rucak") a za veceru izbegavam da jedem previse ugljenih hidrata. Ocu da kazem da mi je opusteno i palacinku da pojedem ako mi se hoce, jer je ovaj trening poceo da me bukvalno reze.

Elem, cuo sam od drugih da je sve individualno i da ovakav efekat koji sam postigao uopste ne mora da funkcionise kod drugih, ali ja sam prezadovoljan. Voleo bih da imam volju da predjem i na neku ekstra zdravu ishranu ali to je u srbiji em skupo, em sam provalio da mozak ima problema sa osnovnim funkcijama, ako nema bar trunke hidrata.


@AMD Gamer - jel imas neke specificne obroke, poput recepata od integralnog pirinca, vocnih salata, i slicno .. ? Ja sam pokusao, iskreno, ali mi je pirinac negde tu u rangu sa onim integralnim keksovima i Rice cake po nemanju ukusa :)
 
Poslednja izmena:
Nije toliko bitno koliko se jede koliko je bitan kalorijski unos tokom dana prilagodjen fizickoj aktivnosti...dakle ako se uzme da je prosecan dnevni unos za muskarca oko 1800 - 2000 kalorija, ako se to smanji na 1400 - 1600 ili manje uz normalnu fizicku aktivnost ce se smrsati bez problema, jer nema odakle da se telo goji kada dobija manji kalorijski unos od onog koji mu je potreban za dnevni rad...
 
Khmmm nije toliko bitan kalorijski unos tokom dana , vec je bitan iz cega se uzimaju te kalorije(makronutritienti).

2000 kalorije iz cipsa nije isto kao 2000 kalorija iz mesa (lupio primer)

Brojenja kalorija je najveca moguca glupost.

Brojenje proteina / ugljenih hidrata / masti vec ima smisla.
 
Dobro nisam do detalja napisao ali se podrazumeva valjda neka zdrava logika..pa nece valjda neko da uzme i da se hrani sa 60 gr masti dnevno :D

Ne mozes brojati proteine, vec kalorijsku vrednost koju dobijas iz njih, tako da naravno da moras da brojis kalorije, ali iz proteina, masti i ugljenih hidrata naravno :)

EDIT: Samo da dodam da su ovsene pahuljice odlicne za svakodnevnu ishranu bilo dijetalnu, bilo normalnu...

http://www.calorieking.com/foods/ca...gular-or-instant-oats-dry_f-ZmlkPTY4MjIz.html
 
Poslednja izmena:
Zasto ne mgou da brojim proteine, UH i masti ?

i zasto moram da brojim kalorije ?

Ja sam vec naveo zasto je najveca moguca glupost brojenje kalorija jer time se nista ne postize, zdrava logika za peru nije isto sto i zdrava logika za misu , Ne kazem da ce neko uzimati samo 100 grama masti, ali nije isto dal ce neko uzimati 80% kalorija iz proteina a 20% uh, ili ce 50% UH 30 % masti 20% proteina.
Takodje nije za marka koji hoce da smrsa, ili za Nikolu koji hoce da nabaci masu isti procenaant PR/UH/M
Zato cu opet ponoviti karlorije su ogromna glupost. zato se i ne broje kalorije vec makronutritienti.


NO ako postoji razlog zasto ne mogu da ih brojim, navedi , prvi put cujem za to.

Ja sam sebi odredio da cu uzimati 240 grama proteina, 200 grama UH i 30 grama masti(nezasicene) (lupio sam iznose)
I putpuno me ne zanima dal je to 1200 kalorjia ili 60 000 kalorija.

I po 3 put zasto to ja ne mogu da brojim ta 3 makronutritanta?(tako sam oduvek radio , ne znam gde gresim)
 
Poslednja izmena:
Pozdravljam temu.
Pitanje za Dzeksona. Da li si posle te pauze od 4 god. odmah uzeo da cepas 2x40min dnevno gorenapisane vezbe. Mislim da bi sa ovakvim pocetnim tempom sutradan umro na mestu :) nema sanse da bi mogao da se pokrenes...
 
Tri puta nedeljno BJJ/Grappling, dva puta nedeljno teretana+trčanje.
Preskočim tu i tamo koji trening kad kasno dođem sa posla. Inače mi je to izduvni ventil, posle dobrih batina koje dobijem ništa mi ne smeta i ništa me ne nervira.
Pre dve godine sam skidao kilažu pa sam vodio računa o ishrani. Sad jedem sve samo sam alkohol skroz batalio.
 
Ne radim neke posebne vezbe. Vozim rekreativno pomalo bicikl, volim da idem peske kad god mogu. Hleb, slatkise i testeninu sam sveo na najmanju mogucu meru, i nemam uopste problem sa kilazom 185cm/80 kg.

I jos nesto, "brzu hranu" ne konzumiram. Jedem vecinom kod kuce kuvanu/pecenu/przenu hranu iz domace kuhinje :)
 
@Dzekson,od sledece nedelje krecem drugi mesec sa insanity programom i takodje mogu da potvrdim da deluje i da sam dosta smrsao,sto je dosta bitno svaki dan se rade vezbe istezanja sto meni dodatno prija i odgovara jer u vecini dana sedim za racunarom,pritom stekao bolju kondiciju.Primer ranije sam rekreativno isao u teretanu i radio osnovne vezbe za svaki grupu misica,pored toga sam i trcao,neki maksimum je bio 30ak min trcanja,nakon odradjene cetiri nedelje insanity programa isao sam 50ak min a mogao sam i duze.Sto se tice ishrane izbacio sam slatko, sokove,masnu i brzu hranu.Mislim da je dorucak najbitniji obrok tu uglavnom pojedem neko kuvano jaje (koje drzi sitost dugo) i ovsene pahuljice.
 
@Dzekson Nista specijalno, fora je samo da sam izbacio sve masno i nezdravo, nemam nikakve specijalne obroke vec samo izbegavam ono sto ne bi smeo da jedem.
Sto se tice ukusa pirinca probaj da ga spremas u vodi gde se kuvalo povrce sa mesom (bujon) jer tada je ukus znatno bolji, ili da dodas neke egzoticne zacine ako imas volju to da radis.
 
Ja sam 2011 skinuo 40kg za 40 nedelja. uglavnom rotacija ugljenih hidrata i dosta treninga, teretana, kardio, box, bazen itd. vratio sam nešto od kad mi se sin rodio, al realno dosta sam brljao sa hranom, a volim slatko :)
Sad ću posle uskrsa da uhvatim 12 nedelja dijete, nadam se.
Idem redovno 3-4x u teretanu, treninzi za snagu uglavnom, nekad uhvatim bazen: uglavnom idem na posao i kući peške, što je 45-50min
 
ja sam takodje krenuo sa insanity programom, danas mi je bio 16. trening. nisam nista radio zadnjih 5-6 godina i bas sam resio da povratim kondiciju i prestanem da se osecam kao stranac u svom telu. visok sam 179-180 i imam 77kg. u principu ne pazim nesto narocito sta jedem, pusim i povremeno cirkam ali sam izbacio fast food smeca i svakog dana spremam neku klopu sa curom.
posto sam skinuo deluxe package, zamenio sam cardio abs sa insane abs i radicu max interval kad bude bio na redu.
prvi fit test nisam mogao ceo da odradim, ostao sam bez daha i poceo da vidim senke pred ocima pa sam pravio par pauza od po minut-dva. prvih 5 dana sam jedva hodao zbog upale svih misica na nogama iako imam jake listove...
osecam se skroz drugacije vec posle 10 dana treniranja, i dalje crkavam ali svaki trening izdrzim do kraja. poceli su vec i trbusnjaci da mi se ocrtavaju posle 16 dana a ceo trening traje 63 i tek krecu abs vezbe.
odusevljen sam programom koji je bukvalno zivotinjski. radi se 6 dana u nedelji i na svake dve nedelje se beleze rezultati.
 
Pozdravljam temu.
Pitanje za Dzeksona. Da li si posle te pauze od 4 god. odmah uzeo da cepas 2x40min dnevno gorenapisane vezbe. Mislim da bi sa ovakvim pocetnim tempom sutradan umro na mestu :) nema sanse da bi mogao da se pokrenes...

Nisam ja konkretno nikad imao de-fakto pauzu pa da kazes da sam lesh. U teretanu kad odem (da vidim sta ima novo i popricam sa ortacima :d ) mogu da gurnem 110 na ravnom benchu jedared, bez ikakvog treninga. 5 sportova u nedelju dana i pored toga cinjenica da zivim u predgradju (secenje drva, nosenje ovog onog, uglja, bajs na leto, itd) su me odrzavali u kako takvoj formi uz nezaobilaznu memoriju misica.

Naime, igrm kosarku ceo zivot, do 21 igrao profesionalno, a genetski sa oceve strane smo "seljacki jaki". Motivacija za ovo sto sad radim je dosla zapravo od dugogodisnjeg drugara i jednog od nasih najboljih personalnih fitnes trenera, koji mi je rekao da sam klasican "sumo" - ekstra misici, komplet sakriveni pod "slaninicom" (i jos jedno 20 prozivki i uvreda, valjda tako motivise ljude)

ta memorija misica je ocigledno jako bitan faktor, sto je meni veliki plus. kako mi je objasnjeno, bilderi koji se takmice, zapravo nikad ne bi bili takvi da se pre toga nisu tesko nadrogirali anabolickim steroidima, a 3 zivota da su trenirali bez steroida takvi ne bi postali, iako su naknadno dalje u karijeri ocisceni od toga

prvi dan, pre dve nedelje kada sam poceo, sam imao upalu svega, svaki polozaj osim lezanja je bio neizdrziv. probio sam bol i sada se osecam okej i gledam cak i da povecam serije. Meni je mnogo lakse da uradim i hiljadu vezbi, radije nego da sam gladan. tako sam se i odlucio za ovaj trening jer mi tako jedino garantuje skidanje kilaze a da mogu kao covek da pojedem klasican rucak sa hlebom.

fun fact: daleko najteza vezba su Jumping Jack-ovi. teze mi uraditi 50 njih nego 20 kosih sklekova :)


@ericm - svaka cast druze, ti si u pordjenju samnom mrsavko (ne zato sto si ti zapravo mrsav nego ja debeo :d ) , a odlucio si da se aktiviras i pojacas. Insanity zapravo daje najbolje rezultate za ljude koji su vec skinuli slaninicu
 
Poslednja izmena:
@ericm savetovao bih ti da ubacis Upper Body Weight Training,jednom nedeljno umesto treninga koji se dva puta ponavlja u toku nedelje..
 
Sta mislite o razbijanju upale misica? Neki kazu da je OK a neki ne (valjda da bi pustili da se misici sami oporave)? Trenutno me ubijaju ledja od zgibova pa mislim da nesto tako probam.
 
@Nikola_92
hvala na savetu, skinucu i probacu i to. bicu jako srecan kada zavrsim taj 63. dan :)

@Dzekson
hvala drug, svaka cast i tebi, asylum je jos ludji koji se radi posle ovog ,,obicnog'' insanity treninga na kome bukvalno crkavam i topim se koliko se znojim ali svakim treningom osecam kako dobijam snagu i izdrzljivost sto mi je i cilj.
ja sam inace bio jos mrsaviji sa prirodno dobrom definicijom, tek nakon ovih 5-6 godina blejanja sam dodao par kg i imam mali spojlercic na stomaku koji polako topim.

srecno svima sa vezbama i topljenjem pivskih misica :)
 
Samo whey, bajo moj.
 
LCHF dijeta je odlicna. Ja sam silom prilika na njoj i smrsao sam 9kg za mesec i po dana iako sam se trudio da gubim na kilazi. Uskoro planiram malo da se aktiviram s vezbanjem posle duze vremena. U principu jos mi se ne pocinje s vezbanjem dok se ne vratim na normalnu ishranu jer cu se osusiti.
 
LCHF dijeta je odlicna. Ja sam silom prilika na njoj i smrsao sam 9kg za mesec i po dana iako sam se trudio da gubim na kilazi. Uskoro planiram malo da se aktiviram s vezbanjem posle duze vremena. U principu jos mi se ne pocinje s vezbanjem dok se ne vratim na normalnu ishranu jer cu se osusiti.

ja kolko znam, a to je vise osnovna biologija radije nego neka napredna nutriciona nauka - jedenje proteina onemogucuje telu da se osusi, bez obzira na sve. ako u ishrani imas proteina (velika debata oko toga dal su mesni proteini zdravi, sve je veci smer u nauci da smo postali "ljudi" upravo zato sto smo jeli zivotinjske proteine radije nego biljne) u vidu mesa, jaja, kvalitetnog povrca, ne mozes da se osusis kolko god da treniras. nek me neko ispravi ako gresim
 
Jesam ja jedini na forumu sa manjkom kilograma? :d

Jedan savet sto se tice teme - ostavljanje proverenih linkova je mnogo bolje nego davanje direktnih saveta, osim sto cini temu manje offtopicom, ljudi ili nece poslusati random clana sa it foruma bez kvalifikacije, pa ste dzabe pisali, ili ce uzeti savet zdravo za gotovo, sto je jos gore.

Recimo vec par ljudi je napisalo kako se ne zagreva pred trening a ostali su iskulirali, moze neko ko ne zna da skapira da to tako treba/moze, a ne bi trebalo. Posledice su dugotrajne i u najboljem slucaju cete sutra dobiti neku manju povredu pa skapirati, u najgorem cete skapirati kroz 20-30 god ali ce biti kasno. Nemojte da vas mrzi, to je sastavni deo treninga.
 
Citas li sta pisem?! Mesec i po dana, 9kg! I to 9 od 79kg. Bez treninga. Ako si probao ishranu sa 0 ili sto manje ugljenih hidrata a nisi smrsao to znaci da nesto nisi radio kako treba. Ja sam na ovo prinudjen iz zdravstvenih razloga inace mi nebi padalo na pamet da gubim ovoliku kilazu.
Zato mi apsolutno nije jasno kako ti na LCHF dijeti nisi skinuo nista konkretno. 4kg za dva meseca je tezak fail po meni. Nesto ti tu nisi radio kako treba, stvarno treba da se pojaca ishrana da bi samo odrzao kilazu. Da je tesko navici se na takvu ishranu, jeste. Nedostatak brasna i secera me ubijalo prvih mesec dana, sada mi je svejedno. Za dva meseca si se trebao navici skroz. Ja sam samo za prvih 15 dana svukao 3kg. Tada mi se plakalo od gladi ali znao sam sta sve ne smem jesti a puno mesa i masnoca tesko ide bez hleba.
Sad kad bih poceo da treniram imam utisak da bih se osusio skroz ukoliko ne pojacam ishranu drasticno.

I odmah da ti kazem, nemam nameru da jedem za veceru kajganu od 16 jaja samo da bih odrzao kilazu i usput da bih imao mogucnost da vezbam. Necu da raskokam zeludac jer imam nameru da se vratim normalnoj ishrani sto pre, ako toliko jedem eto mene na 100KG za 3 meseca :d
 
Poslednja izmena:
Zasto ne mgou da brojim proteine, UH i masti ?

i zasto moram da brojim kalorije ?

Ja sam vec naveo zasto je najveca moguca glupost brojenje kalorija jer time se nista ne postize, zdrava logika za peru nije isto sto i zdrava logika za misu , Ne kazem da ce neko uzimati samo 100 grama masti, ali nije isto dal ce neko uzimati 80% kalorija iz proteina a 20% uh, ili ce 50% UH 30 % masti 20% proteina.
Takodje nije za marka koji hoce da smrsa, ili za Nikolu koji hoce da nabaci masu isti procenaant PR/UH/M
Zato cu opet ponoviti karlorije su ogromna glupost. zato se i ne broje kalorije vec makronutritienti.


NO ako postoji razlog zasto ne mogu da ih brojim, navedi , prvi put cujem za to.

Ja sam sebi odredio da cu uzimati 240 grama proteina, 200 grama UH i 30 grama masti(nezasicene) (lupio sam iznose)
I putpuno me ne zanima dal je to 1200 kalorjia ili 60 000 kalorija.

I po 3 put zasto to ja ne mogu da brojim ta 3 makronutritanta?(tako sam oduvek radio , ne znam gde gresim)

Pa tih 240 gr proteina sadrzi 240*4 = 960 cal
200 gr UH *4 = 800 cal
30 gr msti *9 = 270 cal

Tj. ti si uneo 2030 cal...brojanje kalorija po tebi je mozda glupost, ali po vecini clanaka nije, tako da to je tvoje misljenje i radi slobodno kako mislis da treba.

Da bi odredio sebi broj makronutrienta ti moras da znas kolika je njihova kalorijska vrednost jer je jedno vezano za drugo. Matematika je prosta i ne znam zasto je komplikujes: za gubljenje tezine = kalorijski deficit ; za dobijanje tezine = kalorijski suficit

Uzmi unosi 60 000 cal dnevno pa ces da se pojavis u onim emisijama na Discovery-ju gde ljude kranom prebacuju na prikolicu i odvoze u bolnicu, a u medjuvremenu im objasnjavaj kako tebe bas briga sto unosis 60 000 cal jer ti je bitnije da uneses 1 kg proteina

Svako od nas ima razlicit minimalan kalorijski dnevni unos da bi odrzavao trenutnu tezinu..

To od cemu ti konkretno pricas je dalje razlaganje kalorija na hranljive delove (proteine, ugljene hidrate i masti) i podjednako je vazno kao i ovo prvo jer je povezano.

Tako da cu ja jos jednom ponoviti da je brojanje kalorija izuzetno bitna stvar i ne teba je zanemariti..
 
ja sam pre 2 godine radio insanity,ali samo 2 nedelje. ubitacan trening. jos sam kasnije gledao sta se radi posle prvog meseca vezbi,tek ono nije normalno. prvih 5 dana nisam mogao da setam od upala :)

pre par meseci se izmerim,i prvi put u zivotu vidim da sam dogurao do 100kg. inace sam 186cm,kilaza mi je uglavnom na 88-90.

i onda mi drug preporuci program hrono ishrane,on je za 4 meseca skinuo 25 kg,njegov burazer koji je bas gojazan skinuo oko 20. i sve to sa vrrrlo malo vezbanja.
za mesec dana sam skinuo 10kg. mast se bukvalno topila. ceo princip ishrane se svodi na vreme kad cete jesti i sta cete jesti. a nisi gladan nikad.
ja sam uz to dodao i brzo hodanje od oko 5km dnevno,koji po njihovom sistemu daje najbolje rezultate.

stvarno bih svakom preporucio.
 
Keto/Paleo/LCHF (generalno sve LowCarb) je najbolja ishrana za skidanje kilaze i za stalnu ishranu (pored toga sto je zdravo za celokupni organizam), ali moraju i kalorije da se broje ako cete da smrsate. Tj kalorije vaze za sve dijete, nece ni jedna dijeta da bude efikasna ako unosite vise nego sto trosite.

Hrana je br 1 stvar ako zelite da smrsate a fizicka aktivnost tek 2. Fizicka aktivnost je bitna za zdravlje, ali nista ne znaci u mrsavljenju ukoliko jedete djubre. Mnogo se lakse unese 1000kcal nego sto se potrosi.

Ono sto je vazno je da se zna je da zdrava hrana nikako ne mora da bude neukusna, nemojte da vas lazu kako su meso/slanina/masti itd lose za zdravlje, jer je potpuno suprotno. Pogotovo mitovi o holesterolu i slicno.

Inace licno sam na Keto ili LCHF ishrani, plus teretana. Duze vremena nisam bio aktivan, kada sam krenuo ovaj nacin ishrane preporodio sam se, nema vise gladi, pada secera i slicno. Uvek sam pun energije pogotovo mozak.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno