Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Tebi je i lakse, ti veci brojevi su obicno zaostajali.. zamisli meni 42-43 (patike), bukvalno se prvi prodaju :)
 
Veruj mi lakse je od 46,5-47,5(koje i ja nosim)... mene muka uhvati kad treba trazim patike za bilo sta.
 
Trazi vani, sta da ti kazem... Kod nas nemam pojma kako je, u SportsDirectu i nekim radnjama nalazim cesto stare modele samo >45, a 41-44 niks :( Garant tih brojeva prave najvise (za "muske patike"), ali ih i lako prodaju :(
 
Razmisljam da batalim whey :).

Na to me je nagnalo ono da anabolic window nije 30-60min nakon vezbanja nego cak i 48h. Onda whey uopste i nema poentu osim za nekog ko ne moze da ispostuje proteinski macro unos na dnevnom nivou.

Any thoughts?
 
Dok se nije pojavilo Zbregovo proteinsko mleko (50g proteina na 0.5l) ja sam na whey upravo tako i gledao - kao dodatak da se dopuni proteinski dnevni unos :)

PS - Ja u onih 2g proteina po kilogramu inače nikad nisam ni verovao - tipična navlakuša da prodaju što više svog proizvoda ;)
Možda za ljude koji se profesionalno bave time to pije vodu - za nas rekreativce zona koja varira izmedju 0.8 i 1.5g/kg mi deluje kao realnija priča
 
Poslednja izmena:
0.8 po kg meni deluje malo.50 ili 60gr je min. za metabolizam i to za manje osobe, koje su kao neki prosek bile.
Za nas "prosecne danas od 100kg", ispod 100gr no way za bilo koji trening.
 
Razmisljam da batalim whey :).

Na to me je nagnalo ono da anabolic window nije 30-60min nakon vezbanja nego cak i 48h. Onda whey uopste i nema poentu osim za nekog ko ne moze da ispostuje proteinski macro unos na dnevnom nivou.

Any thoughts?

Ja ga nisam pio od 2008. godine. Zivi se lepo i bez njega. :) Misice najbolje gradi vreme, ma koliko bila savrsena ishrana, trening, suplementacija... za kratko vreme se ne moze izgraditi ozbiljna misicna masa i snaga. Ja npr. u mom stadijumu treninga ma koliko bacio para na hranu i suplementaciju necu dobiti vise od kile misica godisnje, pocetnici u prvoj godini mogu nagurati i preko 10kg misica. Samo dizi tesko na velikim visezglobnim vezbicama mrtvom, cucnju, bencu, stojecem potisku, zgibovima... i ne sekiraj se nista... Odnos makrosa i nije toliko bitan, nije potreban veliki unos proteina (gram po kili je dovoljan), bitno je da si u suficitu, il' da unosis dovoljno kcal. Kad si u suficitu i jos imas zdrav bf tipa 15-20%, jako je tesko upasti u katabolizam, mozes samo rasti. Smrsati/izdefkati se i izgledati dobro je lako kad vec imas misicnu masu i snagu. Za mrsanje je malo bitniji odnos makrosa.
 
mene muka uhvati kad treba trazim patike za bilo sta.
Ista priča, muka baš

Razmisljam da batalim whey :)
Protein je samo dodatak ishrani, ne treba očekivati nešto od njega osim da pomogne malo, posebno je važan nakon treninga jer se brzo apsorbuje. Ako možeš da uneseš dovoljnu dozu preko ishrane super, ali ako ne nemoj ga izbacivati. Zavisi i šta je cilj, ako je mišićna masa moraćeš da unosiš i više od 2g po kg (što je teško bez suplementacije), kao i povećan unos složenih UH. Što se tiče anaboličkog prozora veoma je bitno da se neposledno nakon treninga unese Proteinski šejk i UH, a naravno da se mišić hrani dosta duže od tih 1-2h nakon treninga zbog čega se mora organizovati ishrana u zavisnosti od cilja.
 
2.5 kg isolata izadje me 3500 dinara sa poustpima sa myprotein sa sve carinom i pdv-om.
Da su cene whey kao nekada ja ne bih koristio, ali sa danasnjim cenama ne vidim zasto bi isti izbacio whey.

Nije isto uneti 10 sati posle treninga protein i to neki spori i popiti brzi protein posle treninga.
 
Poslednja izmena:
0.8 po kg meni deluje malo.50 ili 60gr je min. za metabolizam i to za manje osobe, koje su kao neki prosek bile.
Za nas "prosecne danas od 100kg", ispod 100gr no way za bilo koji trening.
Pa to i rekoh - minimum od 80 grama za čoveka od 100kg. Minimum u smislu da održavas zdravu ishranu a da se ne opterećujes nešto preterano.

I kad smo vec kod toga - neko mišljenje o ovom Zbregov Mleku? 150dij 0.5l 50g proteina bez dodatnog šećera ~315kcal.

Neki razlog protiv za post-workout obrok?

Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
 
Ali tih 80gr nije dovoljno za trening, nego samo za nesto malo vise od odrzavanje minimalnog metabolizma.

Ne mogu da zamislim "mleko" sa 10% proteina od mase.
 
Poslednjih mesec dana, kada šetam, imam bolove u levoj nozi. Počne kao bol u kuku, na samom vrhu noge i onda se spušta spoljnom stranom noge sve do kolena. Bol je prilično jak, natera me da hramljem.

Čim stanem ili sednem bol prestane. Par dana mirujem i sve deluje OK, onda krenem u šetnju i opet nakon 5 kilometara počne da boli.

Patike za šetnju su mi OK, Adidas sa onim penastim đonom. Ne nešto preskupe ali mi odgovaraju.

Nije mi jasno zašto se to dešava. Prošle godine kada sam krenuo sa dijetom imao sam 125 kilograma i bez problema šetao, sada imam 88 kilograma i probleme s nogom.

Neki savet?
 
Poslednja izmena:
@Drakensager samo lekar,moze da bude milion stvari, od sitnica do vrlo ozbiljnih....
 
Znam, znam, više sam mislio nešto okvirno, ako je neko već imao sličan problem da kaže svoje iskustvo.

Neko vreme neću forsirati nogu, pa ću videti u zavisnosti od toga da li je isto ili bolje. Pa ako ne bude bolje, onda idem kod doktora da vidim šta i kako.
 
Ali tih 80gr nije dovoljno za trening, nego samo za nesto malo vise od odrzavanje minimalnog metabolizma.

Ne mogu da zamislim "mleko" sa 10% proteina od mase.
Naravno da 80g nije dovoljno za trening.
To je dovoljno za "prosečnu" i to "prosečne" težine, a to sigurno nije neko sa 100kg ;) koja se bavi "prosečnim" fizičkim aktivnostima, što opet nije osoba u treningu.
Tako kaže medicinske knjige.

Ne vezano za tebe alfa...
Što se tiče unosa proteina, ne gleda se po kilogramu težine, nego po kilogramu LBS, ako već hoćete precizno.
Ljudi to ne znaju da izračunaju i izmere, pa se zato došlo do cifre od 2g/kg TT radi lakše orijentacije.
Poslednjih mesec dana, kada šetam, imam bolove u levoj nozi. Počne kao bol u kuku, na samom vrhu noge i onda se spušta spoljnom stranom noge sve do kolena. Bol je prilično jak, natera me da hramljem.

Čim stanem ili sednem bol prestane. Par dana mirujem i sve deluje OK, onda krenem u šetnju i opet nakon 5 kilometara počne da boli.

Patike za šetnju su mi OK, Adidas sa onim penastim đonom. Ne nešto preskupe ali mi odgovaraju.

Nije mi jasno zašto se to dešava. Prošle godine kada sam krenuo sa dijetom imao sam 125 kilograma i bez problema šetao, sada imam 88 kilograma i probleme s nogom.

Neki savet?
Meni deluje kao ishijadikus i najverovatnije je to. Idi po koktel injekciju kada te zaboli, koju ćeš svakako dobiti, a posle toga (još bolje pre) proveri vitamin B12 sobzirom da ti se često dešava. Možeš probati i nekim miorelaksansom, npr magnezijum u dozi od 375-600mg 5-7 dana pa ćeš, ako ništa drugo otkloniti sumnju na jedan uzrok ishijadikusa.

@xSeptimus
"Window od opportunity" priča...
Može da se iskoristi duže, ali je najveća odamh posle treninga i posle samo opada. Uz to posle treninga postoji katabolizam koji bi trebalo prekinuti, pa ako se to propusti postoje samo negativni efekti treninga.
Dakle, dva razloga za obrokom odmah posle treninga.

Whey pomaže i najbolje se vidi sa niskim procentom masti. Da mora, ne mora da se uzima. Neće se od njega napraviti duplo više mišića, ali da pomaže - pomaže.
Moja logika je, zbog svega iznad i zbog cene koja na mesečnom nivou može da bude smešna je da se uzima.

P.S. Probao sam sa i bez i pored svega, pričam ujedno i iz ličnog proverenog iskustva.
 
Hvala ti :)
 
Poslednjih mesec dana, kada šetam, imam bolove u levoj nozi. Počne kao bol u kuku, na samom vrhu noge i onda se spušta spoljnom stranom noge sve do kolena. Bol je prilično jak, natera me da hramljem.

Čim stanem ili sednem bol prestane. Par dana mirujem i sve deluje OK, onda krenem u šetnju i opet nakon 5 kilometara počne da boli.

Patike za šetnju su mi OK, Adidas sa onim penastim đonom. Ne nešto preskupe ali mi odgovaraju.

Nije mi jasno zašto se to dešava. Prošle godine kada sam krenuo sa dijetom imao sam 125 kilograma i bez problema šetao, sada imam 88 kilograma i probleme s nogom.

Neki savet?

Kao što neko gore reče, najverovatnije išijas. Imao sam identične tegobe, do te mere da nisam mogao da hodam kao čovek. Ono što je meni pomoglo - vežbe istezanja, kao i vežbe za donji deo leđa.
 
Ko je kod nas konkurentan sa cenama i ima veliki izbor muslija, žitarica i svega ostalog na merenje? Za firmu čije ime je u podrumu znam, ima li još neka sličnog kalibra sa ok cenama i online naručivanjem/dostavom pouzećem.
radi mi posao gore spomenuta prodavnica ali volim da imam više izbora pa ako zna neko neku koja se uklapa hvala unapred.
p.s. Izbacio sam hleb iz ishrane u potpunosti, čitav život sam ga trošio dosta više nego što treba. Pa sam uveo 3 kašike muslija dnevno kao bolju alternativu.


MODedit
 
Poslednja izmena od urednika:
Odnedavno sam krenuo u teretanu ozbiljnije pošto je odneo vrag šalu sa ovim sedenjem i mogu reći da sam poprilično zadovoljan.
E sad, pošto je stil života takav kakv jeste, svestan sam da ne mogu sebi da priuštim prirodnim putem da unesem dovoljnu količinu nutrijenata (čitaj: proteina) na dnevnom nivou, pa sam uzeo pakovanje Scitec Whey obično.
Poprilično sam zadovoljan kako se odrazilo na mišićnu masu, međutim imam ozbiljnih problema sa flatulencijom zbog proteina (tačnije zbog abnormalne količine laktoze koja se nalazi unutra).
Čuo sam da whey isolate eliminiše te nuspojave whey proteina, pa me zanimaju vaša iskustva. Da li je neko imao sličnu situaciju i da li je izolat rešio problem? Takođe, može i preporuka za dobar neki izolat, može kod nas, a može i od preko, gde je bolji odnos cena/kvalitet.
 
Da nema neko slucajno uputstvo kako napraviti klupu za hiperekstenziju?
Imao sam ranije PDF i sve sam odlagao da napravim, a sad je pocelo malo da me bole ledja (dvostruka diskus hernija) pa bih da krenem sa vezbanjem i ojacam taj deo tela + vezbe za core.
Guglao sam i sve nalazim kako se pravi sa vec postojecem klupom koju ja nemam, a sipke imam pa bih da ih iskoristim.
 
Odnedavno sam krenuo u teretanu ozbiljnije pošto je odneo vrag šalu sa ovim sedenjem i mogu reći da sam poprilično zadovoljan.
E sad, pošto je stil života takav kakv jeste, svestan sam da ne mogu sebi da priuštim prirodnim putem da unesem dovoljnu količinu nutrijenata (čitaj: proteina) na dnevnom nivou, pa sam uzeo pakovanje Scitec Whey obično.
Poprilično sam zadovoljan kako se odrazilo na mišićnu masu, međutim imam ozbiljnih problema sa flatulencijom zbog proteina (tačnije zbog abnormalne količine laktoze koja se nalazi unutra).
Čuo sam da whey isolate eliminiše te nuspojave whey proteina, pa me zanimaju vaša iskustva. Da li je neko imao sličnu situaciju i da li je izolat rešio problem? Takođe, može i preporuka za dobar neki izolat, može kod nas, a može i od preko, gde je bolji odnos cena/kvalitet.
Proteini se ne nadoknađuju whey-em. Ako baš moraš uzmi blend ili kazein za to, mad aje hrana uvek bolja. Nemoguće da ne možeš da pojedeš pola kila pilećeg filea i 4-5 jaja dnevno.
Da nema neko slucajno uputstvo kako napraviti klupu za hiperekstenziju?
Imao sam ranije PDF i sve sam odlagao da napravim, a sad je pocelo malo da me bole ledja (dvostruka diskus hernija) pa bih da krenem sa vezbanjem i ojacam taj deo tela + vezbe za core.
Guglao sam i sve nalazim kako se pravi sa vec postojecem klupom koju ja nemam, a sipke imam pa bih da ih iskoristim.
Nemam uputstvo, ali možda bi mogao da odeš do teretane koja tu spravu ima, pa pogledaš/slikaš, možda čak i izmeriš.
 
Odnedavno sam krenuo u teretanu ozbiljnije pošto je odneo vrag šalu sa ovim sedenjem i mogu reći da sam poprilično zadovoljan.
E sad, pošto je stil života takav kakv jeste, svestan sam da ne mogu sebi da priuštim prirodnim putem da unesem dovoljnu količinu nutrijenata (čitaj: proteina) na dnevnom nivou, pa sam uzeo pakovanje Scitec Whey obično.
Poprilično sam zadovoljan kako se odrazilo na mišićnu masu, međutim imam ozbiljnih problema sa flatulencijom zbog proteina (tačnije zbog abnormalne količine laktoze koja se nalazi unutra).
Čuo sam da whey isolate eliminiše te nuspojave whey proteina, pa me zanimaju vaša iskustva. Da li je neko imao sličnu situaciju i da li je izolat rešio problem? Takođe, može i preporuka za dobar neki izolat, može kod nas, a može i od preko, gde je bolji odnos cena/kvalitet.

Ako ti je unos proteina problem, kako onda hendlujes unos kvalitetnih UH i masti :)
Iskreno prvi put cujem da neko ima problem sa unosom proteina, a ne recimo sa ugljenim hidratima.
Meni dijafragma pocne da se dize kad znam da u jednom danu treba da zviznem pola kile pirinca...
 
Nemam uputstvo, ali možda bi mogao da odeš do teretane koja tu spravu ima, pa pogledaš/slikaš, možda čak i izmeriš.

Razmisljao sam o tome, ali mi nekako bzv.
Mislim mogu ja da nadjem sliku na internetu (kako izgleda sprava) pa mere prilagodim sebi samo nije to to.

Kako mi je sto sam izgubio taj PDF..bio je DIY kako napraviti sve sprave. [emoji853]
 
Odnedavno sam krenuo u teretanu ozbiljnije pošto je odneo vrag šalu sa ovim sedenjem i mogu reći da sam poprilično zadovoljan.
E sad, pošto je stil života takav kakv jeste, svestan sam da ne mogu sebi da priuštim prirodnim putem da unesem dovoljnu količinu nutrijenata (čitaj: proteina) na dnevnom nivou, pa sam uzeo pakovanje Scitec Whey obično.

Preporučen minimalni unos proteina za izgradnju mišićne mase je od 1,4 po kg telesne mase, i to je sasvim dovoljno ako si početnik.
https://examine.com/nutrition/how-much-protein-do-you-need/


Ako ti je unos proteina problem, kako onda hendlujes unos kvalitetnih UH i masti :)

Pirinač uopšte nije kvalitetan UH, ima previsok glikemijski indeks, 1,5 puta veći nego beli hleb npr.:
https://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5816/2
https://nutritiondata.self.com/facts/baked-products/4872/2
 
@nemanja123
Brate svaka ti cast!
Izgleda da ne znam da koristim google pretragu. [emoji846]
Da budem iskren za reverse metodu prvi put cujem. Jel moze nesto da mi naskodi? Za klasican nacin sam cuo iz tudjih iskustva i procitao sam na netu da dosta pomogne kod smanjenja bolova i ojacanja tog dela cak toliko da ljudi zive kao pre povrede.
 
Poslednja izmena:
Preporučen minimalni unos proteina za izgradnju mišićne mase je od 1,4 po kg telesne mase, i to je sasvim dovoljno ako si početnik.
https://examine.com/nutrition/how-much-protein-do-you-need/




Pirinač uopšte nije kvalitetan UH, ima previsok glikemijski indeks, 1,5 puta veći nego beli hleb npr.:
https://nutritiondata.self.com/facts/cereal-grains-and-pasta/5816/2
https://nutritiondata.self.com/facts/baked-products/4872/2
Za pirinač je sve suprotno od ovoga što si rekao.
Nije tačno ni za glikemijski indeks. Na pomenutom sajtu imaš glikemijski load, što je nešto sasvim drugo i poredio si dve namirnice jedna sa 155, a druga sa 22g UH...

Mesas

@nemanja123
Brate svaka ti cast!
Izgleda da ne znam da koristim google pretragu. [emoji846]
Da budem iskren za reverse metodu prvi put cujem. Jel moze nesto da mi naskodi? Za klasican nacin sam cuo iz tudjih iskustva i procitao sam na netu da dosta pomogne kod smanjenja bolova i ojacanja tog dela cak toliko da ljudi zive kao pre povrede.
Nema na čemu. Javi kako je ispalo.

Ne može više da škodi od hyperextension-a ;)
Inače, jedina vežba koja će smanjiti pritisak na kičmu, jer jedina odvaja donji deo tela od gornjeg. Vežba najviše gluteuse i zadnju ložu, koja svima fali.

Kod hiperekstenzija čim težina postane suviše velika (za vežbača, tj za erektore spine), sav posao će preuzeti gluteusi i zadnja loža. Ako hoćeš erektore daleko bolja je "good mornings", ali ti imaš drugi problem zbog koga ovo nije preporučljivo. Zato, ako ideš sa hiperekstenzijama idi bez ikakve težine, povećavaj ponavljanja vremenom i obrati pažnju na "mind to muscle" komponentu.
 
Nazad
Vrh Dno