Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Nema na cemu. Mada je vecina namirnica bzv ubaceno. Potrebno je ono najosnovnije za dobru ishranu, a stvarinkao sto su cvarci i cajna kobasica su za one druge. [emoji16]
 
Da li neko ima program za pripremu polumaratona, za 4 meseca? Ali da je pocetnicki, a ne prve sedmice da ocekuju da trcim 7-8km i tako 3 puta te sedmice. Vise da je orijentisan kao trci toliko i toliko dugo (vremenski) tim i tim tempom (zona pulsa) ili da je malo realniji za pocetnike (bar u pocetku).
 
Ima li neko iskustva sa grupnim treninzima, ne tae be i joga, dinamičnije nešto me zanima.
Idem u mišićanu 3x sedmično, ne volim to, statično i dosadno je.
 
Da li neko ima program za pripremu polumaratona, za 4 meseca? Ali da je pocetnicki, a ne prve sedmice da ocekuju da trcim 7-8km i tako 3 puta te sedmice. Vise da je orijentisan kao trci toliko i toliko dugo (vremenski) tim i tim tempom (zona pulsa) ili da je malo realniji za pocetnike (bar u pocetku).
Ne treba ti nikakav program. Ja sam prošle godine istrčao prvi polumaraton. Spremao sam se oko 3 meseca. S tim što sam ja mogao u početku da istrčim nekih 10ak km za jedan trening. Trčao sam pre toga s vremena na vreme, preko leta doduše, a kad sam počeo da se spremam nisam sigurno trčao 2 meseca, a i imao sam 107kg u to vreme ;) (danas 84.5 [emoji16])
Brzina kojom sam trčao u početku je bila 7.5-8.5km/h, što je u principu sporo(danas trčim 10-11km/h) ali je efikasno. Za polumaraton ti treba izdržljivost, ne brzina(bar meni nije bio cilj vreme, nego samo da istrčim).
Ja sam trenirao dosta, tipa za mesec dana sam imao 15 treninga. Moja preporuka je da trčiš nekim manjim intenzitetom sve dok ne dođeš do neke solidne kilometraže(10-12km). Kad budeš uspeo da istrčiš toliko, onda možeš da dižeš brzinu pomalo.
Nema potrebe da trčiš 15-20km dok se spremaš stalno, ja sam rokao 10-12km na treninzima, i samo 3-4 puta sam gurao do 15km, nekih 15-20 dana pre polumaratona. Mislim da mi je 16km max bilo.
Polumaraton sam istrčao bez ikakvih problema, bez stajanja, 2h 20min. I prijavio se i ove godine za BG polumaraton ;)

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Je l' postoje kod nas na tržištu neke klupice za vežbanje koje mogu lako da se skroz sklope radi odlaganja?

Imam neku Energetics koja je OK ali naružuje prostor kada se ne koristi pa sam mislio da pređem na neku koja može da se odloži uz zid recimo.

Svaka preporuka dobrodošla. :)
 
Da li neko ima program za pripremu polumaratona, za 4 meseca? Ali da je pocetnicki, a ne prve sedmice da ocekuju da trcim 7-8km i tako 3 puta te sedmice. Vise da je orijentisan kao trci toliko i toliko dugo (vremenski) tim i tim tempom (zona pulsa) ili da je malo realniji za pocetnike (bar u pocetku).

Ja sam prošle godine u ovo neko vreme prvi put potrčao na traci u teretani.

Istini za volju, imam godine iza sebe eliptičnog trenažera (nordijsko skijanje), ali nikada nisam trčao.

U martu sam trčao prvi polumaraton i to mi je bilo prvi put u životu da trčim na otvorenom.
U aprilu sam istrčao full maraton u Beogradu.

Oba puta, svirao sam do pola 3 ujutru, tako da ni priprema nije bila adekvatna. Ono što jesam radio jeste da sam se štedeo 3-4 dana pred trku i nisam trčao. Takodje sam za maraton koristio i tablete kofeina (2 kom tokom trke + black blood na startu)

Nakon toga sam celo leto gotovo svakodnevno trčao Zemunskim Kejom od Zemuna do Brankovog Mosta i nazad. Ponekad i 2 puta što mu skoro dodje ~20km.

Ako na sve to dodamo da sam neko ko je veći deo života imao +135kg (danas 94kg) poenta je da je maraton kao disciplina ako te preskoče povrede više stvar psihe nego pripremanja. Lepo je spremati se i paziti na svašta nešto, ali po meni poenta je da je voljni momenat mnogo bitniji faktor od nekog treninga.

I da, obavezno patike i čarape predvidjenje za long distance trčanje. Nisam mogao da verujem koliko čarape mogu da naprave razliku u udobnosti.
 
Je l' postoje kod nas na tržištu neke klupice za vežbanje koje mogu lako da se skroz sklope radi odlaganja?

Imam neku Energetics koja je OK ali naružuje prostor kada se ne koristi pa sam mislio da pređem na neku koja može da se odloži uz zid recimo.

Svaka preporuka dobrodošla. :)

Danas odem u Lidl (nakon duže vremena) i vidim da imaju u ponudi trenutno baš te stvari, nije u pitanju Srbija ali proveri, sve je sklopivo.
 
Danas mi stigao paket, 27e ukupno za 198 belanca, nije loše. :)
93827f74a0062f18a6148fcbe63a50d3.jpg
 
Zasto bi iko kupio ovo? :D

Jaje je jedno od najhranljivijih namirnica, pogotovo zumanac..
 
Oko 3 meseca, pasterizovana su i zato se mogu konzumirati i sirova.
 
Za Ivana:

Pa i to gore su jaja.
Zumanca ne mozes pojesti u ogrominim kolicinama.
Belanca mozes.
 
Poslednja izmena:
Zbog određenih problema sa zdravljem, ne smem konzumirati žumanca kao pre, dok je belance odličan izvor proteina bez masti.
 
@weasel

Da, ne sme se jesti previse, ali ono do 2-3 dnevno je raskrinkani mit.

@MegaSkot

Jel se belanac jede samo zbog proteina koje sadrzi?

Edit:

Glupo pitanje, nadje se na Googlu za cas odgovor :D
 
Poslednja izmena:
Žumanca mi smetaju, iritiraju žuč i pankreas se pobunio zbog neredovne i loše ishrane (iako svaki dan prehodam 15km) i nije prijatan osećaj, veruj mi.
Izbacio sam crveno meso, hleb, sokove, bilo šta gazirano i slatko. Osećam se odlično a bilo je kritično.
Pre nego sam naručio belanca, odvajao sam sam i skontao da mi pašu.
Nakon dva meseca, otišlo je 9kg, planiram još 15 ali danas počeo lagano i sa kardio treninzima u gym-u ( oko 6:15 izjutra, na prazan stomak).
Krvna slika se dosta popravila, što je najvažnije.
Ne bih na IT forumu da ulazim previše u rasprave vezane za ishranu i sl, svako neka radi kako mu paše.

@nemanja123: nisam dugo kupovao jaja u Srbiji ali sam siguran da ti računica nije dobra.

e040cbd53b17096838eff335c019ab2c.jpg
 
Poslednja izmena:
Pa tema i jeste za ishranu, i treba se diskutovati :)

I ja sam izbacio slatko, sokove i grickalice (ovo poslednje nisam previse ni jeo nikada), gazirano odavno ne uzimam, preradjevine zamenio cvarcima i slaninom, hleb zamenio pirincem i pirincanim galetama (stiroporom :D). Voce sam takodje dosta smanjio jer dosta secera sadrzi.

Ubacio vise masti i proteina, riba, meso, mlecni proizvodi, kikiriki puter (Lidlov ima odlican sastav, pun je proteina i dobrih masti, seceri i ugljeni hidrati prakticno ne postoje), semenke, kuvana/przena jaja, trudim se da jedem i vise povrca. Generalno ishrana mi se bazira na proteinima i mastima, ponesto ugljenih hidrata i povrce.

Od suplemenata za trening samo whey protein posle treninga 25-30g 3-4 puta nedeljno.

Rezultati su posle 7-8 meseci nebo i zemlja (s tim sto sam trening doveo u red tek u protekla tri, oporavljao sam se do oktobra od ukljestenog nerva i nisam smeo da se forsiram), sa 92kg na 82kg u roku od par meseci, sada sam na oko 85 sa manje masti nego sto sam imao sa 82.

Osim izgleda i mnogo boljeg osecaja, zdravlje je mnogo bolje (nadimanje, gasovi, seboreja, gorusica su mi bile standardne pojave, sada ih nema), ranije nisam mogao da vezem dva meseca da se ne razbolim, sada da kucnem u drvo nista ne moze da me uhvati, kad prodje neki virus osetim glavobolju i bol u kostima par dana i to je to.

Sto se aktivnosti tice, trudim se da imam 4 treninga nedeljno u teretani, dva puta idem u spa (slana soba, bazen, saune, parno kupatilo, tapedarijumi i jednom nedeljno na masazu), isto imam osecaj da spa dosta pozitivno utice, sto psihicki, sto fizicki.
 
Poslednja izmena:
Preporuka za liposomalni vitamin C kod nas.

Послато са Le X820 помоћу Тапатока
 
Generalno ishrana mi se bazira na proteinima i mastima, ponesto ugljenih hidrata i povrce.


Tako sam i ja radio nekad, sad ne smem. Proteini i hidrati, nešto malo masti i puno kuvanog povrća. U gym me naterao menadžer najbolje teretane u gradu, kom sam popravio dva lapa i on me častio sa godinu dana članarine. Imaju neke virtuelne biciklističke treninge, pa ću probati i to, pošto ova članarina nudi sve što imaju u ponudi free.
 
Tolike pare dati za belanca i cekati porudzbinu a za iste pare bukvalno kupis sveza domaca jaja bez ikakvih problema. Mozda je tebi tako lakse, kapiram ali daleko od toga da si prosao nesto povoljno. Ja bih uvek pre kupio sveza domaca jaja nego to.

Tapatalk from Poco loco
 
Nije Irska Srbija, pa da seljak mora nuditi svoje proizvode za džabe. Ovde blatnjavi farmer otvara vrata banke nogom i svi mu se klanjaju. ;)
 
Tolike pare dati za belanca i cekati porudzbinu a za iste pare bukvalno kupis sveza domaca jaja bez ikakvih problema. Mozda je tebi tako lakse, kapiram ali daleko od toga da si prosao nesto povoljno. Ja bih uvek pre kupio sveza domaca jaja nego to.

Tapatalk from Poco loco

Pa nije bas, pise 27E 198 belanaca. 200 Jaja kod nas kosta oko 25E zavisno od klase, u Irskoj oko 50E. S tim da bi imao jos 200 zumanaca :), ne znam jel imaju samo zumanca da se kupe :).
 
Poslednja izmena:
Imao je i Swisslion belanca u prahu nekada, ne znam ima li ih još.
d0904858122e61654d05fad23d4b9762.jpg


Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Od tih belanaca u prahu možeš samo da imaš horor gasove i grčeve u stomaku.
 
Nazad
Vrh Dno