Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

Zbog problema sa kolenima od fizičih aktivnosti mogu jedino plivanje i to je jedan veliki problem. Skinuti kg bez fizičkih aktivnosti je velika muka. 2011. godine sam sa brojanjem kalorija za 24 nedelje skinuo 26kg. Bez varanja, sve se piše i meri. Dnevne potrebe su mi oko 2800kcal, unosim dnevno 1800-2000 što je deficit od oko 800-1000kcal dnevno puta sedam dana dolazimo do nedeljnog deficita od 5600-7000kcal ako znamo da je kilogram masti 7000kcal to je tačno onda nedeljno kilogram. Da mogu i lake fizičke aktivnosti bilo bi mnogo lakše. E sad u vezi tvrdnji da je brojanje čista glupost, naravno da se slažem da uz brojanje kalorija je dobro kontrolisati i unos UH, proteina i masti. Kažu sa dve kesice čipsa uneseš dnevne potrebe kalorija, slažem se, ajde pokušaj nedelju dana da živiš na dve kesice čipsa, jako teško. Brojanjem kalorija da bi bio sit biraš hranu koja je manje kalorična (samim tim može veća količina hrane da se unese) a takva hrana ima manje UH i masti, pa tako onda i taj unos nesvesno kontrolišeš.
 
Niko da pomene CrossFit?
Od vise ljudi cujem da je teretana malo dete u odnosu na ovo.


Nego, imam (ponovo) problem oko viska kilograma. Tacnije, oko nerasporedjenosti. Sve mi ide na zadnjicu i butine.
Tako mi je oduvek bilo, a efikasno sam resavao bajsom. Poslednji put sam pre 5 godina svako jutro dve nedelje vozio 20km i skinuo 5-6kg. I uglavnom umerena ishrana, svakojako djubre, ali bez preterivanja.
Probao sam i herbalife, ono kao zamenski dorucak. Super stvar i delotvorna ako se obraca paznja na ostale obroke. Bolje i zdravije nego salama i ostalo djubre koje redovno jedem, samo preskupo.

A od proslog Djurdjevdana se raspustio, do sada nabacio 11kg. Sad gledam da uzmem neki sobni bicikl, duduk sam za te uredjaje, merkam polovno ili najjeftinije novo...
 
Poslednja izmena:
Vi što jedete šta stignete, a niste gojazni samo izvadite krv i vidite dal je sve ok.
Tako sam i ja mislio, kad ono povišen holesterol, trigleceride, loša cirkulacija, stalno umoran, loš san.
Sad kako sam korigovao ishranu, pijem svaki dan sok od grejpa, limuna i uzimam cink i neki multivitamin osećam se mnogo bolje, pun energije.
Naravno ovo se uglavnom javi kad se pređe 3 banke, mada nema pravila.
Kad već moram jesti junk food jedem uvek belo meso. :D
 
Hahaha da...i ja trpao sve zivo i povisen holesterol, ostale stvari super. Prije godinu dana sam mjerio opet i los holesterol se spustio ispod granice a dobar povecao, pretpostavljam od omege 3. Od tada sam se navukao na maslinovo ulje, skoro svaki dan ga stavim u nesto i bas me zanima na sta sad lici krvna slika, samo da se nakanim mrzi me da gladujem ujutro do vadjenja krvi.

@Dzekson
Nema potrebe da pises po papiricima samo naucis osnove i posle sam kombinujes u glavi u hodu....dodjes na veceru i umjesto cega vec narucis komad mesa i grilovano ili bareno povrce, i to je citava filozofija. Kod ozbiljnih dijeta vec moras, zato se nisam nikad nakanio da probam carb rotaciju jer me mrzi da racunam:D

Vagu sam kupio za kupatilo dok sam nabijao masu, medjutim sad me to ne interesuje i samo gledam ogledalo.

Sto se tice ne koriscenja suplemenata ne vidim koje je to vrijeme posveceno pripremi treninga? Ja vise vremena ostavih na ovoj temi nego tome. Jednom naucis sta dje ide i posle se samo prebacis na automatic.

Takodje tek ne vidim zasto bi se vise mucio ako ne moram? Zasto da ubijem misic treningom i onda onako napacenom mu ne dam malo wheya, nego da mu drzim dusu u nosu stalno?
Nije istina da suv trening ostavlja duze misice, jer ja pijem whey i amino kiseline zbog oporavka, kreatin za snagu i izdrzljivost. Misice dobijam iz hrane.
 
Tako je bajo moj, hrana, ol nacural! :D
Zasto ljudi uzmu fat burnere? Pa da postignu rezultate za npr mesec dana, kao sto bi na suvo za 2.
Ne moze svako da trenira cele godine istim tempom.

Meni je lekar rekao da cepma jednom dnevno sok od crvenog grejpa+limun obaveno pre jela bar 15-20min.
Holesterol je sad u granicama normale, a osecam da imam vise snage kad trcim i na kosarci. Ne zabodem odma posle prve kao ranije.
Sad mi se svideo takav sok, tako da ove kupovne ni ne pijem vise, nastavljam da cepam ovaj i tokom leta, ne moze da skodi.

BTW vec vidim uskoro sastanak vitezova wheya u nekoj gradskoj pivnici. :D
 
Sto se tice junk hrane, vecina ljudi misli da "kvalitetnija hrana" kosta mnogo vise nego ovo djubre sto jedu (razne salame, pastete, kojekakvi rostilji i sl.). A u stvari glavni faktor sto to jedu je da ne zele da se potrude da nesto sami spreme, nego im lakse da zveknu jednu picu iz picerije, ili neku pljeskavicu u lepinji iz obliznjeg fast food restorana. A paradoks je da svojim ljubimcima (psima, mackama) kupuju kvalitetniju hranu nego onu sto oni sami konzumiraju :d
 
Niko da pomene CrossFit?
Od vise ljudi cujem da je teretana malo dete u odnosu na ovo.

Isao sam ja na crossfit i meni je teretana mnogo bolja, a uglavnom slicna iskustva su imali ljudi u mom okruzenju..sad ne znam, mozda nekome znaci, ali ja sam bolje rezultate ostvarivao sa teretanom i kardiom odvojeno, tj. kardio je bio bjj trening :D
 
Crossfit je fina stvar ali za kondiciju i topljenje kalorija, nije bas za neku izgradnju misica. Ja svakako na odredjeno vreme ubacim poneki crossfit-like trening u teretani, ionako vezbe baziram na slobodnoj sipci s tegovima a to je dovoljno i za crossfit.
Kardio tj trcanje nakon treninga s tegovima je odlicna stvar ali se preporucuje unos aminokiselina izmedju radi sto boljeg ocuvanja misicne mase.
 
Kardio posle vezbanja sa tegovima?
Prvi put cujem da to neko preporucuje.
1,5h vezbanja sa tegovima, velike kilaze, po meni je telo vec previse izmoreno da bi se i trcalo taj dan, jedino posle 7,8h ko moze.
Ja uvek drugi dan radim cardio, nikad kad i sa tegovima.
 
Da, tako sam radio i mogu da ti kazem da su odlicni rezultati. Ali zasto sat ipo treninga? Zar nije dovoljno 45-60 minuta? Doduse sto se velikih kilaza tice onda jesi dosta iscrpljen i to nisam primenjivao kada sam radio najvecim tezinama vec vise superserije. Uostalom, probaj, videces i sam. Ne reaguje telo svakom isto a i najbolje se uci na svom telu. Telo posle vezbanja sa tegovima potrosi sav secer iz misica i insulin je na niskom nivou pa kardio u tom stanju moze da brze krene da crpe energiju iz masti.
Edit : Da, stradaju tada i misici ali zato sluze bcaa i fat burneri ;)
 
Poslednja izmena:
Vise setnje, laganog trcanja, ne jedem posle 18h samo voda (dosta vode), izbacio preradjevine i secer (ponekad pojedem sladoled jer se lako vari). Pijem iskljucivo kiselo mleko, jogurt ne jer ga tovare brasnom, tast mi donosi domaci sir pa ne uzimam ovu plastiku po prodavnicama. 23 kilograma za 3 meseca. Eto, bez neke velike filozofije i mrsomudjenja. Samo volja.
 
Poslednja izmena:
Ima medju alternativnom medicinom dosta verovanja da bazna hrana moze podosta da suzbije sirenje malignih oboljenja, sto cak i nauka delimicno potvrdjuje.

elem, morao bi da kupim bolju vijacu, sa gumenim crevom. neka preporuka gde sta kako .. ? ima li u nekom sport shopu u beogradu, cukarica eventualno .. ? previse mi snage oduzme ova koju imam, neka old skul vijaca, iako je tezak kanap u pitanju, nema brzinu kao gumeni
 
Ima medju alternativnom medicinom dosta verovanja da bazna hrana moze podosta da suzbije sirenje malignih oboljenja, sto cak i nauka delimicno potvrdjuje.

elem, morao bi da kupim bolju vijacu, sa gumenim crevom. neka preporuka gde sta kako .. ? ima li u nekom sport shopu u beogradu, cukarica eventualno .. ? previse mi snage oduzme ova koju imam, neka old skul vijaca, iako je tezak kanap u pitanju, nema brzinu kao gumeni
 
Nemoj samo onu Adidas što prodaju za oko 2,5 soma, ništa ne valja.
 
Ja smem da se kladim da je dzeksonova vijaca jos i najbolja nego on hoce da vijaca radi sama.
Daj meni tu, ja cu rado s njom da se namucim nego da isprobavam kupujuci gomilu drugih.
 
Ima medju alternativnom medicinom dosta verovanja da bazna hrana moze podosta da suzbije sirenje malignih oboljenja, sto cak i nauka delimicno potvrdjuje.

elem, morao bi da kupim bolju vijacu, sa gumenim crevom. neka preporuka gde sta kako .. ? ima li u nekom sport shopu u beogradu, cukarica eventualno .. ? previse mi snage oduzme ova koju imam, neka old skul vijaca, iako je tezak kanap u pitanju, nema brzinu kao gumeni

Ja sam uzeo na banovom brdu u pozeskoj, radnja u blizini meka. Prodaju bajseve I fitnes opremu. 190dinara, silikonska najobicnija.
 
Evo mog plana vezbanja uz IT posao :). Pored 40-tak sati sedenja, u proseku 2-3 puta nedeljeno trcanje po Fruskoj Gori ili na keju (laganiji tempo oko 5km, 11-12km/h ). Ako je bas jako lose vreme onda plivanje (2-3km, oko 4km/h).

Teretana 2-3 puta nedeljno (slozenije vezbe za celo telo, zgibovi, cucnjevi, mrtvo dizanje itd, mada ne neke velike tezine), uglavnom kako stignem i kako mi prija. Najcesce ubacim nesto od ovih aktivnosti u sred posla, na pauzi...

Neko je spomenuo HIIT, jako je dobar ali naporan. Nekada trcim i sprinteve 7-8x serija (uzbrdo najbolje), to jako prija i mislim da kondicija bas napreduje, bolje nego od laganog kardija.

A od sporta basket, tenis ali to sada kada krene lepse vreme.

Jos nije lose, dok se radi, svakih pola sata ustati, pa malo prosetati minut, odmoriti oci itd. Pokusavam da se naviknem na to. I kombinovati da se radi stojeci i sedeci.

Ishrana po osecaju, trudim se sto raznovrsnije, i zdravije, a sve zivo volim. Mada i alkohol cesto.
 
HIIT je moj jedini put ka przenju kila :D ne mogu da se bakcem sa kuvanjem, dijetama, jedem manje nego inace i smanjio sam UH, ali od kako sam poceo da radim HIIT, osecam se kao nindza, i konstantno gubim kilazu :)
 
Dobar je HIIT.. :) Mada sam radio samo sa trcanjem, ciklicno 60sec lagano - 20sec sprint pa u krug.
 
HIIT je moj jedini put ka przenju kila :D ne mogu da se bakcem sa kuvanjem, dijetama, jedem manje nego inace i smanjio sam UH, ali od kako sam poceo da radim HIIT, osecam se kao nindza, i konstantno gubim kilazu :)

Da, i malo vremena treba za HIIT. Ma kakve dijete :), bas tako, samo smanjih sve pomalo i to je to, jedes sve i dalje.

Takodje dobra vezba je Burpee. Mislim da to spada u HIIT. Deluje lako dok se ne proba. Jos ako se kombinuje sa zgibovima, ovako nekako https://www.youtube.com/watch?v=rHDo6xhawD4
 
Mi smo burpee radili stalno na mma, i smijesno je lak u poredjenju sa jumping jack, oni me opuche najgore

Kardio posle vezbanja sa tegovima?
Prvi put cujem da to neko preporucuje.
1,5h vezbanja sa tegovima, velike kilaze, po meni je telo vec previse izmoreno da bi se i trcalo taj dan, jedino posle 7,8h ko moze.
Ja uvek drugi dan radim cardio, nikad kad i sa tegovima.
Ti se stalno iscudjujes nekim osnovnim stvarima iz fitnesa:rolleyes::D

Radi se 30-35 min sa tegovima a onda oko 20 min kardio(HIIT najbolje). Ne mogu sad da se sjetim sigurno, ali mislim da je fora da se salo trosi tek posle 30 min treninga...i onda sto bi dzabe trcao pola sata kad to mozes na tegovima. I to sto inace ne treba trenirati vise od sat vremena da bi sto bolje ocuvao misice
 
Poslednja izmena:
Pričaš nešto sasvim drugo.
Ja kad radim sa tegovima trening mi nikad nije trajao manje od 1,5h. Ne želim da trčim posle toga iako bi mogao.
To sam radio pre 5,6 godina i smršao sigurno 7,8kg, ko štap sam bio.
Mada probaću jedno nedelju dana i taj sistem 30+30 jer me mrzi da idem svaki dan.
Nemoj reći da se masti tope tek posle 45min? [emoji14] Ja sam mislio da se topi samo u čvarcima. :D
 
Mi smo burpee radili stalno na mma, i smijesno je lak u poredjenju sa jumping jack, oni me opuche najgore

Da nisi nesto pomesao, burpees su mnogo tezi, i rade se maksimalnom brzinom i krace. Jos ovi sa zgibovima ili skokom sa kolenima do grudi. Nisam radio jumping jacks ali deluje da bih tako mogao skakutati ceo dan :).
 
Da nisi nesto pomesao, burpees su mnogo tezi, i rade se maksimalnom brzinom i krace. Jos ovi sa zgibovima ili skokom sa kolenima do grudi. Nisam radio jumping jacks ali deluje da bih tako mogao skakutati ceo dan :).

potpuno isto sam i ja razmisljao pre nego sto sam u onom mom programu uveo 100 jumping jacks misleci da je to laganezi vezba, i onda naravno, posle prve serije sveo na 50.

uradi sad odma 100 komada, bez icega drugog, znaci 100 jumping jack-ova i javi nam kako vise ne mozes da sedis ispred kompa jer ti gori gu*ica :)

inace, 20 min je prosecno vreme opterecenja (HIIT) kada telo ubacuje u fat-burn mode. Individualno je, nekome krece posle cak i 10 minuta, nekome posle pola sata a to tacno mogu da vam izracunaju na onom sportskom pregledu u med centru od Policajca (ada ciganlija) i preporucujem svima iz beograda ako brinu o zdravlju, da odu na njihov pregled. Nije ni skup sobzirom da se od poreskih obaveznika obezbedjuje onaj fenomenalni svemirski centar sto imaju dole.
 
Da nisi nesto pomesao, burpees su mnogo tezi, i rade se maksimalnom brzinom i krace. Jos ovi sa zgibovima ili skokom sa kolenima do grudi. Nisam radio jumping jacks ali deluje da bih tako mogao skakutati ceo dan :).
Jao bre jeste potpuno sam se istripovao i pomijesao skok sa kolenima do grudi sa jumping jacks....skokovi su me unistavali, a jumping jacks su mi najvise listove goreli
 
potpuno isto sam i ja razmisljao pre nego sto sam u onom mom programu uveo 100 jumping jacks misleci da je to laganezi vezba, i onda naravno, posle prve serije sveo na 50.

uradi sad odma 100 komada, bez icega drugog, znaci 100 jumping jack-ova i javi nam kako vise ne mozes da sedis ispred kompa jer ti gori gu*ica :)

inace, 20 min je prosecno vreme opterecenja (HIIT) kada telo ubacuje u fat-burn mode. Individualno je, nekome krece posle cak i 10 minuta, nekome posle pola sata a to tacno mogu da vam izracunaju na onom sportskom pregledu u med centru od Policajca (ada ciganlija) i preporucujem svima iz beograda ako brinu o zdravlju, da odu na njihov pregled. Nije ni skup sobzirom da se od poreskih obaveznika obezbedjuje onaj fenomenalni svemirski centar sto imaju dole.

Probao sam :), pa nije mi strasno, malo listovi. Verovatno jer radim cucnjeve inace pa su mi naviknuti misici. Probaj burpee sa kolenima u grudi :). Nekih 3x10 najbrze sto mozes...

Ovo oko HIIT-a te nisam razuemo. Zar nije HIIT maksimalan napor 20-30sekundi ( sprint itd). Kako moze da traje preko 10-20min. Fat burning je kod laganog kardia, ovo je vise efekat za duzi oporavak, ne trenutno sagorevanje.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno