Šta je novo?

Ishrana, trening, fitnes (borba protiv sedenja za ljude iz IT-a)

+1 (weasel) brzi šećeri imaju logike uglavnom posle treninga, jer je to period kada ga i organizam najviše traži. Uvek nakon treninga uz protein ubacim neki brzi šećer, imam osećaj kao da me u momentu oporavi.

Sent from my GM1900 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
+1 (weasel) brzi šećeri imaju logike uglavnom posle treninga, jer je to period kada ga i organizam najviše traži. Uvek nakon treninga uz protein ubacim neki brzi šećer, imam osećaj kao da me u momentu oporavi.

Sent from my GM1900 using Tapatalk


Traži i ZA vreme treninga, uvek se prvo troši glukoza iz krvi, pa tek posle glikogeni.
A to što imaš osećaj trenutnog oporavka je zbog toga što si sve vreme treninga bio u manjku glukoze, a možda si i mišiće trošio kao gorivo.
...
Na kraju krajeva, probaj pa ćeš videti, ovo nisam ja smislio, gomila sveta ovako radi, nema to veze sa time ko je prirodan ko na hemiji.
 
Druže, nemoj da se ljutiš, ali ovo što on priča je "kako mali Perica zamišlja metabolizam".
Nema veze sa vezom.

To kako se osećate kada popijete pre, posle ili sta već okačite mačku o rep.

Većina se tako oseća kada obuče siledžijku na treningu, svi tako rade, probajte pa vidite. Sve je tu, samo logike nema.
 
Druže, nemoj da se ljutiš, ali ovo što on priča je "kako mali Perica zamišlja metabolizam".
Nema veze sa vezom.
To kako se osećate kada popijete pre, posle ili sta već okačite mačku o rep.
Većina se tako oseća kada obuče siledžijku na treningu, svi tako rade, probajte pa vidite. Sve je tu, samo logike nema.


Ako misliš da je Miloš Šarčev, mali Perica, u redu, zašto bi se bilo ko ljutio, na suprotno mišljenje??
Na kraju krajeva, tvoj logika, nije i moja, ili nečija druga? Raditi trening od 60-90min, bez ikakve dodatne prehrane, i oslanjati se samo na glikogen, je tebi logično, meni nije. Možda tebi odgovara, meni ne.
....
Svako može da proba, pa da vidi šta mu odgovara, pogotovo ako vozi bajs, ili recimo igra fudbal.
.....
Možda baš zahvaljujući toj logici, naši fudbaleri jedva odrade drugo poluvreme, a stranci i produžetke biju ko ludi? Jer "nauka" tako kaže?
A dok nešto od prakse udje u školske knjige, prodje i po 50 godina, ponekad. Ta ista nauka i dan danas savetuje ljudima 1 jaje dnevno, npr.
...
Svejedno, logika je jedno, a lično iskustvo drugo, ja bih ovo drugo uvek stavio ispred prvog. Nije logično ni da neki insekti lete, pa lete, jer nemaju logiku.




https://www.youtube.com/watch?v=VdJUVnkGxkA
 
Ako hoćeš da ti rasparčavam razloge nema problema, napisaću, iako smo ovo već pisali i to su elementare stvari.

Neozbiljno je pozivati se na autoritet (dotičnog bildera) umesto argumentovane rasprave.
Ja se ne pozivam na to što sam učio i imao ispite iz biohemije i fiziologije.

A što se tiče ličnog osećaja, zbog njega sam i napisao ono za siledžijku ;)

Svako može da radi šta hoće, nemam ništa protiv. Samo kažem da ovo nema nikakve logike i da osim Šarčeva niko to ne koristi (a da nije u kombinaciji sa insulinom, a i tada ne pre treninga). Čak je kontraproduktivno.
 
Ako hoćeš da ti rasparčavam razloge nema problema, napisaću....Čak je kontraproduktivno

Kontraproduktivno?
Znači ti odbijaš lično iskustvo, i daješ prednost tim razlozima, koje si naveo, ali ne i napiosao?
Iskreno, ne verujem u celu tu priču...al zaista...
 
Kontraproduktivno?
Znači ti odbijaš lično iskustvo, i daješ prednost tim razlozima, koje si naveo, ali ne i napiosao?
Iskreno, ne verujem u celu tu priču...al zaista...
Ništa te nisam razumeo.
A ono što sam napisao si isekao sredinu pa ceo citat izgleda suprotno od onog što sam ja napisao.
 
Ništa te nisam razumeo.
A ono što sam napisao si isekao sredinu pa ceo citat izgleda suprotno od onog što sam ja napisao.

Da ostavim najbitnije, zato sam isekao...lično mislim da trening bez dodatnih brzih prostih šećera, je loš, a pogotovo za one koji trče, voze bajs, igraju fudbal, itd...glikogen u mišićima je poslednja rezerva energije, telo prvo troši glukozu iz krvi, a voli da odlomi i od mišića malo.
....
Vidiš da se naši fudbaleri vuku po travi poslednjih 30min? Zašto nikad nismo imali prvake u atletici?
Dok naprotiv dobri smo recimo u vaterpolu ili košarci, gde je daleko manja potrošnja energija nego u fudbali recimo, ako igraš pošteno.
....
Pa upravo zbog tog vladajućeg stava, koji ti ovde podržavaš "šećeri su štetni i kontraproduktivni, na početku ili sredini treninga", kad bi se zezali, šta ono teniseri piju po ceo susret, to samo oni znaju, sigurno nije samo voda obična.
...
A što se tiče nauke, kod nas se i dan danas smatra da je mlečna kiselina u mišićima otrov/ otpadak, a ona je zapravo GORIVO! Koje se stvara kad nema glukoze dovoljno u krvi, msm tu "našu" nauku okači mačku o rep, iskreno ti kažem, kod nas se uči ono što im se pošalje sa zapada da se uči, a prava znanja zadržavaju za sebe, toliko o tome.
.....
Verujem da bi te izbacili sa fakulteta kada bi im to rekao

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2290415/
https://www.futurity.org/lactate-muscle-fatigue-1768022-2/

A UPRAVO MIŠIĆ BEZ SVEŽE GLUKOZE U KRVI PRAVE MLEČNU KISELINU!
...

I da se ne ponavljam 100x, lično iskustvo je iznad svake logike i istraživanja, za mene, kakve god studije izneo.
Više nemam šta da dodam, a ti ako imaš, slobodno, ja volim da pročitam razna mišljenja i steknem svoje iz tudjih.

ZAKLJUČAK (MOJ):
Neki sitan trening, a ne znam što biste radili sitne?, možeš zaista, onako snogu da odradiš, a svaki ozbiljniji od 60-90min, bez dodatih prostih šećera, pre, ili čak i za vreme istog, je daleko manje koristan nego da ste koristili šećere.
 
Poslednja izmena:
Ima ljudi kojima prija da jedu cevape i piju coca colu u toku treninga.

Seceri nemaju nikakve koristi smo stetu pre i u toku treninga ( osim ako nisi na insulinu)

I ne znam kakve hemija ima veze sa ovom pricom i sto nju pominjes i ortaka koji jeda da ne kazem sta. i da si na testu seceri su beskorisni pre i u toku treninga.


Insulin je druga prica.
 
Poslednja izmena:
Insulin, ima, a i nema veze sa šećerima, u ovom slučaju.
Oni uzimaju ins da ne bi jeli 200gr šećera i razboleli se.

I ovde šećer ne služi da pakuje belančevine u mišiće, već kao izvor energije. I to brze energije, dok ne krene glikogen da se troši.
Kao potpala bukvalno.

I ti i Nemanja123, kažete "to je glupost", a ja kažem da nije i objasnim zašto nije, još nisam čuo od nikoga šta je to tačno loše u tome, osim da je to bez logike i da je loše. A niko ne kaže zašto.
 
Ja sam napisao zasto ne secer ni pre ni u toku treninga.
Pogotovu ne kao sto neki rade da ga cugaju tolkom celog treninga.
 
Ja sam napisao zasto ne secer ni pre ni u toku treninga.
Pogotovu ne kao sto neki rade da ga cugaju tolkom celog treninga.

Po tebi, pro sportisti, jedu beli pirinač i belo meso sa zelenom salatom, 2-3 časa pre utakmicu, i na tome odrade 60-90min fizičkih napora?
Ako tako misliš, za mene nije nikakav problem da ostaneš u zabludi.
A i to što si rekao, je bilo "ja tako kažem jer je tako i to je to"
...
Kao što sam već gore naveo, i za mlečnu kiselinu se mislilo da je otpadak, kad ono ispade super gorivo za mišiće.



Ništa te nisam razumeo.
A ono što sam napisao si isekao sredinu pa ceo citat izgleda suprotno od onog što sam ja napisao.

Rekao si da ćeš sve lepo obrazložiti, pa ako nekad budeš imao vremena, voleo bi da to pročitam.
 
Poslednja izmena:
NE. Po meni je bitna celokupna dnevna/nedeljna ishrana sa dovoljnim brojem slozenih uh. Daleko bilo da dobijam energiju samo iz obroka pre trening, a jos gore da energiju dobijam iz prostih secera.

Ni za mene nije problem da ostanes u zabludi i veurjes u carobne napitke NOLAAA !11
 
Poslednja izmena:
NE. Po meni je bitna celokupna dnevna/nedeljna ishrana sa dovoljnim brojem slozenih uh.
Daleko bilo da dobijam energiju samo iz obroka pre trening, a jos gore da energiju dobijam iz prostih secera.
Ni za mene nije problem da ostanes u zabludi i veurjes u carobne napitke NOLAAA !11

"samo iz obroka pre trening" i "još gore iz prostih šećera" su u suprotnosti jedno sa drugim.
....
Tim pre što su glikogenski džepovi ograničene zapremine, i iz njih se vrlo teško izvlači glukoza, oni su napravljeni za celodnevni rad u polju, a ne za explozivni sport današnjice.
...
Al kako god, lično mislim da nema svrhe nastavljati ovu raspravu, makar što se mene tiče, jer ništa novo nemam više da kažem, a ostali, vrlo rado ću pročitati.
 
Rasčlaniću ti sve ja, ali ne mogu do kraja ove nedelje (ako PTT internet konačan proradi).

Za sada ću ti reći samo da si kačio linkove tekstova koji su testirani na srčanom mišiću. To je glatka muskulatura i veze nema sa poprečno-prugastom (osim ako ne planiraš da treniraš hipertrofiju srca, krvnih sudova i organa). Dodatno što se i srčani mišić razlikuje od ostatka glatke muskulature i žargonski zove "đubretar", jer koristi sve kao energiju. To stoji i u našim kako si rekao zastarelim knjigama.
- dodatno, taj tvoj tekst kaže da mozak radi isključivo na šećer, što nije tačno i to je poznato desetinama godina unazad (ketonska tela).

Mlečna kiselina nije ništa od toga što ti pričaš, to je posledica neefikasne konverzije energije. Da je ona efikasna nikad je ne bi bilo. Kod utreniranih je ona višestruko manja od utreniranih.

Plivanje iziskuje mnogo energije. U najmanju ruku kao ostali grupni sportovi. Bez obzira na to, reći da je neka nacija loša u nekoj vrsti sporta (koja ima milion faktora) upravo zbog šećera je krajnje neozbiljno i manipulativno (uostalom kao i prekrajanje mog posta u citatu).
 
Drustvo, nisam bio aktivan (trening-ishrana) oko godinu dana i sad hocu malo da se aktiviram.
Skroz sam zaboravio gde su najtacnije tablice za nutritivne vrednosti namirnica pa ako moze link ili ako neko ima u pdf-u bilo bi super.
Znam da je spominjano u temi, ali mi pretraga daje neke druge rezultate.
 
Rasčlaniću ti sve ja, ali ne mogu do kraja ove nedelje (ako PTT internet konačan proradi).

Za sada ću ti reći samo da si kačio linkove tekstova koji su testirani na srčanom mišiću. To je glatka muskulatura i veze nema sa poprečno-prugastom (osim ako ne planiraš da treniraš hipertrofiju srca, krvnih sudova i organa). Dodatno što se i srčani mišić razlikuje od ostatka glatke muskulature i žargonski zove "đubretar", jer koristi sve kao energiju. To stoji i u našim kako si rekao zastarelim knjigama.
- dodatno, taj tvoj tekst kaže da mozak radi isključivo na šećer, što nije tačno i to je poznato desetinama godina unazad (ketonska tela).

Mlečna kiselina nije ništa od toga što ti pričaš, to je posledica neefikasne konverzije energije. Da je ona efikasna nikad je ne bi bilo. Kod utreniranih je ona višestruko manja od utreniranih.

Plivanje iziskuje mnogo energije. U najmanju ruku kao ostali grupni sportovi. Bez obzira na to, reći da je neka nacija loša u nekoj vrsti sporta (koja ima milion faktora) upravo zbog šećera je krajnje neozbiljno i manipulativno (uostalom kao i prekrajanje mog posta u citatu).


Значи и ти тврдиш као и Визел, да про спортисти, своје утакмице и такмичења одрађују са оним резервама глукозе које су добили, од хране унете 2-3 часа пред утакмицу? "...и сређеном исхраном пре тога.."
Дакле да се не допуњују брзим шећерима, пре самог сусрета као и у полувремену?
Него онако празни бауљају по трави, ко ови наши у кинг конг пинг понг лиги?
Дакле, само ми реци ДА или НЕ?

....
Наравно да никад нећеш одговорити ни са да ни са не, јер врло добро знаш да то није истина, тј да се сви пуцају и дорађују што глукозом, што обичном сахарозом или неким сложеним полисахаридима тј малтом, ал због нечега то онда не важи кад обичњак уђе у теретану, он мора јадан да се вози на гликогену, и да троши мишиће по могућству, а обичњаку још више требају ти шећери, јер његове митохондрије нису тако добро разрађене као про спортисти, што ми уствари зовемо "кондиција".
...
Пусти срчани мишић, кетоне, мозак и слично, разводни се тема од тога, а одговора нигде.
Јер то уопште није тема, тема је шећери пре тренинга.
...
И да, ми имамо све слабије и слабије резултате у спорту, јер је свет отишо предалеко у примени науке у спорту, а код нас ево видим важи правило "никако шећер пре тренинга" па није чудо онда што швабе трче 120 мин, а наши ни 45мин не могу како треба!
...
Па сваки сељак на њиви ће се додати са мало шећера и воде, кад осети слабост, ал не, ми ћемо да пуцамо 60-90мин тренинга "на суво".
Ко тако размишља, свака му част.
 
Значи и ти тврдиш као и Визел, да про спортисти, своје утакмице и такмичења одрађују са оним резервама глукозе које су добили, од хране унете 2-3 часа пред утакмицу? "...и сређеном исхраном пре тога.."
Дакле да се не допуњују брзим шећерима, пре самог сусрета као и у полувремену?
Него онако празни бауљају по трави, ко ови наши у кинг конг пинг понг лиги?
Дакле, само ми реци ДА или НЕ?

....
Наравно да никад нећеш одговорити ни са да ни са не, јер врло добро знаш да то није истина, тј да се сви пуцају и дорађују што глукозом, што обичном сахарозом или неким сложеним полисахаридима тј малтом, ал због нечега то онда не важи кад обичњак уђе у теретану, он мора јадан да се вози на гликогену, и да троши мишиће по могућству, а обичњаку још више требају ти шећери, јер његове митохондрије нису тако добро разрађене као про спортисти, што ми уствари зовемо "кондиција".
...
Пусти срчани мишић, кетоне, мозак и слично, разводни се тема од тога, а одговора нигде.
Јер то уопште није тема, тема је шећери пре тренинга.
...
И да, ми имамо све слабије и слабије резултате у спорту, јер је свет отишо предалеко у примени науке у спорту, а код нас ево видим важи правило "никако шећер пре тренинга" па није чудо онда што швабе трче 120 мин, а наши ни 45мин не могу како треба!
...
Па сваки сељак на њиви ће се додати са мало шећера и воде, кад осети слабост, ал не, ми ћемо да пуцамо 60-90мин тренинга "на суво".
Ко тако размишља, свака му част.
Sada već ideš đonom.

Pitanje na koje želiš da/ne odgovor je tipa "da li ti roditelji znaju da si gej".
Mani me tih fora.

Lepo sam rekao, kako mali Perica zamišlja metabolizam...

Mislis da ti sve stoji u redu, prvo glukoza iz krvi, odmah iza njega glikogen, a onda ne znam ni ja šta.
Po tebi taj šećer iz krvi dođe na nuli, čovek naravno, ne samo živ, nego trči po travi, e onda ide glikogen...

Nadoknada tokom treninga je glupost živa. Prvo što imaš glikogenskih rezervi za ceo trening (ako si ih napunio prethodnih X dana), a drugo što imaš i beta oksidsciju. Dizanje insulina koji posledično dovodi do pada glukoze u krvi i to u toku treninga je recept za propast. Ja sam video 2 padanja u nesvest, od čega je jedan profesionalac i radio to X puta sa sve insulinom.
- To što neko uzme šećer kada mu se "sloši" govori o njegovoj lošoj regulaciji glukoze i trebalo bi da se pregleda. Kod zdravih osoba to nemaš.

A evo pitanje za tebe. Kako treniraju ljudi na keto dijeti?
Oni ne unose sećere ni u toku ni van treninga. Po tebi su oni mrtvi?!

Ako već hoćeš lično, probao sam dijete i sa i bez UH, na treninzima za hioertrofiju i snagu i razlike nema! Ni broj ponavljanja ni 1RPM ne mrdaju.
Posle više nedelja krenu znaci zamora, koji opet, nemaju veze sa šećerom.

P.S. To što si lupio za laktozu i omalovažavao nečiju diplomu i znanje, pa bi sada da se to zakopa je malo smešno, ali opet konzistentan sa manirom od početka ove, nazovimo diskusije.

Najgore je kad znaš malo, pa misliš da sve znaš.

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
Sada već ideš đonom.

Pitanje na koje želiš da/ne odgovor je tipa "da li ti roditelji znaju da si gej".
Mani me tih fora.

Lepo sam rekao, kako mali Perica zamišlja metabolizam...

Mislis da ti sve stoji u redu, prvo glukoza iz krvi, odmah iza njega glikogen, a onda ne znam ni ja šta.
Po tebi taj šećer iz krvi dođe na nuli, čovek naravno, ne samo živ, nego trči po travi, e onda ide glikogen...

Nadoknada tokom treninga je glupost živa. Prvo što imaš glikogenskih rezervi za ceo trening (ako si ih napunio prethodnih X dana), a drugo što imaš i beta oksidsciju. Dizanje insulina koji posledično dovodi do pada glukoze u krvi i to u toku treninga je recept za propast. Ja sam video 2 padanja u nesvest, od čega je jedan profesionalac i radio to X puta sa sve insulinom.
- To što neko uzme šećer kada mu se "sloši" govori o njegovoj lošoj regulaciji glukoze i trebalo bi da se pregleda. Kod zdravih osoba to nemaš.

A evo pitanje za tebe. Kako treniraju ljudi na keto dijeti?
Oni ne unose sećere ni u toku ni van treninga. Po tebi su oni mrtvi?!

Ako već hoćeš lično, probao sam dijete i sa i bez UH, na treninzima za hioertrofiju i snagu i razlike nema! Ni broj ponavljanja ni 1RPM ne mrdaju.
Posle više nedelja krenu znaci zamora, koji opet, nemaju veze sa šećerom.

P.S. To što si lupio za laktozu i omalovažavao nečiju diplomu i znanje, pa bi sada da se to zakopa je malo smešno, ali opet konzistentan sa manirom od početka ove, nazovimo diskusije.

Najgore je kad znaš malo, pa misliš da sve znaš.

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk

Znači, bio sam u pravu, izbego si odgovor.
U redu i dovodjenja!
...
Ал си зато врло вешто у причу увукао и кетоне и срчани мишић и лактозу, итд...врло вешто!
 
Poslednja izmena:
Kao laik da pitam ima li smisla ovo što priča čovek u videu?

https://youtu.be/irq_-gvLw4Y

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
Pa bukvalno svi u pro svetu, sve je to smislio Šarčev u suštini. Miloš je na 100 mesta pričao o tome, al sad nema sile da nadjem.
Našo sam jednog drugog lika:
https://youtu.be/yJ9hTOsUxe0?t=88

Šta je suština? Da se krv PRE treninga, kao i posle, ZASITI sa aminokiselinama i GLUKOZOM, da bi ODMAH se sve to upucavalo u mišićna vlakna.
To je uprošćeno, al ako naletim gde Miloš priča o tome, okačiću a ako te zanima, probaj sa ovom pretragom

milos sarcev+preworkout meal+sugar
...
Ta mala količina šećera, tipa 15-20gr ili čak do 80gr za pro bildere, je u stvari kao potpala za vatru, dok ne krene tvoja glukoza iz krvi da se troši i glikogen, i da spreči razgradnju mišića za energiju.
Suštinu si omašio. Poenta je da se podigne insulin pre treninga, da bi se taj isti insulin koristio tokom i nakon treninga, da bi se ugurale velike količine esencijalnih aminokiselina u mišićne ćelije/tkiva sa maksimalnom efikasnošću. Prosti šećeri su tu da se popuni "insulinska rupa", a ne da se nadoknadi nikakav glikogen.

Ovde se ne radi u prirodnom insulinu, već o veštačkom i to ne bilo kakvom veštačkom već brzo delujućem insulinu. Miloš uzima 45min pre i 45min posle treninga brzo delujuć insulin. U slučaju da neko trenira dvaput dnevno, onda se koristi ujutru i uveče.

1. Da li možeš da mi kažeš zbog čega se ne koristi sporo delujući insulin?

Što se tiče ovih "malih količina" šećera koje si naveo, pogrešio si. Sa 15-20gr dekstroze nećeš ništa uraditi sem iritirati pankreas bespotrebno da radi u totalno neprirodnim uslovima. A "do 80g za pro bildere" je čista besmislica. Mnogo veće količine se koriste.

2. Koliko grama glikogena tokom treninga potroši običan čovek, koliko ti, a koliko atleta kog trenira Šarčev?
3. Da li možeš da mi objasniš kako se toksičnost šećera uklapa u celu ovu priču?

Ako si pratio Šarčeva, znao bi i da su njemu glikogenske rezerve _uvek_ pune. U proseku glikogenske rezerve skladište 750g glikogena. Miloš takođe zastupa teoriju superkompenzacije glikogenskih rezervi - da u određenim uslovima GLUT4 receptori omogućavaju da se više od 1000g glikogena skladišti. Za to on navodi sopstvenu empiriju kao dokaz.

Kada izračunaš koliko se grama hidrata, grama esencijalnih aminokiselina i jedinica insulina iskoristi oko treninga, znači moraš i negde to da uguraš. Džabe ti sve ovo, ako nisi dovoljno prokrvio, tj. oštetio mišić da bi mogao da maksimizuješ rast. Iz ovog razloga Miloš ima svoj "Giant sets" trening. Uostalom, nema smisla raditi insulinski protokol, osim ukoliko ne ciljaš da se takmičiš.

Ma sitan je taj insulin, od 15gr šećera, najbolje da probaš da vidiš, to ti je kao ono kad na selu ljudi uzmu kocku šećera i vodu.
Šarčev jeste težak hemičar, al mnogo njegovih saveta deluje i na nas običnjake.
4. Koliko jedinica insulina će biti izlučeno od 15g šećera?
5. Šta ćeš da uradiš sa tih 15g?
6. Koliko grama glikogena ćeš da potrošiš tokom jednoiposatnog treninga?
7. Da li ćeš da koristiš fruktozu ili dekstrozu ili nešto treće?
8. Šta ćeš da uradiš kada ti ta dekstroza ne prođe kroz želudac dovoljno brzo (zbog osmolalnosti) i odlaže apsorpciju aminokiselina u toku treninga?
9. Ako ćeš da koristiš brz monosaharid, poput dekstroze, kako će insulin da peak-uje i koliko će biti u takvom stanju?

Ako misliš da je Miloš Šarčev, mali Perica, u redu, zašto bi se bilo ko ljutio, na suprotno mišljenje??
Na kraju krajeva, tvoj logika, nije i moja, ili nečija druga? Raditi trening od 60-90min, bez ikakve dodatne prehrane, i oslanjati se samo na glikogen, je tebi logično, meni nije. Možda tebi odgovara, meni ne.
....
Svako može da proba, pa da vidi šta mu odgovara, pogotovo ako vozi bajs, ili recimo igra fudbal.
.....
Možda baš zahvaljujući toj logici, naši fudbaleri jedva odrade drugo poluvreme, a stranci i produžetke biju ko ludi? Jer "nauka" tako kaže?
A dok nešto od prakse udje u školske knjige, prodje i po 50 godina, ponekad. Ta ista nauka i dan danas savetuje ljudima 1 jaje dnevno, npr.
...
Svejedno, logika je jedno, a lično iskustvo drugo, ja bih ovo drugo uvek stavio ispred prvog. Nije logično ni da neki insekti lete, pa lete, jer nemaju logiku.

https://www.youtube.com/watch?v=VdJUVnkGxkA

https://www.youtube.com/watch?v=VdJUVnkGxkA
Ne razumeš o čemu Miloš Šarčev priča. Čuo si nešto, sklopio neku priču u glavi i misliš da si u pravu, jer si čuo informaciju od nekog ko zna nešto. Lepo ti je nemanja123 rekao da se ne koristiš argumentum ab auctoritate, ali džaba, ti si prebacio priču o činjenicama na lične napade.
Probaj da li ti u toku dana odgovara da pijuckaš velike količine šećera, možda ti bude prijao dijabetes drugog tipa. Tu je empirija odlična. Možda ti i ne bude ništa.

Zahvaljujući kojoj logici? Da li shvataš da korelacija nije kauzacija? Da li znaš TAČNO šta rade naši fudbaleri tokom dana, a šta strani? Koja "nauka"? Navedi izvore. Je l' shvataš da se nauka bazira na dokazanoj praksi većeg broja učesnika pod kontrolisanim uslovima? Opet, kakvu "nauka" ti sad spominješ?

"Svejedno, logika je jedno, a lično iskustvo drugo, ja bih ovo drugo uvek stavio ispred prvog. Nije logično ni da neki insekti lete, pa lete, jer nemaju logiku."
- okmijun

Kontraproduktivno?
Znači ti odbijaš lično iskustvo, i daješ prednost tim razlozima, koje si naveo, ali ne i napiosao?
Iskreno, ne verujem u celu tu priču...al zaista...
Kakvo lično iskustvo? Opiši nam parametre i metodologiju tog tvog ličnog iskustva.
Ako ti je za utehu, ne verujem ni ja da neko može ozbiljno da piše ove stvari koje ti pišeš.

Da ostavim najbitnije, zato sam isekao...lično mislim da trening bez dodatnih brzih prostih šećera, je loš, a pogotovo za one koji trče, voze bajs, igraju fudbal, itd...glikogen u mišićima je poslednja rezerva energije, telo prvo troši glukozu iz krvi, a voli da odlomi i od mišića malo.
....
Vidiš da se naši fudbaleri vuku po travi poslednjih 30min? Zašto nikad nismo imali prvake u atletici?
Dok naprotiv dobri smo recimo u vaterpolu ili košarci, gde je daleko manja potrošnja energija nego u fudbali recimo, ako igraš pošteno.
....
Pa upravo zbog tog vladajućeg stava, koji ti ovde podržavaš "šećeri su štetni i kontraproduktivni, na početku ili sredini treninga", kad bi se zezali, šta ono teniseri piju po ceo susret, to samo oni znaju, sigurno nije samo voda obična.
...
A što se tiče nauke, kod nas se i dan danas smatra da je mlečna kiselina u mišićima otrov/ otpadak, a ona je zapravo GORIVO! Koje se stvara kad nema glukoze dovoljno u krvi, msm tu "našu" nauku okači mačku o rep, iskreno ti kažem, kod nas se uči ono što im se pošalje sa zapada da se uči, a prava znanja zadržavaju za sebe, toliko o tome.
.....
Verujem da bi te izbacili sa fakulteta kada bi im to rekao

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2290415/
https://www.futurity.org/lactate-muscle-fatigue-1768022-2/

A UPRAVO MIŠIĆ BEZ SVEŽE GLUKOZE U KRVI PRAVE MLEČNU KISELINU!
...

I da se ne ponavljam 100x, lično iskustvo je iznad svake logike i istraživanja, za mene, kakve god studije izneo.
Više nemam šta da dodam, a ti ako imaš, slobodno, ja volim da pročitam razna mišljenja i steknem svoje iz tudjih.

ZAKLJUČAK (MOJ):
Neki sitan trening, a ne znam što biste radili sitne?, možeš zaista, onako snogu da odradiš, a svaki ozbiljniji od 60-90min, bez dodatih prostih šećera, pre, ili čak i za vreme istog, je daleko manje koristan nego da ste koristili šećere.
Da rezimiram:
- Naši fudbaleri se vuku poslednjih 30min, znači MORA da im fali glukoze. Nije zbog X Y Z.
- Sve je zavera. Javni konsensuz je laž. Teniseri piju neki magični napitak, pa zbog toga MORA da igraju tako dugo i bez umora. Nije zbog X Y Z.
- Opet nas lažu! Nauka je laž! Hoće da nas istrebe! Sva sreća pa imate mene, da vas odgurne od ovih gnusnih laži.
- Ako se ne slažeš sa NJIMA, uništiće ti život! Hoće da uguše istinu na fakultetima!
- Mašala. Šta će nam matematika, filozofija i psihologija kada je sve toliko očigledno da mogu kroz empiriju da dokažem! Pa, avion leti... zato što leti! A zemlja se okreće zato što osećam. Osećam, dakle, okrećem se.

Insulin, ima, a i nema veze sa šećerima, u ovom slučaju.
Oni uzimaju ins da ne bi jeli 200gr šećera i razboleli se.

I ovde šećer ne služi da pakuje belančevine u mišiće, već kao izvor energije. I to brze energije, dok ne krene glikogen da se troši.
Kao potpala bukvalno.

I ti i Nemanja123, kažete "to je glupost", a ja kažem da nije i objasnim zašto nije, još nisam čuo od nikoga šta je to tačno loše u tome, osim da je to bez logike i da je loše. A niko ne kaže zašto.
Ovo zašto bilderi uzimaju insulin neću ni da komentarišem. Ali me jako zanima zašto ti toliko čuvaš taj glikogen...

Po tebi, pro sportisti, jedu beli pirinač i belo meso sa zelenom salatom, 2-3 časa pre utakmicu, i na tome odrade 60-90min fizičkih napora?
Ako tako misliš, za mene nije nikakav problem da ostaneš u zabludi.
A i to što si rekao, je bilo "ja tako kažem jer je tako i to je to"
...
Kao što sam već gore naveo, i za mlečnu kiselinu se mislilo da je otpadak, kad ono ispade super gorivo za mišiće.

Rekao si da ćeš sve lepo obrazložiti, pa ako nekad budeš imao vremena, voleo bi da to pročitam.
Čovek nije to napisao. Napisao sam ti ja na početku mog posta. Sve ti lepo piše. Pod uslovom da razumeš termine.

"samo iz obroka pre trening" i "još gore iz prostih šećera" su u suprotnosti jedno sa drugim.
....
Tim pre što su glikogenski džepovi ograničene zapremine, i iz njih se vrlo teško izvlači glukoza, oni su napravljeni za celodnevni rad u polju, a ne za explozivni sport današnjice.
...
Al kako god, lično mislim da nema svrhe nastavljati ovu raspravu, makar što se mene tiče, jer ništa novo nemam više da kažem, a ostali, vrlo rado ću pročitati.
U kakvoj suprotnosti su? Je l' to nešto, slučajno, logično? Ili možda empirijski?!
Ovo oko potrošnje glikogena neću da komentarišem. Kupi knjigu iz biologije za osmi razred (ili u kom se već razredu uči o žlezdama) i pročitaj šta piše. Verovatno nas OPET LAŽU!

Значи и ти тврдиш као и Визел, да про спортисти, своје утакмице и такмичења одрађују са оним резервама глукозе које су добили, од хране унете 2-3 часа пред утакмицу? "...и сређеном исхраном пре тога.."
Дакле да се не допуњују брзим шећерима, пре самог сусрета као и у полувремену?
Него онако празни бауљају по трави, ко ови наши у кинг конг пинг понг лиги?
Дакле, само ми реци ДА или НЕ?

....
Наравно да никад нећеш одговорити ни са да ни са не, јер врло добро знаш да то није истина, тј да се сви пуцају и дорађују што глукозом, што обичном сахарозом или неким сложеним полисахаридима тј малтом, ал због нечега то онда не важи кад обичњак уђе у теретану, он мора јадан да се вози на гликогену, и да троши мишиће по могућству, а обичњаку још више требају ти шећери, јер његове митохондрије нису тако добро разрађене као про спортисти, што ми уствари зовемо "кондиција".
...
Пусти срчани мишић, кетоне, мозак и слично, разводни се тема од тога, а одговора нигде.
Јер то уопште није тема, тема је шећери пре тренинга.
...
И да, ми имамо све слабије и слабије резултате у спорту, јер је свет отишо предалеко у примени науке у спорту, а код нас ево видим важи правило "никако шећер пре тренинга" па није чудо онда што швабе трче 120 мин, а наши ни 45мин не могу како треба!
...
Па сваки сељак на њиви ће се додати са мало шећера и воде, кад осети слабост, ал не, ми ћемо да пуцамо 60-90мин тренинга "на суво".
Ко тако размишља, свака му част.
Vodiš se potpuno pogrešnim hipotezama. Inače, pošto preferiraš empiriju pored logiku, ne možeš ni da shvatiš da pitanje nije dihotome prirode. Izgleda da je po tebi lakše prokrviti mišiće nego mozak.
11. Kada se dopunjavaju glikogenske rezerve?
12. Koliko se grama glukoze u telu može skladištiti? (Napisao sam ti već)

Po tebi nas lažu "ovi sa zapada", pa su i zbog toga bolji. Sve se zasniva na lažnoj nauci. A tajna je u šećeru! ("The proof is in the pudding!")

Znači, bio sam u pravu, izbego si odgovor.
U redu i dovodjenja!
...
Ал си зато врло вешто у причу увукао и кетоне и срчани мишић и лактозу, итд...врло вешто!
Projektuj svoje neadekvatnosti na nekog drugog, npr. na sopstevnu refleksiju u ogledalu.
Ti si prvi počeo da pišeš kako nas lažu i počeo da skrećeš sa teme.
Odgovorio sam ti po svim tačkama, a ostavio sam ti i više numerisanih pitanja. Nadam se da ćeš odgovoriti na njih u istom formatu kako sam ti ih i postavio.

Za kraj, nemoj da se igraš sa insulinom ni u kakvom slučaju. Ni mnogo edukovaniji ljudi se ne igraju sa insulinom, sa razlogom. Lepo su ti ljudi u ovoj temi odgovorili, ali ti si sklopio neku svoju priču u glavi, koju ne možeš da objasniš, pa MORA da je tako. Ako si u mogućnosti, popričaj sa nekim doktorom, vidi šta će ti on TEK reći na ovu temu. Insulin je ozbiljan "škola" za sebe, koju mnogi bilderi čak i posle 20+ godina iskustva nisu savladali i sa kojom ne žele uopšte da se igraju.
 
Jel imao ovde neko problema sa Fitpassom? Ja sam uzeo onaj paket za Black Friday, i rok je bio do subote da ga uplatim. Ja sam uplatio u petak popodne (pre 12h) je bilo, putem Unicreditbanke online, i iz nekog razloga uplata je bila proknjizena za danas (9. decembar)?. Ja sam im u subotu odmah napisao na mail da je uplaceno ali da je proknjizeno za ponedeljak, da li mogu da dobijem produzenje ili sta da radim. Nisam nikakav odgovor dobio, bio je vikend pa sam sacekao danas, isto nema odgovora. Otisao sam na live chat, napisao sam isto sto i u mailu, support je odmah nakon nekih 2-3 minuta video poruku ali mi nista nije odgovorio, a kada sam ga posle 15 minuta zamolio da mi odgovori,on je samo zatvorio chat. Na telefon se ne javljaju. Sta da radim? Ovo je stvarno bezobrazno, mogli su da odgovore lepo necemo da produzimo clanarinu, smaras brate ili nesto a ne ovako da rade.
 
Drustvo, nisam bio aktivan (trening-ishrana) oko godinu dana i sad hocu malo da se aktiviram.
Skroz sam zaboravio gde su najtacnije tablice za nutritivne vrednosti namirnica pa ako moze link ili ako neko ima u pdf-u bilo bi super.
Znam da je spominjano u temi, ali mi pretraga daje neke druge rezultate.



Nemojte da se svadjate nego mi pomozite oko ove banalne stvari. [emoji14]

Nasao sam ja neke tablice, ali znam da je bilo price da nisu sve ispravne.
 
Poslednja izmena:
nutritiondata.self.com

Ne znam dal su najtacnije, ali stvarno razlike u 1-2% medju tablicama su smesne/zanemarljive.
 
Mislio sam da ima vec uradjena tabela da mogu da fotokopiram.
Znam za nutriondata jedino sto mora pojedinacna namirnica da se trazi.
 
Dajte neki program za 3-4x nedeljno, smorio je 5x5 a smorili ste i vi sa ovom raapravom

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ovo deluje malo drugacije i zanimljivo - dosta prija jer je raznovrsno. (strength je 5x5 reps, hypertophy 3x12 reps vezbe). Pa sam biraj vezbe i belezi napredak. Mozes ubaciti dan/dva vise pauze, i to ti je neka 4 treninga prosek onda.

IMG_6841.PNG
 
Od skoro sam u fitnes (teretana)režimu. Interesuje me jel' koristi neko Battery Whey Protein? Ili da li ima predlog za neki drugi proteinski suplement. Kao i gde jeftinije nabaviti. Može i u PP da ne bude reklamiranja. Izvinjavam se nisam čitao temu od početka.
 
Nazad
Vrh Dno