Šta je novo?

Microsoft Lumia 535 vs Nokia Lumia 630

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,415
Poena
390
Treba kevi da uzmem telefon, pa se dvoumim izmedju ova dva. Caletu sam vec uzeo 630 i on, a i ja smo super zadovoljni. Sad razmisljam da li da rizikujem sa ovim 535, ili da uzmem opet 630?

Koliko vidim prednosti 535 su blic, sto mi je relativno bitno, mada ne previse. Vidim da 535 nema HD voice, sto 630 ima, a sto iskreno ne znam ni sta je ni da li to uopste radi kod nas. Ne znam kakav je ekran u praksi, koliko se glasno cuje zvucnik, posto mi je to isto bitno, prilikom razgovora, kao i da je glasno zvono i tako dalje...

U sustini, ima li nekog razliga uzimati 535, osim zbog tog blica i tog hd voice-a, ako to uospte nesto vredi kod nas?
 
Takodje, 535 ima duplo vise memorije, mada je procesor kod 630 (iako sa 2 jezgra manje) brzi. Ja bih uzeo 535, najvise zbog blica (lampica), a i 1GB memorije ce znaciti na duze staze, ali 535 ima neke probleme. Proveri i u temi za isti, valjda zavisi od revizije i nove verzije rade dobro.
 
Da, vidim sada da 535 ima neke probleme sa touch-om. I ceka se neka nova hw revizija, ali ni za nju se ne zna da li su to resili. Nije mi jasno kako je i da li je snapdragon 200 bolji od snapdragon 400? Na par sajtova sam nasao da su oba procesora quad core. Ti sad kazes da je kod 630 dual core.

Gledao sam i neke review-ove za 535 i kazu da je ekran los relativno i losiji od 630. Da su boje isprane, blede i da je prikaz generalno losiji.

Ne znam koliko mi u praksi znaci 1gb rama? Posto bih uzeo telefon kevi sigurno nece igrati neke igrice i slicno. Samo basic potrebe i i po neki program, tipa skype, viber i slicno.

U sustini prednost 535 je prednja kamera, blic, 1gb rama, dok mi se 630 vise svidja zbog manjih dimenzija, senzora pokreta (treba mi pedometar), proverenog hw, hd snimanja videa i tako dalje.


U sustini bitno mi je da telefon provereno is taiblno radi. Ja sam korisnik iPhone-a godinama i navikao sam da telefon radi savrseno stabilno i brzo. Nemam ni vremena ni zivaca da se zezam sa kojekakvim fiksevima, i slicno. Ovaj caletom 630 me je odusevio bas iz tog razloga sto od kad ga je uzeo a to je vec nekih 6 meseci, radi super brzo, stabilno i u sistini jedina mana mu je sto nema blic. Zato razmisljam da je da uzmem vrapca u ruci ili goluba na grani.

EDIT:

Sad vidim da je razlika u SAR-u tri puta veca kod 630.:lupko: Kod 535 je oko 0.5, a kod 630 1.5. Kako je moguce da je tolika razlika. :(
 
Poslednja izmena:
Ispravka, mislio sam da 630 ima isti procesor kao 620 (Krait). 630 je Snapdragon 400, 535 ima Snapdragon 200.

Lumia 535 ima SAR 1,27. Mada, meni ti sajtovi nisu bas pouzdani.
Prvi sajt iz pretrage: http://sarshield.com/radiation-chart/
 
Poslednja izmena:
Ne razumem se bas u te oznake. Jel 200 bolji ili losiji od 400?

Sto se SAR-a tice, nasao sam te vrednosti ovde, na zvanicnom microsoft-ovom sajtu. Jedino sto sam za zemlju izabrao Hrvatsku, posto nas naravno nema.
 
Bolji je 400, mada, s obzirom da je za majku, nije mnogo bitno. Za SAR nesto ne verujem mnogo, na MS sajtu se pominju i razlicite daljine. Mislim da to ne treba mnogo da te brine.

Ovako, na papiru, meni je 535 privlacniji. Pre svega zbog blica (koji je meni obavezan) i vise memorije. Ali, nisam koristio 535 pa nisam siguran koliko je tacno problem sa ekranom i touch-om veliki.
 
Da, na 535 me brine taj touch. Tacnije koliko sam sada citao i gledao, to je prakticno neispravan telefon. Sramota je da tako nesto i dalje prodaju. A naravno ne priznaju to za sada kao kvar. Kazu ne smes blize od 20 mm da pritisnes pristima da bi multitouch radio. Sramota velika. Uzeo bih tu verziju 5.000 ali kazu da se ne zna da li uopste postoji, a i ako postoji da li ce se pojaviti kod nas i kada ko zna, a telefon mi treba za sledecu nedelju.

630 je odlican, ali taj SAR me jako brine. Kazu da je 1.6 dozvoljena granica (neki kazu da je 2, ali svejedno), a ovaj ima 1.51. To je bas mnogo, narocito ako se zna da je 535 ima 0.5. Dakle cak tri puta manje. Prosto mi je neverovatno da su razlike tolike. Ne samo da je mnogo vise u odnosu na 535, vec kazu da je medju najvisim vrednostima SAR generalno. Dakle, ne bih joj to uzimao nikako zbog SAR-a. Ovaj 535 zbog touch-a, a telefon mi treba za nju sledece nedelje. Sad cak nesto razmisljam o 520, ali ne znam koliko je on i dalje hw aktuelan i da li podrzava nove update-e?
 
Kao sto reko, ne veruj puno u SAR. Sve zavisi kako se meri, ko meri i ko objavljuje. Po onoj listi koju sam ja nasao, razlika i nije nesto velika. Mislim da nema teorije da je tolika razlika izmedju ta dva telefona.
 
Ne znam. Ipak je microsoft na onom linku iznad objavio merenja za svoje telefone, tako da ne verujem da bi stavljali losije rezultate nego sto jesu, a i merenja su sigurno ista, posto su na istom sajtu. A i nasao sam jos na par mesta da pisu za 630 pod "cons" high radiation.

Ne znam sad sta da radim. Bas me je ovo iznerviralo. Uzeo bih 630, ali taj sar me odbio. Na 535 me odbio touch koji ne radi kako treba.

Sta bi doslo u obzir iz Telenorove ponude u ovom cenovnom rangu od androida?
 
Ja sam imao sličnu dilemu kao ti. Trebao mi je smart telefon a da nije previše skup oko 100 evra. Preporuke su da se ne ide na jeftini Android jer WP u tom rangu bolje radi. Mislio sam da uzmem 520 a onda se pojavio 535 koji je u mnogim stvarima bolji a cena je bila 119 evra u Nemačkoj.
Pozitivne stvari kod 535 su veliki ekran, brz softver, dobre obe kamere. Mana mu je tačskrin koji u nekim trenucima loše reaguje. Npr kada radiš sa ikonama na home screenu tu nema problema, ali kada treba da se otkuca neka poruka tu se već dešava da npr pritiskaš brisanje ili enter (tasteri desno na ekranu) a ono izlazi ili tačka ili slovo A (skroz levo na ekranu).
Kada se sve uzme u obzir kada bi opet bio u istoj situaciji na osnovu dosadašnjeg iskustva opet bi išao na 535.
Samo jedna napomena, ne znam kakav tel ti je imala mama do sada ali je 535 ogroman i treba malo vremena za privikavanje.
 
Ako je to tacno sto pricas ,onda je to ogromna mana 535 u zivotu ga ne bih uzeo
To bi bilo isto kao da kupis telefon sa tastaturom koja ne reaguje dobro
Onda bolje da ide na drugi model ili da kupi neki android ,lg ima odlicne telefone u tom rangu i sigurno nece imati problem sa tac skrinom
 
Bio sam danas do Telenora i uzivo probao telefon (535). Jako sam se razocarao. Do sada sam imao iskustvo samo sa 630, koji je odlican telefon. Ovaj 535 jako lose radi. Prvo su mi rekli da su serije koje prodaju sa ispravljenim bagom sa ekranom. Ja sam ipak hteo malo da se poigram sa izlozenim modelom i kao sto rekoh, jako sam se razocarao. Mislio sam da instaliram taj multi touch, ali nije moglo posto nemaju nalog za prodavnicu. Medjutim i bez toga sam video da slabo funkcionise.

Znaci otvorio sam galeriju i probao da zumiram slike i bukvalno mozda jednom odreaguje, pa dva puta nece. Pa dva puta odreaguje, treci put nesto oce, nece, vidi se da se muci, pa par puta hoce da radi. Znaci bas, bas lose. Ekran jeste bio masan od prstiju, posto je izlozen model, pa ne znam da li je to zbog toga, ali i da jeste, telefon ce svakako svakodnevno biti masan, pa ce se to desavati i na mom primerku. Cak i pored tog problema malo se skrolovao, kretao se kroz menije i bas se oseti da slabije radi od 630. Znaci osetan i primetan iz aviona lag, seckanje, nista od onoga zbog cega sam se bas odusevio wp, videvsi 630. Bio je i 630 pored izlozen i probao sam isto na njemu i telefon radi ko sat. Razlika nebo i zemlja u svakom smislu.

Dakle ja sam definitivno odustao od ideje o 535. Cak i da srede taj touch, izgleda da je taj cpu slab da bi telefon radi kako radi 630. Dakle po meni model za preskakanje.

Sad imam novu dilemu, iako ne toliku dilemu, jer sam gotovo vec odlucio. Dakle dvoumim se izmedju xperie e4 i lg l fino. Lg je izlozen pa sam ga probao i vrlo lepo radi. Ekran isto vrlo lepo izgleda. Odziv odlican, lep i brzo radi. Cak i dizajn je vrlo pristojan. Xperia je malo veca, ali mi se jos vise vizuelno svidja. Ona nije bila izlozena, pa sam je samo gledao iskljucenu, izvadili su je iz kutije i isto bas lep telefon, deluje kvalitetno, cvrsto, utegnuto. Veliki ekran, mali bezel. Bas lep telefon. Zao mi je samo sto nisam mogao da ga ukljucim da vidim kako izgleda ekran i kako radi.

Sve u svemu blizu sam odluke da uzmem Sony, ali razmisljam i o tom LG, pa cisto ako imate nesto pametno da me posavetujete, recite.
 
Jedini problem sa Xperiom, ako ne koristis bumper, je jako los kvalitet plastike kucista, koja cini telefon abnormalno klizavim.
 
Sačekaj Lumiu 640.... Isti je bio i moj slučaj, dvoumio sam se između 535 i 630... Oba imaju nedostatke koje rešava 640 i plus ima odličnu cenu... Sačekaj ga da stigne sledećeg meseca, nećeš da se pokaješ :D

I nemoj da imaš posla sa androidom, jednostavno OS ne valja i mnogo bug-uje :D
 
Verovatno zato WP ima udeo od celih 2% globalno i to uz deljenje 520 i slicnih lumia uz cips i kao poklon operatera, kao nekada 1100 :d

Al' da mislim da je android vrh os, daleko od toga, imaju jos dosta toga da peglaju ;) jednostavno je bolji od wp za vecinu korisnika (osim mozda u najnizoj klasi uredjaja) i tesko da ce se to drasticnije promeniti bar jos nekoliko godina.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako radi Lumia 535 iz prve ruke, ali ne bi trebalo da se oseti nikakav lag i razlika u odnosu na 630. Oba imaju Cortex A7 procesore, 630 ima malo bolji chip set, odnosno grafiku, ali 535 ima duplo vise memorije. Pre ce da je tu nesto i do tog konkretnog modela.

Sto se tice OS-a, nikad vise budjavi Android. ( :
 
Ma ti WP su dobri telefoni za svoju cenu, pre svega zato sto su nokie (dobar dizajn, izrada i skoro sve ostalo) ali tvrditi kako je android djubre je najblaze receno smesno, uz sve svoje mane i hiperprodukciju to je os koji pruza ubedljivo najvise mogucnosti danas a uz pravilan izbor proizvodjaca/modela moze da se dobije ''paket'' - stabilnost/izrada/dizajn/kamera i sve ostalo u samom vrhu ponude samo to treba i platiti ali to je skoro uvek bilo tako :)
 
Ma stabilan je u 3 lepe, pozivi i poruke su tu cisto da se kaze da moze i to, a bez top modela update-u mozes samo da se nadas.
 
Da ali sta ti vredi apdejtovanje kad WP ni za 5 godina nece imati mogucnosti koje ima sada vec matori 4.3 android? :d U prevodu zahtevnom korisniku ce 10x upotrebljiviji biti android fon/phablet mid klase zakucan na 4.3 nego narednih 5 godina apdejtovan WP telefon.
 
Sta to Win nema, a ima Android?
 
Jedina prednost Android-a (za sada) je veca baza programa od kojih mnogi nemaju Win alternativu. Tipa Intesa Mobi koji je meni jako praktican ili igre, tipa WoT Blitz. Fali i to sto je jedini softver za navigaciju Here, a njihove mape su slabe za istocnu Evropu. S druge strane, Win je znacajno stabilniji sistem i duplo brzi. I najslabiji modeli dobijaju aktuelan softver, ne treba ti root nalog i mozes da ugasis aplikaciju. Osnovna funkicja telefona je ostala telefon.
 
Uh, sto li uopste upadam u fanboy raspavu...
 
I ja mislim da je windows optimizovaniji i da bolje radi na jeftinijim telefonima, sa slabijim hw. Bar je tako bilo ranije. Eto recimo ja imam kao drugi telefon xperiu e1, a cale je uzeo lumiu 630. Oba su low-end telefona. Moja xperia se raspada i ne moze na njoj ni najosnovnija stvar tipa poruke ili poziva da se obavi bez glavljenja, cestog blokiranja i tako dalje, dok ova lumia leti i evo vec 6 meseci, njemu kao nezahtevnom korisniku, rai savrseno i kaze da mu jos ni jednom nije zabagovala, ili bilos ta slicno. Opet on na njoj ima sve osnovno od programa tipa skype, whatsapp, viber...dok ja na mojoj xperia-i imam samo neki program za manipulaciju profilima i nista drugo. Probao sam jednom viber bar da instaliram i tipa kad me neko zove, on registruje u proseku svaki cetvrti poziv i to posle jedno 20s zvonjenja. A i ako bih uspeo da se javim, uglavnom se posle toga maksimalno usporavao, cesto i skroz blokirao, tako da sam morao da mu praznim ram da bih ga povratio u zivot.

Zato sam i pitao kako sada rade ti jeftini androidi, posto je ipak proslo oko dve godine od kada sam ja uzeo tu prvu xperia-u i deluje mi po hw specifikacijama dosta ozbiljnije od nje.
 
Poslednja izmena:
Ćale je razmišljao da uzme Lumiju 535, ali zbog problema sa ekranom je odustao i uzeo Xiaomi Redmi 1s, sa kojim je prezadovoljan. U sličnom cenovnom rangu imaš i Huawei Honor 3c dok je Redmi Note 4g malo skuplji, ali je odličan fablet
 
Limitiran san na ponudu Telenora. Ovaj Xiaomi na MS vidim da kosta 216 eur najmanje. To mi je previse para. Uzecu najverovatnije E4. Jedino sto sam se ispalio, pa ne mogu jos da uzmem telefon, nego za mesec dana. Poslali mi uz racun da mogu da uzmem neke popuste i cuda i ja sam shvatio da mogu i da uzmem nov telefon, ako potisem novi ugovor. Medjutim, moram da cekam jos mesec dana. Tako da taman cu jos malo da gledam sta se nudi, a mozda se pojavi jos nesto bolje u medjuvremenu.
 
Nazad
Vrh Dno