Šta je novo?

nVidia Pascal

Zaista mnogo hype-a ima oko ovog Pascala... Prelazak na novi proizvodni proces, do 50% brzi od GTX980Ti, dosta bolja energetska efikasnost od GM200, novi HBM2 tip memorije kao i unapredjeni GDDR5X, najveci skok u performansama u zadnjih 5 godina bla bla bla bla bla bla... Ali po meni, kljucni igrac u cijeloj ovoj drami je ekipa iz AMD-a. Oni ako ove godine ne ostanu konkurentni sa Polarisom kao i sa cijenama istog onda smo svi mi ovde prilicno naje*ali! U slucaju faila Polarisa, gospoda iz Nvidie ce na najljepsi moguci nacin uspostaviti pravi pravcati monopol na trzistu grafickih karti i mozemo ocekivati vrlo malo za mnogo puno.

Spominje se da bi Pascal Titan trebao ugledati svijetlo trzista za neka 2-3 mjeseca i vjerujem da ce i biti tako, ono sto bih licno volio je to da ranije izbace GTX1080 ili kako vec a mislim da je to jedino moguce ako AMD malo doda gas i pocne biti konkurentan u pravom smislu te rijeci. Naravno, ne bih zelio da se buduca diskusija svede na AMD vs nVIDIA iako sam mozda i bacio kosku ali eto :d

U svakom slucaju, moja 980ka je otisla u ruke novog vlasnika i jos uvijek nisam presao na 980Ti, igre ne igram nesto u zadnje vrijeme i ceka mi se, sad koliko ce to trajati i da li cu se zaje*ati vidjecemo :)
 
Novi proizvodni proces ne utiče nužno na performanse (hint: intel CPU), već na potrošnju i TDP pre svega, a kasnije i na nižu cenu velikih čipova. Do sada je GDDR5 omogućavao potpuno iskorišćenje jakih čipova, tako da GDDR5X i HBM mogu samo da podrže novu arhitekturu koliko treba, ali sami po sebi neće doneti značajno ubrzanje, bar kada je gaming u pitanju. One priče 10x veće performanse su CEO marketing. Ako gledamo da je GTX 970 bila u rangu 780Ti, sa cenom od 350€, onda bi imalo smisla da za 350-400€ dobijemo GTX 1070 u rangu 980Ti. Ali ako se pogleda arhitektura, taj čip (GP104?) mora biti veći od GM204, tj. bar 6-7 milijardi tranzistora. I pitanje je da li mogu toliko da unaprede arhitekturu da sa manje jedinica od 980Ti dostignu iste performanse. Moje neko predviđanje je da ćemo za 350€ imati kartu u rangu GTX 980, možda malo jaču, ali videćemo za koji mesec. Ako na to dodamo punu DX12 i bolju VR podršku, nije to ni tako loše
 
Poslednja izmena:
Bolje da si rekao hint: AMD cpu, jer je svaka novija generacija intela povecala IPC :)
Kod GPU je najveci problem koliko mozes natrpat tranzistora tako da nova arhitektura najvise znaci sve pod uslovom ako mogu i dalje da forsiraju velik cip i dovoljnu brzu memoriju koja to moze da prati
 
Zaista mnogo hype-a ima oko ovog Pascala... Prelazak na novi proizvodni proces, do 50% brzi od GTX980Ti, dosta bolja energetska efikasnost od GM200, novi HBM2 tip memorije kao i unapredjeni GDDR5X, najveci skok u performansama u zadnjih 5 godina bla bla bla bla bla bla... Ali po meni, kljucni igrac u cijeloj ovoj drami je ekipa iz AMD-a. Oni ako ove godine ne ostanu konkurentni sa Polarisom kao i sa cijenama istog onda smo svi mi ovde prilicno naje*ali! U slucaju faila Polarisa, gospoda iz Nvidie ce na najljepsi moguci nacin uspostaviti pravi pravcati monopol na trzistu grafickih karti i mozemo ocekivati vrlo malo za mnogo puno.

Iskreno, ne vidim kako je to drugačija situacija u odnosu na trenutnu situaciju. Nvidia se raširila na preko 80% tržišta, baškari se, grafike su skupe i prate jedne druge sa cenama (nisam nešto primetio da je AMD izbacio Fury po nekoj ultra-niskoj ceni naspram Nvidije koja kupi kajmak).

Sve u svemu, mislim da se sa jedne strane ljudi plaše nečega što već postoji, situacija je već takva, a sa druge strane ne vidim kako će to dve kompanije koje jedna drugu prate u stopu to da svedu na neki nama prihtavljiv nivo. Neće, jer im se ne isplati. Trenutna situacija može da se gleda i kao oligopol, što za nas kao potrošače i nije neka naročita razlika u odnosu na monopol.
 
amd bar ima kakav takav argument da furisa bude skup,ove kriplovane maksvele za po 500 keka zeleni valjaju martin shkreli stajl samo sto,za razliku od njega,jos traze od nas da se pravimo glupi i blesavi.
 
Da, AMD je promenio strategiju, i neće više da se predstavlja kao jeftinija opcija. Mada, nova strategija im nije donela mnogo (sa 7850 u Rx 300 seriji i nepotrebnih 8GB u 390(X) koji podiže cenu, godinu dana čekanja na 380X, nije ni čudo)

Bolje da si rekao hint: AMD cpu, jer je svaka novija generacija intela povecala IPC :)
Kod GPU je najveci problem koliko mozes natrpat tranzistora tako da nova arhitektura najvise znaci sve pod uslovom ako mogu i dalje da forsiraju velik cip i dovoljnu brzu memoriju koja to moze da prati
Da, IPC je veći 5% po generaciji, bez obzira da li su menjali proizvodni proces ili arhitetekturu (tick-tock)
 
amd bar ima kakav takav argument da furisa bude skup,ove kriplovane maksvele za po 500 keka zeleni valjaju martin shkreli stajl samo sto,za razliku od njega,jos traze od nas da se pravimo glupi i blesavi.

Koji argumenti? Oni što ostaju spaljeni od silne temperature dok se znoje da dostignu nešto što "kriplovani" maksvel isporučuje godinu i po?



Da, AMD je promenio strategiju, i neće više da se predstavlja kao jeftinija opcija. Mada, nova strategija im nije donela mnogo (sa 7850 u Rx 300 seriji i nepotrebnih 8GB u 390(X) koji podiže cenu, godinu dana čekanja na 380X, nije ni čudo)

Mda, kad je Nvidia skupa, to je zato što je zla, a kada je AMD skup, onda jeto zato što je promenio strategiju. Što nije stavio ubedljivo niže cene od komparativnih Nvidia proizvoda, ako mu je toliko stalo do kupaca i tržišnog udela, pa da svi osetimo benefite tržišne utakmice u kojoj se dva proizvođača nadmeću?

Bojim se da je istina da jednostavno nisu imali čime da pariraju Maxwellu, i to je to. Videćemo kako će biti u ovoj HBM-orijentisanoj generaciji.
 
Novi proizvodni proces ne utiče nužno na performanse (hint: intel CPU)

Kako ne utiče kad možeš da imaš primetno veći broj tranzistora, a poređenje sa intel procesorom je pogrešno iz više razloga.

Što se tiče cene AMD mora da vrati deo tržišta jer ako ostanu ispod 20% niko neće implementirati njihove tehnologije pa im džabe sirova snaga i samim tim se i dalje neće prodavati.
 
Koji argumenti? Oni što ostaju spaljeni od silne temperature dok se znoje da dostignu nešto što "kriplovani" maksvel isporučuje godinu i po?





Mda, kad je Nvidia skupa, to je zato što je zla, a kada je AMD skup, onda jeto zato što je promenio strategiju. Što nije stavio ubedljivo niže cene od komparativnih Nvidia proizvoda, ako mu je toliko stalo do kupaca i tržišnog udela, pa da svi osetimo benefite tržišne utakmice u kojoj se dva proizvođača nadmeću?

Bojim se da je istina da jednostavno nisu imali čime da pariraju Maxwellu, i to je to. Videćemo kako će biti u ovoj HBM-orijentisanoj generaciji.

a ja se bojim da sa tobom nema ozbiljne i pametne diskusije jer u istom postu mene pitas i dajes sebi samom odgovor na isto pitanje.ja se samo nadam da si svojim drugovima toliko lojalan kao shkreli-jima kompjuterskog hardvera. :)
 
Naravno da nema pametne diskusije jer ona zavisi od sagovornika, plus ja to ne pišem da bih tebe ubedio, već da bih ostalima ilustrovao besmislenost tvoje teorije.
 
ne znam otkuda ljudima tolika paranoja da ih uvek neko dere. i to vazi od pljeskavice do graficke karte ali uvek je ta paranoja prisutna, vole ljudi da racunaju tudje marze, omiljeni sport u srba :)
danas, za 400e moze u radnji da se kupi R9 390 ili GTX970 koje ce pojesti svaku igru u 1080p, ili za oko 300e polovne. sta je tu toliko skupo? dakle to je preovladjujuca rezolucija i igre ce raditi na max sa tim kartama u njoj, mozda ne bas u zakucanih 60fps nego ce biti poneki pad na groznih 40-50fps, oh teski i grozni zivote :) e sada, ko hoce ultra high end i da ima 144fps u 1440p, e pa molim lepo, to je vec izivljavanje i mora da se (ne)srazmerno plati. uvek je ultra high end bio drasticno skuplji u odnosu na visu srednju klasu, u smislu koliko je vise performansi donosio. ako imas 1000e za takav monitor, plati prijatelju i dve 980Ti pa teraj :)
ja sam pre godinu dana kupio polovnu 2 meseca staru GTX970 G1 i danas bih mogao da je prodam za iste novce, tacnije cak i za 30-40e vise zbog porasta cena zbog jacanja dolara u odnosu na evro koji se desio prosle godine kada je od odnosa 1.4:1 doslo na sadasnjih 1.1:1.
dakle kada bih sada morao da kupujem novi hardver ne bi mi se svidela cinjenica da je isti 30% skuplji (u srbiji, madjarskoj i tunguziji) u odnosu na proslu godinu zbog gorenavedenog fenomena i to je jedino realno poskupljenje koje nas efektuje. teorije zavere o duopolu, dranju domacih trgovaca, uvoznika i slicno su poligon za lecenje frustracija forumskih strucnjaka :)

sto se tice paskala, a i konkurencije, ocekujem da ce za pomenutih 400e za pola godine moci da se kupi kartica snage izmedju 980 i 980Ti. niko nece dati duple performanse za iste novce, na to zaboravite. zivi bili pa videli.
 
Poslednja izmena:
A znas @filipenko sta drugi misle o ilustraciji tvoje teorije?
 
Kako ne utiče kad možeš da imaš primetno veći broj tranzistora, a poređenje sa intel procesorom je pogrešno iz više razloga.
Pa oni su uspeli da uguraju 8 milijardi tranzistora u 28nm procesu. Ako 970 ima 5, da samo promene arhitekturu, a ostanu u 28nm, mogli bi da naprave 1070 sa 6-7 mld. tranzistora. Jedino ako taj novi 1070 bude imao 10 milijardi, ali onda je takav čip nesumnjivo brži od 980Ti, a verovatno i skuplji :)
 
ne znam otkuda ljudima tolika paranoja da ih uvek neko dere. i to vazi od pljeskavice do graficke karte ali uvek je ta paranoja prisutna, vole ljudi da racunaju tudje marze, omiljeni sport u srba :)
danas, za 400e moze u radnji da se kupi R9 390 ili GTX970 koje ce pojesti svaku igru u 1080p, ili za oko 300e polovne. sta je tu toliko skupo? dakle to je preovladjujuca rezolucija i igre ce raditi na max sa tim kartama u njoj, mozda ne bas u zakucanih 60fps nego ce biti poneki pad na groznih 40-50fps, oh teski i grozni zivote :) e sada, ko hoce ultra high end i da ima 144fps u 1440p, e pa molim lepo, to je vec izivljavanje i mora da se (ne)srazmerno plati. uvek je ultra high end bio drasticno skuplji u odnosu na visu srednju klasu, u smislu koliko je vise performansi donosio. ako imas 1000e za takav monitor, plati prijatelju i dve 980Ti pa teraj :)
ja sam pre godinu dana kupio polovnu 2 meseca staru GTX970 G1 i danas bih mogao da je prodam za iste novce, tacnije cak i za 30-40e vise zbog porasta cena zbog jacanja dolara u odnosu na evro koji se desio prosle godine kada je od odnosa 1.4:1 doslo na sadasnjih 1.1:1.
dakle kada bih sada morao da kupujem novi hardver ne bi mi se svidela cinjenica da je isti 30% skuplji (u srbiji, madjarskoj i tunguziji) u odnosu na proslu godinu zbog gorenavedenog fenomena i to je jedino realno poskupljenje koje nas efektuje. teorije zavere o duopolu, dranju domacih trgovaca, uvoznika i slicno su poligon za lecenje frustracija forumskih strucnjaka :)

sto se tice paskala, a i konkurencije, ocekujem da ce za pomenutih 400e za pola godine moci da se kupi kartica snage izmedju 980 i 980Ti. niko nece dati duple performanse za iste novce, na to zaboravite. zivi bili pa videli.

kupi sto jeftinije, prodaj sto skuplje, ostvari sto veci profit... zar ovo nisu nacela naseg doba? or any for that matter :D ceo svet je izgradjen na eksploataciji nekoga sad odjednom to nema u srbiji, ni u pljeskavicama ni u grafickim karticama... dobro si mi reko :D

sve ostalo si apsolutno upravu
 
Da ste vi (veliki) akcionari nVidia-e (ili neke druge firme), da li biste rekli - prodajte GTX 970 po 250€, bolje da se ljudi igraju, nego da mi zarađujemo. Bolje da profit bude 20, umesto 120€ po karti? Ponuda i potražnja određuje cenu i niko nije lud da se odrekne best buy proizvoda kakav je GTX 970 npr.
 
kupi sto jeftinije, prodaj sto skuplje, ostvari sto veci profit... zar ovo nisu nacela naseg doba? or any for that matter :D ceo svet je izgradjen na eksploataciji nekoga sad odjednom to nema u srbiji, ni u pljeskavicama ni u grafickim karticama... dobro si mi reko :D

sve ostalo si apsolutno upravu

jeste, u teoriji. u praksi, postoji trziste koje regulise cenu pa tako da ima racunice da pljedza bude 150din umesto 200din gde bi se dovoljno zaradilo da se isplate tekuci troskovi i da ROI otvaranja fast food-a bude razuman - svi bi je po toliko prodavali.
isto je i za GPU-ove. da, zaradjuju po karti solidno, ali to sto treba da se otplate milijarde koje su ulozene u R&D a potom i zarade, to nema veze :)
mnogo je negativne energije na forumu, svi gledaju samo jednu stranu medalje, koja njima odgovara. najlakse je mlatiti tudjim q po koprivama.
 
Naravno da nema pametne diskusije jer ona zavisi od sagovornika, plus ja to ne pišem da bih tebe ubedio, već da bih ostalima ilustrovao besmislenost tvoje teorije.

koja teorija covece,citaj sta neko napise bar.rekao sam da AMD ima argument i hbm-a i binovanih cipova za furisu,dok kriplovan maksvel od 500+ jura NEMA nikakav argument da opravda cenu sem sto im se moze.to je cuva,cista cinjenica.zato sto nisi sposoban da istu i uzmes u razmatranje nema poente o bilo cemu diskutovati sa tobom.izvoli nastavi da vodis monologe.
 
Ulaze nVidia 100 miliona vise od AMD-a kvartalno u R&D. Mada, i pored toga ne bjeze im puno.
 
jeste, u teoriji. u praksi, postoji trziste koje regulise cenu pa tako da ima racunice da pljedza bude 150din umesto 200din gde bi se dovoljno zaradilo da se isplate tekuci troskovi i da ROI otvaranja fast food-a bude razuman - svi bi je po toliko prodavali.
isto je i za GPU-ove. da, zaradjuju po karti solidno, ali to sto treba da se otplate milijarde koje su ulozene u R&D a potom i zarade, to nema veze :)
mnogo je negativne energije na forumu, svi gledaju samo jednu stranu medalje, koja njima odgovara. najlakse je mlatiti tudjim q po koprivama.

a da nije malo naivno porediti pljeskavice i gpu, proizvodjaca pljeskavica je mali milion i tu trziste moze da se regulise samo... proizvodjaca grafickih cipova je svega dva od kojih jedan drzi 82% trzista... nvidia je trziste, nvidia diktira tempo, nvidia sutra moze da zatvori radeon... znas kad sudija dread kaze "I AM THE LAW" :D

elem ode ovo u off, realno nema ni mnogo veze, na zapadu nista novo

Da ste vi (veliki) akcionari nVidia-e (ili neke druge firme), da li biste rekli - prodajte GTX 970 po 250€, bolje da se ljudi igraju, nego da mi zarađujemo. Bolje da profit bude 20, umesto 120€ po karti? Ponuda i potražnja određuje cenu i niko nije lud da se odrekne best buy proizvoda kakav je GTX 970 npr.

jesam rekao ja da sam ja komunista u kapitalizmu? eksploatisu mene, eksploatisem ja dalje, ipak se okrece, svi igramo istu igru, ko ne igra zavrsice u karton cityu a mi se ovde raspravljamo dal da kupim mecu 520c ili bmw 320i, neumem da procenim :D

koja teorija covece,citaj sta neko napise bar.rekao sam da AMD ima argument i hbm-a i binovanih cipova za furisu,dok kriplovan maksvel od 500+ jura NEMA nikakav argument da opravda cenu sem sto im se moze.to je cuva,cista cinjenica.zato sto nisi sposoban da istu i uzmes u razmatranje nema poente o bilo cemu diskutovati sa tobom.izvoli nastavi da vodis monologe.

a o cemu li ti pricas, kakvi crni argumenti... binovani cipovi i hbm? koga to interesuje?! mene interesuje krajnji broj frejmova u sekundi, features i softverska podrska... ako bi sad neko izbacio AGP kartu u 65nm procesu koja je brza nego bilo sta drugo apsolutno ne bih razmisljao o "argumentima" strane koja FAILUJE DA ISPORUCI krajnji proizvod

HBM i binovanje isto mogu da budu argumenti AMD faila da bez HBM i binovanja cipova nemogu da pridju onome sto nvidia nudi sa "starom" tehnologijom... oni imaju automobil sa 1000bhp koji je sporiji od nvidia automobila sa 700bhp a pritom vise trosi, super argumenti...
 
Poslednja izmena:
ali to sto treba da se otplate milijarde koje su ulozene u R&D a potom i zarade, to nema veze :)
mnogo je negativne energije na forumu, svi gledaju samo jednu stranu medalje, koja njima odgovara. najlakse je mlatiti tudjim q po koprivama.

Uz duzno postovanje ali mene apsolutno ne interesuje koliko oni ulazu u R&D, koliko placaju radnike, kolike su im subvencije po radniku, da li im uplacuju doprinose i bla bla bla. Ja kao krajnji kupac naravno da gledam samo jednu stranu medalje a to je krajnji proizvod = performanse i cijene, ostalo me ne zanima. Ja od podatka koliko oni placaju svoje radnike, koliko ulazu u R&D, koliko u PR i gdje se oni tu uklapaju nemam apsolutno nista kao ni ti. I ne pada mi na pamet da bilo koju korporaciju pravdam cinjenicama njihovih finansijkih knjiga, njihovih troskova amortizacije i njihovog salda.

Cinjenica je da nVIDIA jos malo pa ima monopol na trzistu GPU-a i to sve greskom nesposobne konkurencije i na kraju mi krajnji kupci trpimo, nema tu mnogo filozofije, sve se vidi.

Opcije za Pascal sad za koji mjesec :

* Pascal Titan - 16GB HMB2 / 1500$ ; Pascal GTX1070 - 6GB GDDR5X = 400$ ; Pascal GTX1080 - 8GB GDDR5X = 550$ ; Ljeto 2017 - Pascal GTX1080Ti - 16GB HMB2 = 800$
 
Opcije za Pascal sad za koji mjesec :

* Pascal Titan - 16GB HMB2 / 1500$ ; Pascal GTX1070 - 6GB GDDR5X = 400$ ; Pascal GTX1080 - 8GB GDDR5X = 550$ ; Ljeto 2017 - Pascal GTX1080Ti - 16GB HMB2 = 800$

ja ocekujem da ce najpopularniji model, GTX1070, imati duplo vise memorije od svog prethodnika - dakle 7GB GDDR5x :d
 
Mislis 7+1 hahah XD
Mene ce interesovati samo ko ce bolje kopati AMD ili NV, a hoce li imati frejm dva vise ili manje hebes to, na svakoj karti 300+$ moces da se igras na 1080p, a mozda i na jeftinijim modelima jer licno ocekujem veci skok performansi i od jedni i drugi.
 
ali to sto treba da se otplate milijarde koje su ulozene u R&D a potom i zarade, to nema veze :)
mnogo je negativne energije na forumu, svi gledaju samo jednu stranu medalje, koja njima odgovara. najlakse je mlatiti tudjim q po koprivama.

Uz duzno postovanje ali mene apsolutno ne interesuje koliko oni ulazu u R&D, koliko placaju radnike, kolike su im subvencije po radniku, da li im uplacuju doprinose i bla bla bla. Ja kao krajnji kupac naravno da gledam samo jednu stranu medalje a to je krajnji proizvod = performanse i cijene, ostalo me ne zanima. Ja od podatka koliko oni placaju svoje radnike, koliko ulazu u R&D, koliko u PR i gdje se oni tu uklapaju nemam apsolutno nista kao ni ti. I ne pada mi na pamet da bilo koju korporaciju pravdam cinjenicama njihovih finansijkih knjiga, njihovih troskova amortizacije i njihovog salda.

Cinjenica je da nVIDIA jos malo pa ima monopol na trzistu GPU-a i to sve greskom nesposobne konkurencije i na kraju mi krajnji kupci trpimo, nema tu mnogo filozofije, sve se vidi.

Opcije za Pascal sad za koji mjesec :

* Pascal Titan - 16GB HMB2 / 1500$ ; Pascal GTX1070 - 6GB GDDR5X = 400$ ; Pascal GTX1080 - 8GB GDDR5X = 550$ ; Ljeto 2017 - Pascal GTX1080Ti - 16GB HMB2 = 800$
Takodje uz duzno postovanje, ni njih ne interesuje koliko neko na forumu misli da nesto vredi. Ja sam samo pokusao da predocim da postoji i druga strana medalje.
 
Ovde niko nije "neko na forumu" vec smo svi mi njihovi kupci, tj. od nas dobijaju prihode i mislim da bi njih trebalo mnogo vise interesovati sve ovo od nas krajnjih kupaca. Svi mi znamo da postoji druga strana medalje ali nas prosto ne interesuje ako se ne radi o nasim interesima. Mentalitet mase jeste najblizi mentalitetu stoke ali za sve postoji granica.
Relacija jeste malo specificna, uzrocno-posljedicna ali tako je. Njima treba novac a nama trebaju njihove graficke za posao, gaming i sl. Jedina zackoljica u ovoj zavrzlami jeste ta da bi mi kupci trebali da imamo izbor a ne monopolisticku politiku kakva polako stupa na snagu, to je sve.
 
Ulaze nVidia 100 miliona vise od AMD-a kvartalno u R&D. Mada, i pored toga ne bjeze im puno.

Kako ne beže kad imaju u glavu bolju tehnologiju?
To što više ulože im se višestruko i vrati.
 
proizvodjaca grafickih cipova je svega dva od kojih jedan drzi 82% trzista

Istovremeno, to je odgovor zbog čega ne idu u rat cenama. Nvidija nema potrebe da spušta cene, jer koliko to još tržišta može da osvoji? Pa onda iskalkuliše, kaže "aha, ako spustim cenu za 30 evra u proseku uzeću još 4% tržišta ali to nije vredno jer sam na 82% proizvoda izgubio po 30 evra." Nema tu neke zloupotrebe monopola, osmišljene od strane amatera srećkovića kradljivaca intelektualne svojine u mračnoj garaži, nisu to Bil Gejts i Stiv Džobs, već ozbiljni ljudi koji nisu napuštali fakultete. Jednostavno, takva je finansijska računica.

AMD pak verovatno ne može da odgovori nekim posebnim pojeftinjenjima jer je grafičko odeljenje ono koje ih drži iznad vode, tu su još profitabilni, i kompanija je u teškoj buli generalno. I onda ih boli svako pojeftinjenje, bez obzira što bi bilo logično da spuštaju cenu da bi ostvarili neki dodatni udeo. Paradoksalno, u takvoj situaciji im rana implementacija skupih tehnologija poput HBM-a i sličnih stvari zapravo škodi jer nemaju puno prostora za spuštanje, pa još ako nisu ubedljivo bolji od konkurencije zasnovane na starijoj tehnologiji, ili "osakaćenoj," što reče umart...




koja teorija covece,citaj sta neko napise bar.rekao sam da AMD ima argument i hbm-a i binovanih cipova za furisu,dok kriplovan maksvel od 500+ jura NEMA nikakav argument da opravda cenu sem sto im se moze.to je cuva,cista cinjenica.zato sto nisi sposoban da istu i uzmes u razmatranje nema poente o bilo cemu diskutovati sa tobom.izvoli nastavi da vodis monologe.

Nije dovoljno samo ponuditi mišljenje da bi se ono vrednovalo, pa onda insistirati na njegovoj važnosti. Kao što možeš primetiti, samo koji post dalje crusader ti je lepo objasnio:

HBM i binovanje isto mogu da budu argumenti AMD faila da bez HBM i binovanja cipova nemogu da pridju onome sto nvidia nudi sa "starom" tehnologijom... oni imaju automobil sa 1000bhp koji je sporiji od nvidia automobila sa 700bhp a pritom vise trosi, super argumenti...

Dakle, bitan je proizvod kao celina, a to šta je ispod haube malo koga zanima. Verovatno su tako Amerikanci kroz drugu polovinu dvadesetog veka smatrali da njihovi motori sa 6, 8 i 12 cilindara predstavljaju najbolju tehnologiju na svetu, da bi ih oduvali japanski i nemački četvorocilindraši. Zato su im danas japanski automobili pojam luksuza, a od nemačkih automobila dobiju napade histerije od količine neverice, pa ladno propagiraju da je Lexus napredan automobil po pitanju tehnologije i dizajna, dok je njihov Motorcity bukvalno raseljen i sada ga truju olovom kako bi razjurili i ono malo radništva što je ostalo...

Da sumiram, potpuno je nebitno kakva je sama po sebi tehnologija unutra u proizvodu koji je namenjen tržištu, dakle kome tehnologija nije sama po sebi cilj. Nije to NASA ili ROSKOSMOS. Proizvod mora da se nadmeće na tržištu i jedino je bitno kakvo je iskustvo krajnjeg korisnika u odnosu na ono što može dobiti od konkurencije. Štaviše, kao što sam gore objasnio, nova tehnologija pod određenim uslovima može biti poput kamena o vratu...
 
Poslednja izmena:
Kako ne beže kad imaju u glavu bolju tehnologiju?
To što više ulože im se višestruko i vrati.

Pa da, uopšte im se nije vratilo, samo su digli tržišni udeo na 82% i konkurencija se muči da sa moćnim novim tehnologijama nadmaši njihove "kriplovane" proizvode stare nekoliko godina. Tako ljudi ovde zamišljaju "ne beži im puno". Tako verovatno kada vide na televiziji jednog naučnika koji tvrdi da se zemlja zagreva i jednog kreacionistu koji tvrdi da je Isus jahao dinosauruse pomisle da je istina negde na sredini, ili da nema baš dominantnog mišljenja po tim pitanjima.

Iskreno, ja i ne mislim da Nvidia ima toliko bolje proizvode koliko su odmakli i kakvi su im rezultati, ali je očito da je kombinacija efikasnog hardvera i rada sa developerima na implementaciji softvera dala rezultata...
 
Ovde niko nije "neko na forumu" vec smo svi mi njihovi kupci, tj. od nas dobijaju prihode i mislim da bi njih trebalo mnogo vise interesovati sve ovo od nas krajnjih kupaca. Svi mi znamo da postoji druga strana medalje ali nas prosto ne interesuje ako se ne radi o nasim interesima. Mentalitet mase jeste najblizi mentalitetu stoke ali za sve postoji granica.
Relacija jeste malo specificna, uzrocno-posljedicna ali tako je. Njima treba novac a nama trebaju njihove graficke za posao, gaming i sl. Jedina zackoljica u ovoj zavrzlami jeste ta da bi mi kupci trebali da imamo izbor a ne monopolisticku politiku kakva polako stupa na snagu, to je sve.
Dokle god oni rastu i svake godine ostvaruju svoje planove i uzimaju sve veci market share znaci da im odlicno ide, citaj da su na globalnom nivou odlicno odmerili cenu i mogucnosti svojih kartica. U takvoj situaciji je suludo ocekivati da spustaju cene i daju vise nego sto moraju jer bi velika manjina volela da se igra upola cene a kome se ne svidja ne mora da kupi, prosto i jednostavno. Ima i drugi proizvodjac cipova pa neka svako bira. Ja uvek vidim pozitivno u necemu (naveo sam svoj primer gore sa GTX970), nekome je uvek casa polu prazna itditd...ja sam samo naveo zasto grafike kostaju onoliko koliko kostaju, ko ne zeli da uvazi njegova stvar.
 
Pa da, uopšte im se nije vratilo, samo su digli tržišni udeo na 82% i konkurencija se muči da sa moćnim novim tehnologijama nadmaši njihove "kriplovane" proizvode stare nekoliko godina. Tako ljudi ovde zamišljaju "ne beži im puno". Tako verovatno kada vide na televiziji jednog naučnika koji tvrdi da se zemlja zagreva i jednog kreacionistu koji tvrdi da je Isus jahao dinosauruse pomisle da je istina negde na sredini, ili da nema baš dominantnog mišljenja po tim pitanjima.

Iskreno, ja i ne mislim da Nvidia ima toliko bolje proizvode koliko su odmakli i kakvi su im rezultati, ali je očito da je kombinacija efikasnog hardvera i rada sa developerima na implementaciji softvera dala rezultata...

Mislim da NV , da kazem po fudbalski, mnogo bolje takticko-tehnicki radi posao od AMD, pa cak i po meni, tehnoloski jer su sa smanjenjem TDP dobili monstruozne overklok rezultate putem kojih imaju mnogo jace kartice od AMD u istoj kategoriji....
Inace, nije mogo Isus da jase te reptile, nego mozda neki prorok iz Stari Zavet.....:beat:
 
Leba ti nemoj da ulazis u sustinu stvari i kako nesto funkcionise...
 
Nazad
Vrh Dno