Šta je novo?

nVidia Pascal

Rece zeljko nekom da razmislja kao dete. Pumpati pare u dev timove plus nacin na koji se gw implementira je totalno pogresan pristup i zato danas imamo gomilu aaa naslova koji na izlasku rade kriminalno.
 
Poslednja izmena:
Rece zeljko nekom da razmislja kao dete. Pumpati pare u dev timove plus nacin na koji se gw implentira je totalno pogresan pristup i zato danas imamo gomilu aaa naslova koji na izlasku rade kriminalno.

Pa naravno da razmisljas, oces da te citiram?
I ne raspravljamo mi ovde da li je pumpanje para u dev timove ili gw pametan, vec koncet biznisa jer su i NV i ATI i SVI u industriju tu da zarade a ne da bi ti, pera i ja rekao WOOW super u svim igricama imam mega ultra efekte i sve klizi... jedno je zelja consumera a drugo realnost
 
'ajd citiraj me. Dakle oni ce da zarade tako sto cu ja videti da igra lepo izgleda ali mi radi u 10-15fps i sa smanjenim detaljima (dakle ne lose, nego ocajno) i naravno trebace mi novih 300e kako bih mogao uopste da se krecem kroz mapu. I ranije su nove igre trazile noviji hardver, ali situacija nikada nije bila ovako losa po krajnjeg korisnika, a jos ako uzmemo u obzir i kvalitet samih igara... Na svu srecu tu mi je Dirt Rally sa kojim uzivam.
 
Kupi neku od AMD konzola ako ti se ne svidjaju performanse PC igara, kazu ljudi to su jedine platforme gde AMD hardver radi kako dolikuje. Zato sto neko drugi pise softver :)
 
Rece zeljko nekom da razmislja kao dete. Pumpati pare u dev timove plus nacin na koji se gw implementira je totalno pogresan pristup i zato danas imamo gomilu aaa naslova koji na izlasku rade kriminalno.

Potpuno si obrnuo stvari. Ne pumpaju oni pare u (tuđe) dev timove kroz potplaćivanje kako to raja zamišlja, nego u armiju svojih programera koji zainteresovanim dev timovima (koji hoće da ubace tu funkciju jer misle da je super stvar, a i ne žele da gube stotine i hiljade radnih sati pokušavajući da izmisle ili realizuju nešto što već postoji) pomažu prilikom implementiranja tih funkcija. To je zayebana rabota, košta i treba je plaćati.

AMD nasuprot toga razvije nešto donekle, onda to prebaci u open source i prestane da daje podršku, ili je žestoko ograniči jer ne može da pomaže svim zainteresovanim timovima, pošto ne drži na platnom spisku more programera. Zato i prebacuje u open source, da bi kada dođe neki tim koji npr. hoće da implementira TressFX rekao "To nije naše, snađite se, otvoren je standard." I onda ti, posebno ako nisi veliki developer, jednostavno odeš kod Nvidije i kažeš "dajte taj vaš GW i Hairworks" a oni kažu "izvolite, i javite kako još možemo da pomognemo kada budete ubacivali i optimizovali kod."

Paradoksalno, taj pristup koji AMD forsira i koji korisnici pogrešno percipiraju kao nešto što je otvorenije i jeftinije ne ide na ruku malim i kreativnim developerima, već velikim i glomaznim, sa podrškom velikih izdavačkih kuća, dok ispada da je Nvidia sa svojim naoko zatvorenijim pristupom zapravo bolji izbor za saradnju sa svime što nije EA, Ubisoft ili Square Enix. Zato se i pitate stalno gde su te AMD tehnologije ili zašto developeri implementiraju nešto što ide Nvidiji na ruku, kao taj u nesrećnom videu gore.



Kupi neku od AMD konzola ako ti se ne svidjaju performanse PC igara, kazu ljudi to su jedine platforme gde AMD hardver radi kako dolikuje. Zato sto neko drugi pise softver :)

Ko god je u mogućnosti, treba sebi da priušti i konzolu :p Em neće propustiti ekskluzive, em će neke igre moći da igra udobnije i u "prirodnijem", da tako kažem, okruženju.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Pa upravo to što si i citirao pokazuje koliko nV ulaže u softverski deo, koliko su miliona kodova ispisali i šta sve rade da isprave greške devova i budu njima pri ruci :)
 
Pa upravo to što si i citirao pokazuje koliko nV ulaže u softverski deo, koliko su miliona kodova ispisali i šta sve rade da isprave greške devova i budu njima pri ruci :)
Ali to nije normalno. Dev timovi imaju API, OS, graficke karte, svoj game engine, drajvere i opet nije dovoljno, nego je potreban GW, novih 50.000 linija u drajveru itd
 
Vec sam to procitao, svejedno hvala na linku.

Znas sta je ovde problem? Vulkan na Mantle bazi, AMD ucestvuje u razvoju, a juce izasli marketinski slajdovi i taj Vulkan se nigde ne pominje. Nego opet neka DX12 ekstenzija koju AMD buduci hardver navodno brze izvrsava od aktuelne konkurencije. Sa takvim marketing timom, AMDu ne trebaju neprijatelji (nVidia). Onog momenta kada su pristali da budu Microsoft's bitch u zamenu za kikiriki, njima je krenulo nizbrdo.
 
Ne znam na koji novi DX12 feature mislis, ali AMD ne moze/ne sme da se osloni na Vulkan, prosto nisu u mogucnosti. Nisu se kladili ni na Steam i izgleda da su uboli ;)
 
Sa Vulkanom dev timovi će imati priliku da sami optimizuju na najnižem nivou za sve moguće hw kombinacije, pa ćemo videti da li će se sami snaći ili će posezati za wrapper-ima koji će im olakšavati taj posao, bilo da su to komercijalni endžini ili alatke koje će za njih napisati nV/AMD ili neko treći. U zadnjih nekoliko godina dev timovi više ni ne pišu svoje endžine, već posežu za ovih par komercijalnih. Zašto? Zato što sa svakim napretkom raste kompleksnost, potrebno je sve više para, potrebno je sve više programera. Ono što su pre tri decenije mogla da urade tri klinca u podrumu, a sada na tome rade čitavi timovi (pogledajte na šta liče pokušaji modifikovanje CE-a za Star Citizen i kako se krckaju milioni da bi se napisao iole upotrebljiv upotrebljiv kod za takav vid igre, jer su se očito zeznuli kod izbora endžina). Kompleksnost je rasla proporcijalno sa tehničkim napretkom, ali to nisu pratile alatke koji će taj rad olakšati, već je potrebno sve više novca i ljudi. Odnosno potrebne su alatke koje će ispratiti taj napredak.

Prvu fazu dobijamo u narednom periodu, a to je low level pristup hw-u, videćemo određeni benefite relativno brzo, ali zatim će morati uslediti i ova faza o kojoj pričam, a to je inteligentni softver koji će pojednostaviti posao programerima, ko to prvi omogući će i profitirati.
 
Ali to nije normalno. Dev timovi imaju API, OS, graficke karte, svoj game engine, drajvere i opet nije dovoljno, nego je potreban GW, novih 50.000 linija u drajveru itd

Naravno da je normalno. Ima i Volkswagen Group fabrike, inženjere, timove, razvoj, mašine, pa opet kada prave Golfa, Oktaviju, Leona, Džetu, A3, Turan, Tiguan, TT, Alteu, Pasata, sve to pravi na osnovu MQB platforme koju je kreirao i koju će sutra vrlo verovatno rado da licencira. Jedan MQB, a toliki VW, Škoda, Seat, Audi automobili. Iako i Seat i Škoda i VW i Audi imaju svoje fabrike, inženjere, mašine...

Rama je pisao, mada kao odgovor na drugi post, da je kompleksnost užasno velika i da se usložnjava sa svakim novim napretkom. Zašto bi neko razvijao nešto ako već postoji gotovo rešenje? To se prosto ne radi, osim ako nije reč o ogromnom overhaulu. Plus, da ima 4-6-9 proizvođača grafičkih karti, pa i da čovek razume, a ovako imamo dva, od čega jedan drži 80% tržišta. Čemu? Treba plaćati (lupiću sada) 40 inženjera da tri meseca razvijaju nešto što već postoji i daje se po zahtevu, uz ispomoć u optimizaciji.

Naravno da bi u idealnom svetu bilo fino kada bi svi pisali od nule, pa da vidimo šta ko zna, koliko može i šta bismo dobili. Da ne ulazim sada još u taj faktor, da li neko zna, može, je li u stanju da to napravi...
 
Potpuno si obrnuo stvari. Ne pumpaju oni pare u (tuđe) dev timove kroz potplaćivanje kako to raja zamišlja, nego u armiju svojih programera koji zainteresovanim dev timovima (koji hoće da ubace tu funkciju jer misle da je super stvar, a i ne žele da gube stotine i hiljade radnih sati pokušavajući da izmisle ili realizuju nešto što već postoji) pomažu prilikom implementiranja tih funkcija. To je zayebana rabota, košta i treba je plaćati.

AMD nasuprot toga razvije nešto donekle, onda to prebaci u open source i prestane da daje podršku, ili je žestoko ograniči jer ne može da pomaže svim zainteresovanim timovima, pošto ne drži na platnom spisku more programera. Zato i prebacuje u open source, da bi kada dođe neki tim koji npr. hoće da implementira TressFX rekao "To nije naše, snađite se, otvoren je standard." I onda ti, posebno ako nisi veliki developer, jednostavno odeš kod Nvidije i kažeš "dajte taj vaš GW i Hairworks" a oni kažu "izvolite, i javite kako još možemo da pomognemo kada budete ubacivali i optimizovali kod."

Paradoksalno, taj pristup koji AMD forsira i koji korisnici pogrešno percipiraju kao nešto što je otvorenije i jeftinije ne ide na ruku malim i kreativnim developerima, već velikim i glomaznim, sa podrškom velikih izdavačkih kuća, dok ispada da je Nvidia sa svojim naoko zatvorenijim pristupom zapravo bolji izbor za saradnju sa svime što nije EA, Ubisoft ili Square Enix. Zato se i pitate stalno gde su te AMD tehnologije ili zašto developeri implementiraju nešto što ide Nvidiji na ruku, kao taj u nesrećnom videu gore.
To nije baš tako. Prvo, za sve što AMD nudi postoji detaljna dokumentacija, a postoji i podrška. Nije sjajna, posebno manjim developerima, ali ako ćemo iskreno, količina pitanja bez odgovora je slična i na crvenim i na zelenim dev forumima. Priča da nVidia ima odličnu podršku za male timove ne pije vodu. Ako još uporedimo stanje i budžete kojim raspolažu, stvarno se moglo više očekivati od nV-a

Kad smo kod toga da samo veliki igrači mogu da implementiraju AMD tehnologije (TressFX, Mantle...), ne vidim da su indie timovi krenuli da implementiraju GW :D
 
@Space Beer
GW nvidia nudi samo ako misli da igra ima potencijala, kao sto sam rekao neki feature moze par programera skarabudzi za dva meseca i tako ostavi (mantle.. :d ) a za ispravljanje bagova, podrsku, ulaganje u dev timove ipak treba DALEKO vise para..., iako se to tako obicnom consumeru ne cini, kolicina resursa i para je nesrazmerno veca kad nekom das kljuceve u ruke i kad mu samo ponudis alat i dokumentaciju pa nek se on bakce sam....

To sad sto se nama cini da GW nije nista specijalno to je druga prica, poenta GW je prestiz, navlacenje kupaca itd.. pre svega na NV kao brand, sigurno ga ne nude kad novogodisnji poklon kao i sto AMD ne nudi nista free vec uradi sam ako znas

I jedan i drugi pristup su tu, pa kako se kome svidi, a to sto neki placu da je NV duzna da ponudi vise od AMD-a to je samo njihova nerealna decija zelja, dam ti prist a ti dohvatis ruku pa places ko malo dete
 
Poslednja izmena:
Ali to nije normalno. Dev timovi imaju API, OS, graficke karte, svoj game engine, drajvere i opet nije dovoljno, nego je potreban GW, novih 50.000 linija u drajveru itd

Obrati se tim DEV timovima jer na toj strani je problem.

Ne znam na koji novi DX12 feature mislis, ali AMD ne moze/ne sme da se osloni na Vulkan, prosto nisu u mogucnosti. Nisu se kladili ni na Steam i izgleda da su uboli ;)

Gledaš na stvari samo iz svog ugla i interesa pa pišeš šta ti prvo padne na pamet ;). Da su mogli da se klade na SteamOS kladili bi se ;).
Dobro je G@W rekao, digli su toliku prašinu oko Mantle, a onda ni da spomenu Vulkan. Isto sam i ja juče primetio gledajući propagandni materijal propale firme.
Inače njihov marketing i odnos prema kupcima je već svima jasno na kom su nivou i zato su tu gde su.
 
Kako da ne promovisu nesto sto su sami napravili? Kako da promovisu nesto sto se ne zna ni kada ce, a jos vaznije ni ko ce ga? Umesto sto konstatujes, odgovori ti, tumacu slajdova, zasto nisu spomenuli Vulkan?
Govorim iz svog ugla, tj ugla krajnjeg konzumenta, ali ne znam kakav moj interes ti tu vidis, osim da vam mozda uletim u osinjak. Sve je super, nv mlati pare, devsi mlate pare, ljudi uzivaju u igrama, AMD vam je konacno propao, show must go on.
 
Ne znam o kakvom oslanjanju na Vulkan pricas. Dovoljno je da su na nekom od slajdova posle DX12 napisali sitnim slovima u zagradi Vulkan. Verovatno ne smeju od Microsofta.

Kao da ih MS kontrolise. Secam se kada su izbacili Mantle, za par meseci ih cima Microsoft da skrpe demo za DX12 (jos jedan API na Mantle bazi). Zrtvovali su sopstveni API zbog interesa Microsofta. Zbog firme koja vec godinama laze i maze PC igrace. Pogotovo kada treba novi Xbox ili Windows da se pojave. Halo 3 stize za Windows Vista, jel tako bese? X360 igre na Windows 7 kao i W7 port Gears of War? Forza 5 za PC? Gde su ti silni naslovi?
 
Od tolikog dx12/vulkan hajpovanja (bolje receno proseravanja) prosle godine ama nijednu krstenu igru nismo dobili... a niti ima nesto normalno u najavi. Cak i Battlefront za koji sam bio ubedjen da ce biti isporcucen sa dx12 podrskom failovao je opako i dx12 se vise i ne spominje.

Ali dobro, bitno je da su uklonili Mantle, nesto sto je zaista radilo i bila u neku ruku revolucija i za AMD i za gaming zajednicu generalno.
 
Vulkan jos nije finalizirana specifikacija (trebalo bi ovog meseca da zavrse posao) a DX12 je nahajpovan od strane Microsofta da bi se progurao Windows 10. Naravno da nijedan engine nema podrsku za DX12, treba prvo promeniti rendering pajplajn da bi se video benefit novog API-ja. Mozda je to moglo i ranije da stigne na PC, ali to nije smelo da se desi pre nego sto Xbox One nije dobio podrsku u novembru prosle godine.
 
Sad gledam nesto preteranu cenu Oculus Rifta i mislim se da ce i nove graficke bas papreno kostati.
Ova trenutna (stara) generacija je i dalje skupa, a kod nove se prelazi na novi proizvodni proces, zatim mora biti opasno jaka da bi gurala VR, bas mislim da ce da zacepe neku ludacku cenu.
 
Jos u Srbiji dodaj jedno 30-50% na regularnu cenu. Samo sto, ne mogu oni podizati cenu, koliko mi mozemo ne kupovati kod alavih preprodavaca.
 
Neces ti da ga kupis, vec tatini sinovi.
 
Kolko vidim po tome, Pascal je jos daleko, imace AMD dosta headroom-a kad izadje.
 
Poslednja izmena:
A tesko.. a iako bude bice to limited edition Titan paper launch..
 
Ma kakvi, Maxwell je dugo na tržištu. Novi čip stiže kada je zakazano, to je neminovno. Čitao sam na benchmark vestima još pre 2-3 nedelje da Pascal proizvodnja ide u fulu. Ja verujem 100% u to. :wave:
 
Nazad
Vrh Dno