Šta je novo?

nVidia Pascal

Od kada najavljuju nizi nm proces, ja im vise nista ne vjerujem, mislim da ce opet amd izbaciti prvi karte u nizem nm procesu, i implementirati HBM2 (vec imaju iskustvo sa HBM1) a pogotovo ako spuste GCN u nizi nm proces onda ih apsolutno nista ne sprecava da po dostupnosti nizeg nm procesa odma lansiraju karte.
Nvidia ce to dobro sagledati pustiti da vidi sta AMD moze pa sve to ustimati i dozirati performanse..od pascala se zaista moze ocekivati mnogo tj trebalo bi nova arhitektura, nizin nm proces, HBM2 na svim poljima postoji realan napredak.
Dupliranje perdormansi u odnosu na maxwel je potpuno realno i ocekivano.
 
Ma neka izbace oni kartu od 200 i kusur evrica koja moze da przi igre u 2k. Muka mi je vise kad karti za te pare nadenu ''1080p gamers choice'', a ovamo ne prekidaju da smaraju sa 4k. Pa dajte raji da odvrne 2k za male pare i svi srecni. Neki gtx xx60 i here i come. :smoke:
 
Pa sledeca karta u segmentu u kom spada sada tvoja karta tj. tj sledeci PK104 ce biti i vise nego dovoljan za 4K dok ce jaci cip PK100 da zvace 4K kao dobar dan.
 
Ja sam vec i u drugim temama rekao da naznake rata NV i ATI sto se tice cena nece biti... nazalost, AMD je toliko slab finansijski a NV verovatno sadasnja stanje odgovara, ili bi 750ti ODAVNO pao ispod 100$
 
Da, ali kakve ce cene biti takvih kartica, sigurno vise od 500E.

Ja sam mislio da ce cene za 980Ti biti katastrofa pa su opet donekle korektne ako izuzmemo trenutne cene za evroposko trziste.

Kako vreme prolazi sve manje logika dolazi do izrazaja. Ali hajde da kazem da je sada poslovni trend da prvo izbace cip iz te neke srednje kategorije pa onda onaj najjaci.
Naravno da i dalje mogu da nam doziraju i to dosta zavisi od toga koliko ce AMD moci da parira. U tom slucaju ne mora da znaci da cemo videti pun potencijal Paskala jer recimo
envidija moze da smanji cip i da prema tome dozira performanse a da pri tom sebi smanji troskove i poveca profit. Neki cip od 400mm2 kao taj najjaci moze da zavrsi posao
ako je Paskal toliko napredan kao sto se prica. Oni ce to da izreklamiraju kao Ultra-mega kartu sa vrhunskim performansama, malom potrosnjom i eto ti, prica je zavrsena.
Uopste ne mora da znaci da ce ici do samog limita proizvodnog procesa od 550-600mm2 ili ti tih 250w kao sto je do sad bio slucaj.

Danas vise nista nije sigurno. A sto se tice cena, bice ili iste ili jace, sve je relativno i zavisi od toga koliko je envidija "raspolozena".
 
Jel se zna mozda kada izlaze te revolucionarne karte? Zanima me dal ce se poklopiti sa izlaskom Oculus Rifta za jedno godinu dana, to bi bilo idealno jer je dosta zahtevan.
 
Zavisi od novog procesa proizvodnje, ako bude spreman početkom 2016. tada će se pojaviti karte.
 
Pa i jeste "receno" Q1 2016.
 
Poslednja izmena:
Sledeće proleće ili leto.
 
Pre toga ocekujem jos nekoliko Maxwell karti:

- GTX 950 - karta sa ojadjenim GM206 chipom, cudi me da jos uvek postoji samo jedna karta sa ovim GPU-om
- GTX 965 - karta sa jos slabijim GM204 chipom ili mozda potpuno novim chipom, a po perfmansama izmedju GTX 960 i GTX 970 jer je tu velika rupa
- GTX 990 - non-Titan karta sa celim GM200 chipom, 6GB memorije i nereferentnim hladjakom
- GTX 990Ti - dupla karta sa dva GM200 chipa

Videcemo da li sam nesto pogodio :D

Sto se tice Pascal-a, da sam na njihovom mestu, nista ne bih cackao samo bih zalepio 2x vise procesora i cao.
 
GTX950 bi verovatnije bio rebrand GTX750Ti. :d

A karta izmedju GTX960 i GTX970 ce, nadamo se, ugledati svetlost dana.
 
Tolika količina memorije će ići u Tesla i najskuplje Quadro kartice. Desktop modeli za gejming će imati max 16 GB.
 
Malo sutra! 8GB . tj 12GB MAX!
 
Malo mi je neverovatno 32GB ali moze da se desi za profesionalne serije Tesla i Quadro.
Za standardnu seriju za igranje mislim da je nekako realnije 8GB ali moze da bude i tih 16Gb koje pominjete posto
Envidija izbacuje dva cipa pa je moguce da taj najjaci PK100 dobije 16Gb.

Ako su ove specifikacije tacne Paskal ce biti revolucionarni pomak u svakom smislu. Ovo je vec nesto veoma ozbiljno.
 
Teško se revolucije više dešavaju. Evolucija je u trendu.
 
wtf 32gb hbm2!!!!!!

32 GB HBM2 je najmanje bitna stavka u toj vesti.

A nesto ne verujem da ce ovaj 17B transistor monster biti pusten u javnu prodaju lako. Mozda ako ih AMD jako pristine.

Ako su ove specifikacije tacne Paskal ce biti revolucionarni pomak u svakom smislu. Ovo je vec nesto veoma ozbiljno.

Ne vidim ja tu nikakvu revoluciju... osim ako mozda ne zoves bilo sta revolucijom posle dugackih ~3-4 godine rada sa 28nm chipovima. ;D
 
Poslednja izmena:
32 GB HBM2 je najmanje bitna stavka u toj vesti.

A nesto ne verujem da ce ovaj 17B transistor monster biti pusten u javnu prodaju lako. Mozda ako ih AMD jako pristine.



Ne vidim ja tu nikakvu revoluciju... osim ako mozda ne zoves bilo sta revolucijom posle dugackih ~3-4 godine rada sa 28nm chipovima. ;D

Sve zavisi kako ko zeli da posmatra.

Pogledaj skokove u performansama za svaku arhitekturu. Pogledaj recimo koliko je dobijeno
sa Maksvelom kad vec pominjes 28nm. Govorim o realnom skoku, ne ono sto Envidija izbaci u datom trenutku zbog situacije na trzistu i same konkurencije.

Znamo da sada standardno izbacuju dva cipa. Prvo jedan slabiji i kasnije onaj najjaci koji treba da predstavlja arhitekturu u svom punom potencijalu.
Po mom misljenju, Paskal ce opusteno biti duplo brzi od Titan X ako ne i preko toga a sve mi se cini da hoce ako bude ovako kako se sad pise.

Negde sam napisao da bih voleo da vidim TitanX Tri SLI u odnosu na najjaci Paskal koji bude izbacen.
HBM2 na to sve a Paskal ce je iskoristiti u potpunosti, tu greske nece biti.

Ako to nije revolucionaran pomak, napredna arhitektura i HBM2 ne znam sta drugo moze da bude? Po meni je ovo prava revolucija u svakom smislu, uklopljeni su svi parametri.
Prelazak na najbrzu memoriju - odvajanje od GDDR5, preskok HBM1. Konacno ustupak nizeg nm procesa za razvijanje nove arhitekture koja moze da se prilagodi tom procesu a ne kao sto se desilo sa Maksvel koji je prvobitno planiran za 20nm, tako bese.
 
Nvidia je rekla 10x. Ali ja ocekujem isto barem 2x. Nadao sam se 3-4x iskreno, da mogu da se uzmu mid range karte koje bi parirale titan x-u.
 
Njima možda ni neće biti u interesu da daju 2x, ja tipujem razvlačenje na dve "generacije".
 
HMB2 chipovi koji idu na 1080(ti) su 4GB svaki a idu 4 chipa pa vi računajte. Nekada nije loše nešto pročitati na linku pre nego što komentarišete.

Na slabije modele će verovatno ići drugačiji čipovi (ili drugačija konfuguracija memorije) ako uopšte bude HBM2 memorije na njima.
 
Jašta. Očekivanja su tu da bi se čovjek posle razočara. Nadam se da si u pravu..
 
Nazad
Vrh Dno