Šta je novo?

nVidia Pascal

I to sto kazes... mada ajde i ok mi je ako ta najjaca GP104 verzija preuzme tu cenu, ali naslednica 970-ke ne sme biti preko 400$...nadam se :d

Citiracu sebe..

1. GTX 1080 Ti = 650 Eur
2. GTX 1080 = 500 Eur
3. GTX 1070 = 350 Eur

Samo ovde postoji jedan problem. Ukoliko ce postojati karta koja ce da zameni 980 GTX Ti kao njen serijski naslednik bice tu veoma kiseo osmeh kod kupaca.
Vecina nece obracati paznju koji se cip nalazi vec ce ici logikom da je to pravi naslednik GTX 980 Ti a dobice napredak u performansama od oko 30%, gore-dole sto ce biti porazavajuce sa tog aspekta gledista.

Ali i to nece dugo trajati, ima sve da im ode kao alva, kao i do sad. :S:
 
Poslednja izmena:
Tu si potpuno u pravu. Mislim da ce naslednica 980ti biti vise od 30% jaca, barem su do sada naslednice bile oko 50% jace (ove top karte).
Ali opet ni reci o ogromnom ubrzanju koje je moguce, nego ce malo cednu :) sledece godine tek GP100 kao i Vega, a sve ostalo ide sa GDDR5.
 
Ne znam da li si me bas razumeo? Govorio sam o karti sa GP104 cipom kao naslednicom GTX 980 Ti - GTX 1080 Ti.
Za sada se pominje da ce takva karta biti. Zato i kazem da ce napredak u performansama biti oko 30% iznad GTX 980 Ti.
Karta sa GP100 je jedini pravi naslednik GTX 980 Ti i jer zamenjuje GM200 i zato su maheri da sve preokrenu u svoju koristi i da profitiraju najstrasnije.

A pazi sad jos i pored nizeg procesa imaju i manju povrsinu cipa (GP104) sto im omogucava vecu produktivnost, manje troskove, manje skarta..

Za mene jedini realan scenario bi bio da se pojave dve verzije kartica, ili tri a da ova treca bude recimo GTX 1060 Ti i da cenovni rang krene od 500 Eur pa na dole.
To bi bilo koliko toliko podnosljivo.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li si me bas razumeo?
Ja slabo :)

Govorio sam o karti sa GP104 cipom kao naslednicom GTX 980 Ti - GTX 1080 Ti.
Za sada se pominje da ce takva karta biti. Zato i kazem da ce napredak u performansama biti oko 30% iznad GTX 980 Ti.

Hoces da kazes da je 30% brze od GTX 980Ti za iste pare lose? Ja iskreno ne ocekujem da ce najjaca iteracija GP104 biti 30% brza, mnogo je to.

Karta sa GP100 je jedini pravi naslednik GTX 980 Ti i jer zamenjuje GM200 i zato su maheri da sve preokrenu u svoju koristi i da profitiraju najstrasnije.

GP100 karte ce prvo ici u Titana a kasnije u GTX kao sledeca serija, to je jasno.

A pazi sad jos i pored nizeg procesa imaju i manju povrsinu cipa (GP104) sto im omogucava vecu produktivnost, manje troskove, manje skarta..

Tako je, samo oni to imaju, ovi drugi nemaju..

Ako zaista ima tri verzije GP104 od cega ce jedna zameniti 980 Ti onda racunaj da ce istu cenu da preuzme.

Ovo cemo da vidimo. GTX 970 je imao malo slabije performanse od GTX 780Ti a startovao je sa cenom 325-350$, GTX 780Ti je u to vreme bio barem 200 $/evra skuplji..
 

Izvinjavam se, nisam bas vican sa kineskim. Los mi akcenat :)

Hoces da kazes da je 30% brze od GTX 980Ti za iste pare lose? Ja iskreno ne ocekujem da ce najjaca iteracija GP104 biti 30% brza, mnogo je to.

Apsolutno je lose (650$) ako je rec o cipu iz srednje klase i tako malom skoku. To je mali napredak za kartu koja bi trebala da predstavlja top ponude kao sto je nekad
bila GTX 980 Ti ili Titan ( ovu drugu i ne racunam kao normalnu kartu). Rekao sam okvirno od oko 30%, ako bude imala GDDR5X, sve je moguce.

GP100 karte ce prvo ici u Titana a kasnije u GTX kao sledeca serija, to je jasno.

Jasno je, nisam ni sporio samo su sada teze zamenjene. U prethodnoj generaciji smo ipak imali cip iz najviseg ranga u okviru iste serije
sto znaci da ce za ovu seriju opet korisnici da ispastaju placajuci mizerni skok za cuveni i dugo ocekivani PASKAL!


Ovo cemo da vidimo. GTX 970 je imao malo slabije performanse od GTX 780Ti a startovao je sa cenom 325-350$, GTX 780Ti je u to vreme bio barem 200 $/evra skuplji..

Ja se opet nadam da ce sve ostati na glasinama i da se glupost sa GP104 - 1080 GTX Ti nece desiti!
 
@D_M
Jesam, razumeo sam. Ali ako se ocekuje da 1070-ka bude brza od 980Ti ili tu negde, kapiram da ce pun GP104 cip biti ~50% brzi. Sto je donekle i ok... prihvatljivo. A GP100 koji je "pravi" naslednik mora mnogo mnogo jaci da bude.

Da ici ce na manje cipove, sa visim clockovima, barem tako deluje. Vise $ u dzep. A i daje im mogucnost da kasnije idu na vece cipove uz bolje performanse kako proizvodni proces bude evoluirao.
 
Ti si bas optimistican. Eh, kad bi bilo tih 50% pa da covek i proguta skidanje koze sa ledja ali tesko prijatelju.
 
Naslednik se ne određuje po kodnom nazivu čipa nego po performansama. Nek GP106 nasledi 980Ti koga briga za to, bitno je koje performanse za koliko para.
 
Moram biti optimistican, jer ako ovoliko smanjenje procesa ne da bolje perf/$ onda mozemo se slikamo i kupimo po konzolu :D
 
2571447-cat_sony_ps.jpg
 
Apsolutno je lose (650$) ako je rec o cipu iz srednje klase i tako malom skoku.
Cekaj, lose je da chip srednje klase (u okviru Pascal serije) bude 30% brzi od high-end chipa Maxwell serije? Mozda da je chip nize klase onda bi bilo ok? :) Ajde vrati se nazad i proveri nekoliko poslednjih high-end karti koliko su bile brze od prethodnika u trenutku kad su izbacene.

To je mali napredak za kartu koja bi trebala da predstavlja top ponude kao sto je nekad
bila GTX 980 Ti ili Titan ( ovu drugu i ne racunam kao normalnu kartu). Rekao sam okvirno od oko 30%, ako bude imala GDDR5X, sve je moguce.

30% je maksimum koji moze da se desi (ovih 50% sto se spominje necu ni da komentarisem), ali je realnije nekih 20%. Uz neku cenu od ~550 $/evra to nije lose. To onda znaci da bi karta ispod, sa performansama ~ GTX 980Ti mogla da kosta 350-400 $ ako budemo imali srece :)

Ja se opet nadam da ce sve ostati na glasinama i da se glupost sa GP104 - 1080 GTX Ti nece desiti!

Opet ne razumem taj Kineski :)
 
Ne znam sto pominjete 1080Ti kada niko nije potvrdio njeno postojanje. Prica se o 1070 i 1080, oba na GP104 bazi. Prva kosta 500 dolara, druga 650 dolara. Dok ne stignu konkurentski modeli u visoki segment ove ce karte biti malo brze od konkurencije u DX12 i drzati slicne cene (mislim na Fury X i Fury). Klasicno pilicarenje, ali od onog pijacara u koznjaku nisam ni ocekivao drugacije...

Sto se konzola tice, pre ces biti u mogucnosti da kupis high end Polaris u konzoli nego u slobodnoj prodaji na desktop trzistu. AMD, njihov top menadzment i njihovi prioriteti...
 
Cekaj, lose je da chip srednje klase (u okviru Pascal serije) bude 30% brzi od high-end chipa Maxwell serije? Mozda da je chip nize klase onda bi bilo ok? :) Ajde vrati se nazad i proveri nekoliko poslednjih high-end karti koliko su bile brze od prethodnika u trenutku kad su izbacene.

Hajde sada da filozofiramo sto da ne. Sa tog aspekta tako kako si predstavio naravno da nije lose. Odlican napredak za jednu arhitekturu. Ali ubaci u formulu ono sto nedostaje, sta korisnik na kraju dobija, sta mu je obecano, po kojoj ceni? Dugo ocekivani Paskal, mocna arhitektura i velika i realna ocekivanja, nizi proces proizvodnje i mogucnosti u okviru istog. Na kraju svega toga dobijas kartu koja je od Maskvela koji inace treba po svoj logici nakon godinu dana da ide u zasluzenu penziju, dobijas kartu od 20-30% za 650$?! Sta je tu napredak reci mi? Top ponuda i tako mali napredak za Paskala? Za 650$ ocekujem GP100 i pravi skok a ne to!

Kako Envidija posluje i koliko narod zahebava iz godine u godinu to je prica za sebe ali ne mozes mi reci da je to ok jer nije! Zato sto je ok zato imamo single gpu karte od 1000 eur.
Sa svakim njihovim sr@njem treba da se slozimo i da klimamo glavama i trazimo neku logiku i objasnjenja koja ne postoje dok ce oni da profitiraju sve vise i vise.
Malo si me razocarao, od tebe sam ocekivao objektivniji pristup problematici.

30% je maksimum koji moze da se desi (ovih 50% sto se spominje necu ni da komentarisem), ali je realnije nekih 20%. Uz neku cenu od ~550 $/evra to nije lose. To onda znaci da bi karta ispod, sa performansama ~ GTX 980Ti mogla da kosta 350-400 $ ako budemo imali srece :)

Ako izbace kartu od 500-550$ kao GTX 1080 kao najjacu iteraciju GP104, sa tim bi mogao da se slozim i ako ni to realno nije normalno ali danas su takvi standardi.
U suprotnom, sacekacu GTX 980 Ti po ceni koju si naveo.
 
Poslednja izmena:
Ne znam sto pominjete 1080Ti kada niko nije potvrdio njeno postojanje. Prica se o 1070 i 1080, oba na GP104 bazi. Prva kosta 500 dolara, druga 650 dolara. Dok ne stignu konkurentski modeli u visoki segment ove ce karte biti malo brze od konkurencije u DX12 i drzati slicne cene (mislim na Fury X i Fury). Klasicno pilicarenje, ali od onog pijacara u koznjaku nisam ni ocekivao drugacije...

Sto se konzola tice, pre ces biti u mogucnosti da kupis high end Polaris u konzoli nego u slobodnoj prodaji na desktop trzistu. AMD, njihov top menadzment i njihovi prioriteti...

AMD ni ne priprema Polaris u very-high-end segmentu za početak, to jest Fury i Fury X ostaju tu gde jesu, koliko mi je poznato. Prvi Polarisi će, ako se ne varam, menjati 390(X) modele. Ni 380(X) neće biti dirani, samo će biti gurnuti malo naniže cenovno. Za prave naslednike Fury i Fury X modela AMD čeka omasovljenje HMB2 memorija.
 
@Dark_Messiah: Pazi, ja sam naveo neka po meni realna ocekivanja na osnovu poslovanja nVidia-e i trenutne situacije. Nije idealno za kranjeg korisnika, to stoji sto kazes. Svi bi voleli da sada izbace GP100 kartu kao sledeci high-end ali to nije ni tehnicki izvodljivo a nije ni strategija kompanije.
GP104 dolazi kao sledeca high end karta u naredna 2 meseca mislim da je to izvesno. Od jace verzije tzv. GTX 1080 nikad i nisam imao ocekivanja da ce biti jako dobar buy po performance/$. Mislim da nece biti zacenjena kao sto su bile karte sa high-end chipom u okviru serije - GTX 780Ti (699$) i GTX 980Ti (649$), vec nize kao sto su bile high-end karte sa srednjim chipom - GTX 680 (499$) i GTX 980 (549$). Ali onda ni performanse nece biti spektakilarno jace od proslog high-end-a, tj. GTX 980Ti.
Ono sto ocekujem kao dobar buy jeste karta ispod, tzv. GTX 1070, ali videcemo, mozda se razocaram.

Prodao sam GTX 970 i sad cekam da vidim sta ce biti lepo za pazariti. Dobro je sto je i AMD sa Polarisom u igri, vrlo lako bih mogao da kupim neku njihovu kartu jer sam snimio dobar freesync monitor po povoljnoj ceni. Medjutim AMD prvo cilja nizi segment koji mene ne zanima ali se nadam da ce najjaca karta sa Polaris 10 chipom da dodje u koliziju sa slabijom kartom GP104 pa da dodje do nekih pozitivnih stvari za nas. Ali, po onome sto je do sada iscurelo, tesko da Polaris 10 moze biti brzi od 390X-a.
 
Poslednja izmena:
polaris 10 i 11 su chipovi iz low-mid segmenta tako da je jasno da su se 2 lidera/kompanije dogovorile. Nvidia kao trenutno jaci igrac na trzistu uzima high end segment u koji ce uguratu GP104 zacjenice ga papreno, AMD-u ostavljaju low-mid segment i na taj nacin svi zadovoljni.
Nvidia ce zestoko profitirati jednim chipom GP 104 nece imati konkurenciju u tom segmentu od strane AMD-a, dok ce sa druge strane AMD sa polarisom 10 i 11 da popunjavat rang u kome su Trenutno R9 380/x i GTX960 karte i sve ispod njih.
Jednostavno receno bice deranje sto se tice cjena vec se sada moze naslutiti sta ce se desiti u ovoj godini:
Izlazak Gp104 po zestokoj cjeni min 500$
Izlazak polarisa 10 i11 za konzole i za low mid segment opet deranje cjenama.

Na jesen dolazak GP 106 chipa konkurencija AMD -u u low-mid segmentu, do kraja godine odgovor AMD na GP 104 chip tj konkurencija Nvidiji

Nakon toga pocetkom 2017g a mozda i Q2 2017 dolazak chipova iz Enthusiast segmenta Gp 100 i nekog teskasa od strane AMD-a sve u fullu sa HBM2 a mogucnost i rebranda/refresha postojeci vec tada Gp 104 i 106 chipova i izbacanje neki GTX 20xx serija i R9 5xx...Sve mi mirise na dogovor nedirajte vi nas necemo mi vas :d svi cemo biti zadovoljni u svom segmentu i uzivati pola godine u deranju siroki narodni masa ;)
 
@Dark_Messiah: Pazi, ja sam naveo neka po meni realna ocekivanja na osnovu poslovanja nVidia-e i trenutne situacije. Nije idealno za kranjeg korisnika, to stoji sto kazes. Svi bi voleli da sada izbace GP100 kartu kao sledeci high-end ali to nije ni tehnicki izvodljivo a nije ni strategija kompanije.
GP104 dolazi kao sledeca high end karta u naredna 2 meseca mislim da je to izvesno. Od jace verzije tzv. GTX 1080 nikad i nisam imao ocekivanja da ce biti jako dobar buy po performance/$. Mislim da nece biti zacenjena kao sto su bile karte sa high-end chipom u okviru serije - GTX 780Ti (699$) i GTX 980Ti (649$), vec nize kao sto su bile high-end karte sa srednjim chipom - GTX 680 (499$) i GTX 980 (549$). Ali onda ni performanse nece biti spektakilarno jace od proslog high-end-a, tj. GTX 980Ti.
Ono sto ocekujem kao dobar buy jeste karta ispod, tzv. GTX 1070, ali videcemo, mozda se razocaram.

Najiskrenije, ne bih se iznenadio da se zaista pojave tri verzije GP104 i da najjaca bude ta GTX 1080 Ti. U tom slucaju lagano ce da preuzme cenu od 649$ imam opravdano takav osecaj.
Svake godine nadju nacin i izvedu novi manevar i cene samo rastu a oni pune dzepove.

Kao sto rekoh ako daju full GP104 i maksimalni napredak takvog cipa pa makar i 20% bio brzi od GTX 980 Ti za 500$, nek je i 549$ pa da covek nekako progleda kroz prste.
Ali opet smo prevareni, cekas sledecu godinu za GP100 da bi dobio pravi napredak. Ma idi bezi.

Sto se tice GP104 smatram da takva karta moze da dogura tih 30% prednosti. Videcemo na kraju sta ce biti.


Prodao sam GTX 970 i sad cekam da vidim sta ce biti lepo za pazariti. Dobro je sto je i AMD sa Polarisom u igri, vrlo lako bih mogao da kupim neku njihovu kartu jer sam snimio dobar freesync monitor po povoljnoj ceni. Medjutim AMD prvo cilja nizi segment koji mene ne zanima ali se nadam da ce najjaca karta sa Polaris 10 chipom da dodje u koliziju sa slabijom kartom GP104 pa da dodje do nekih pozitivnih stvari za nas. Ali, po onome sto je do sada iscurelo, tesko da Polaris 10 moze biti brzi od 390X-a.

Isto kao i ti cekam kartu koja ce da me zadovolji. Situacija definitivno nije sjajna.
 
Ajd malo da odbranim NV od ovih napada, ( ne moraju da mi plate)...:D
Brzo se zaboravila situacija sa 980Ti i FuryX i koliko su trebalo da budu, njihove najavljene cene od oko 850$, pa je NV iznenada izbacila 980Ti ( iako je Furisa trebalo po svim predvidjanjima prvi da se pojavi), sa cenom od 650$. Secam se kako su svi bili iznenadjeni sa cenom ove kartice u odnosu na to kako se predvidjalo. I onda je i AMD sa FuryX, morao da koriguje cenu svoje kartice, takodje na oko 650$, iako im to definitivno nikako nije odgovaralo zbog skuplje proizvodne cene njihove kartice u odnosu na 980Ti.
I tako je nastao paradoks, :zgran:, da se za istu cenu mogu naci i FuryX i custom 980Ti kartice, iako su ove NV karte za klasu vise i jace od AMD parnjaka, sto se dosad nikad nije desilo u tom high segmentu kartica.
GTX 980 i 970 i 980Ti karte, su svojom cenom i perfomansama, prakticno dobile bitku u odnosu na ekvivalentne AMD kartice i ne cudi sto je sada takav odnos na trzistu kartica u korist NV.....
Tako da, sobzirom na situaciju da NV ima prakticni monopol nad desktop grafickim trzistem vec dve godine, situacija sa cenama grafika je jos i dobra i okey...sigurno bi bilo bolje da je AMD konkurentiniji, ali, sta da ocekujemo kada sada NV izbaci Pascal kartice koje ce biti jos 30-40% jace od 970, 980 i 980Ti, a AMD nema nikakvog odgovora za ovu 2016g......ako bude 1080Ti i 700$, treba da skacemo od srece....:banana: :cigar:
 
Poslednja izmena:
Odlicno. Neka kladionica pocne. Ja dajem 30%, jel neko daje vise? Manje? :D

Izgleda da ce full GP104/400/A1 biti jedini sa GDDR5X. Ostale verzije ce imati GDDR5, tu spada GTX 1080 koji nece imati sve jedinice, opet promena plana.
 
Koja je na kraju ocekivana cena za GTX 1070? Hoce li biti do 350,400e za krsten, nereferentni model?

Sent from my ASUS_Z00UD using Tapatalk
 
Izgleda da ne.
 
Dal se isplati uzimati Pascal sa GDDR5(X) memorijom ili čekati HBM2 ?

Trenutno imam glupost od Gigabyte Radeon HD 5770, a želim što veći skok u performansama.
Nameravam grafičku samo za igranje u 1080p.
 
Dal se isplati uzimati Pascal sa GDDR5(X) memorijom ili čekati HBM2 ?

Trenutno imam glupost od Gigabyte Radeon HD 5770, a želim što veći skok u performansama.
Nameravam grafičku samo za igranje u 1080p.

Ako su u pitanju taj proc. i3 540 i 4 GB 1333 MHz memorija, onda ce tesko moci, da ta kombinacija pogura kako treba neku grafu sa GDDR5(X) ili HBM2 memorijom, jer ce to biti grafe jace od 980Ti itd....
 
Poslednja izmena:
I ako stave hbm2 pitanje je u praksi koliko ce to biti brze od ddr5...nadam se samo da cemoj 2500k na 4.4 lepo terati 1070gtx i da budem miran opet :D
 
I ako stave hbm2 pitanje je u praksi koliko ce to biti brze od ddr5...nadam se samo da cemoj 2500k na 4.4 lepo terati 1070gtx i da budem miran opet :D
Cenim da će 1070 Gtx imati performanse između Gtx980 i 980ti tako da će možda biti dovoljan 2500k
 
I ako stave hbm2 pitanje je u praksi koliko ce to biti brze od ddr5...nadam se samo da cemoj 2500k na 4.4 lepo terati 1070gtx i da budem miran opet :D

Pa, :trust:
ako uzimas 1070gtx, koja ce sigurno biti dosta brza od 980 , onda je mozda doslo i vreme da polako razmisljas i o nekom novijem procesoru, i naravno i o memoriji, jer i memorija na 2.400mhz u odnosu na tvojih 1.600mhz, pravi dosta veliku fps razliku u cpu i memorijski zahtevnim igrama i scenama ....
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno