Šta je novo?

nVidia Pascal

20nm planar process se preskocio od strane svih jer je bilo uzasnih problema sa yieldom i sam proces je bio prilicno los po rezultatima sa performance/consumption odnosom.
Jedino se koristi za low power chipove.
 
Znam ja da se preskocio ali najavljivali su ga na sva zvona auu bauk donosi duplo bolje performanse bla bla maxwel 3 puta brzi od keplera, i na kraju sta dobismo od ti glamurozni najava? dobismo da je u potpunosti taj 20nm preskocen, dobise da je Gm 200 brzi od Gk 100 za neki 50%, ni blizu oni najava, samo se vrati malo unazad pa prelistaj one slajdove kad su najavljivali maxwel pa to kad gledas grafikon sve nesto 3x- 5x brze to je sve samo marketing a stvarnost drugacija, tako ce biti i sa pascalom.
Ko garantuje da nece biti problema u 14 ili 16nm procesu jos i ne znaju u kojem ce ga raditi sve je to jos jako jako daleko da bi bili imalo realno.
 
Sta smo dobili ili sta su dobili?
Dobili su ovo :
http://www.guru3d.com/news-story/nvidia-76-amd-24-gpu-marketshare-q4-2014.html

i ovo :

http://www.guru3d.com/news-story/nvidia-financial-results-for-first-quarter-fiscal-2016.html

Envidija je kompanija koja pravi pare dok sa druge strane AMD tendenciozno tone.

Zar nije AMD taj koji je utrosio dve generacije da bi sustigao Kepler seriju?
Koliko je trajao trijumf nad prvim Titanom? Svega dvadesetak dana.
Nije na odmet biti bar malo realan.

Taj 20nm je doneo problem svima, i AMD, zato sad muku muce u 28nm sa performansama, potrosnjom i yieldom.
 
Maxwell je bio planiran za nizi nm process zato su i bile tolike najave za vece performanse, ali nije doslo do smanjivanja procesa.
 
Pa, dobro, kad izadje 980Ti, to ce biti razlika izmedju Kepler i Maxvell, sigurno 60%, a to u istom nm procesu nije malo, a i plus manja potrosnja itd.
Stvarno je pitanje koliko cemo dobiti na jacini sa Paskal, ali i sa novi AMD. Po, meni u prvoj turi, 60-70%, a posle mozda i vise.
 
Sta smo dobili ili sta su dobili?
Dobili su ovo :
http://www.guru3d.com/news-story/nvidia-76-amd-24-gpu-marketshare-q4-2014.html

i ovo :

http://www.guru3d.com/news-story/nvidia-financial-results-for-first-quarter-fiscal-2016.html

Envidija je kompanija koja pravi pare dok sa druge strane AMD tendenciozno tone.

Zar nije AMD taj koji je utrosio dve generacije da bi sustigao Kepler seriju?
Koliko je trajao trijumf nad prvim Titanom? Svega dvadesetak dana.
Nije na odmet biti bar malo realan.

Taj 20nm je doneo problem svima, i AMD, zato sad muku muce u 28nm sa performansama, potrosnjom i yieldom.
Sta je amd potrosio jednu arhitekturu furaju kroz 2 serije (HD 7xxx i R9 su GCN karte i borile su se ravnopravno sa 2 generacije Nv keplera GTX6 i 7 tako da pojma nemas kad tako nesto napises cuj potrosili 2 generacije a i Nv podjelila kepler u 2 generacije boze sacuvaj...) sad ce i trecu jednostavno nema potrebe za promjenom kepler su sustigli sa hawajima a to je sve gcn sad ce i maxwela osamarit i nije cudo sto Nv prica o pascalu morace potrosit 3 arhitekture da se izbore sa GCn zalosno je sto ce i R9 4xx serija biti GCN tako ce i pascala sa istom arhitekturom da uniste samo trose arhitekture obecavaju nesto sto ne mogu ispuniti.
 
Pa dobro sta da radim kad nisam informisan.
Znaci ipak se ceka Paskal da bi sustigao GCN? Jos ako se karte dobro uposle nece ni Volta biti dovoljna?
 
Pa Maxwell se prilično dobro izborio sa GCN-om i prestigao ih. Koliko Pascal bude bolji od Maxwell-a, toliko će i Arctic Islands biti bolji od Pirata - HBM2, 14/16nm FinFET, DX12... Takko da će i dogodine biti manje-više isti odnos, tj. nVidia će zadržati ovu prednost
 
Pa Maxwell se prilično dobro izborio sa GCN-om i prestigao ih. Koliko Pascal bude bolji od Maxwell-a, toliko će i Arctic Islands biti bolji od Pirata - HBM2, 14/16nm FinFET, DX12... Takko da će i dogodine biti manje-više isti odnos, tj. nVidia će zadržati ovu prednost
Maxwel ce tek da dobije odgovor od GCN-a zivi bili pa vidili vjerovatno ce da izgubi, jedan od argumenata je i ovo rano suskanje vezano za paskal, siguran sam da oni vec sada znaju performanse R9 390X i zato ovako rano najavljuju paskal mi smo jos u prvoj polovici 2015g, a paskal ko zna kad dolazi nekad tamo u 2016 ako i tad, a oni vec sada pricaju o njemu nije bez razloga.
Nv preskace HBM1 i paskal najavljuju sa HBM2, takodje i artic ce koristit HBM2 tada ocekujem da ce se AMD i nv izjednaciti, sada ce AMD implementirati HBm1 i vjerovatno poraziti maksvel sve ukazuje na to, a vidit cemo uskoro mozda bude i suprotno.
 
Goldi, o čemu pričaš, zvučiš kao neki zadrti AMD bot (bez ljutnje). Nvidia ih natprodaje u odnosu koji je prešao 3:1 i opasno se približava odnosu 4:1.

Mnogo volim Radeone, i time je poraznije da sam već par godina Nvidia korisnik i da mi nije palo na pamet da uzmem Sapphire TriX 290X kartu kada ga je skoro jedna domaća maloprodaja spustila akcijski na 39999, iako sam u nekoj vrsti merkanja high end karte. Plus se AMD vezao za, za moj ukus, fejl igre, dok je Nvidia svoj program daleko bolje tempirala i donosi bolje performanse u ključnim, najboljim igrama. Mislim, super bi bilo kada bi se te stvari o kojima govoriš odnosile na realan svet, ali je to samo nekakvo teoretisanje na papiru uz žešće učitavanje šta će biti bitno, a šta neće.
 
o kakvom realnom svetu pricas kad si izjavio: "Plus se AMD vezao za, za moj ukus, fejl igre"?
 
Plus što nema šta ko da se vezuje, nego da se prate standardi. A ne optimizacija za nečije.
Ista glupost je bila sa sajtovima, koji su rađeni za IE, umesto po HTML specifikaciji. I sve što je to napravilo je psovanje.
 
o kakvom realnom svetu pricas kad si izjavio: "Plus se AMD vezao za, za moj ukus, fejl igre"?

O svetu u kome su Witcher, GTA V, Batman ili Far Cry 4 daleko bitniji i okreni-obrni kvalitetniji, ali i grafički i igrački raskošniji od igara poput Thiefa, Tomb Raidera ili Battlefield raspada. U najgorem slučaju, na Nvidia karticama ove igre daju odlične performanse, dok se za igre u kojima AMD očigledno zaostaje to teško može reći. Kada se na to dodaju neki dodatni aspekti, poput GSync vs Freesync tematike i slično, više je nego očigledno ko ima prednost trenutno u igračkom svetu i zašto.

Kad pomenuh Tomb Raidera, sad mi još nešto pade na pamet, pretpostavljam da će AMD da podrži i Tomb Raidera 2, pošto se toliko vezao za prethodni. Kakav će to tek kuršlus da bude na PC-ju, igra koju su stavili da bude vremenska ekskluziva na Xbox One i koja će u startu da popije solidnu dozu bojkota, i AMD kao ime vezano za tu igru. Baš ono što PC igrači vole...


Plus što nema šta ko da se vezuje, nego da se prate standardi. A ne optimizacija za nečije.
Ista glupost je bila sa sajtovima, koji su rađeni za IE, umesto po HTML specifikaciji. I sve što je to napravilo je psovanje.

Sve je to lepo, ali di su tu čvarci i kavurma? Najbolje da ćemo da blejimo i krivimo standarde za stvari koje se godinama pokazuju konstantom i koje se ne ispravljaju tek tako. Evo pre neki dan izašao Project Cars - igra razbija na Nvidijama, radi kilavo ili nikako na Radeonima, kažu ljudi da nisu ni odgovore na mailove iz (beše) oktobra prethodne godine dobili. Može to da prođe neko vreme, ali dođe trenutak kada će najveći broj običnih smrtnika jednostavno prihvatiti da se ti "standardi" ne mažu da leba i da nema vajde od čekanja da se industrija koja se svela na samo par igrača usaglasi oko nekakvih standarda.

A u realnosti imamo gomilu igara koje dopalo se to nekome ili ne (ni meni se to ne dopada) brže rade i lepše izgledaju na Nvidijama. Koje suprotno svakoj logici rade bolje na nekim GTX 960 grafikama nego na najbržim Radeonima 290 serije. Drajvere koji sređuju stvari sa po par meseci zakašnjenja. I tako dalje, i tako dalje. Uostalom, da bi standard bio standard, trebaju svi da ga prihvate i podrže kako je predviđeno. U suprotnom, to i nije neki standard, zar ne?

Da se razumemo, od Nvidije Benchmark nikada dinara nije video, niti sam ja njihov ljubitelj, niti glasnogovornik. Samo volim da se igram, što kvalitetnije za cenu. Vi ovde uglavnom teoretišete o HBM čipovima, cenovnim razredima, kako će to da se reflektuje na cenu ili ne znam šta. Moje gledište vam je gledište običnog igrača, malo upućenijeg u pitanja hardvera, koji je prilično ambivalentan prema brendovima i proizvođačima. Cenim da ovako kako sam vam opisao razmišlja većina igrača. Baš ih briga za industriju, standarde, hoće HBM neće HBM. Idu tamo di su čvarci i kavurma. Trenutno su zeleni. Gore je link, ej, 76 posto sa tendencijom daljeg rasta. Pre samo par godina sam se čudio ko uopšte kupuje Nvidiju i kako ta kompanija uopšte misli da preživi. Neverovatno je kako su uspeli da toliko preokrenu stvari u svoju korist.
 
Pre samo par godina sam se čudio ko uopšte kupuje Nvidiju i kako ta kompanija uopšte misli da preživi. Neverovatno je kako su uspeli da toliko preokrenu stvari u svoju korist.

Ne znam zasto si stekao takav utisak, nikad AMD nije ni imao veci trzisni udeo od envidije.
Da se vratimo desetak godina unazad, market share se kretao negde oko 60% pa navise.

Cisto informativno, u 2007 godini u cetvrtom kvartalu su imali 71%.

Mozda je nekad u nekom kvartalu AMD bio bolji za koji procenat ali to su bili veoma retki slucajevi.
Ukupan market share desktop diskretnih grafika je uvek bio znatno veci kod envidije.

Uglavnom je to bio odnos sa 60:40% i veci.

Sadasnje stanje je definitivno vrhunac, sa najvecom razlikom a kako kazes sa tendecijom porasta.

Nazalost tako je kako je a verovatno ce biti jos gore po AMD obzirom na ono sto predstoji dalje u buducnosti.
Da je srece da imamo ravnopravne igrace i razumljive cene pa ako treba da cisto iz radoznalosti i zelje za promenom menjamo jedne pa druge na svakih par meseci. Mastam o nekim srecnijim vremenima.

Evo prilozicu grafikon za poslednjih nekoliko godina.

594bdf0a-e25d-4161-bb96-5b89dfda28ed.png
 
Poslednja izmena:
@filipenko
O ukusima ne vredi raspravljati - Za mene je Tomb Raider najbolja igra koju sam igrao. Sniper Elite 3 je takođe odličan, za moj ukus. Thief će da padne na jesen, kad/ako budem imao vremena. S druge strane, igre koje si naveo me i ne privlače toliko, možda Witcher 3 (mada i dvojka mi stoji i čeka). Čak i ako ih većina igrača smatra "boljim", ipak ima nas kojma i nisu tako zanimljive. Ali poenta je da ovo nema veze sa ovom temom :D
 
@filipenko pominjes GTA V pa igra klizi na AMD kartama i zahtjeva preko 3GB rama na 1080p kad se sve odvrne onako do kraja, a tu vec dolazimo do problema manjak memorije na Nv kartama tipa GTX780 /ti igra bolje lezi AMD-u nego Nvidiji...mene batman i te tvoje ekskluzive ne interesuju stvarno ono ste me interesuje BF4, dirt i codemasters serijali GTA V klizi brate na AMD-u prico ti sta hoces, stvar izbora o ukusima se ne raspravlja.

Sto se tice udjela na trzistu to ce se promjeniti dolaskom R9 3xx serije kao odgovor na maxwel, logicno je da Nv tu ima prednost trenutno maxwel je na trzistu dok se amd-e sprema da izbaci karte, jos jednu stvar jako bitnu treba uzet u obzir amd je porazio Nv na polju konzola preko 20M prodati chipova a znamo oko cega se vrti svjet Gaminga vjerovatno da amd ne ovisi o drugima da imaju dostupne fabrike za pravljenje apu, gpu-cpu vidjeli bi mi vec do sada R9 3 seriju graficki karti ovako je amd limitiran jednostavno veci im prihodi dolaze od strana konzola nego gpu-a za PC trziste, takodje ovaj trzisni udio ovisi i o tome sto AMD ceka na HBM odavno je gpu spreman ali jednostavno moraju cekat druge a to sve utice na cinjenicu da jos nema odgovora na maxwel, a to dovodi do ovakvi rezultata kakvi su trenutno, ali to se vrlo brzo mjenja jer karte su tu za neki 15-20 dana krece prestavljanje.

@slazem se sa space-om nema ovo veze s temom, ali dok se nesto sazna vise o pascalu nastavicemo, a dok ne izadje pascal nadam se da cemo gledat borbu izmedju maxwwela i GCN 1.3
 
Poslednja izmena:
O svetu u kome su Witcher, GTA V, Batman ili Far Cry 4 daleko bitniji i okreni-obrni kvalitetniji, ali i grafički i igrački raskošniji od igara poput Thiefa, Tomb Raidera ili Battlefield raspada.

sve je to lepo,ali to nije realan svet.to je tvoj svet,tvoj ukus i tvoje misljenje.
 
Upravo demonstrirate taj istovetan disconnect koji izgleda AMD ima i koji ga tera u forsiranje drugačije strategije u odnosu na ono šta kupci žele, a to su gejmeri pre svih, što se naknadno pokaže u prodaji. Možete do prekosutra proglašavati gore napisano za "moj lični stav" ili "pitanje mog ukusa", ali stvari prosto tako stoje. Ne sporim ja da drugi imaju pravo na drugačije mišljenje. Nažalost, ono nije većinsko, barem kada treba zavući ruku u džep.
 
ne,zato sto si ti zelenas mislis da svi koji ti ne klimaju glavom su crveni petokolonasi,tako da mu dodje da si ti opterecen brendom i zrtva marketinga.ono sto je realnost je da amd trenutno trejlblejzuje,i shodno tome bice vece i posledice ali i zasluge.zeleni su vise plej sejf igraci,verovatno jer su dobili po usima na mobilnom trzistu.a svima nama bi bilo bolje kad bi poceli da kapiramo da su oni tu zbog nas,ne mi zbog njih.
 
Nije pitanje KOJE IGRE su optimizovane za koji brend vec KOLIKO IGARA.
Daleko veci broj novih naslova su spremno docekane na nVidia grafikama nego sto je to slucaj na AMD kartama. To je cinjenica.
I po meni trenutno najveca prednost zelenih. Jednostavno, ko hoce da ga ne boli glava, dace i vise para za kartu slicne brzine i zavrsice posao.
Treba samo pogledati na koliko se izbacuje novi drajver i odmah se shvati da nesto nije kako treba u AMD-u.

Sto se tice Pascal-a, tvrdnja da ce performance/watt biti 2x u odnosu na Maxwell mi ne sada ne deluje nesto preterano fascinantno. Isto su tvrdili i za Maxwell u odnosu na Kepler i u nekim situacijama se priblizili tih 2x i to u istom procesu, e to jeste facinantno. Ovde cemo imati prebacivanje sa 28nm na 14 ili 16nm FinFET i samo to bez ikakvih power saving optimizacija je dovoljno da se priblizno ostvari 2x performance/watt.
Ali dobro, sa Maxwell-om vec imaju odlicnu perf/watt osnovu, tako da ostaje da se fokusiraju na performanse.
 
Poslednja izmena:
Ne znam zasto si stekao takav utisak, nikad AMD nije ni imao veci trzisni udeo od envidije.
Da se vratimo desetak godina unazad, market share se kretao negde oko 60% pa navise.

Cisto informativno, u 2007 godini u cetvrtom kvartalu su imali 71%.

Mozda je nekad u nekom kvartalu AMD bio bolji za koji procenat ali to su bili veoma retki slucajevi.
Ukupan market share desktop diskretnih grafika je uvek bio znatno veci kod envidije.

Uglavnom je to bio odnos sa 60:40% i veci.

Sadasnje stanje je definitivno vrhunac, sa najvecom razlikom a kako kazes sa tendecijom porasta.

Nazalost tako je kako je a verovatno ce biti jos gore po AMD obzirom na ono sto predstoji dalje u buducnosti.
Da je srece da imamo ravnopravne igrace i razumljive cene pa ako treba da cisto iz radoznalosti i zelje za promenom menjamo jedne pa druge na svakih par meseci. Mastam o nekim srecnijim vremenima.

Evo prilozicu grafikon za poslednjih nekoliko godina.

594bdf0a-e25d-4161-bb96-5b89dfda28ed.png

Možda AMD nikad nije bolji ali ATI je bio. Čak mislim da je jedno vreme po prodaji pored ATI-ja, jos par danas pomalo zaboravljenih kompanija poput S3 i 3dfx-a bilo ispred NVIDIE. :p
 
Poslednja izmena:
bas taj 3dfx je idealan primer za moju pricu.
 
Ajd, opet, mozda sam dosadan, ali, pa normalno da ce ove novije igre da bolje rade na NV kad imaju taj GameWorks koje sve te igre koriste, a ta tehnologija ne odgovara AMD pa zato i ima manje performanse i uopste losije radi.
Evo sta sve podrzava ta tehnologija: https://developer.nvidia.com/content/introducing-nvidia-gameworks.
A, novi Unreal engine 4, Physx tehnologija implemetirana direktno u ovaj engine, pa onda kakve sve igre mozemo ocekivati a koje ce vise odgovarati Nvidi-i.
I Tomb 2013 je bolje radio na Nvidi-i.:rtfm:
 
Poslednja izmena:
Možda AMD nikad nije bolji ali ATI je bio. Čak mislim da je jedno vreme po prodaji pored ATI-ja, jos par danas pomalo zaboravljenih kompanija poput S3 i 3dfx-a bilo ispred NVIDIE. :p

Od neke 2000 pa na ovamo misli da to bas i nije slucaj.
Vec od 2001 su imali preko 50% dok je ATI bio svega na tridesetak posto.
Moguce je da su u odredjenim trenucima u nekom kvartalu imali prednost i da su presli tih 50% , ako je bio takav odnos mislim da je kratko trajao.
AMD je ATI kupio 2006 godine.

@reviewsrb

Interesantno je koliko se taj gameworks program prosirio i koliko je podrzan.

Ranije je bio samo PhysX sada imas gomilu tih efekata.

Tomb Raider, Far Cry 3, Crysis 3, cini mi se cak i Thief i sve su to bile ekskluzivni naslovi
koje je AMD promovisao kao posebno optimizovane igre.
Cak i u Battlefield Hardline envidija daje bolje rezultate.

Da se razumemo, bilo bi zaista mnogo dobro ako bi ova nova serija koja treba da se pojavi
popravila situaciju. Stvarno navijam da ne izbace te ribrendove i da se pojavi nesto novo.
Mislim da sa dve karte nece nista uraditi pogotovu ako i tu podbace sa performansama i ako ostane prevelik tdp.
 
Poslednja izmena:
ne,zato sto si ti zelenas mislis da svi koji ti ne klimaju glavom su crveni petokolonasi,tako da mu dodje da si ti opterecen brendom i zrtva marketinga.ono sto je realnost je da amd trenutno trejlblejzuje,i shodno tome bice vece i posledice ali i zasluge.zeleni su vise plej sejf igraci,verovatno jer su dobili po usima na mobilnom trzistu.a svima nama bi bilo bolje kad bi poceli da kapiramo da su oni tu zbog nas,ne mi zbog njih.

Kakva gomila gluposti. Ispade još da mi koji ne botujemo zapravo robujemo marketingu. Kada nema argumenata, udri u izmišljotine i projekcije.


Nije pitanje KOJE IGRE su optimizovane za koji brend vec KOLIKO IGARA.
Daleko veci broj novih naslova su spremno docekane na nVidia grafikama nego sto je to slucaj na AMD kartama. To je cinjenica.
I po meni trenutno najveca prednost zelenih. Jednostavno, ko hoce da ga ne boli glava, dace i vise para za kartu slicne brzine i zavrsice posao.
Treba samo pogledati na koliko se izbacuje novi drajver i odmah se shvati da nesto nije kako treba u AMD-u.

Bitno je i koje igre. Dobro pokriven širok dijapazon kvalitetnih igara može neverovatno da doprinese opštoj prihvaćenosti kod široke publike. Naravno, bitno je i koliko igara, ali i koje igre. Na ostatak posta, i ovo što sam kvotovao a i ostalo, mogu samo da udarim +1.
 
Jeste, ali ako je pokriveno ~80% igara, sansa da se tu nadju udarne igre je velika.
Mada ja recimo ne bih pravio razliku izmedju Tomb Raidera, Battlefielda, Far Cry, Batmena...sve su to udarni mainstrem naslovi i svi jednako bitni. To je tako iako ni jedna od njih ne spada u neki moj omiljeni zanr.
Witcher je vec druga prica i da sad kupujem novu kartu, itekako bi uticala na izbor brenda. Pogotovo sto nVidia za nove kupljene karte deli Wither 3 i novog Batmana :)
 
He, he, pa samo zbog tog Gameworks-a i Physx-a treba kuputi NV.;)
Pogledaj, sta podrzava Wither 3:
The Witcher 3: Wild Hunt -HairWorks, HBAO+, PhysX, Destruction, Clothing
A, pogledaj Batman: Arkham Knight:
Batman: Arkham Knight -Turbulence, Environmental PhysX, Volumetric Lights, FaceWorks, Rain Effects.
 
nV je oduvek bila kvalitetniji izbor ma šta neki ovde umišljali. Od prvog Radeona do ovih aktuelnih drajveri su sranye i igranje je udobnije na nV kartama.
 
Kvalitetniji i automatski skuplji izbor. :D
Kamo srece da je AMD azuran po pitanju drajvera...ali nikako da se ugledaju na nVidiu po tom pitanju.
 
Nazad
Vrh Dno