Šta je novo?

nVidia Pascal

Filipenko je sve rekao kada je pomenuo cenu Furija i ostalih high end AMD kartica. Kao nVidia dere cenama a crveni dele dzabe...

Ne moze nVidija da napuca cene, kupice ljudi konzole i zaboraviti da PC gejming postoji ako to urade. Vec se PS4 prodaje u blesavo velikim kolicinama, ako dignu 1080p/60fps na preko 400 evra a konzola kosta 300 pa ko ce da kupi graficku, par miliona entuzijasta? Da li je to dovoljno nVidiji i AMDu?

Tripujete znacaj AMD kako grafickih tako i procesora. Oni su totalno nebitni i ne sluze nikakvoj svrsi. Nekad su mogli da spuste cene dobrih grafickih na 150-200 evra, danas mogu samo cenovno da prate nVidiju nudeci inferioran hardver.
 
Filipenko je sve rekao kada je pomenuo cenu Furija i ostalih high end AMD kartica. Kao nVidia dere cenama a crveni dele dzabe...

Ne moze nVidija da napuca cene, kupice ljudi konzole i zaboraviti da PC gejming postoji ako to urade. Vec se PS4 prodaje u blesavo velikim kolicinama, ako dignu 1080p/60fps na preko 400 evra a konzola kosta 300 pa ko ce da kupi graficku, par miliona entuzijasta? Da li je to dovoljno nVidiji i AMDu?

Tripujete znacaj AMD kako grafickih tako i procesora. Oni su totalno nebitni i ne sluze nikakvoj svrsi. Nekad su mogli da spuste cene dobrih grafickih na 150-200 evra, danas mogu samo cenovno da prate nVidiju nudeci inferioran hardver.

Kakva kontradiktornost u istom postu, da nije AMD-a ne bi bilo ni APU- koji se nalazi u PS4 ,mlatite svasta.
 
ja prvi ne bih uzeo PS4 ni da mi ga neko pokloni jer ne umem da igram na gamepadu a i ne placa mi se 50e igra. konzola i PC nisu alternative jedno drugome, potpuno su odvojeni svetovi sa svojim prednosima i manama.
 
Kakva kontradiktornost u istom postu, da nije AMD-a ne bi bilo ni APU- koji se nalazi u PS4 ,mlatite svasta.

Čovek govori sa aspekta PC tržišta, a to što se nečije stvari ugrađuju u konzole, tablete, telefone, navigacije, infotainment sisteme, to je sve sekundarno jer je tema stanje na tržištu diskretnih PC grafičkih karti.


Inače, dodao bih još jednu stvar - kao krajnji korisnik, ne doživljavam toliko tragično dugotrajno držanje skupih kartica na tržištu. Doživljavao sam ga, ali ne više. Duge smene među generacijama i visoke troškovne barijere znače da developeri moraju malo da se pomuče na optimizacijama svojih igara, jer niko neće igrati tvoju igru osim ako nije apsolutni megahit danas kada postoji poplava drugih igara na tržištu ukoliko je ne optimizuješ kako treba.

To rezultuje situacijom da imamo nikad više igara koje sasvim lepo rade u 1080p na ogromnom broju grafičkih karti. Ni ne čudi, koliko smo rebrendova imali kada je AMD u pitanju, odnosno kada se isprečila ta famozna 28nm barijera za GPU-ove. Štaviše, ko malo odmakne od AAA naslova najvećih izdavača zbilja ima veoma malo razloga da juri apgrejd.
 
Mislio sam na performanse da ne bjeze. Jedino performance per watt su uspjeli znacajno bolji da budu.

jedino? JEDINO?!

prijatelje... :D pa ti izgleda nemas pojma o cemu pricas... maxwell je mogao da ide klokom mnogo jace (sto dokazuje i veliki oc potencijal maxwella) i da trosi vise struje i UBIO bi sve sto amd ima trenutno... i ovako je bolji sa 1/2 potrosnjom pa za tim, jelte, nema potrebe... svaka arhitektura moze da se "nasvira" dodavanjem potrosnje jako mnogo, pa sta amd radi od 6xxx serije nego dodaje struju?


performance per watt je ono sto se danas ustvari racuna, upravo to sto ti kazes "jedino" je ustvari jedini pravi parametar snage... coece :D

i svi odjednom zaborave da se struja PLACA, to vam je amortizacija i uopste nije zanemarljiva, 290x (rough ekvivalent 970) peakuje na skoro 300W (!!!) moj ceo komp na peaku trosi malko vise...

nek bude razlika izmedju konkurentnih cipova samo 50w, sa recimo 4 sata igranja dnevno i cenom struje od 7 dinara po kWh godisnja razlika izadje 5208 dinara, dakle za garantni rok od dve godine amd kartica vam pojede ~100e vise nego nvidia kroz struju... i dalje vam je performance per watt "nista bitno"?

a da ne pominjemo audio performanse tj buku ventilatora, opet vecina ljudi kaze "koga to briga" a ja bi za tu tisinu odvojio do 50% vise nego za karticu koja se cuje preko z5500 :D


neke stvari su priceless, kao recimo tisina... skapiraces kad se ozenis ;)
 
Poslednja izmena:
A sto se ti nalupeta hahah, a boze dragi oplaka. sta se sve ovde nece procitati.

Pa od Tahitija nvidi-a trolovi pricaju kako amd-e nece izbaciti nista brze u 28nm kako curi struja hahah curi vam u glavi, pazi struja je sad bitna hahha a Nvidia morala potrosit 2 arhitekture da se izbori sa GCN i to su maxwela morali osakatiti na DP segmentu da bi dobili nizu potrosnju, i koji % vece performanse tuzno i zalosno bacili su arhitekturu kakava je maxwel u potok. Trebali su ga izbaciti u nizem nm ali bili su prinudjeni da potrose arhitekturu bezveze.

To sto je AMD Izbacio rebrand R9 3xx serije samo znaco da knkurencija nije imala nista dobro. Izbacili su Fiji jedan chip koji je konkurenciju natjerao da potrosi cjelu arhitekturu (maxwel).
 
Čovek govori sa aspekta PC tržišta, a to što se nečije stvari ugrađuju u konzole, tablete, telefone, navigacije, infotainment sisteme, to je sve sekundarno jer je tema stanje na tržištu diskretnih PC grafičkih karti.

Dobro je goldi primetio kontradikciju. G@W je napisao da nV ne može da digne cene zbog PS4 koji se i sada prodaje kao lud, i kako je AMD totalno nebitan, a AMD-ov hardver je u PS4. On je ubacio PS4 u priču vezanu za PC tržište.

A kad ste kod perf/wat, zar nije nano tu otprilike kao maxwell?
 
Poslednja izmena:
Jeste otprilike, samo sto je cenovno neopravdan u odnosu na recimo GTX970.
 
Poslednja izmena:
Znam. Nego možda i cena nano kartica ima veze sa PS4?
 
Poenta je da je Nano došao na tržište više od godinu dana nakon 970/980, po još većoj ceni, ne donevši novi nivo performansi, uprkos bombastično najavljivanim novinama poput HBM-a.

G@W nije ubacio u priču PS4 u smislu arhitekturnih rešenja, već je prosto rekao da ne može cena grafičkih za PC da ide toliko gore ukoliko na drugoj strani imamo čitav igrački sistem koji će za 300-ak dolara omogućiti svima da igraju igre na nivou koji je za ogromnu većinu korisnika dovoljan. Što je tačno, jer to drži - uslovno rečeno - da cena grafičkih karti ne ode još više, a ne nekakva konkurencija na PC tržištu. Nema tu direktne veze, u smislu "ako konzola košta toliko, onda će Nano/Pascal koštati toliko", ali ima veliki posredan uticaj.

Onda je goldi skrenuo na "videli biste vi da nije bilo APU-a" priču, koja nema veze sa kontekstom rasprave, već je tematika za sebe. Čudno mi je da na forumu gde se konzole toliko pljuju i gde se svi podsmevaju da igre jedva rade u 30 fps veličamo arhitekturno rešenje koje to donosi, ali dobro.
 
i svi odjednom zaborave da se struja PLACA, to vam je amortizacija i uopste nije zanemarljiva, 290x (rough ekvivalent 970) peakuje na skoro 300W (!!!) moj ceo komp na peaku trosi malko vise...
nek bude razlika izmedju konkurentnih cipova samo 50w, sa recimo 4 sata igranja dnevno i cenom struje od 7 dinara po kWh godisnja razlika izadje 5208 dinara, dakle za garantni rok od dve godine amd kartica vam pojede ~100e vise nego nvidia kroz struju... i dalje vam je performance per watt "nista bitno"?
hmm, da se nisi malo zeznuo oko proracuna? moja racunica kaze sledece:
ako uzmemo da zaista postoje ljudi koje se igraju u proseku 4 sata dnevno, i neka udju u visu (plavu) tarifu (ja sam uvek u zelenoj gde je kWh nesto jeftiniji), i neka se uvek igraju u vreme skupe struje, dakle najgori moguci scenario, pa racunica kaze ovako ako je razlika oko 150W (dakle ne 50W kako si ti racunao nego realna razlika u potrosnji) izmedju grafika iliti 1/7kWh:
8.44din*4*365/7=1760din. na godisnjem nivou. ko igra manje (ne znam koji zaposleni moze da igra 4h dnevno u proseku, cak i bilo ko ali ajde), ili ne zalazi u plavu tarifu ili igra i nocu kada je 4x jeftinija struja - ta cifra je mnogo manja.
cene struje sam uzeo odavde:
http://www.servisinfo.com/cena-struje
struja kod nas je dzabe, verovatno najniza u svetu :)

edit: vezano za nano, definitivno je AMD podbacio u ovoj rundi high end kartica, trebalo je to da ide mnogo nize cenovno. epilog je da se GTX970 prodaje na lopate, cak i GTX980 ide ok obzirom na cenu dok se Fury derivati prodaju u tragovima, govoreci o nasem trzistu ako je relevantno uopste za neki uzorak. Nano i Fury X na stranu, obican Fury bi trebalo da nosi prodaju u gornjem segmentu a on je zakazao. cak ne ni on, nego 390 i 390X ali se jednostavno ljudi odlucuju na GTX970 u velikoj vecini slucajeva, posebno u nekoj poslovnoj primeni gde se GPU koristi za 3D modelovanje, na nV cipu se uvek insisitra kada se sklapa masina. to je realnost. u takvoj situaciji, nVidia ne da ne mora da spusta cene nego moze i da ih digne.
 
Poslednja izmena:
Čudno mi je da na forumu gde se konzole toliko pljuju i gde se svi podsmevaju da igre jedva rade u 30 fps veličamo arhitekturno rešenje koje to donosi, ali dobro.
Ja ne vidim veličanje... Kada se na PC-u budu pojavile igre koje će izgladati daleko bolje nego na konzolama, ili igre koje konzole neće moći ni da pokrenu, tek onda ćemo moći pričati kako PS4 nema uticaja na cenu grafičkih kartica. Sve dok su igre iste i na konzolama i na PC-u, približno isto rade i izgledaju, možemo na njih da gledamo kao na direktne konkurente.
 
Poenta je da je Nano došao na tržište više od godinu dana nakon 970/980, po još većoj ceni, ne donevši novi nivo performansi, uprkos bombastično najavljivanim novinama poput HBM-a.

G@W nije ubacio u priču PS4 u smislu arhitekturnih rešenja, već je prosto rekao da ne može cena grafičkih za PC da ide toliko gore ukoliko na drugoj strani imamo čitav igrački sistem koji će za 300-ak dolara omogućiti svima da igraju igre na nivou koji je za ogromnu većinu korisnika dovoljan. Što je tačno, jer to drži - uslovno rečeno - da cena grafičkih karti ne ode još više, a ne nekakva konkurencija na PC tržištu. Nema tu direktne veze, u smislu "ako konzola košta toliko, onda će Nano/Pascal koštati toliko", ali ima veliki posredan uticaj.

Onda je goldi skrenuo na "videli biste vi da nije bilo APU-a" priču, koja nema veze sa kontekstom rasprave, već je tematika za sebe. Čudno mi je da na forumu gde se konzole toliko pljuju i gde se svi podsmevaju da igre jedva rade u 30 fps veličamo arhitekturno rešenje koje to donosi, ali dobro.

Sta sam ja bolan skrenuo? hvala bogu pa ostaju postovi i vidi se ko je sta pisao.
 
Danas realna cena za 970 bi trebala biti 200e max.
Ta kartica sada jedva i 30fps-a postize u novom Tomb Raideru.
 
Sta sam ja bolan skrenuo? hvala bogu pa ostaju postovi i vidi se ko je sta pisao.


Naravno da ostaju. Čovek je koristio jasnu logiku, ali srećom si se pojavio da nam objasniš da "ne bi bilo APUa za PS4 da nije AMD-a."

Što je u suštini čak i van konteksta rasprave beznačajna i irelevantna stavka jer da nema AMD-a koristili bi neke druge procesore, bilo Intelove, bilo Qualcommove, bilo neka proprietary rešenja, u kombinaciji sa Nvidia gpuovima ili nekim drugim koje bi razvili specijalisti sa mobilnog tržišta. Isti đavo. Kao kada automobilski proizvođač promeni dobavljača za karoseriju ili menjače...Samo bi se teret optimizacija ponovo bio na razvojnim timovima kao u vreme PS3 i to bi bilo to.


Danas realna cena za 970 bi trebala biti 200e max.
Ta kartica sada jedva i 30fps-a postize u novom Tomb Raideru.

Pa jeste, kada bi se tako formirala cena...
 
@Ranger: Ma mnogo je 200e, jesi lud. 100e max i ni centa preko.
 
jedino? JEDINO?!

prijatelje... :D pa ti izgleda nemas pojma o cemu pricas... maxwell je mogao da ide klokom mnogo jace (sto dokazuje i veliki oc potencijal maxwella) i da trosi vise struje i UBIO bi sve sto amd ima trenutno... i ovako je bolji sa 1/2 potrosnjom pa za tim, jelte, nema potrebe... svaka arhitektura moze da se "nasvira" dodavanjem potrosnje jako mnogo, pa sta amd radi od 6xxx serije nego dodaje struju?


performance per watt je ono sto se danas ustvari racuna, upravo to sto ti kazes "jedino" je ustvari jedini pravi parametar snage... coece :D

i svi odjednom zaborave da se struja PLACA, to vam je amortizacija i uopste nije zanemarljiva, 290x (rough ekvivalent 970) peakuje na skoro 300W (!!!) moj ceo komp na peaku trosi malko vise...

nek bude razlika izmedju konkurentnih cipova samo 50w, sa recimo 4 sata igranja dnevno i cenom struje od 7 dinara po kWh godisnja razlika izadje 5208 dinara, dakle za garantni rok od dve godine amd kartica vam pojede ~100e vise nego nvidia kroz struju... i dalje vam je performance per watt "nista bitno"?

a da ne pominjemo audio performanse tj buku ventilatora, opet vecina ljudi kaze "koga to briga" a ja bi za tu tisinu odvojio do 50% vise nego za karticu koja se cuje preko z5500 :D


neke stvari su priceless, kao recimo tisina... skapiraces kad se ozenis ;)

Kamo srece da vec nisam ozenjen. Ali ne bih polemisao za ovo perf per watt, posto ocito ne znas o cemu pises.
 
Auu, Rise of the Tomb Raider kao merilo za cene grafickih kartica... :lupko:
 
Ja ne vidim veličanje... Kada se na PC-u budu pojavile igre koje će izgladati daleko bolje nego na konzolama, ili igre koje konzole neće moći ni da pokrenu, tek onda ćemo moći pričati kako PS4 nema uticaja na cenu grafičkih kartica. Sve dok su igre iste i na konzolama i na PC-u, približno isto rade i izgledaju, možemo na njih da gledamo kao na direktne konkurente.

+1
 
Konzola vs PC

Limitirana rezolucija, vecina novih igara je na 900p – PC, rezolucija neogranicena, jedino monitor predstavlja limit.
Sto veca rezolucija slika je bolja i jasnija. Pogledati samo kako jedna igra izgleda u 2k da ne pominjem u 4k.

Oskrnavljena grafika, teksture nize rezolucije, siromasni detalji – PC, veca sloboda u manuelnom podesavanju i mogucnostima sa dodatnim funkcijama, svi detalji u igri su po difoltu prisutni, sa dodatnim funkcijama moguce je postici jos bolji efekat.

Na to sve, udarac na ocni zivac, 30 fps – PC, uglavnom sve graficke karte srednje vise klase mogu da poguraju igru u 1080p sa maksimalnim detaljima u 60 fps.

Naravno da igre izgledaju daleko bolje na PC.

Konzole apsolutno ne uticu na cenu grafickih kartica iz prostog razloga jer se radi o sasvim drugoj ciljnoj grupi i klijenteli, trzistu.

Onaj ko se igra na PC uvek ce se igrati na PC, konzolu moze da uzme samo iz zezanja.
Onaj ko se igra na konzoli o PC nece ni razmisljati.
 
^

+1
 
Naravno da ostaju. Čovek je koristio jasnu logiku, ali srećom si se pojavio da nam objasniš da "ne bi bilo APUa za PS4 da nije AMD-a."

Što je u suštini čak i van konteksta rasprave beznačajna i irelevantna stavka jer da nema AMD-a koristili bi neke druge procesore, bilo Intelove, bilo Qualcommove, bilo neka proprietary rešenja, u kombinaciji sa Nvidia gpuovima ili nekim drugim koje bi razvili specijalisti sa mobilnog tržišta. Isti đavo. Kao kada automobilski proizvođač promeni dobavljača za karoseriju ili menjače...Samo bi se teret optimizacija ponovo bio na razvojnim timovima kao u vreme PS3 i to bi bilo to.
Da da njegova logika je jasna sam sebe dovodi u kontradikciju u istom postu, kapa do poda za logiku, evo i tebi naklon do poda na shvatanju te logike objasnili ste sve svaka cast!
Evo sad ste poveli temu kako treba :d
 
Conzole vs Pc,
mislim da je ovde istina negde u sredini, igrao sam skoro Tomb 2013 na PC, sve nafrljeno na maximum HD, pa sam posle imao prilike da probam i na Xbox 360, i iznenadio sam se koliko dobro izgleda i sljaka, s obzirom da je stara generacija konzole, a i TV koji se koristi je nesto manjeg kvaliteta slike od ovog koji ja koristim.
Moje je misljenje da je ovaj PS4 po kvalitetu grafike i fluidnosti samog gameplay-a, na nivou kartica, recimo ispod gtx 970.....i da nisu tako skupe igre,(ali mozda moze razmena igara) definitivno je, po meni, bolje gaming resenje od nekog kompa do 800-900E....

Inace, ne mogu sve kartice sredne ili vise klase, da pokrenu sve igre u 60fps. na maximu za grafiku na full HD, , to mogu jedino gtx 980 od Nvidie i R9 Fury od AMD-a.....sve ispod ne mogu da se izbore sa tim, mora malo grafika da se smanjuje...
 
Poslednja izmena:
Konzole apsolutno ne uticu na cenu grafickih kartica iz prostog razloga jer se radi o sasvim drugoj ciljnoj grupi i klijenteli, trzistu.

Onaj ko se igra na PC uvek ce se igrati na PC, konzolu moze da uzme samo iz zezanja.
Onaj ko se igra na konzoli o PC nece ni razmisljati.

Nije to tako crno belo. Ja imam drugara koji je uradio baš ono što je G@W napisao. Kupio je konzolu i zaboravio da PC postoji, a pre je koristio samo PC za igranje.
 
Poslednja izmena:
@reviewsrb

Nemoj da brkas HD (720p) i Full HD (1080p). Nauci terminologiju.
 
Okey,
zapamtio sam, vec si mi reko, ali nikako da se naviknem da naglasim.
 
Nazad
Vrh Dno