Šta je novo?

nVidia Pascal

Da, AMD ne bi mnogo dobio prelaskom na DDR5X. Njemu bi dobro doslo povecanje klokova GPU na kartama, dosta su tu pozadi.
 
Za podebljano se slažem. Problem je što postoji podela među mišljenjima šta su pravi naslednici i koju stvar uzimamo kao relevantnu kada poredimo arhitekture i generacije istog proizvođača.
Tražio sam ovde više puta da definišemo šta smatramo bitnim a šta ne. Moja teorija i dalje stoji o površini čipa jer je jedina konstantna kroz proizvodne procese gde se zna da je ~560-600mm granica za svaki i onda se lako može podeliti na 3 ili bolje 4 klase i porediti sa prethodnom generacijom.

AMD i nVidija imaju različite načine plasiranja proizvoda na tržište, pogotovo u poslednje tri godine. Mada nVidija sve više liči na AMD a AMD na nVidiju.

Maxwell treba uzimati kao extremno dobar primer napredka u istom proizvodnom procesu ali sumnjam da će se u narednih par godina ponoviti takva stvar. Za mene je Maxwell (verujem i za nV) veliko i prijatno iznenađenje.

Od kad polemisemo svi smo posmatrali napredak kroz svoje prave naslednike. Vecina nas koji su aktivni na ovom polju, ekipa poput DAS-a, rAMA-e, DusanK, ukljucujuci i tebe i mnogih drugih da ih sad ne imenujem, koji se razumeju u materiju. Stvar je u tome da li neko zeli da prihvati nesto kao najjace u datom trenutku ili da to sagleda iz dublje perspektive sa stanovista kada je rec o pravom potencijalu jedne arhitekture tj. o onom sto stavlja tacku na seriju, najjaci cip sa najkompletnijim specifikacijama.

Evo, ja bih mogao da se slozim sa tobom da mera bude povrsina chipa. Ali u tom slucaju evo bas upravo na primeru Pascal-a, dolazimo do toga da Pascal ima jos uvek neiskoriscen potencijal
i ako su sa Titan GP102 odvalili sa performansama, ipak je rec o 471mm2 chipu.

Po meni je preciznije i zahvalnije uzeti u obzir ko je ciji naslednik i po tome meriti jer se ne moze svaki put zbog raznih situacija doci do 600mm2. Mozda 600mm2 nije dostizan u datom momentu, seriji, proizvodnom procesu. Razna problematika je ukljucena u to. Znaci nebitno da li je 560mm2 ili 600mm2. Poenta je sta je prezentovano kao najjace, to je ono sto je verovatno moguce fizicki izvesti na stranu sta bi jos teoretski moglo da bude.
 
Da, AMD ne bi mnogo dobio prelaskom na DDR5X. Njemu bi dobro doslo povecanje klokova GPU na kartama, dosta su tu pozadi.

Mislim da grešiš, dobio si mislim sasvim dobro ubrzanje, pogotovo kad bi odmah išli na GDDR5X 11 GHz.
 
Nije memorija usko grlo tu, to je fingon hteo da kaze. A i sto stavljati gddrx memoriju na srednji sloj karata. Kod nVidia kartica tek na 1080 ima ta memorija, ne stavljaju ni oni na slabije.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Evo, ja bih mogao da se slozim sa tobom da mera bude povrsina chipa. Ali u tom slucaju evo bas upravo na primeru Pascal-a, dolazimo do toga da Pascal ima jos uvek neiskoriscen potencijal
i ako su sa Titan GP102 odvalili sa performansama, ipak je rec o 471mm2 chipu.

GP110 aka Tesla P100 je Pascal čip od nekih 610mm2 tako da potkrepljuje moju tvrdnju o veličini. Razlika između GP102 i njega su compute razlike (HBM kontroler?). Ne znam da li bi u igrama bio na nivou GTX1080 Ti zbog malih taktova.
GP110 nVlink verzija (skoro je izašla PCIe) je oko 300W što je po meni maksimum po kartici koji treba uzeti kao merodavni (opet, po meni). Kartice van tog opsega jednostavno ne mogu da opravdaju performanse jer im je efikasnost loša (tipa dual modeli kao R9 295X2) i svodi se na brute force pristup.

Ali i sami znamo da svaka komponenta unutar SOC-a košta određeni deo površine.

Prihvatanje trenutnog stanja kao konačnog je ono čime se ovde uglavnom vodi većina što nije pogrešno sa stanovišta "šta da kupim sada da mi tera igre na max" ali opet ne znači da je vrhunac te generacije.
Što se tiče "pravih naslednika" svako ima svoje viđenje. Tek kada se izbaci nova arhitektura vidi se šta je bio u stvari flegšip stare što se, kao što rekoh, jako teško razaznaje u prethonih par godina.
HD7970 je bio najjači čip do pojave R9 290X a zatim je Fury došao na to mesto. AMD kroz GCN radi unapređenje i revizije ali je na ovom primeru vidi kako su skalirale površine sa ovladavanjem proizvodnog procesa. Slična stvar sa GTX1080 -> GTX0180Ti -> TITAN XP2.

Da ne dužim, razumemo se. Mišljenja su kao dupeta, svako ima po jedno :)
 
Mislim da grešiš, dobio si mislim sasvim dobro ubrzanje, pogotovo kad bi odmah išli na GDDR5X 11 GHz.
Mislis pogresno :) Dobili bi max 10%. Digli bi poprilicno cenu karte tako da bi se priblizila 1070, a bili bi i dalje daleko od nje u performansama. Kao sto me je razumeo roberto, nije mem protok problem polaris karti. Uslovno receno problem naravno, u pitanju je odlicna serija

Poslato sa HUAWEI P6-U06 uz pomoć Tapatoka
 
Poslednja izmena:
Mozda za tebe, za 95% ljudi nije srednji.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
GP110 aka Tesla P100 je Pascal čip od nekih 610mm2 tako da potkrepljuje moju tvrdnju o veličini. Razlika između GP102 i njega su compute razlike (HBM kontroler?). Ne znam da li bi u igrama bio na nivou GTX1080 Ti zbog malih taktova.
GP110 nVlink verzija (skoro je izašla PCIe) je oko 300W što je po meni maksimum po kartici koji treba uzeti kao merodavni (opet, po meni). Kartice van tog opsega jednostavno ne mogu da opravdaju performanse jer im je efikasnost loša (tipa dual modeli kao R9 295X2) i svodi se na brute force pristup.

Ali i sami znamo da svaka komponenta unutar SOC-a košta određeni deo površine.


Ja nigde nisam rekao da ti gresis, fizicki maksimum I jeste negde oko 600mm2 ali opet kazem da nije zahvalno jer postoji uvek 'nepoznata' koja moze da promeni taj tok kojim bi se vodili.

Pascal P100 je namenjen za pro seriju, hajde da se ogranicimo samo na gaming I da nas samo to interesuje.
GP102 je ono sto je nVidia ponudila kao svoj premium tj. Chip visoke klase. To je ono sto je najjace sto su ponudili kroz performanse koje smo dobili.


Prihvatanje trenutnog stanja kao konačnog je ono čime se ovde uglavnom vodi većina što nije pogrešno sa stanovišta "šta da kupim sada da mi tera igre na max" ali opet ne znači da je vrhunac te generacije.


Pa da, ja o tome i pricam. Vrhunac je ono sto kompletira seriju, sto stavlja tacku kao poslednja zavrsna karika do sledece nove generacije odnosno arhitekture pod novim imenom.
Sada je to TitanXp sa svim jedinicama sto cini kompletan chip.

Što se tiče "pravih naslednika" svako ima svoje viđenje. Tek kada se izbaci nova arhitektura vidi se šta je bio u stvari flegšip stare što se, kao što rekoh, jako teško razaznaje u prethonih par godina.
HD7970 je bio najjači čip do pojave R9 290X a zatim je Fury došao na to mesto. AMD kroz GCN radi unapređenje i revizije ali je na ovom primeru vidi kako su skalirale površine sa ovladavanjem proizvodnog procesa. Slična stvar sa GTX1080 -> GTX0180Ti -> TITAN XP2.

Pixell, nije stvar do vidjenja vec do prakse, do tradicije, do fizickih karakteristika i mogucnosti.
Kod nVidia je vrlo prosto, imas dva chipa u istoj generaciji, iste arhitekture. Jedan koji pripada srednjem segmentu i ako se prodaje pod Hi End ceni ne predstavlja Hi End chip vec je to mesto ostavljeno za chip-ove bas o onim o kojim ti govoris sa povrsinama od 500mm2-600mm2 ili , nama poznatim kao teskasi.

GF104 (Fermi) - GK104 (Kepler) - GM204 (Maxwell) - GP104 (Pascal), srednja klasa, jedan za drugim "krvni" naslednici.
GF110 (Fermi) - GK110 (Kepler) - GM200 (Maxwell) - GP102 (Pascal), visoka klasa, takodje "krvni" naslednici.

Svaka serija je zavrsena svojim velikim chipom, tu je stavljena tacka. Cak i ako posmatras da to nije "prava promena" arhitekture vec neka medju serija, "hibrid"
poenta je upravo u tome ko na cije mesto dolazi, tj. ko koga nasledjuje.

Evo, voleo bih bas da se DAS ukljuci, pa neka on kaze nesto na tu temu, ako gresim neka me ispravi.

Ovaj put je GP102 470mm2, sledeci put ce chip iz najvise klase predvidjen za GeForce, biti 500mm2+ ili celih 600mm2 itd. Ta nepoznata uvek koci da se drzimo jedne "merne jedinice'' tj. da se samo oslanjamo na povrsinu kroz datu velicinu koju bi uzeli za osnovu.
 
Poslednja izmena:
Ima nekih novosti o onim revizijama 1060 i 1080 sa brzom memorijom ??

Najavili ih ubrzo i evo jos uvek nista. Ne bi da uzmem 1080 a da za par nedelja izadje 10% brza verzija za iste pare xD

Imaš ovde test GTX 1080 Gaming X + 11Gbps:

https://www.techpowerup.com/reviews/MSI/GTX_1080_Gaming_X_Plus_11_Gbps/

koji je zacenjen 570$.
Mislim da bi bolje prošao sa običnom 1080, naravno ako imaš odakle da je nabaviš.

Najjeftiniji 1080 kod nas (preko Mađara) ima za 530e, model Palit Dual OC, što je korektna cena.
 
Ala im je test porede kartu sa stock 1080, tako nikako ne mozemo da vidimo koliko zaista ubrzanja donosi sam klok memorije :/ Normalno da je brza u svim testovima kada vise boost-uje, a kada se klokuje memorija ide ~100mhz vise nego na obicnom modelu, sto kontam da ne moze biti vise od 2-3% vise frejmova :)
Stoga cena jedini faktor pri izboru, merkam Gainward Phoenix koji ide kod "uvoznika" za ~570e a ima fantasticno hladjenje.

Ali kada sam vec ovoliko cekao sa kupovinom jednostavno moram da sacekam i AMD da barem prikaze Vegu :D
 
Evo ga pravi grafik za tebe :)

index.php


http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_1080_gaming_x_plus_8g_review,1.html

~4% je uticaj samo memorije...pod pretpostavkom da su i Gaming X i Gaming X + boost-ovale na isti ili barem sličan klok, što bi trebalo da jeste tako obzirom da obe karte imaju iste base/boost klokove.

A zatim i overclock dobitak u odnosu na Gaming X 10Gbps.
Još samo fali overclock dobitak u odnosu na referentni 1080 :)

EDIT: Zaključak:

But the fact remains that just that 10% faster memory is responsible for an extra 4% in gaming performance (compared to the standard Gaming X). And once we tweak that card that difference is roughly 10% faster compared to the regular Gaming X card. And when we take relativity one step further, once you compare all the way back to a reference (Founders Edition) GeForce GTX 1080 and apply a tweak, you can again up-to 20% in performance.
 
Poslednja izmena:
Zamalo, lik je na kraju uporedio overklokovanu X + sa stock X, sta je bilo tesko da se i ona klokuje na svoj max :/
Koliko znam minimum sto svaka 1080 ide za memoriju je ~ 11000 a jako dobri primerci idu cak do 12000, a ovu novu su kloknuli na 12700, sto znaci 15% veci klok u najboljem slucaju sto je oko 6% dobitak u realnosti ili u najgorem slucaju realni dobitak od 2-3%.

Stoga se opet vracamo na cenu koja ce biti kod nasih severnih distributera.
 
Poslednja izmena:
Upravo to. Ove 1080 sa 11Gbps memorijom nisu ni zamišljene kao neki veliki upgrade već kao zamena za stare. Obzirom da su se tek pojavile, imaće veću cenu od običnih i teško da će biti isplative.

Ali nisam video - 12710 Mhz memorija :zgran: Ovo je baš dobar primerak onda, jer na TPU ide tek nešto preko 12000.
 
@PCBeast: Možeš da dodaš i nižu klasu:

GK106 (Kepler) - GM206 (Maxwell) - GP106 (Pascal)

Inače, ne slažem se da površina GPU treba da određuje klasu jer je ona direktno vezana za proizvodni proces a i za samu arhitekturu. Tačno je da se u poslednjih nekoliko generacija teži da se dati proces iskoristi do kraja pa GPU-ovi idu i do 500-600mm2.
Ali eto recimo GTX 1080Ti ima GPU od 470mm2 a prethodnik GTX 980Ti 600mm2 - velika razlika.

A samo se setimo da su ranije postojali high-end GPU-ovi i od ispod 200mm2, kao što je bio G71 u 7900 GTX-u:

http://www.anandtech.com/show/1967/2
 
Upravo to je i poenta - 7900 GTX je bio sledeći high end a značajno manji od svog prethodnika.

A izašao je skoro godinu dana kasnije i imao je 50% veći clock. I nije samo die-shrink jer nemaju isti broj tranzistora.
 
GLas razuma. Tako je DAS. Koliko god kao kolega zeleo da postignem kompromis u polemici jednostavno neke stvari nemaju logiku, nisu precizno definsane. Ne mozemo posmatrati problematiku kako se kome svidi i uoblicavati u tom smeru vec kroz sistem i argumente koji su definisani tehnoloskim standardom i situacijom na trzistu.

Ko ce sutra da garantuje da nv nece izbaciti neku kartu koja ce biti azdaja sa chip-om povrsine ispod 470mm2 u najvisoj klasi?
 
The report indicates that we will start seeing price increases on NVIDIA’s entire lineup, top to bottom. Including the GTX 1080 Ti, GTX 1080, GTX 1070, GTX 1060 and and going all the way down to the GTX 1050. The price increase is expected to amount to approximately 10% and take effect starting in early September. The report claims that GDDR5 memory suppliers, Samsung and SK Hynix, have already taken action to cut their GDDR5 chip supply for the discrete graphics card market. They have also taken pricing action amounting to a 30.8% increase on GDDR5 memory effective immediately.

Ko je mislio da kupuje nek požuri :d
 
Poslednja izmena:
Ovi su nemilosrdni.

Sent from my MI MAX using Tapatalk
 
Zapusavaju svaku rupu a ne ko intel ;)

Mada je ovo losa vest jer znaci da ce Volta najranije Q2 2018 sa desktop segment
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Sa tog linka:
Since the Vega 56 – and Ryzen generally – proved to be a disappointment, the 1070 Ti became highly anticipated...
:d

Ne bih dalje komentarisao vesti i izvore sa tog sajta. :)
 
  • Like
Reagovanja: NAS
Realan čovek :D
 
Nazad
Vrh Dno