Šta je novo?

Apple MacBook 12" 2015

Ako ga kupi u Srbiji onda ima 2 god a ne jednu :)
 
Pa ovde ce biti najmanje 200€ skuplji, zato i cekam od tetke da donese...
 
Nije mi jasno sto kritikuju toliko performanse New MacBook-a, a napravljen je tako da sve aplikacije rade dosta dobro, a nema ventilatora i zagrevanja, pa ispadne kao IPad ili tablet neki. Po meni to je super, imaš dosta mocan laptop a nema grejanja i ventilacije i potpuno necujna sprava, možeš ga drzati u krilu ili bilo gde, bez ikakve neprijatnosti... A opet može da uradi sve sto jednom vise nego prosecnom korisniku treba... Pa ne rade svi video editing za 4k, itd, dok za jedan normalan video snimak ako zelis nesto da sacuvas radi besprekorno i video editing, bar po onome sto sam video na YouTube.... Anna samo mu nedostaje jos jedan port i to je najveća mana te sprave, koliko se meni čini...
 
Poslednja izmena:
Nije mi jasno sto kritikuju toliko performanse New MacBook-a, a napravljen je tako da sve aplikacije rade dosta dobro, a nema ventilatora i zagrevanja, pa ispadne kao IPad ili tablet neki. Po meni to je super, imaš dosta mocan laptop a nema grejanja i ventilacije i potpuno necujna sprava, možeš ga drzati u krilu ili bilo gde, bez ikakve neprijatnosti... A opet može da uradi sve sto jednom vise nego prosecnom korisniku treba... Pa ne rade svi video editing za 4k, itd, dok za jedan normalan video snimak ako zelis nesto da sacuvas radi besprekorno i video editing, bar po onome sto sam video na YouTube.... Anna samo mu nedostaje jos jedan port i to je najveća mana te sprave, koliko se meni čini...
Vidi, procitao sam tvoje postove pazljivo, i ovde imam jednu zamerku, koju previdjas.. To sto ovaj MacBook nema ventilator ne znaci da se ne greje. Stavise, on ce zbog toga duze da ostaje topao. Njegov adut u pasivnom hladjenju je slabiji procesor i tu se nalazi taj kompromis. Daleko od toga da je ovo losa masina, ali definitivno je ne bih mogao nazvati mocnim laptopom. S ozbirom i na to da si cenu naveo kao jedan od faktora (a slozicemo se da je kod kupovine ovakvih proizvoda cena u drugom planu), imas dilemu kako da potrosis 1500$ (racunajuci i adapter za usb, treba ti i adapter za struju ako ga uzimas u USA, sve je to nekad i sitno, plus neka navlaka/torba/case stagod da se ne grebe u rancu, pa nakupi se), i ovde je realno pitanje tvojih potreba.

Ako ces laptop u 99% vremena koristiti za pisanje ili kreiranje u iWorks alatu, mail, social networking, itunes, vlc ili neki drugi plejer itd. onda neces pogresiti. Ovde ces jedinu zamerku moci da nadjes u koriscenju youtube-a, kao predvodnikom u bespotrebnom opterecivanju procesora. Tako da kad budes isao da kupis laptop, idi i otvori neki youtube video i gledaj kako se racunar ponasa u smislu grejanja, i ako si zadovoljan, kupuj i nadam se da ce te sluziti dok ne kupis novi.

Kao alternativa namece se mbp13r koji je tezak umesto 0.9kg - nekih 1.5kg. Iz licnog iskustva kazem da je 1.5kg na granici prenosivosti, gde se svaki tezi laptop oseca pri nosenju u torbi, dok za lakse s vremena na vreme covek mora da napipa torbu da bi bio siguran da li je laptop u njoj. Ukoliko se odlucis za mpb, neces pogresiti ako ti je potrebno nesto vise procesorske snage i fluidnosti, kao i cinjenicu da ce mbp nadziveti radni vek novog macbooka (mislim na nove OS-e koji budu izlazili za dve godine i nadalje...).


Iz ugla potpune mobilnosti sasvim sigurno da neces pogresiti ako se odlucis za novi MacBook. U svim ostalim slucajevima neces pogresiti ako uzmes MBP13r. Izbor je na tebi, i iskreno, mislim da si ti vec odlucio sta zelis i zelim ti da uzivas u koriscenju novog uredjaja. :)
 
Ehhh, kad bi moglo da bude unutra ono što je u MacPro a spolja NewMac onda bi bilo lako prelomiti... :) Što bi rekli i jare i mleko... :)
 
MBPr se dosta greje zbog procesora i sto retko pali ventilator. Ukoliko gledas YouTube u Opera ili Chrome browseru onda ćeš ga naterati da upali ventilator. Ukoliko gledas u Safariju, sve ide glatko bez ventilatora. Mislim da ni novi MacBook neće imati nikakvih problema sa tim.
 
To sam primetio kod svog mbpr da kad gledam youtube u firefoxu se vise greje, ali jako retko pali ventilator. Ne secam se da se i jednom upalio od kako ga imam, pisem za mbpr 13 retina
 
Probaj operu ako hoćeš da cujes ventilator.
 
Ne mogu da smislim Operu, ne znam zasto, jednostavno mi ne odgovara, i Firefox sve slabije koristim, Chrome isto ko i Opera, Safari mi najbolji, jedino fali malo extenzija.
 
Na jednom rivju sam gleda o novom MacBook-u merili su koliko se greje pri čak nekim zahtevnijim zadacima, i pokazalo se dosta, dosta dobro...
 
Haa, ovog puta kao nikad do sada, pokusavam uskladiti srce i razum...
 
Interesuje me taj Itelov Core M procesor, za sta je sve sposoban... Verujem da može do jedne mere da odradi i odredjeni video editing, dok takodje rad sa fotografijama ne bi trebao da bude uopšte problem, s obzirom da ga prati sasvim dovoljno memorije 8gb i SSD disk, koji mnogo brze radi od prethodnih generacija diskova... Pa cak ako je i na nivou I3 procesora, sa takvim SSD diskom i toliko memorije trebao bi kao od sale da obradi fotografiju u fotoshopu ali cak i odredjene video editovanja, naravno ne mislim sada na video studija koji na veliko radi sa K4 videom, itd...
Može li neko prokomentarisati mogucnosti New MacBooka u nekom realnom radu. Čini mi se da su preterivanja u tome da je to samo malo jace od Ipada, ipak hardver u novom Macu je daleko mocniji od Ipada...
 
Apple MacBook 12" 2015

Mislim da postavljaš stvari naopako. Pravo pitanje je, koliko se ti često baviš video editingom? Recimo ja nikad u životu nisam editovao ni jedan video, verovatnoća da će mi trebati u budućnosti je veoma mala, skoro nikakva. Tako da je meni ta informacija potpuno beskorisna. Photoshop upalim jednom u nekoliko meseci i stvarno mi neće biti problem da izgubim nekoliko desetina sekundi duže u odnosu na ono sto imam na MBPr. Sa druge strane, prenosivost i ta vrsta prakticnosti mi mnogo vise znaci od neiskoriscene procesorske snage koja stoji na papiru. Dalje, jako su mi vazni interfejsi poput ekrana i tastature, dakle ergonomija, i na kraju, udobnost u radu u smislu grejanja, buke, itd. Dakle, realno me sasvim zabole kako će se MacBook pokazati u video editingu. Tako i ti postavi prioritete prema nacinu kako ti koristiš spravu, a ne sta pišu u kojekakvim testovima.
 
@Adi
Mozes procitati opet moj prethodni post, jer definitivno ne citas pazljivo, vec se polako gubis u prekomernim razmisljanjima i opcijama. Tvoj problem je sto pre nisi imao nista slicno, i sad treba da odredis sta ti tacno treba. Sto se tice "osnovnih stvari", prvo se upoznaj preko Apple sajta i Youtube-a sta je iWorks (Pages, Numbers, Keynote) i iLife (Photos (novi), iMovie, GaradgeBand). Ovi programi ce ti uraditi 90% poslova koje ces imati na svom racunaru, i njih dobijes u sklopu cene racunara. Ostalo je Safari, Mail, Facetime... i to je sve ok.

Sto se iWorksa tice, to je pandan Office-a i jedina zamerka je sto je Excel daleko mocnija aplikacija od Nubers. Moje je misljenje da je Pages bolji od Worda, a Keynote je prilicno jednostavniji od PowerPointa, da me je sramota sto PowerPoint postoji, koliko je ovaj appleov jednostavniji za koriscenje. ;)

Photos ce ti uraditi apsolutno sve sto se tice osnove obrade slike, menjanja ekspozicije i svih detaljnih podesavanja koje bi inace pronasao u Adobe Ps, pa ako ne kreiras nov sadrzaj u Ps, i ako ti ne treba neka napredna upotreba, Photos ce uraditi sav posao. Ako ti treba nesto tipa Lightroom, tu je Aperture, koji je sad penzionisan i zamenjen Photosom ali moze se instalirati i dalje. A i nije neka razlika, da se razumemo, Photos ce biti sasvim dovoljan.
Sto se tice video editinga, ako mislis na spajanje nekih video klipova s putovanja, isecanje nekih scena i sve to da se lepo spakuje, ne trazi dalje od iMovies. GarageBand je igracka za sviranje, i moze da bude lepa zanimacija, ali nije za porediti sa Logic Pro-om. Za ozbiljnu obradu videa, tu je Final Cut.

Dakle, prelazis na nov OS, informisi se.

Znam u kakvoj si dilemi, siromasan smo narod i nemamo puno para, pa su ovakve kupovine mnogima bukvalno zivotna stvar... Jer ovo je nekom i polugodisnja zarada, na zalost. Ako si u mogucnosti i nemas finansijski problem da izdvojis ovaj put malo vise kesa za ovaj racunar, mislim da covek treba jednom da proba nesto sto mu srce zeli, jer ako se stalno odrice i nijednom ne okusi taj neki gedzet o kojem neko vreme sanja, stalno je nespokojan i stalno misli da je nesto mnogo izgubio u zivotu. Iskreno, voleo bih da uzmes nov macbook, da vidis da je to samo jedna sprava koja ti olaksava zivot, ali ti ga nece promeniti. Da, koristices je s uzivanjem, ali ti i dalje imas posao koji moras da radis, i ako je macbook deo tog posla, onda si na dobitku, jer ga mozes svojim radom i otplatiti. Ako ga kupujes najvise iz zadovoljstva, dobro je sto ces imati priliku da imas nesto novo, imaces priliku da sa sobom nosis racunar laksi od 1 kg, koji je potpuno funkcionalan kao bilo koji prosecan danasnji PC, samo nesto bolje i u lepsem pakovanju, pa ces sledeci put kad budes kupovao neku ovakvu stvar, lakse odluciti sta da radis.

Jedina stvar o kojoj bih brinuo na tvom mestu je - koliko cesto ces ga nositi van kuce. Ako si svaki dan napolju, treba ti nesto sto ce uvek biti uz tebe, i ako ne patis od toga da u toku tog vucaranja pokupis i neku crticu, onda je ovaj MacBook pravljen za tebe. Snaci ces se sa novim softverskim alatima, da cak smem da garantujem da ti nece biti potreban dodatni softver, sem mozda Office-a, da imas backup ako nekom treba docx fajl ili radi nesto specificno sto Pages ne moze dobro da formatira.

Ako ce ti MacBook ponekad biti drugar na putu, neces mnogo da setas s njim, a tamo gde ides to je cesto neki kafic ili prostorije gde generalno ima komfor da se radi na laptopu, mislim da 600gr nije velika cena kojom ces platiti bolji future-proof laptop, i koji ces moci bez problema da koristis naredne 4-5 godine. Magsafe adapter ce ti na MBP nekad spasiti laptop od saplitanja o kabl, ako si nekad imao takva iskustva, a to novi MacBook nema... Imas sve prikljucke, prosto, to je najbolja zamena za komp, i ubrzo ce ti postati primary masina.

Neko ko je do sad imao prilike da koristi Pro, on zna sve dobre i lose strane, i odlicno zna sta mu je u radu najvise trebalo. Nekima je trebala prenosivost, nekima veca baterija, snaga i brzina, prosto zavisi sta radis (nisi do sad rekao za sta bi ti koristio laptop), i zavisi od toga da li imas jos neku masinu koju koristis. Kome je do sad MBP bio primary, taj nije posebno odusevljen MacBookom, kome je bio secondary, njemu je MacBook otkrovenje.


Mislim da je MacBook Pro najbolji All-Round racunar, dovoljno jak da uradi skoro sve zahteve koji se stave pred njega, a dovoljno lagan da ga mozes nositi sa sobom bilo gde da ides. Novi MacBook je pravljen da se uz kompromis na performansama, dobije na mobilnosti, lakoci i prenosivosti. Da se jos jednom ponovim, ako ces ga nositi non stop sa sobom, to je MacBook. Samo da znas, nije lako koristiti laptop svuda po gradu, kao sto je to slucaj sa iPadom, ali to valjda i sam znas. Nadam se da sam ti pomogao, i ocekujemo uskoro i prve utiske.

Odmah razmisli o kupovini nekog case-a za nosenje, ako vec nemas neku dobru torbu, i vidi da spremis onaj adapter za nase uticnice. Vidi odmah i za USB adapter, i to je to. Srecno.
 
Hvala ti puno na ovako detaljnom odgovoru. Evo samo da pojasnim zašto ja ustvari koristim racunar.

Koristim naravno Office aplikacije tipa Word, Excel, PowerPoint. Zatim odrzavam dva web sajta, i koristim uglavnom jednu do sada stariju verziju PhotoShopa i HTML editore tipa Bracket, ili tako nesto. Takodje radim audio sinhronizacije odredjenih fajlova dužine 2 sata u mp3 koristeci Adobe Audition, i povremeno sam snimao takodje amaterske muzicke numere za nekog prijatelja koje su isle preko USB audio karte EMU. Takodje sam znao odraditi neke video sinhronizacije, ali ne 4k i tako nesto, vec skinem mp4 video fajl i sinhronizujem ga, pa ga ponovo snimim tako sinhronizovanog, ali to sve je mogla da odradi windows masina stara sada vec 5 godina bez SSD diska i sa 2 gb rama. Puno koristim Skype, dosta sam u pokretu, i u poslednje vreme sam počeo raditi malo preko Forexa a to znaci da mi je postala vazna i portabilnost. Narano koristim i dva štampača, jedan kuci drugi u kancelariji. U glavnom čak mi je dovoljan jedan slobodan USB port, pod uslovom da mogu i da punim istovremeno. I jako mi je važno da mogu da koristim Telenorov USB stik preko kojeg koristim Internet kada sam u pokretu. Naravno, svakom bi prijalo da lapto bude sto laksi, ali nekako do ovog trenutka iako mi se jako svidja New MacBook, razum mi kaze da je mozda MacPro ipak bje rešenje... Ali mi se New Mac toliko svidja zbog portabilnosti da pokušava da mi zagusi razum. No ako bo New MacBok mogao da odradi sve sto sam naveo, pa hmmm, ostaje mi to veliki izazov koji moram resiti do 1 maja kada moram javiti sta da mi uzmu od toga preko...
Hvala jos jednom na odgovoru...
 
Poslednja izmena:
Uzmi i ne beri brige, nećeš ništa mnogo dobiti sa MBPr. Sto se tice tog Telenor USB modema koji pominjes, jel' traži neke drajvere da bi radio? Jel' piše da radi na Mac OSX?
Inače sto se tice USBc i punjača, očigledno je da su kreatori predvideli da se novi MacBook koristi bez punjača, slično kao iPad. Preko dana koristiš, uvece puniš.
 
Pa ne znam jos za taj stik od Telenora, moram da proverim sa njima kako to radi sa Mac operativnim sistemom, da ima samo jos jedan port, bilo bi krasno, to mi je ipak nekako najveći nedostatak, no ako ce sve ostalo raditi kako traba, prezivecu uz neki adapter, očito da ću ga morati kupiti bar za jos jednu godinu koja je pred nama, no nadam se da ce i to da se resi nekako vremenom, samo da masina nije neka igracka, vec da ipak može da odradi većinu stvari koja se ocekuje od jednog laptopa...
 
Moguće da ima na sajtu da li je kompatibilan sa Mac OS X. Što se adaptera tiče, USB-c je usvojen standard i već i drugi proizvođači počinju da ga koriste, tako da je samo pitanje vremena kad će se pojaviti jeftini third party adapteri sa svim mogućim varijantama. Originalni Apple usb2usb-c adapter košta nešto oko 20-ak dolara čini mi se. S tim što ne može da se puni u isto vreme i ima samo jedan port. Polako, biće toga...
 
Da, malo sam se raspitao i o tome, taj adapter moram uzeti, a kad se pojave i jeftiniji vremenom, uzecu iz ostalo sto bude trebalo. Eee, sad samo da ne bude da se na New Mac mora cekati par nedelja jer to može da pomrsi konce jer tetka ce imati svega 2 nedelje da uzme spravu, no posto živi u Kaliforniji nadam se da nece biti nestasice tog New Maca...
 
Zar nema na sajtu kolika je raspoloživost i da li se čeka? Postoji i opcija da se kupi online preko sajta pa pokupi u Apple store-u za dan ili dva.
 
Posto ti se veoma svidja, verujem da ces lako preci preko usbc konvertora i tog punjenja i cega sve ne, jer ces imati tanak, elegantan i lagan laptop, prosto, ovde vise nije stvar ni performansi, ovde je vise stvar u tome koliko nesto zelis i pored nekih nedostataka. Mogu ti reci da sve te nedostatke koje sad pominjes u glavi, mozes da opravdas dizajnom i samom pojavom MacBooka, jer ocito zelis jedan ovakav uredjaj. Iako bih ja, da uzimam za sebe, radije uzeo MacBook Pro, mislim da bi tebi bilo bolje da ides na MacBook, jer smatram da neces izgubiti apsolutno nista, jedino mi pada na pamet ako nema neki adapter za 2-3 usb, pa da moras da vadis telenor stick da bi stavio nesto na usb.

Video sam neke komentare, kazu da ne moze da se primeti razlika izmedju air-a i macbooka u svakodnevnom koriscenju, benefit je retina display, ali zato je i baterija dosta kraca od aira. Ipak, 7-9 sati je ok, uz neki "jaci rad" u adobe alatu ocekuj nesto krace vreme, ali opet, sve to lako moze da se uskladi. Gledaj ako mozes da ga porucis vec sad, da ne bi bilo neprijatnih iznenadjenja da nema na stanju i da moraju da porucuju.

Srecno.
 
Izgleda je najsigurnije nazvati Apple store i uzeti tako, a bar ih tamo ima koliko god hoćeš...
 
Ta tvoja tetka ne moze otici do apple storea, i da sama vidi sta ima, pa ako ima nek uzme, sto da narucuje online ako vec ima apple store na svakom koraku
 
Jedno pitanje u vezi punjenja... Da li utice na bateriju to recimo ako bi laptop bio ukljucen ceo dan u struju, ili recimo da je napunjen do 50%, pa da treba negde da se ide, pa ga pocnete puniti od 50% pa do punog. Dakle, uopšte, da li ce uticati na vek baterije nepravilni intervali punjena, znaci ne koriscenje od punog do praznog, pa ponovo punis i tako u krug? Kakav bi to efekat mogao imati na ove nove generacije baterija u New MacBook-u?
 
Nazad
Vrh Dno