Šta je novo?

Apple MacBook 12" 2015

Asus i Lenovo teško da mogu u istu recenicu. A novi MacBook je tek posebna dimenzija.
 
ali nova yoga ga sije uzduz i popreko

Umesto "uzduz i popreko" navedi uporedne kljucne (za ovaj MacBook) specifikacije oba: fizicke dimenzije, tezinu, dijagonalu, rezoluciju, velicinu&kvalitet touch-pad-a, battery-life, spisak portova.
Videces da je stvar u kompromisima pravljenim na razlicitim mestima, ali i da je macbook pravljen u bez kompromisa kompromisa vezanog za tezinu i tu sumnjam da ga yoga joga sije (sta god joga bila :) ).

Jednostavno, popunili su liniju uredjaja novom "kategorijom" za ljude koji na uredjaju ~"tezine 12'' tableta" hoce da obave malo ozbiljnije stvari nego na iPad-u i to je to... Po meni sjajno.

Jos samo da sacekamo da izadje 2ga ili 3ca generacija ovog uredjaja i ispeglace ga do maksimuma upotrebljivosti :)
 
Umesto "uzduz i popreko" navedi uporedne kljucne (za ovaj MacBook) specifikacije oba: fizicke dimenzije, tezinu, dijagonalu, rezoluciju, velicinu&kvalitet touch-pad-a, battery-life, spisak portova.
Videces da je stvar u kompromisima pravljenim na razlicitim mestima, ali i da je macbook pravljen u bez kompromisa kompromisa vezanog za tezinu i tu sumnjam da ga yoga joga sije (sta god joga bila :) ).

Jednostavno, popunili su liniju uredjaja novom "kategorijom" za ljude koji na uredjaju ~"tezine 12'' tableta" hoce da obave malo ozbiljnije stvari nego na iPad-u i to je to... Po meni sjajno.

Jos samo da sacekamo da izadje 2ga ili 3ca generacija ovog uredjaja i ispeglace ga do maksimuma upotrebljivosti :)

2.7 pounds, rezolucija 3200 x 1800 (na 13" touchscreen). Intel core M fanless. Rotira se ekran skroz tako da mozes skroz kao tablet da koristis. Od portova hdmi, usb 3.0 i power (ne znam tacno koliko usb-ova)
 
Umesto "uzduz i popreko" navedi uporedne kljucne (za ovaj MacBook) specifikacije oba: fizicke dimenzije, tezinu, dijagonalu, rezoluciju, velicinu&kvalitet touch-pad-a, battery-life, spisak portova.
Videces da je stvar u kompromisima pravljenim na razlicitim mestima, ali i da je macbook pravljen u bez kompromisa kompromisa vezanog za tezinu i tu sumnjam da ga yoga joga sije (sta god joga bila :) ).

Jednostavno, popunili su liniju uredjaja novom "kategorijom" za ljude koji na uredjaju ~"tezine 12'' tableta" hoce da obave malo ozbiljnije stvari nego na iPad-u i to je to... Po meni sjajno.

Jos samo da sacekamo da izadje 2ga ili 3ca generacija ovog uredjaja i ispeglace ga do maksimuma upotrebljivosti :)

http://www.gizmag.com/new-12-in-macbook-vs-lenovo-yoga-3-pro/37064/

Ni po cemu nije macbook bolji uredjaj od yoga-e, stavise, za prosecnog korisnika je yoga najverovatnije i bolji uredjaj, ali uvek je tu taj marketing koji ce da omoguci MacBook-u da se prodaje u vecem broju primeraka. Inace, nema tu sta Apple da pegla, kakav CPU Intel izbaci, to je sto je, jedino mogu da spuste cenu.

Sa mog aspekta, jedina uloga ovog MacBook-a je da sluzi kao web masina. Takodje MB je sad generalno brz, ali gde ce biti za ~2 3 godine pitanje je. Ove skuplje (1500$ itd.) masine nude performanse na nivou proslogodisnjeg Air-a, ali su ipak cene neverovatne :).

Na mom ThinkPad W540 krca plastika samo tako, display je dobio U shape oblik, ali ovo je jedan od prvih primeraka napravljenih uopsteno (dan, dva posle premijere na USA trzistu je meni bio u rukama, kod nas je dosao ~par meseci kasnije, u EU je bio mozda 7 dana pre). Najveca mana Thinkpad masinama je Windows i bloatware koji Lenovo salje sa njima,...
 
Ta Yoga stvarno deluje zanimljivo...

Ali u kategoriji gde su tezina i dimenzije glavna karakteristika nema mnogo smisla porediti ta dva jer je Yoga 35% teza od Macbook-a (doduse ima i 13'' ekran).
Isto kao sto nema smisla porediti Yoga i MacBookPro 13 (a mbp13 tezi od yoga isto koliko je yoga tezi od ovog macbook).

Ali, pojavice se uskoro i Win konkurenti iste/slicne tezine...
 
Hm, ne znam da li je senka ili se meni čini kao da se trackpad ugiba na ovom review-u?
 
Videh ga danas napokon uživo...
Malo, ali malo je reći da sam preoduševljen, apsolutno svakim detaljem na mašini ....
Po meni, trackpad ima minimalan hod, baš sam ga njakao poprilično, i definitvno se ugiba, kao na nekom od snimaka koji je okačen.

E sad samo da prevlada razum, da li da idem na maksimalnu portabilnost ili da uzmem 15r i da sam miran barem naredne dve godine, da ne kažem tri pošto bih uzeo i Apple Care sigurno...
 
Узми 15цу и купи Apple Care за 11месеци преко Амазона за $250 уместо 350 колико Apple наплаћује када узимаш преко њих... уосталом, тако сам ја урадио и знаш да је тако :d
 
Zapravo, potrebno je imati oba. 15" kao vrstu kucnog ili poslovnog desktop replacementa, a novi 12" kao apsolutno nepreje.bivu prenosnu mašinicu koja menja i iPad i Air. Ja ću sigurno uzeti jednu 12-icu u dogledno vreme, mislim da ću sacekati verziju-dve, da vidim kakva će unapređenja doneti. Dakle za nekih godinu dana otprilike.
 
Poslednja izmena:
Zapravo, potrebno je imati oba. 15" kao vrstu kucnog ili poslovnog desktop replacementa, a novi 12" kao apsolutno nepreje.bivu prenosnu mašinicu koja menja i iPad i Air. Ja ću sigurno uzeti jednu 12-icu u dogledno vreme, mislim da ću sacekati verziju-dve, da vidim kakva će unapređenja doneti. Dakle za nekih godinu dana otprilike.
15" retko moze biti zamena za pravu masinu za ozbiljniji rad zbog same dijagonale... Moze dakle, ali samo za neke poslove. Moj savet ti je samo ako slucajno odlucis MBPr 13-ku da uzmes novi model jer stariji podrzavaju 4k monitore na 30Hz, a kad tad ces zeleti da spojis nesto vece na to za ozbiljniji rad. :)
 
Ne može retina 15" zbog dijagonale, pa mu onda preporučuješ 13" koji čovek uzgred nigde ni ne pominje? :wall: Naviknut na službene laptopove od 14 ili manje inča, zaista ne mogu da zamislim posao koji ne bih mogao da obavim na 15". Ili se svi opet bavimo renderovanjem i video obradom i ne igra nam ništa ispod 6x32"x4k, o procesorskoj snazi da ne pričam. U suštini, od mbp modela, jedino 15" i jeste za neki ozbiljniji (u smislu dugotrajniji, pa i zahtevniji) rad. Za sve ostalo, 12" je sasvim dovoljno.
 
15r se može uzeti bez taxi, za cca1700$ dok za novi Macbook nema te opcije i izađe ravno 1415$...
Iako mi se nestvarno mnogo sviđa, jednostavno mislim da je 1415$ previše za tu mašinicu i za toliko mali gap u ceni između ova dva...

Baš kao što reče @leksa , za generaciju-dve, kad se spusti u mase kao i Air svojevremeno biće prava kupovina, do tad, ovog Aira koji me evo skoro 2 god služi, zameniće 15r...

:wave:
 
Momci, pozdrav... Ja sam od Apple koristio samo Iphone i Ipad, ali Mac nisam još nikad. Dopao mi se ovaj novi 12 inch Macbook zbog prenosivosti, lakoće, zanimljive tastature, i retine, i naravno dimenzija. Međutim u istoj cenovnoj kategorije nalazi se i Mac Book Pro retina 2015, gde mi se sviđa što ima više konektora, ali je skoro duplo teži, što mi se dakako ne sviđa. Šta bi mi mogli preporučiti od ta dva modela, jer bi tetka trebala sledeći mesec da mi donese iz USA jedan o ta dva, ako uspe... Želim preći sa Windowsa na Mac, pa mi je pažnju najviše privukla ova dva modela. Da li će se moći priključiti recimo na New MacBook recimo USB Internet iz Telenora, što mi je veoma važno, skoro najvažnije...
Hvala na pomoći, iako sam čitao razne vaše komentare, voleo bih da mi neko ko stvarno zna o čemu govori da savet...
 
Obrati paznju da kod MacBook 12" za te pare dobiješ 256GB pcie. Kao sto sam već rekao gore, treba birati između 15 i 12. Ako ti ne treba za neki veći posao, a mobilnost ti može znaciti, onda je 12" pravi izbor.
 
OK, hvala, primetio sam da se dobio duplo veći pcie, no nekako mobilnost mi je tu u prvom planu, ali kako vidim, manje više sve što može da odredi Mac pro može i ovaj New Mac, samo nešto malo sporije, ali svakako ne katastrofalno. Ali kada se tome doda da nema hlađenja i nikakve buke, onda to nije tako strašno. Najviše od svega me brine samo jedan konektor, i to novi USB-C, što zahteva dodatni adapter jer nemam još ništa sa takvim USB, kao ni niko od vas ostalih verovatno :) ... Jedina mana po meni je taj jedan jedini konektor, ovo ostalo mi se sve sviđa, i dimenzije i težina, nečujnost, retina, pcie, memorija od 8gb, dizajn, tastatura pogotovu, vek baterije, samo da su dali nekako bar još jedan konektor, onda ne bih ne razmišljao.
 
15r se može uzeti bez taxi, za cca1700$ dok za novi Macbook nema te opcije i izađe ravno 1415$...
Iako mi se nestvarno mnogo sviđa, jednostavno mislim da je 1415$ previše za tu mašinicu i za toliko mali gap u ceni između ova dva...

Baš kao što reče @leksa , za generaciju-dve, kad se spusti u mase kao i Air svojevremeno biće prava kupovina, do tad, ovog Aira koji me evo skoro 2 god služi, zameniće 15r...

:wave:

И имаш 13цу про за $1400, онај средњи модел. Који је опет квантни скок унапред од твог Air-a а опет добијеш тај ретина екран. ;)

@Ади,
Гледај 13 про јер осим мањег формата и субјективног ”бољег изгледа”, обичан Мекбук не доноси ништа што би некога одвратило од куповине 13 про.
 
Poslednja izmena:
Hvala momci, znate, ipak u Srbiji se ne troši 1300$ tek tako, zato želim da uzmem ono što je možda ipak najmudrije i najpametnije, mada mi se jako sviđa ta 12inch NewMAc zbog dimenzija i veličine, i nekih novih rešenja pogotovu tastatura... Ali me ubija taj jedan konektor i to još takav da ne mogu trenutno ni jedan postojeći uređaj na njega da priključim bez dodatnih trošaka adaptera, ali i to bi preživeo da ima bar odvojeno punjenje od konektra, a ovako pošto sve ide samo na jedan...

I još nešto čitao sam Ifixit komentara od popravljovosti New MacBook-a, odnosno o mogućnosti da se bez problema rastavi i zameni deo, a oni su dali najgoru moguću ocenu od 1-10 dali su 1, što me jako brine u slučaju neke buduće popravke ili tako nešto... Hmmm ZATO MI JE VAŠA POMOĆ DRAGOCENA...
 
Ja kao vlasnik retina mbp od 13" ne vidim mu vise nikakvu upotrebljivost posle pojave mb 12" i kao sto rekoh, zamenicu ga prvom zgodnom prilikom. 12" je daleko upotrebljivija i prakticnija sprava koja zavrsava 99% stvari kao i MBPr bez primetne razlike. A to sto ću da sačekam 30s duže jednom u 3 meseca kad upalim Photoshop zaista me ne pogađa.

Sto se tice porta, potpuno je ista priča bila prilikom pojave mb air i "nestanka" dvd drajva kad su se svi sablaznjavali, a danas se vise niko i ne seca čemu sluzi dvd drajv. Isto tako i USBc sad deluje avangardno, za godinu dana vise se niko neće ni secati cele ove polemike. Koliko sam čuo, već se pojavljuju third party adapteri.
 
Ne može retina 15" zbog dijagonale, pa mu onda preporučuješ 13" koji čovek uzgred nigde ni ne pominje? :wall: Naviknut na službene laptopove od 14 ili manje inča, zaista ne mogu da zamislim posao koji ne bih mogao da obavim na 15". Ili se svi opet bavimo renderovanjem i video obradom i ne igra nam ništa ispod 6x32"x4k, o procesorskoj snazi da ne pričam. U suštini, od mbp modela, jedino 15" i jeste za neki ozbiljniji (u smislu dugotrajniji, pa i zahtevniji) rad. Za sve ostalo, 12" je sasvim dovoljno.
Ja mu preporucujem novi MB, ili 13" Retina ako zeli nesto malo jace a malo teze. 15" je nesto jaca a ne dobijes nego malo vise ekrana i samo nesto vece sto ces vuci, a opet nije zamena za Desk. Ne bavim se videom, ali reci ti meni kako ti radis npr. u Xcode na 13" ili 15". Isto tako web design, web dev, to sve postaje mnogo jednostavnije sto vise prostora imas...
 
Hmmm, sobzirom da sam MacBook zeleo najviše za nosenje, nekako sam skloniji za New MacBook, iako kao sto sam gledao danas i juče mnoge preview o Mac Pro 13 i 12, i uporedno, očito je da je Pro verzija nesto jača hardverski, ali ne toliko da New MacBook nesto strasno zaostaje, pa se slažem s time da ce obaviti 99% zadatka, ali je za nošenje stvarno fantastican, skoro ko IPad. Nadam se da ce moci da se prikaci Telenorov stik za Internet bez problema sto mi puno znaci zbog pokreta.
Jos sme samo brine najgora ocena od Ifixit sto se tice rasklapanja i popravljivosti u slucaju kvara jer su dali 1 od mogucih 10, sto je najgora ocena. Pa u slucaju kvara van garantnog roka može biti neugodno...
 
Kad raspravljate o MBPr 13 i 15, imajte na umu da pored ekrana imaju i vrlo razlicite CPUove (u korist 15ce naravno), plus sto 15ca u odnosu na 13cu (u osnovnoj verziji, cije se cene ovde uporedjuju) dolazi sa duplo vise ram-a i duplo vecim ssd-om).

A sto se tice novom MacBooka, kao i leksi, i meni bi on zavrsavao 95% potreba, uz uslov da mogu lagano da ga konektujem na externi monitor (jos kad bi mogao da se napaja preko njega... ihaj).
 
Znaci kako sam razumeo, New MacBook može da obavi uglavnom svaki posao koji bi hteli raditi na nekom Macu... Naravno, onako u pokretu usput, nema sta uglavnom ne može da odradi... Jako se jos uvek kolebao izmedju MacBook Pro 13 i New MacBook-a... Ali kad pomislim da ovaj novi neću ni osetiti dok ga budem nosio u torbi, to mi uvek daje blagu prednost novom MacBook-u...
 
Uzmi new macbook 12, mada ni mbp13 nije tezak, mislim za noseje u torbi.
 
OK, hvala na savetima... Što bliže Maj to gore, kada tetki treba da kažem šta da uzme tamo... :) Imate li neki komentarna to što je Ifixit rasturao New Macbook i dao najgoru ocenu koja postoji što se popravljivosti tiče? Kako u tome stoji Mac Book Pro, ili je to ista priča, ako rikne nadrljao si ma koji van garatnog roka... Meni još nikada nije riknuo ni jedan laptop ni Ipad, pa zato pitam možda...
 
Nema nikakvih, nikad nećeš doći u situaciju da ga rasklapas i popravljaš, tako da je to potpuno besmisleno. Ako se bas plašiš kvarova, sakupi za godinu dana 250$ i dokupi apple care, pa si miran 3 godine. Ako do tada ništa ne crkne neće ni iducih 5-6, a onda ćeš već pozeleti neki noviji, laksi i bolji MacBook koji će se dotle pojaviti.
 
Tako sam i ja nekako mislio, ako preživi prvu godinu, verovatno će i narednih 5-6, a posle nije ni bitno jer će biti prevaziđen...
 
Nije to win cheap laptop da se kvari. Nemoj da brines, imas garanciju 1god, a za to vreme ako se ne pokvari, onda ni nece
 
Nazad
Vrh Dno