Šta je novo?

Apple MacBook 12" 2015

Apple MacBook 12" 2015

Pošto je iPad jedan od najkvalitetnijih uredjaja koje je Apple napravio (procentualno jako malo kvarova, izuzetno dobra baterija) ovaj računar je samo logičan sled dogadjaja. Sve dobre stvari iz iPad-a ubačene su u njega. Ovo je računar za 95% ljudi. Biće pouzdan, nečujan, hladan i naravno lep. Ima ukupno 5 delova (display, ssd, wi-fi kartica i topcase (tastatuta, baterija, trackpad)). Predvidjam totalnu nestašicu zlatnih modela :)
Velika većina ljudi koristi računar za kancelarijske poslove i zabavu. Za sve ostale tu su drugi modeli.
 
Poslednja izmena:
Ajde ti onda objasni, posto nije za rendering, cemu sluzi 1.6 procesor bez hladnjaka? Sta to on moze da otvori osim jednog taba u browseru ili mozda Word. Ne moze ni Excel kako treba.

Takodje, ako nisam nesto promasio, taj jedan usb port sluzi i za punjenje samog booka. Je li ti sasvim dovoljno 0 portova dok punis laptop?

U pitanju je 1.1GHz procesor i sluzi za tablet, ali izgleda da moze i za laptop da se koristi :) 1 port dobijas ako kupis dodatni adapter. Medjutim ja mislim da je ovo ok komp za neko prosto koriscenje.
 
Nadam se iskreno da svi na ovom forumu znamo razliku između tableta i laptopa (u bilo kom formatu)?

Meni ipak nije jasno sve ovo silno ubeđivanje kako je Apple (ponovo) izbacio proizvod koji u stvari nikome ne treba. Tj, jasno mi je, opet se mi Srbi pravimo da znamo sve bolje čak i od Apple-a. E sad, kad se pogleda budžet Srbije i budžet Apple-a, tu nešto ne štima. Mora biti neka kosmička zavera i urota... :wc:
 
Tako sam ja razmisljao dok nisam probao u praksi... U to vreme sam kupio iPad 3, dakle prvi sa ozbiljnim ekranom, i posle nedelju dana koriscenja pomislio, pa nema vise potrebe da nosim Air svuda, ionako imam bt tastatura od iMac-a jer su na njima odmah zamenjene za one sa num keypad ( sto je, btw, neophodnost za udoban rad) i koristicu iPad + bt tastaturu... Napravim ja i lep stalak od drveta da se uklapa sa stolom u kancelariji, ako nadjem sliku okacicu, i krenem da koristim, super sve, lepo izgleda, baterija traje danima, mnogo lakse za nositi... ali cesto se javljala potreba da otkucam nesto vise od prostog maila van kancelarije...

Sta mislite koliko sam puta poneo tastaturu? 0... Nije to to... :)
 
Poslednja izmena:
Ne verujem da ce se pregrejavati... Da ce biti udobno za dzanje na krilu posle nekog vremena sigurno nece ako na to mislis...
 
Zauzeo si stav kao da koristis masinu vec 2-3 godine i znas sve prednosti i mane...
I onda svoje nezadovoljstvo iznosis na vrlo iritantan nacin...

Neko je vec rekao, na 12" se ne renderuje, a ja sam vrlo lepo u svom proslom postu napisao da je to "masina koja ce sluziti da se na njoj zavrse svi poslovi koji na iPadu ne mogu"...

Pritom, ciiiiiisto sumnjam je jedan Apple izbacio na trziste masinu koja ce se pregrevati, paliti dlake na butinama ako ga budes drzao u krilu i slicno. Verujem da ce gomila istih onih sto lome telefon o patos i miksuju ga u blender pohrliti da pusti neki program ala "linx" ili "prime" i da pokusa da spali uredjaj, ali to su opet extremi koji ce samo dokazati da su budale i nista drugo...

Prilikom surfa, citanja i pisanja po wordu, masina se nece pregrevati to bih vec smeo da tvrdim.

:wave:
 
Ljudi, ja sam ciljna grupa za ovaj MacBook!
Godinama tražim zamenu za moj stari MB iz 2007, nešto tako pouzdano, tiho, lepo a da bude brzo za ono što mi je potrebno. I evo ga, zlatni naravno.
Okretala sam glavu od MBA, nije to to, MBP mi je bio nepotreban u smislu iskorišćenosti performansi, najviše mi se svideo Asus Zenbook, ali nije to taj ekran i OS i td. I tako, ovo će biti moj sledeći prozor u svet i asistent u radu jer ja na taj način koristim uređaje.
Brine me jedino dijagonala, trinaestica je za moj vid minimum ali 16 :10 možda popravi stvar.
Vidi mene, naravno da me najviše brine što ja sa svojom platom nosioca državne funkcije teško da skoro mogu da mu se nadam.
Ipak, srešćemo se mi kad tad....
 
Poslednja izmena:
Zauzeo si stav kao da koristis masinu vec 2-3 godine i znas sve prednosti i mane...
I onda svoje nezadovoljstvo iznosis na vrlo iritantan nacin...

Hoce li da mu izraste USB koji cu koristiti dok ga punim poslije 2-3 godine? Ili procesor sa kojim cu moci da otvorim makar Excel tabelu?


Jos jednom, koristio si pa znas da je takva kao sto i za procesor znas da se pregreva?

Nisam tvrdio, napisao sam da ne znam. Citaj postove na koje odgovaras, ako nije problem.
 
Mnogo toga nagadjate oko CPU, a sve ima na guglu ;)

Taj Core-M je u klasi full Mobile i5 druge generacije / i3 3-4gen, cak je brzi i od Q6600 (u nekim testovima)... taj volshebni Excel ce raditi bez problema ;)

Kako to sve radi mozete pogledati na Lenovo i Asus ultrabookovima poslednje generacije, testova ima po celom netu.
 
http://www.notebookcheck.net/Lenovo-Yoga-3-Pro-Convertible-Review.129882.0.html

http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmark-List.2436.0.html

Oko najslabijih i3 haswell procesora, koje iskreno ja nisam video ni u jednom laptopu. Neki i3 2330M je npr. mnogo bolji od ovog Core M.

Ova masina ce sad da otvori prezentaciju kako treba, ali ce za tri godine da stuca samo tako. Ovo je za Apple super, update na 2 3 godine kao za iPad umesto na ~4 5 godina koliko bi MBP/(A) trebao da izdrzi. No offense, ali ja stvarno ne znam koji je to kancelarijski posao koji iPad moze da zavrsi???
 
Као што написа, mirjananeta, циљна група су корисници попут ње или моје супруге. Она користи свој МВА13 као таблет. Скине га са пуњача и користи га све док се не испразни батерија и онда га поново напуни и процес креће из почетка. Њен МВА са њеним начином коришћења има аутономију од барем 15-16 сати, па тако се лаптоп пуно свега једном до два пута седмично. Ја којим користим МВР15 у најјачој конфигурацији могу да изведем до 6 сати аутономије при мом режиму коришћења...

Елем, Стиг, ти као и ја, нисмо циљна група овог лаптопа. Циљна група су они који ће да претплате МВА11 или 13, да би могли да имају тањи, лепши и у златној боји лаптоп. Њих не занима превише да ли могу да отворе ексел табелу (сумњам да би и знали како) и ван Safari, Mail, Skype и сличних апликација они неће користити на свој лаптопу.
 
Iz istog razloga ne bi trebalo pljuvati po ovom laptopu - Apple je svestan i koliko ih ima i ko su mnogo vise od nas... Ja licno mozda uzmem jedan iako mi je napokon iMac Retina na putu, a imam i MBP13, ali nekad bi da imam nesto zgodnije i od MBP kada mi je bitno da ponesem sto manje stvari, a o iPad vs novi MB sto se tice ergonomije verujem da ne treba raspravljati, ali cu opet sacekati da ga isprobam uzivo.
 
Kao neko ko je koristio laptopove od pre xyz godina kada su imali laganih 5+Kg (sa punjačem koji je jelte bio neophodan da se nosi uvek), apsolutno podržavam navedeni trend, smanjivanja prevashodno kilaže, a vala i dimenzija (do određene granice). Laptopovi jesu postali u poslednje vreme osnovno sredstvo za rad, a neki od vas (znaće na koga mislim) su shvatili da laptop NIJE i NE MOŽE biti udobno sredstvo za rad, jednostavno je tako. Nakon 8 sati rada na laptopu posle mesec-dva-tri samo možete otići kod kiropraktičara :)

Ovo je mašina kao što rekoh - da zameni iPad i da posluži da se završe poslovi u krilu, kafiću, na zadnjem sedištu auta ( :d )... Itd itd. Nisu svi grafički dizajneri, i opet ne vidim normalnu osobu, dizajnera, koji bi išta dizajnirao na 12"... Još manje neke ove što se po ceo dan bave video obradom (nisam ni znao da vas ima toliko) pa kukaju na procesor. Dajte dignite nam filmsku industriju na noge kad vas već toliko ima... ;)

Onako paušalno ću lupiti što se tiče vremena, ali ovaj procesor briše patos sa bilo kojim "mobile" procesorom od pre recimo 3 godine. A tada su ljudi bez problema otvarali excele i sve ostale stvari o kojima ovde pričamo. Jedina razlika je što su tad bile mašine sa 2GB (maaaaax) i 5400rpm HDD-ovima. Sad je čak i u osnovnoj verziji - 8GB i 256SSD što će svakako doprineti "fluidnosti"...

:wave:
 
verujem da ce biti ovo sasvim dobar laptop, ko sumnja da ce za naredne dve-tri godine nesto da fali ovom, vara se. Drugo, office ce izbaciti sad za par meseci 2016 za mac, tako da ce tu biti nekih "poboljsanja", ali pored iWorka obican korisnik zaista nema sta da trazi u Microsoftovom paketu.

Jedino me interesuje youtube kako ce se ponasati na ovoj masini, bice interesantno videti temperature dok se gleda hd video (da ne kazem 2K/4K)
 
A sto bi gledao 4k na toj rezoluciji?
 
Određeni plejeri su štucali na Airu sa 4k video materijalom snimljenim sa Note3...

P.S. Pridružujem se pitanju :)
 
Moze 2k/4k ako player koristi hardware-accel, QuickTime, Safari. Ne znam da li Chrome koristi hardware-accel za html video, verovatno.
 
Sve je to ok, meni je pitanje svih pitanja, koliko se greje?
 
Greje ko sporet :) sudeci po trendu applea uredjaja, bi trebalo uopste da se ne greje. Imam mbp retina 13 i ne secam se da li se jednom ukljucio ventilator.
 
Ja imam DELL tablet sa pasivnim BayTrail i greje se lepo, medjutim novi tableti koji su nedavno pusteni u prodaju sa pasivnim Broadwell se izgleda greju dosta manje, pa onda Macbook je verovatno jos bolji povodom toga, vece kuciste, nije plastika, itd..
 
Po meni ne mogu se porediti win laptop sa apple laptop bar sto se tice grejanja
 
Ne znam kakve sad veze imaju tableti sa ovim laptopom. I ja imam MBPr 13 i to se greje poprilicno, mnogo vise nego sto bih voleo.
 
Nazad
Vrh Dno