Šta je novo?

Apple MacBook 12" 2015

Tako se pričalo za svaki novi port, sve ima svoje vreme i taj 3.1 će nestati vremenom/pretvoriće se u nešto drugo... ;)
 
Nisam pametan :p

Nešto na foru bežičnog punjenja mobilnih telefona...
 
Zeliš da tegliš sa sobom ploču za bežično punjenje? Ne verujem...
Bežični ekran laguje tako da nije upotrebljiv za rad.
Cak i svi bežični miševi koje sam probaju imaju mali lag koji meni smeta.
Inače, veselu Lenovi je izbacio yoga pad 3 sa onim šarkama i ceo uređaj je tanji od mbp12.
Ja lično volim ove tanke i lagane uredjaje, ali za moj posao treba da ima i GPU. Razmišljam o novom uređaju, ali nemam izbora. Ne dopada mi se pravac ka kome se kreće Windows, a OSX mi jednostavno ne završava posao.
 
@yooyo

...ja pričam o budućnosti, sve će to biti manje - tanje za nekoliko godina, ko zna šta vreme donosi....
 
Bila je i priča za tanderbolt kada se pojavio Intel + Apple, velike brzine, ne znam ni ja šta a kada želiš da kupiš rek + kabal (ili kabl kako ko hoće) cena ogromna pa se i nisu baš proslavili bilo da je u pitanju tanderbolt 1 ili 2.

Ko zna šta će se sve izdešavati na IT polju.

Možda za dve godine Intel ili neka druga kompanija ponudi još brže, manje, tanje, rešenje USB 3.2 gde nije potrebno uvlačenje uređaja/kabla u lap već da se kao magnet spoji sa eksternim uređajem na dodir pa to po niskoj ceni bude rasprostranjeno.

Videćemo...
 
Apple je premium proizvod. Cena prati to. Gde ste vi čuli uopšte da je Apple računar najbolji alat za bilo koju branšu IT-a??? Na reklama se uvek vidi neka seka koja šalje email sa slikom svog psa ili bake koja vrši video konverzaciju sa svojim unukom. Njima je bitno da proizvodi ispod njihovog kišobrana lepo rade i da svi lepo troše novce konzumirajući sadržaje koje oni posreduju. Tu je akcenat...

Хех, из мог угла гледано овaj Apple-ов производ је све - само није премиум!!! Одело не чини човека па ни шминка рачунар. У овоме и јесте проблем који ја имам са Apple-ом и то одавно... Премиум производ би требало да буде комплетно заокружена целина која покрива апсолутно све сегменте, значи од квалитетних компоненти и фунцкионалности, преко најбитнијег сегмента тј. перфоманси па до излгеда који с правом долази увек тек на крају па му је зато и цена толика и толика. Проблем са Apple-ом je што им је изглед постао претерано важан, а то је лоше... јер уложити хрпу новца у нешто што само изгледа ко бајаги премиум али ништа даље од тога, из мог угла гледано представља крајње контрадикторну ствар... плус ово ново Аpple фантазирање са једним USB излазом. Као што рекох није више ни смешно, него је просто речено глупо!

Што се тиче коментара да људи не користите USB излазе, лично сматрам да је то бесмислица. Прилично сам сигуран да итекако има оних којима би макар још један USB приде итекако добродошло. Уосталом овде се не ради само о USB излазима већ о генерално свим потенцијалним излазима, или барем некима од њих а које овај лаптоп једноставно нема. Ако су напуцали ретина екран а рекламирају секе и баке које размењују своје фотосе, логично би било за очекивати барем један SD читач уграђен приде кад већ нема екстра USB-a, зар не?!? Aли не, тога нема...

За кога је онда направљен овакав један лаптоп уопште? За бакице и секице, ентузијасте или фотографе... за свакога и никога! :trust:

Све у свему не улива поверење, а колико видим ни људи попут Линуса не виде поенту свега овога о чему уосталом сведочи следећи видео...

[youtube]lJMKEUrN9yo[/youtube]
 
Poslednja izmena:
Ако су напуцали ретина екран а рекламирају секе и баке које размењују своје фотосе, логично би било за очекивати барем један SD читач уграђен приде кад већ нема екстра USB-a, зар не?!? Aли не, тога нема...

Можда размишљају у правцу да када имаш SD читач да ћеш сликати дигиталцем па када изоставе читач можда је боље да ипак сликаш iPhone-ом, ем више пара дајеш њиховој компанији, ем имаш лошије фотке?
 
Ja samo čekam kada će Apple da napravi bilo koji lap (MBA, MB, MBPR) bez bilo kog priključka i ćao đaci, rasprava završena.

Znam da ćemo sačekati ali i to će doći.

Eksterni hard disk, bežično. Punjač baterije, bežično. Fleš verovatno neće ni postojati s obzirom da će se transver podataka vršiti bežično (net/NAS), ovo verovatno važi i za eksteni hard disk. Monitor/tv bežično. Ja sam ranije imao nekoliko fleševa, danas imam dva, jedan prazan i jedan na kome je Ubuntu instaler zbog poslovnog laptopa.

Tržište će doneti bežične štampače kao i bežične skenere i ostalu elektroniku.

Laptopovi će biti toliko tanki da će USB ili bilo koji drugi priključak biti "predebeli" da bi ih ugradili.

USB 3.1 je još jedna u nizu folirancija kako bi korisnicima doneli nešto novo, a ništa novo nisu doneli.

Ako već hoćeš da gledaš u budućnost onda gledaj do kraja, neće biti ni jednog priključka u trenutku kada sve bude smešteno u Cloud-u, i operativni sistem, i aplikacije, i tvoj lični storage, sve. Neće biti priključaka, neće biti NAS-ova, flash-eva, rutera, ničega. Imaćeš ekran i sve dostupno čim ga upališ i uloguješ se. Unutar kućišta će biti samo bazični hardware za povezivanje sa Cloud-om i prikaz slike na ekranu (procesor i ram, ne bi me čudilo da budu potpuno integrisani). Ovaj scenario je još uvek jako daleko.

USB-C nema nikakve veze sa tom pričom, već je samo mali iskorak, poput USB 3.0 u odnosu na 2.0 ili 2.0 u odnosu na 1.0. Ne vidim preteranu dramu oko USB-C, u roku od nekoliko meseci do godinu dana imaćemo svuda jeftine third party adaptere i konektore za sve potrebne namene koje nam mogu pasti na pamet (taman dok se skupi kinta za novi MB :) ). Dotle će i Apple adapter da posluži. Sa druge strane, ne vidim ni razlog za dramu što sad mora neki dodatni adapter da se nosi, kao da svi kad krenemo van kuće sa laptopom isti nosimo u rukama i baš nam taj jedan dodatni adapter smeta. U stvarnosti, svi nosimo laptopove u torbama/rančevima, sa punjačem, eventualno adapterom za struju i ne vidim nikakav problem da se ubaci i adapter za USB-C.
 
Poslednja izmena:
Хех, из мог угла гледано овaj Apple-ов производ је све - само није премиум!!! Одело не чини човека па ни шминка рачунар. У овоме и јесте проблем који ја имам са Apple-ом и то одавно... Премиум производ би требало да буде комплетно заокружена целина која покрива апсолутно све сегменте, значи од квалитетних компоненти и фунцкионалности, преко најбитнијег сегмента тј. перфоманси па до излгеда који с правом долази увек тек на крају па му је зато и цена толика и толика. Проблем са Apple-ом je што им је изглед постао претерано важан, а то је лоше... јер уложити хрпу новца у нешто што само изгледа ко бајаги премиум али ништа даље од тога, из мог угла гледано представља крајње контрадикторну ствар... плус ово ново Аpple фантазирање са једним USB излазом. Као што рекох није више ни смешно, него је просто речено глупо!

Што се тиче коментара да људи не користите USB излазе, лично сматрам да је то бесмислица. Прилично сам сигуран да итекако има оних којима би макар још један USB приде итекако добродошло. Уосталом овде се не ради само о USB излазима већ о генерално свим потенцијалним излазима, или барем некима од њих а које овај лаптоп једноставно нема. Ако су напуцали ретина екран а рекламирају секе и баке које размењују своје фотосе, логично би било за очекивати барем један SD читач уграђен приде кад већ нема екстра USB-a, зар не?!? Aли не, тога нема...

За кога је онда направљен овакав један лаптоп уопште? За бакице и секице, ентузијасте или фотографе... за свакога и никога! :trust:

Све у свему не улива поверење, а колико видим ни људи попут Линуса не виде поенту свега овога о чему уосталом сведочи следећи видео...


Poenta je u mobilnosti i efikasnosti.

Što se premium proizvoda tiče, zavisi o kom segmentu govoriš. Ako hoćeš performanse Mac Pro-a u novom MacBook-u manjem od Air-a, onda mešaš babe i žabe. Po svemu što si naveo Apple je upravo premium proizvod. Btw, koji Apple proizvod ti koristiš?
 
Evo ja ću da uskočim pošto znam :)

Korsiti Hackintosh i svima pomaže i hvala mu na tome!!!

Da nije bilo Vlade (i ostalih drugara na hackintosh.rs i ovog foruma) verovatno nikada ne bih prešao na Mac (ovako sam se lepo par meseci igrao na HP Probooku i Mavericksu dok nisam kupio na Mac mini).
 
@Vlada>>>

Pogresno si shvatio premium proizvod. Primer: Kod BMW 7 (premium klase auto) bluetooth modul za telefon itd kosta kao trecina cene mog auta (takodje novog) koji u srednjoj opremi ima vise igracaka od tog BMW 7. Drugi primer: Schaffhausen kosta bar 20-30 puta vise od najboljeg Casio Protrek-a a nema ni desetinu funkcionalnosti istog. Preslikaj lagano to na apple.

Da ne dodje do zabune, ja apple koristim all around, ali sam svestan činjenice kakav je to PROIZVOD. Tu nema customizacije, prepravljanja, ugodjavanja itd. Neko je već napisao da se sve premešta na web što je istina. Mlade generacije to prihvataju, a ostali ili će da prihvate ili da odustanu od koncepta.
 
@Vlada>>>

Pogresno si shvatio premium proizvod. Primer: Kod BMW 7 (premium klase auto) bluetooth modul za telefon itd kosta kao trecina cene mog auta (takodje novog) koji u srednjoj opremi ima vise igracaka od tog BMW 7.

Ali BMW vam neće prodati auto koji nema vrata sa suvozačeve strane jer je tako "bolje" i zato što se ionako većina ljudi "uglavnom voze sami u kolima". Niti će vam prodati auto koji ne može da ide preko 80km/h jer isto tako većina ljudi vozi po gradu i nema potrebu za većim brzinama. Niti bi vam bezobrazno upakovano sve to u cenu koja je ista kao i za auto bez tih ograničenja jer su oni "premium" brend.

Iskreno, mene ova priča oko MacBook-a i ponašanje nekih korisnika (branioca) Apple proizvoda podseća na dečiju bajku Carevo novo odelo.

Čini mi se da je ovo samo overpriced premium netbook.
 
ja i dalje ne kontam da je ljudima "bolje" da nema makar jedan standardni usb port i da je to +. Da treba nosish josh neki kabel ako ti sluchajni zatreba usb. Btw tako je i dvd-rom nestao ali on je bio jedno kabasto chudeso spram usb 3.0 utichnice.
 
kad si vec kod kola, malo si se zeznuo za Veloster, to je kupe sa trecim vratima (sto nijedan kupe nema)...tako da je u prednosti sa trecim vratima spram drugih
ali to je off vec

takodje se slazem da je preterano svoditi sve na njihov standard neki, a ne ostaviti bar jedan normalan USB port
 
Joj smoriste sa kolima :d

Poenta price je ko zeli ultra prenosivost kupice novi MB, ko zeli malo vise snage i prikljucaka uzece MBP. Za Air sumnjam da ce skorije dobiti retinu, mada moguce je, ali onda isto tako ocekujem da kad Air dobije Retinu da ce MBP13 dobiti graficku dosta jacu od Air-a.
 
Isto vi smoriste sa nekim baba vanga predikcijama. Pustite preduzece da radi svoj posao. Vi kupujte sta vam odgovara. Sada i najjeftiniji ASUS ima sve sto su potrosaci zeleli godinama. A to sto bi neki uvek vece bolje brze bez kompromisa, e pa to je vec psiholoski problem.
 
svako nek kupi shta hocje. 100 ljudi, 100 cjudi. neko voli popu neko popadiju. Meni samo zao shto su ljudi tako globalno zaljubljeninu odredjene brendove.
 
Većina ljudi koja je izvalila apple pre 3 godine ili u najgorem slučaju ove,dižu taj brend u nebesa,kao što su u početku dizali ljudi koji apple koriste već 10 godina na primer.

Dok je Steva bio živ,imalo je razloga za dizanje,jer je zaista svaki proizvod bio za pohvalu,a sad...sad me nekako sve više podsećaju na neke druge štanc proizvod majstore.Hajde da imamo 6 modela iphonea,5 modela MB,4 modela imaca...

Proizvodi u tom periodu su imali taj woooow efekat,barem kod mene,a sad,sad ili sam se ja zasitio ili su se oni pogoršali ili...

Koliko se ja sećam oni su MB penzionisali i šta,sad ga vraćaju i to ograničenog da kažem?!glupost po meni.

Meni se iskreno sviđa kako izgleda MB,al na svom MBP imam 2 usba i zbog toga sam izgoreo odavno...
 
Poslednja izmena:
Ista ova polemika se vodila pre xyz godina kada su prvi put predstavili Air i izbacili CD/DVD... Pljuvaše ljudi od jutra do prekosutra. Malo USB-ova, bez optike, tome predviđamo krah i tako dalje i tako bliže, a ono Air praktično napravio potpuno novu grupu na tržištu - tržište tzv Ultrabook mašina...

Iz trenutne perspektive kao što sam i spomenuo - deluje mi malo 1 USB port, a onda razmišljam po svojoj glavudži kada sam koristio poslednji put više od 1 USB uređaja, i ne mogu da se setim... Retko u svakom slučaju.
Ultrabook mašina svakako ne treba da služi kao "render, trnda mrnda bla bla" uređaj, već za usputno završavanje poslova koje tablet ne može da završi i za koje je klasičan lap preglomazan...

EDIT: I ne mogu čudom da se načudim koliko ljudi imaju potrebu nešto da opljunu, to je tragično... To je valjda ventil od svakodnevnih frustracija... Jbt ja organski ne podnosim BMW i nisam otišao na BMW forum i omračio ljude kako je to vozilo njesra jer se meni ne sviđa i zato što volim više automobile do 1.000e koji imaju prednju vuču :)

:wave:
 
Poslednja izmena:
Da se razumemo... Ko je koristio i kleo se u apple pre 10 godina, a sada mu bas i nije nesto, stvar je prilicno jednostavna - od nekadasnje ciljne grupe, danas ti isti ljudi vise nisu apple-ova ciljna grupa korisnika.

Ako vam nesto fali, ne valja, imate primedbe jer postoji bolje - vi u sustini niste apple-ova ciljna grupa za dati uredjaj.

Prosto.

Apple je prvi put bez Jobsa uradio jednu zanimljivu stvar. Promenili su ciljno trziste u vecini segmenata. Zele veci procenat kolaca. Koliko ja mogu da vidim, od kad je Jobs napistio ovaj svet, Appleov zaokret u pogledu uredjaja, OS-a, dizajna... drasticno je promenio dotadasnje stanje.


Moje je misljenje da su uradili pravu stvar. OK, bice nesto nezadovoljnih poklonika koji bi voleli da su stvari ostale kao pre, ali istini za volju, vecina njih i dalje ce ostati na Mac sistemima. Velika stvar je implementacija OS za mobilne uredjaje (po mom misljenju se sve to krece u pravom smeru, kako za korisnike tako i za kompaniju), jer ce u daljim iteracijama integrisanje svih uredjaja biti jos bolje i dinamicnije. Verujem da ce dosta zanimljiv biti sledeci OS (koji ce sustinski biti samo ispeglani Yosemite) i nov iOS, da vidimo kako ce to sve ici dalje. Ipak, telefoniranje i sms sa laptopa bez ikakvog cimanja i diranja telefona predstavljaju izvestan napredak, a ove nove zezancije sa bukvalno prenosenja uradjenog posla s jednog uredjaja na drugi imaju buducnost.

Da imam novca, sigurno bih kupio iMac Pro ili iMac Retinu. U kombinaciji sa njim ovaj MacBook izgleda kao savrsen spoj. U nekoj "jeftinijoj" varijanti od ove ako bi morao da izaberem samo jedan uredjaj to bi verovatno bio MacBook Pro 15 Retina. Naravno, u socijalnim varijantama za Apple-ove standarde, Air ili ovaj malisan sigurno nece biti promasene opcije. Pod uslovom da vam treba ili znaci Mac OS.

Ukoliko bi vam ovo bio prvi uredjaj, siguran sam da ako ste tech-geek, sigurno necete za primary laptop da odaberete ovaj model, vec nesto drugo za 1400+$. A izbor je poprilican. Ovo je namenjeno nekome koga u sustini model procesora, gigabajti i terabajti ne zanimaju. Ovo je prvi put da zene mogu da izaberu laptop kao statusni simbol, da ga nosaju po torbama i da ne istegle rame. Jos da ne komentarisemo ovu "zlatnu boju", zene ima da se razgrabe. ;)
 
Nisam jos stigao na 10 godina, ali sam na 9, ali i dalje podrzavam njihov put, mada prave vise greskica kao m295x na iMac retina i sl.
 
Zanimljivi su mi komentari ljudi koji bi radili "rendering", video montažu i slično na 12"... 12ica je format za čitanje informacija i proveru stvari. Format elektronske sveske a ne radne stanice.
 
Apple MacBook 12" 2015

meni je cela ova prica malo dojadila,a dizanje ovog brenda pogotovo.Neki se ponasaju kao da su oni rodili apple,a ne dali debele pare za njihove uredjaje.

Imao sam gomilu apple uredjaja u sobi i shvatio sam da mi vecina skuplja prasinu.Prodao sam taj deo i ostao na stvarima koje bukvalno svakodnevno koristim.

Na primer,meni laptop i tablet uopste ne trebaju.Meni treba 27 inca ekran,al trenutno nemam para za imac.
 
Poslednja izmena:
Ista ova polemika se vodila pre xyz godina kada su prvi put predstavili Air i izbacili CD/DVD... Pljuvaše ljudi od jutra do prekosutra. Malo USB-ova, bez optike, tome predviđamo krah i tako dalje i tako bliže, a ono Air praktično napravio potpuno novu grupu na tržištu - tržište tzv Ultrabook mašina...

Iz trenutne perspektive kao što sam i spomenuo - deluje mi malo 1 USB port, a onda razmišljam po svojoj glavudži kada sam koristio poslednji put više od 1 USB uređaja, i ne mogu da se setim... Retko u svakom slučaju.
Ultrabook mašina svakako ne treba da služi kao "render, trnda mrnda bla bla" uređaj, već za usputno završavanje poslova koje tablet ne može da završi i za koje je klasičan lap preglomazan...

EDIT: I ne mogu čudom da se načudim koliko ljudi imaju potrebu nešto da opljunu, to je tragično... To je valjda ventil od svakodnevnih frustracija... Jbt ja organski ne podnosim BMW i nisam otišao na BMW forum i omračio ljude kako je to vozilo njesra jer se meni ne sviđa i zato što volim više automobile do 1.000e koji imaju prednju vuču :)

:wave:

Ajde ti onda objasni, posto nije za rendering, cemu sluzi 1.6 procesor bez hladnjaka? Sta to on moze da otvori osim jednog taba u browseru ili mozda Word. Ne moze ni Excel kako treba.

Takodje, ako nisam nesto promasio, taj jedan usb port sluzi i za punjenje samog booka. Je li ti sasvim dovoljno 0 portova dok punis laptop?
 
Nazad
Vrh Dno