Šta je novo?

Teclast x80h dual boot (Windows 8.1/Android tablet)

MadProfessor

Cenjen
Učlanjen(a)
26.10.2012
Poruke
63
Poena
160
Pošto se već neko vreme na kineskom tržištu mogu naći pristupačni dual-boot tableti, rešio sam da sebe častim jednim primerkom niže srednje klase. Zbog ograničenog budžeta i rizika koji nosi naručivanje elektronike iz Kine, izbor je pao na Teclast x80h kao uređaja koji za relativno male novce (na papiru) pruža prilično dobre performanse. Tablet sam nameravo da koristim primarno za konzumiranje tekstualnog (PDF i Word) i video sadržaja i tu se ispostavio kao sasvim solidan izbor. Prekjuče napokon stigao, pa evo par utisaka posle par dana korišćenja:

Specifikacije (Preuzeto sa:http://forum.xda-developers.com/windows-8-rt/general/teclast-x80h-8-dual-os-chinese-tablet-t2996314):
Specs:
Model Teclast X80H Dual OS
CPU Intel Bay Trail-T Z3735F, 1.33~1.83GHz
Operation System Dual OS version: it has Windows 8.1 FULLY ACTIVATED & Android 4.4
RAM 2GB DDR3L
ROM(Memory) 32GB eMMC
Screen 8.0inch (16:10) G+G IPS Screen - up to 5 fingers
Resolution 1280*800 pixel

Extend Card Support TF Card (supports at least 64GB on Windows 8.1)
Camera Front: 0.3MP
Rear: 2.0MP
Gravity Sensor Yes
Bluetooth Yes, Bluetooth 4.0
OTG Yes
GPS N/A
WiFi Yes, 802.11 b/g/n
3G N/A
2G N/A
OTA Yes

Video 1080P, AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV, supports 4K playback
Music MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG
Ebook UMD, TXT, PDF, HTML, RTF, FB2
Work Time Up to 5-6 hours
Battery 5000mAh

Other Applications File Manager, 365 Office (1 YEAR free), Google Search, Task Manager, Browser, Gallery, Android Webkit, Clock, Calculator, Calendar, iReader, Gmail, etc
Product Size 208mm ×122mm ×7.9mm
Product Weight 349g

Extend Port 1 x TF(Micro SD) Card Slot
1 x Micro USB port
1 x Micro HDMI port
1 x 3.5mm Earphone port


Naručivanje i izrada: Tablet je naručen 13. 01. 2015. (Aliexpress, QH-Store), a stigao je 05. 03. 2015. Naručena je i originalna futrola od veštačke kože, koja sama po sebi dobro štiti uređaj ali je relativno glomazna i užasno miriše na nekakvu farbu, što odaje utisak jeftinog proizvoda. Cena tableta je bila 100€, a futrole 8,45€, dok je kao deklarisana cena (na moj zahtev) bilo navedeno 70$. Ova cifra nije prošla kod carine, pa su procenili da pošiljka vredi 120$ i naplatili carinu i pdv u iznosu od 4150 din :)mad:). U pakovanju se pored tableta i futrole nalaze i punjač (evropski tip) + usb kabl, OTG kabl i nekakva uputstva na kineskom, a zaštitna folija na ekranu je izgleda fabrički postavljena. Izrada je dobra, nema krckanja niti uvijanja. Ekran je dovoljno jasan i svetao. Malo je teži nego što sam očekivao, ali je relativno tanak i lepo reži u ruci.

Utisci u radu: Navešću samo ono što sam do sada uspeo da proverim: po uključivanju se prikazuju logoi Intela i Teclasta, a zatim meni sa dve ikonice sa logom Androida (4.4 KitKat) ili Windowsa (8.1) pomoću kojih se bira OS. Prvi boot je išao na Android, koji pored osnovnih Googlovih programa ima i dosta kineskih. Interfejs je na engleskom (što sam tražio od prodavca), a neki manje-više beznačajni delovi su na kineskom. Neke od aplikacija je moguće odmah obrisati, a neke ne, mada se mogu deaktivirati u postavkama za aplikacije. Android nije rutovan i u startu ne radi Google Play koji je već instaliran. Postoji veoma lako rešenje za ovo, ali zahteva root, što sam prilično lako i uradio pomoću programa za root za drugi tablet istog proizvođača (Teclast x98 Air, postupak objašnjen na xda-developers forumu: vidi link iznad). Android je prilično brz u radu i uglavnom nema zastajkivanja, kašnjenja i blokiranja (osim malo problema sa stock browserom) i posle malo prčkanja, sve radi normalno. Slobodne memorije na Androidu ima oko 7 giga. Kao krajnji dojam, rekao bih nema neke razlike u odnosu na novije Android tablete srednje klase u ovom tržišnom segmentu.

Pošto sam obavio osnovne radnje vezane za postavke Androida, prešao sam na Windows. Prelazak se vrši tako što se ugasi tablet, a zatim se ponovo upali dok se ne dođe do menija za izbor OS-a. Moguće je namestiti da jedan od operativnih sistema bude podrazumevan, ali to nisam isporobavao. Po startovanju Windowsa se logujete svojim postojećim Microsoftovim nalogom ili formirate novi. Pošto ste se ulogovali, sačeka vas poznati Win 8.1 interfejs sa Start ekranom i od tada se tablet ponaša kao desktop računar koji je samo prilagođen za ekran osetljiv na dodir. Naravno, sve je usitnjeno i minijaturno, ali s obzirom da se radi o punokrvnom Windowsu 8.1, teoretski sve što će raditi na desktopu, radiće i na tabletu, samo ukoliko hardver to dopusti. Na početku treba dosta navikavanja na snalaženje na Winu jer se navigacija razlikuje od Adroida. Komande se izvršavaju kao i kod miša, samo što se umesto klika koristi dodir. I ovo je moguće izmeniti, ali se čovek ipak navikne, pa možda i nije potrebno. Ekran je sasvim solidnog kvaliteta, i mada rezolucija nije velika (1280x800), sve je čitljivo i pregledno. Potrebno je nekad nekoliko puta dodirnuti sitnije oznake (npr. krstiće, klizna navigacija kod padajućih menija i sl), mada je moguće da se još uvek adaptiram pa još uvek nisam izvežban. Pored besplatnog Win 8.1, dobija se i mogućnost da se instalira Office 365 sa jednogodišnjom aktivacijom. Kada instalirate Office i ažurirate sistem, ostane otprilike oko 5 giga slobodno (od 13 giga koliko je Win particija), tako da nema previše prostora za instaliranje dodatnih programa sa većim gabaritima, pa se mora dodati i SD kartica. Probao sam Word i Excel i sasvim su upotrebljivi i čitljivi ako dokumenti nisu previše kompleksni. Pregled dokumenata je moguć, ali je uređivanje sadržaja ipak vrlo nezgodno. Za ozbiljniji rad ne treba se oslanjati na tablet ovako malih dimenzija. Od 'regularnih' programa koje sam za sada instalirao tu su samo Firefox i Chrome koji rade potpuno isto kao na desktopu, samo, kao što rekoh, u minimiziranom izdanju. 2 giga rama i četvorojezgarni procesor savim lepo teraju Windows, makar za ovo osnovno što sam do sada uspeo da isprobam. Probao sam i OTG kabl, fleška od 16 giga radi i na Androidu i na Winu bez ikakvih problema.

Bagovi: Moj utisak je da se baterija prilično brzo prazni (dva puna punjenja za dva dana), ali moguće je da mi se samo čini jer nisam mogao da precizno izmerim koliko sam ga koristio (a i žena ga je koristila nekoliko puta, pa je možda i zato kraće trajala). Ono što jesam primetio je to da se na Windowsu u sleep modu u toku noći baterija ispraznila za čitavih 30%. Ovo je sigurno neki bag, pa ću probati da pronađem rešenje na netu. Ono što sam takođe primetio jeste da nije moguće butovanje ako se tablet ugasi u toku punjenja. Moguć je rad u toku punjenja, ali ako ga ugasite, morate da ga skinete sa punjača da bi ste mogli da birate OS.

To je to za sada. Kada budem imao vremena, probaću da dopunim utiske, pre svega vezano za kameru (za koju na netu kažu da je loša) i HDMI izlaz.
 
Odlicno, znaci izasao te oko 16 000 dinara? Bas sam trazio neki opis ovih tableta. Zanima me koliko moze konkretno da drzi baterija sa jednim punjenjem i kako se chrome pokazao, da li brzo popuni ram pa pocinje da gusi ili se davi sa vecim stranicama i vise tabova?

Svakako hvala na opisu!
 
Одличан опис. Честитке на куповини, нека те добро служи. Мало дуже си чекао али верујем да се исплатило. Свакако су занимљиви ови таблети са 2 ОС-а. :)
 
Odlican opis, nadamo se daljim iskustvima, kao i utiscima u realnom radu i u mom slucaju, prakticnim primenama, zelim i ja da nabavim opravdanje za kupovinu jednog :)
Odlicno, znaci izasao te oko 16 000 dinara? Bas sam trazio neki opis ovih tableta. Zanima me koliko moze konkretno da drzi baterija sa jednim punjenjem i kako se chrome pokazao, da li brzo popuni ram pa pocinje da gusi ili se davi sa vecim stranicama i vise tabova?

Svakako hvala na opisu!
I dalje je ovo windows mashina sa 2gb rama, tako ce se i ponashati. Ja mogu 4gb da na desktopu napunim bez problema samo chrome tabovima, realno i 8 mi je skoro pa tesno za svakodnevni rad, ali ovakvu mashinu ne koristish kao desktop, vec se prilagodjavash njenim ogranicenjima. Da moze da uradi shto i ultrabook, koshtala bi koliko i ultrabook (mozda i vishe, treba spakovati takav hardver u ovako mali prostor i ohladiti sve to, a pritom imati i propisnu bateriju - pitanje da li je moguce). Nije zamena za komp, zato ja i trazim izgovor da pljusnem (u sushtini sitne) pare za ovakav tab.
 
Evo upravo pišem na njemu u Chromeu. Otvoreno 8 tabova, svi sa dosta multimedije (B92, Blic, Google news, Facebook, Benchmark.rs, Engadget, Guardian). Zauzeće procesora 15-20%, a memorije 96%. Sve radi fluentno, učitava brzo, ni da štucne. Prilično sam impresioniran. Inače, probao sam HDMI i radi lepo na 720p televizorima, dok na full hd televizorima ne skalira lepo. Windows ne dozvoljava posebnu rezoluciju na drugom displeju, pa se šalje rezolucija u kojoj je tablet, tako da je prikaz umanjen. Probao sam i stream 4k videa sa Youtubea i nije ni zadrhtao! Sve je skalirao lepo i spustio na nativnu rezoluciju, tako da se ne treba brinuti da li će reprodukovati hd sadržaj. Kamera je očaj živi, barem sa stock aplikacijom na androidu.
 
Ja sam uporedjivao benchmark ovog tableta i benchmark mog laptopa koji ima 4 gb, intel p6100 i ovaj tablet je dobio 2100 a moj komp 2300 poena sro znaci da je tu negde. A sto se rama tice ne znam ko uspe da napuni 4 gb kad ja to ne uspem ni kada namerno hocu. Mislim da je ta 2 gb ok za neki opsten rad. A za android ova konfa treba da grize. Jedino ne znam koliko je procesor jak da se bori sa winom al po benchmarku mislim da je ok. Druga isto vazna stvar je baterija. I to sto nema garanciju po malo me hladi, al videcemo ;)
 
Да ли је овај Интелов процесор у њему 64-битни?
Баш сам скорије гледао понуду кинеских модела таблета, највише на Алију, и стварно има доста добрих и сличних модела по одличним ценама. Између осталих, за око су ми запали и модели овог кинеског произвођача (Teclast), како са Андроид тако и са Виндовс ОС-ом. Али мислим да је ово ипак најбоље решење, посебно за некога ко не може да се одлучи који ОС жели, на овом моделу очигледно може да их користи оба без проблема. :)
 
Poslednja izmena:
@HAD~ ja napunim 4 giga kako hocesh, dok radim drzim po 4 browsera upaljena plus josh kojeshta i stavljam komp najceshce u sleep da ne bih morao da cekam da mi se sve to podigne sutra i trazim gde sam bio, podeshavam filtere ponovo itd. Evo ovog trenutka mi je puno 90% od 8gb.

Ali sigurno ne bih tako radio na ovakvom uredjaju, 8 teshkih tabova bez seckanja je dobar rezultat.

@Joca - jeste 64bit cpu, ali windows ne bi trebao da je (nisam 100% siguran). Android svakako nije i sigurno nece biti dok ne dobije lollypop (a da li kod njega 64bit zapravo donosi prednosti cemo tek videti - ne bih se nadao previshe). U svakom slucaju, kod ovakvog uredjaja, jedina prednost 64bit procesora koju vidim u windowsu je brze pakovanje i raspakivanje, bilo shta drugo nece napraviti razliku (svakako se necesh baviti obradom videa na njemu), dok 32bit windows koristi manje rama i to jeste realna prednost.
 
Ja preterujem, realno... Ali imam stalno upaljena 3 adwords mcca u 3 browsera, plus gomilu tabova za posao i pride u cetvrtom (volim da mogu da se prebacujem u trenutku, necu da se stalno logujem). Tako da, zapravo mi treba vecina :)
 
@Joca - jeste 64bit cpu, ali windows ne bi trebao da je (nisam 100% siguran). Android svakako nije i sigurno nece biti dok ne dobije lollypop (a da li kod njega 64bit zapravo donosi prednosti cemo tek videti - ne bih se nadao previshe). U svakom slucaju, kod ovakvog uredjaja, jedina prednost 64bit procesora koju vidim u windowsu je brze pakovanje i raspakivanje, bilo shta drugo nece napraviti razliku (svakako se necesh baviti obradom videa na njemu), dok 32bit windows koristi manje rama i to jeste realna prednost.
Слажем се, ако уопште и добије Лолипоп, нажалост мислим да то није баш могуће али надам се да нисам у праву.
 
Heh, ne verujem ni ja, ali mislim da je custom rom zapravo moguc. Ako se pojavi na nekom asusu sa istom platformom, nije nemoguce da neko reshi da ga portuje, ali kako ce to izgledati kad imash dual boot, ostaje da vidimo. Svakako nece biti odmah portovano...
 
А што се оваквих уређаја са 2 ОС-а тиче, да ли је све као и код "обичних" модела са једним ОС-ом? Пре свега мислим на саме оперативне системе, да ли су комплетно урађени као када купујете "обичан" таблет са једним системом?
Питам све ово пошто нисам имао прилике до сада да се сусретнем са оваквим типом уређаја. :)
 
Mene zanima kakvo je stanje sa garancijom i baterijom?
 
Za sada sam uspeo da ulozim samo jedan review i nije bio u pitanju teclast. Komentar je bio da win radi odlicno, a android ne bash, ne spushta takt ispod 1,83ghz nikad, odnosno, brzo se greje i przi bateriju. Sad cemo cuti kako se ponasha ovaj primerak.

Garancija postoji, ali mora da se shalje uredjaj u Kinu i da se ceka da stigne, pa da se vrati. Obicno traje godinu dana od dana slanja. Uostalom, pogledaj temu kineski mobilni telefoni, tamo ima ljudi koji su slali uredjaje pod garancijom, ista prica.
 
Мораш бити спреман и на ризик с' обзиром на цену која је, по мени, за овај таблет и више него добра.
Та гаранција и не значи много, осим ако није остварива и код нас а није, тако да што се тиче гаранције не треба бринути о томе. И да нешто не дај Боже не буде у реду, мислим да је сулудо враћати таблет у Кину и чекати толико дуго на поправку. :)
 
A kako sluze inace ti kineski brendovi? Koliko cesto se havarisu? :) Kupio bih jedan, al nikako da prelomim.
 
Poslednja izmena:
tu varira sve,kontrola kvaliteta maltene ne postoji
mozes da dobijes i dolican uredjaj i djubre
 
Управо тако, не постоје правила.
 
Извињавам се на дуплом посту пошто не могу да изменим претходни.
Било би лепо ако би могао да направиш неки СС екрана а и да поставиш неку слику самог таблета, чисто да видимо како изгледа а и какав је Андроид на њему. :)
 
I ja bih voleo neki detaljan test, pogotovo neki snimak rada. Mene vise zanima win. Ali koliko mi se cini autor je napustio temu :)
 
Nisam napustio temu, samo sam čitav dan bio odsutan. Napraviću snimak rada i androida i windowsa, ali ne mogu da obećam da će biti uskoro, prosto sam prezauzet. Tek povremeno stignem da bacim pogled na temu...
 
Ok, ok :) Napisi nam bar nove utiske ukratko :) Koliko drzi baterija iima li novih bagova?
 
Za one koje interesuju ovi kineski taleti, mogu da bace pogled i na nesto ovako..

http://www.tinydeal.com/onda-v919-3g-air-97-android-44-win81-dual-boot-z3736f-tablet-p-145052.html

Posto kod nas jos uvek nema normalnih win tablet-a za neke razumne pare.. Pritom mislim na neki 10.1 model sa minimum ovim atomom do 30-32k rsd ovaj model nije losa kupovina... Narucio sam bio Surface 2, medjutim otkazao odmah jer mislim da ne vredi razliku u ceni u poredjenju sa ovim ili nekim drugim kineskim tab-om.. Jedina mana koju im ja nalazim je sto su sve u njima atomi, nema nijedan makar najgori i3, ali ko zna, mozda vremenom se pojave.. I jos jedna mana, a to je baterija.. Koliko sam skapirao ovaj model za koji sam okacio link ne moze da prebaci 5 sati rada..

Takodje fina kupovina :

http://www.leboncoin.fr/informatique/777846281.htm?ca=12_s


p.s. Johnny pozz.. :)
 
Za one koje interesuju ovi kineski taleti, mogu da bace pogled i na nesto ovako..

http://www.tinydeal.com/onda-v919-3g-air-97-android-44-win81-dual-boot-z3736f-tablet-p-145052.html
Пре када сам гледао шта све има у понуди од кинеских произвођача, поред Teclast видео сам управо и ове Onda, али има ту још доста других произвођача, Chuwi рецимо нема лоше моделе итд.
 
Skoro svi veliki igrači u svetu računara (Dell, Toshiba, Asus, etc.) imaju svoje budžetske osmoinčne Windows tablete sa skoro preslikanim specifikacijama kao ovaj moj Teclast. ali ih je jako teško ovde naći, a i kada naiđe neki na oglasima odrape neke bolesne cene. Kod nas se u radnjama neko vreme mogao naći ASUS VivoTab Note 8 za oko 25000 dinara (ne viđam ga nešto u poslednje vreme), sa sve garancijom i čak sam se i razmišljao njega da uzmem, ali mi je cena prevazilazila budžet koji sam planirao. Može se naći i ACER Iconia TAB W3-810, mada je on koliko sam sada video nešto skuplji (oko 30000din). Mene je sve ukupno izašlo oko 16000, što je, priznaćete, dosta manje od navedenih cena, a ja sam očekivao da će biti još manje jer sam do sada imao sreće sa porudžbinama elektronike iz Kine. Garancija teortski postoji, ali je teško ostvariva. Neki prodavci hoće da izađu u susret i da refundiraju neku sumu ako se falični uređaj može popraviti ovde, samo da bi izbegli vraćanje u Kinu. Pre kupovine sam dobro ispitao tržište kineskih uređaja i tamo je Teclast jedno od većih imena za tablete. Pored njih, kao popularni se pominju Ramos, Onda, Cube, Voyo, FNF i još neki koji su nama potpuno nepoznati, a u Kini su ipak neka imena. Ja sam se vodio logikom da ako je u Kini nešto poznata marka, mogu samo da zamislim o kom obimu produkcije se radi! A koliko znam u Kini je trenutno nemilosrdna borba za tržište i ne mogu baš tako lako da priušte da gube mušterije. Inače, na Youtubeu se može naći klip koji prikazuje izlet kroz Teclastova postrojenja, i to sve izgleda prilično ozbiljno. Pored toga, na raznim forumima se ljudi najmanje žale na Teclast kada se radi o ozbiljnim falinkama, pa je i to doprinelo da ga naručim. Inače, Kinez sa kojime sam komunicirao pre kupovine me je uveravao da sve uređaje testiraju pre slanja. Da Playstore ne radi sam znao i pre kupovine, jer je to vezano za politiku Kine koja ne dozvoljava da se Google previše razmahne na njihovo tržište pa im blokiraju neke servise, tako da to i nije bilo iznenađenje. Što se tiče Windowsa na sedam inča, mislim da je to čist mazohizam. Za Metro aplikacije bi možda i imalo smisla, ali je 8 inča donja granica za koliko-toliko smisleno korišćenje u desktop modu.
 
i ja sam ga narucio pre 15ak dana i cekam da stigne,ako moze link za root bio bih zahvalan ,imas fix za bateriju na winu ali ne mogu da se setim gde sam video,ako nadjem saljem
 
Battary improvment for Windows

The main problem is very old (year 2006) driver of "Intel SD Host Controller", they are 3 in Device manager. Only thing what you need is update driver.
start Computer Management (hold My Computer and select Manage)
select Device management
find SD Controllers, if you click on it, there are 3 "Intel SD Host Controller"s
hold on every one controller, select "Update Driver", select driver from computer, and there is another option "SDA Standard Compliant SD Host Controller", install driver, confirm restart of computer after last update install
reboot
 
Nazad
Vrh Dno