Šta je novo?

Koliko vas je probalo neki Linux distro?

Za 90% problema ovde navedenih sa linuxom stoji kao validan jedan jedini odgovor: RTFM.

Sa svim tim problemima se pre nas srelo vec x ljudi i velika je verovatnoca da neki pisani dokument o resenju vec postoji. Neki su toliko banalni da mene licno mrzi da objasnjavam, ako nekoga vec mrzi da otvori crni google ili tldp i ukuca dve reci (ili uradi search ovde na forumu). A da upotrebim takvu listu banalnih problema kao argument u nekoj diskusiji, mene bi prosto bilo sramota. Npr. za podesavanje scrolla i ostalih dugmica na misu, instaliranje codeca ili webcam ima bukvalno tona materijala. Na zalost, u svakom materijalu se podrazumeva da se zna bar neka osnova i ne pise za svaki najmanji korak gde korisnik treba da stisne prsticem i onda ne radi kako treba - a posto smo se svi, jelte, nabedili kako smo opasni advanced useri, onda problem ni u kom slucaju ne moze biti do nas.
 
silverglider je napisao(la):
Za 90% problema ovde navedenih sa linuxom stoji kao validan jedan jedini odgovor: RTFM.

Sa svim tim problemima se pre nas srelo vec x ljudi i velika je verovatnoca da neki pisani dokument o resenju vec postoji. Neki su toliko banalni da mene licno mrzi da objasnjavam, ako nekoga vec mrzi da otvori crni google ili tldp i ukuca dve reci (ili uradi search ovde na forumu). A da upotrebim takvu listu banalnih problema kao argument u nekoj diskusiji, mene bi prosto bilo sramota. Npr. za podesavanje scrolla i ostalih dugmica na misu, instaliranje codeca ili webcam ima bukvalno tona materijala. Na zalost, u svakom materijalu se podrazumeva da se zna bar neka osnova i ne pise za svaki najmanji korak gde korisnik treba da stisne prsticem i onda ne radi kako treba - a posto smo se svi, jelte, nabedili kako smo opasni advanced useri, onda problem ni u kom slucaju ne moze biti do nas.

Iako sam rekao da necu vise pisati, skacem sam sebi usta ali si me naterao tvojim mesanjem u nipodastavanje, iako si administrator to ti ne daje pravo da tako pises. To sto ti mislis da moji argumenti nisu valjani to je tvoje pravo, mozes obrisati post ako ti se ne svidja. Za gogole sigurno znam pre tebe i sigurno sam obisao brdo foruma, citao i trazio resenje problema pre nego sto sam zakukao ovde. Cim nesto ne moze to je za tebe banalni problem. Shvatio sam poentu, sto vise sati i dana utrosis na podesavanje hardwra to je prava stvar, to da li ces nesto da radis na toj masini pa to je nebitno, prizemno, trivijalno. Ponavljam nikad nisam rekao da sam advanced user ima srpska rec kaze se napredni korisnik ali ispadas pametniji kad nabacas sto vise stranih reci ili skracenica. Ajde kazi ti meni sta je AMP ili sta je FNP ili Y-nod. E da si ovde u Srbiji uhvatio bi te za uvo i doveo kuci kod mene da mi ti to namestis ali ne da mi vracas neku stariju verziju kernela, pod ovim kernelom, za dva sata kako kazete, sve sto imam od hardwera da mi radi i da kad uradim update kernela posto je SuSE vec dva puta to radio da mi sve od opreme radi.
Ajd budi ti me ziv i zdrav u toj Germaniji.
:)

@salac,
prica oko NT servera nema veze sa mail serverom, nisi pazljivo citao, no nije bitno, ispascu babaroga i zakleti ljubitelj windowsa sto nisam. Dosta je bilo, svako ima pravo na svoj stav i pitam se sta se ja cimam toliko oko toga. Lepo boot sa CD, restore diska C: , brisanje linux particije i nirvana. :type:
 
Ljutio se ti ili ne, Srebrni je pogodio u srz problema - opasni advanced windows useri jednostavno su potpuno izgubljeni kad treba editovati najobicniji tekstualni config fajl u linux-u. Zalosno u svemu tome je sto to uopste nije nikakva prevelika nauka i filozofija jer su ovi fajlovi po pravilu dobro komentarisani, sa datim primerima i sl.

Zao mi je sto ti kao stariji kolega nisi uspeo da se izboris sa ovim (rekao bih) trivijalnim problemima. No dobro - probao si, nije islo, brisi linux, imaces vise mesta na hardu za snimanje filmova i muzike.
 
@lega99
Za tebe čoveče stvarno nije linux. Briši ti to. Jeee... Ako nisi u stanju da prepoznaš da li ti treba HCF ili HSF driver, a čini mi se da ih ima na i Intelovom sajtu, i nisu u stanju da patch-uješ drivere po gotovom uputstvu, šta će tek biti s krupnijim stvarima.
Briši linux odmah. Sramota :)
 
Evo kako su neki uspeli da nateraju Intel536EP i SUSE 10.0 da se slažu:

Obaveznoi instaliraj iz yast-a kernel source i GCC ako slucajno nisi!

Digo sam driver na rapidshare
Link: http://rapidshare.de/files/8916571/intel-536ep-4.69.tgz.html
Procedura je sledeca (morate biti ulogovani kao root):
make clean
make 536
make install prijavljuje gresku (nepoznata distribucija, modul nije uchitan i sl) Install skritpu treba korigovati al ja sam to odradio drugacije.

Editujte /etc/init.d/boot.local :

Code:

#! /bin/sh
#
# Copyright (c) 2002 SuSE Linux AG Nuernberg, Germany. All rights reserved.
#
# Author: Werner Fink <[email protected]>, 1996
# Burchard Steinbild, 1996
#
# /etc/init.d/boot.local
#
# script with local commands to be executed from init on system startup
#
# Here you should add things, that should happen directly after booting
# before we're going to the first run level.
#

insmod -f /lib/modules/$(uname -r)/kernel/drivers/char/Intel536.ko
Intel536 module should be loaded
modprobe -f Intel536
mknod /dev/536ep c 240 1
chmod g+w /dev/536ep
chgrp dialout /dev/536ep
rm -f /dev/modem
ln -sv /dev/536ep /dev/modem


Ja vas stvarno ne razumem, pa sve sam to probao, skinuo drajvere sa Intela, radio po uputsvu, pazljivo red po red naredbu po naredbu, editovao i onaj fajl i opet je bio corak. Probao sam i one drajvere sto ih Diablo preporucuje i to je corak, lepo na onom .ba sajtu pise nema pomoci za SuSE 10. SuSE drajveri sa originalnog CD ne rade. Onaj link je za drugi chipset, Conexant, toliko znam da procitam sta pise na sajtu i sta pise na modemu. Inace ne drzim muziku i filmove na disku, postoje rezaci. Sad jos hocete da me ubedite i da sam lud, hvala momci, nemam reci. :mad:
 
Poslednja izmena od urednika:
lega99 je napisao(la):
Iako sam rekao da necu vise pisati, skacem sam sebi usta ali si me naterao tvojim mesanjem u nipodastavanje, iako si administrator to ti ne daje pravo da tako pises. To sto ti mislis da moji argumenti nisu valjani to je tvoje pravo, mozes obrisati post ako ti se ne svidja. Za gogole sigurno znam pre tebe i sigurno sam obisao brdo foruma, citao i trazio resenje problema pre nego sto sam zakukao ovde...

[offtopic]
Dabome da skaces sam sebi u usta, kako sa predjasnjim komentarima, tako i sa ovim; kada neko (po svom sopstvenom priznanju) obidje google uzduz i popreko, gomilu foruma i ko zna sta sve jos ne, pa i pored toga nakon x dana ne ume da namesti ono sto drugi umeju, onda takav korisnik (evo na srpskom, da me bolje razumes) prosto nema moralni kapacitet (prekidam ovde) da:
1) drugima drzi bukvicu sta je dobro, a sta lose,
2) drugima procenjuje da li imaju pravo da nesto napisu ili ne, kad je vec za sebe zadrzao pravo za stvar pod tackom 1)

P.S.
A za to "za uvo" mozes da pricas svom klincu ili nekom balavanderu u komsiluku, ne meni.
[/offtopic]
 
Poslednja izmena:
Mogu da se kladim da ovde pojedini zastupnici Windowsa
(da ne imenujem na koga mislim) imaju takozvani
MS certified administrator-programator-modulator sertifikat
i plase se da ce ako krene Linux, da im propadne ulozeni trud
(i naravno lova).
Iako mrzim Win i MS, iako prave djubre od OS-a, maheri su da uzmu pare.

Neko u MS-u dodje kod Billa i kaze:
Inovator: Bili, sta kazes da pocnemo prodaju nekakvih sertifikata
koji bi kao nesto znacili, a mi da uzmemo pare ?
Bili: Ne budi lud, ko ce na to da ti nasedne. Dovoljno je sto se
prodaje ovo djubre koje pravimo, a sad jos i to.
Inovator: Ajde da probamo na malom delu populacije pa da vidimo kako ide.
Bili: Ajde.

I tako postase sertifikati.


Ne zelim da pljujem ni na cije znanje
(informaticke i elektro skole, fakulteti i dr.) a pogotovu
na samouke koji u mnogim slucajevima imaju bolje znanje od
'skolovanih'.
Ali 'MS sertifikati' ???????

Ode sertifikovan 'power user' u Ameriku, pa ode u MS i kaze:
PU: 'Imam Vas sertifikat, ima li nekog posla za mene ?'
MS (na glas): Zao nam je, trenutno nema.
MS (u sebi): Jesi li ti lud, kakav sertifikat, sta on znaci ?!?!


Linux koristi mali deo populacije i kome se svidja neka proba,
kome se ne svidja ne mora da proba i nema razloga da ga pljuje.

Windows koristi vecina, MS raznoraznim monopolistickim akcijama,
podmicivanjem vlasti u zemljama sirom sveta, uticajem na proizvodjace
hardvera, propagandom i jos ko zna cime utice tako da je mnogima
neizbezan i time nametnut i time osigurao sebi pravo da ga pljuje
ko god ima razloga, a to je svako ko iole nesto zna o kompjuterima.

Linux nije lak i cak mi je drago zbog toga. Linux nije za svakog.
Treba dosta vremena da bi se savladala neka oblast, ali trenutak
kada proradi nesto oko cega si se petljao 5 min. - 1 mesec je NEZAMENJIV !
Jedinstven osecaj pruza i strah i jeza a i strahopostovanje koje
vidis u ocima jednog windowsovca kada mu pomenes slovo L.
I ne stignes da kazes ...inux.

:smoke:
 
Ja sam koristio do sada Xenix, Slackware, RedHat, SuSE, Gentoo i LFS -- utisci su sledeci.

1. SuSE 10.0, skoro sve zivo prepoznaje i instalira sam i ima dosta softvera. Preporucujem za one koji ne zele da mnogo mozgaju (citaj pocetnike).

2. Gentoo je vec ozbiljniji -- mozete (a ne morate) ga kompajlirati od nule sa optimizacijom za vas procesor i ima odlicno resen update (emerge). Odlicna stvar ako zelite da imate sve pod kontrolom. Ovo je intermediate level -- za one koji se vec dobro snalaze u "obicnom" linuxu i znaju sta je konzola, gcc i make.

3. LFS (Linux From Scratch) je zapravo roll your own distro sistem. Imate uputstvo pa po njemu radite konfigurisanje paketa i biblioteka i kompilaciju od nule rucno (ukljucujuci i bootstrap kompajlera) -- nezamenljivo ako zelite da zaista naucite kako linux radi i sta mu je sve potrebno da bi "kucao". Ovo je samo za hardcore korisnike, ni ne pokusavajte ako ne znate sta je fdisk i kako se kreira linux filesystem.

Par generalnih saveta:

1. Ako hocete linux i 3D trenutno zaboravite na ATI x1k kartice (drajveri), nvidia ima neuporedivo bolje drajvere za linux
2. Conexant drajver je kradja, zato uzmite Lucent ili Intel 536ep modem
3. Marvell drajver za Gigabit ethernet u kernelu nije radio kako treba (mozda je sredjeno u medjuvremenu, ne znam), mora da se patchuje njihov sa sajta u kernel source i da se rekompajlira.
4. Ako imate PCI-E ukljucite Message Signaling Interrupt u kernelu.
5. Obavezno imajte kernel source i development tools instalirane, vecina ljudi to ne instalira jer misli da im ne treba ako nisu programeri -- u linuxu se bez toga mnogo stvari ne moze instalirati.
6. Skinite najnoviji ALSA drajver i ALSA tools (za zvuk)
7. Skinite i najnoviji lm-sensors i i2c i patchujte kernel ako hocete da imate HW monitoring.
 
Jako ste razvukli postove, prosto je necitljivo. Ja cu biti kratak, windows i linux su dupe i glava, znaci ko voli da zna kako racunar radi i interesuje se, za njega je linux bogom dan, ko voli da pokrene ms office i da otkuca par redova teksta, opet ce se snaci pod linuxom, i sad tu su windows power useri, neko je vec pomenuo ovo, koji stvarno nece da predju ni na sta drugo zato sto misle da su svoje znanje doveli do savrsenstva. Ipak nisam bio toliko kratak ko sto sam mislio :) Prosao sam skoro sve vaznije distribucije i moram priznati da me je pclinuxos prijatno iznenadio, na njemu rade cirka 4 coveka, a moze da se meri sa suseom u koji je ulozeno dosta para. Samo i dalje ne razumem hype oko ubuntua, po meni jedna prosecna distibucija, nema ni eyecandy, nema ni brzinu, nema nista sto bi desktop korisniku trebalo, a definitivno ciljaju na to trziste.
 
Poslednja izmena:
gentoo = chista 10-ka :-devil-:

prvi linux koji sam instalirao je bio SuSe .. i umalo se nisam pokajao .. aj netju sad da ga pljujem (jer bi se oduzilo ) .. :mad:

naravno opet sam se vratio na windoze, pritom nishta ne nauchivshi o linuxu .. i ..
sledetji korak je bio gentoo .. instaliran na 120Gb bez windozea .. (od prilike, analogija .. ako hotjesh da prestanesh da pushish, prestani odmah, odjednom .. a ne po malo .. )
vozim ga vetj pola godine i prezadovoljan sam ..
nauchitjesh dosta o svom hardware-u (morash da kompajlirash krenel) .. i za SVE postoji reshenje .. jako brz distro .. s druge strane .. MNOGO lak ..
handbook je TOLIKO dobro odradjen .. da treba samo da umesh da chitash .. i uspetjesh da ga instalirash bez problema ..
ima odlichnu podrshku .. extra tutorijale .. shta god pitash na forumu, bitje odgovoreno u roku od odma ..

SVE Preporuke ..

www.gentoo.org
Oficijalni Gentoo-ov sajt.

www.gentoo-srbija.org
Gentoo Srbija. Odličan domaći Gentoo-ov sajt zajedno sa forumom.

http://forums.gentoo.org/
Oficijalni Gentoo-ov forum.

http://gentoo-wiki.com/Main_Page
Odlično koncipirana gentoo wiki stranica.

http://www.gentoo-portage.com/
Sajt sa opisima paketa (ebuilds) i komantarima korisnika o odredjenim paketima.
.. "portage - the heart of Gentoo" ..

Happy hacking

Poz
 
E obozavam ovakve teme, i ako su u sustini mlacenje prazne slame :)
Zasto u opste gubiti vreme na ubedjivanje onog drugog da je tvoj auto bolji od njegovog, tvoj OS bolji od onog koji on koristi itd...
Negde sam procitao da je neko to uporedio sa mercedesom i autobusom....

Ako trebas da prevezes 4 coveka, bolja je mecka, al' ako trebas da prevezes 100 ljudi, bolji je autobus. :d

...pa nek vozi ko sta hoce.
 
bit je napisao(la):
Naučnicima, inženjerima, statističarima, ekonomistima, deci, da ne nabrajam dalje nije bitno koji OS će da pokrene sistem već da aplikacija radi.

Imam ortaka koji je fizicar i radi proracune. Koliko ti scientific proracuni u extended precision traju, Windows nije u stanju da sastavi bez restarta. Prema tome, jako je bitno koji je OS jer iz OS-a se upravo i pokrecu aplikacije i ako on nije stabilan onda ni aplikacije ne mogu da budu. Ali ti ocigledno vidis stvari samo iz svog (tupog) ugla.

bit je napisao(la):
Ne zaboravite jednu stvar RAČUNAR NIJE IGRAČKA ko to nije shvatio neka se igra sa linuxom i troši korisno vreme uzalud. :type:

Da, racunar nije igracka, zato 99% korisnika drze Windows na njemu da bi mogli da se igraju na racunaru. Mislim stvarno...

@lega99:
Sto se tice rezolucije/pozicije slike, postoji nesto sto se zove modeline u linuxu, mozes podesiti tajminge za monitor da ti slika bude identicno pozicionirana kao u windows-u. Ako imas specifikacije (ili jos bolje .cfg fajl za monitor za linux) onda ces to lako uraditi, a i ako nemas postoji komanda koja pod X Windowsom omogucava vizuelno namestanje pozicije i velicine ekrana. Samo treba da ne budes toliko mrzovoljan da naucis. Za sve nedoumice u vezi Linuxa svrati ovde.

Pharos je napisao(la):
Jesam. Instalirao sam WIN fontove. Ali ovde niko ne čita šta pišem. WIN fontovi na kupusari nikad ne mogu izgledati kao oni u win-u jer su zaštićeni adobijevim pantentom. Postoje neke emulacije ali to nikad nije to. I razlika je primetna.

To o cemu pricas se zove subpixel hinting i svaka novija linux distribucija se isporucuje sa tom opcijom ukljucenom u freetype biblioteci i samim tim ukompajliranom u X Windows. Ako kod tebe nije tako nauci kako da podesis fontove u Linuxu ovde.

Pharos je napisao(la):
Opet ne čitaš. OO, Firefox, Thunderbird... sve to postoji i na vindozi.

Postoji, ali ne zahvaljujuci Windowsu i M$ nego zahvaljujuci Linuxu i open-source zajednici po kojoj tako zdusno pljujes i nazivas igrackom.

Pharos je napisao(la):
I ovde em lupaš gluposti, em ne čitaš. Dokle više? Normalno da sigurnost ne može da se poredi. Sigurnost na vinu je 100 puta bolje odrađena nego na kupusari. Spominješ hariens boot cd. Pa pass na linuxu nije čak ni enkriptovan!

Ti bre lupas i jos vredjas druge! Pod linuxom je cak moguce napraviti sistem tako da bude unutar enkriptovane particije i da je boot moguc samo sa sifrom. Napravi ti Windows da radi sa enkriptovanog fajl sistema cik da te vidim.

O bezbednosti Windowsa najbolje govore svi exploiti, igmp pingovi, buffer overruns, otvoreni portovi po defaultu, nepotrebni servisi, administrativne privilegije neophodne za rad u obicnim programima, alati poput SAMInside za hakovanje korisnickih sifara, drajveri na boot disketi koji daju neogranicen pristup svim fajlovima iako nemas admin sifru, i tako dalje, da ne gubim i vreme i prostor ovde na nabrajanje ociglednih i svima poznatih cinjenica.

Pharos je napisao(la):
I onda šta imamo(nemamo) na linuxu:
- Nemamo podržanost našeg hardvera
- Ne možemo se igrati. To bedno naslova što ima...
- Ne možemo ga primeniti za profesionalnu upotrebu

Ako linux ne podrzava neki hardver to je iskljucivo zato sto proizvodjac nece da napise drajver ili makar da objavi specifikacije da bi open-source zajednica napisala isti. Da si iole pametan takav hardver ne bi nikad ni kupio i time podrzavao monopol nego bi uzeo opremu od nekog manje arogantnog proizvodjaca koji podrzava vise platformi ukljucujuci tu i Linux i ostale alternative. Bas me zanima koji ti to hardver nije podrzan...

Sto se tice igrica, zar nisi i ti misljenja da je racunar samo za ozbiljan rad kao neki drugi zagovornici Windowsa u ovom threadu? Sta ce ti onda igrice na Linuxu? Ako hoces da gubis vreme na igranje uzmi Windows.

Profesionalna upotreba? Mislis kao ovo igranje gore koje si pomenuo? Znam da ima profesionalnih igraca, ali oprostices mi ako ne poverujem da si ti jedan od njih. :smoke:

Pharos je napisao(la):
OpenOffice, Excel, VBScript

Bas si lamer. Koristi search pa ces naci sta ti treba. Gde ti je sad ta prednost Office nad OpenOffice?!?

lega99 je napisao(la):
Ja se uglibljujem sve vise i vise, znaci od modema sam digao ruke, sad koliko vidim i web kamera Creative PD 0620 USB nije podrzana. Na kraju ce biti da moram kupiti novi PC, a kad kupujem onda iskljucivo po listi podrzanog hardwera za Suse, ako predjem na neki drugi linux onda opet nova nasina da bi se slagala sa tim hardwerom.

Oprosti sto ne citam ceo thread, malo je smorno, ne znam od kog modema si digao ruke? Conexant? Ako je tako razumem te mada i za to postoji lek (da ne kazem nesto drugo). Ako je Intel -- 537EP ili 536EP. Imas u listi Linux pa biraj samo povedi racuna o verziji (SMP ili ne) i za koji SuSE. Ako nema za tvoju verziju skini genericki paket (UNCOMPILED) i prati uputstvo.
Sto se tice kamerice, potrazi na netu koji cip koristi, uglavnom je moguce to namestiti sa nekim kompatibilnim drajverom ako je cip isti kao kod neke druge kamere.
Sto se tice hardvera generalno, preporuka je kupovati hardver od proizvodjaca koji podrzavaju linux i daju drajvere za njega. Ja tako radim i nemam problema.

lega99 je napisao(la):
Sad odjednom ti preporucujes linux koji po tvom opisu je namenjen idi*t useru

Gentoo nikako nije namenjen *****ima, pogresno si ga razumeo. Covek je hteo da kaze da je Gentoo izuzetno mocan -- i dalje sve mozes rucno ako hoces ali mozes i automatski pa biraj.

lega99 je napisao(la):
Linux i unix mora da ima sve drajvere

Ne -- niti mora, niti moze, niti ce to uticati na njegov uspeh -- ne mozes reci da ce drzava propasti zbog toga sto ti nemas gde da sipas bezolovni za svoj automobil.
Ljudi koji zele da promene operativni sistem bice ubuduce malo pazljiviji u odabiru hardvera i nece se "zakljucavati" -- umesto sto kupuju sve sa etiketom "Designed for Windows XP" (u prevodu nigde drugde ni ne radi jer je polusoftverski proizvod) kupovace normalniji hardver.

silverglider je napisao(la):
Za 90% problema ovde navedenih sa linuxom stoji kao validan jedan jedini odgovor: RTFM.

Amen!!! Potpisujem ovo.

Narocito za one likove koji napisu "skinuo sam xyz.tar.gz i sta sad?".
 
bit je napisao(la):
šta da ti napišem a da se ne uvrediš.

Nesto potkrepljeno realnim cinjenicama (istinu?)?

Ovoliku gomilu gluposti i, kao sto rece SG, banalizovanje teme u zivotu nisam video :zgran:
Sedite, instalirajte, radite duze od 5 minuta, potrudite se MALO, citajte i uvidecete da niste u pravu. Mada kod nekih je upravo problem oko citanja jer bi sve da im bude na dlanu i zato pricaju svakojake gluposti (Pharos na primer).
 
Izvinjenje

Izvinjavam se svima koje sam nenamerno uvredio jel sam bio iznerviran neuspelim visednevnim pokusajima podesavanja modema. User Parafora mi je ukazao na pravi put, ja sam skroz pogresno radio, radio sam po uputsvima koje sam nasao na forumima, prvi deo sam dobro odradjivao ali dalje ne jer sam editovao odredjeni boot fajl a to je pogresno, tako je pisalo u tim uputsvima, to je onaj fajl koji sam i postirao. Evo ovaj tekst pisem ulogovan preko modema.
 
Poslednja izmena od urednika:
@lega99:
Vidis da moze sve da se namesti, samo kad je covek uporan. Srecan rad!
 
Nazad
Vrh Dno