Šta je novo?

Kompjuterski "servis" mi je SLOMIO dva peraja na grafičkoj karti (GTX 660)

Drvodelja

Čuven
Učlanjen(a)
08.02.2003
Poruke
180
Poena
619
199a.jpg

Moraću nekako da vas uvedem u priču, oprostite na uvodnoj kuknjavi.

Skrpio sam nekako 500 EUR i kupio sebi ploču, procesor, memoriju i grafičku u određenoj prodavnici računara, pre godinu dana. Kompjuter je odmah počeo da krešuje (BSOD), da "gubi i vraća" određene USB komponente, kao i internet konekciju preko LAN kabla. BSOD se dešavao u nekim skroz random momentima, uglavnom jednom, do dva, tri puta dnevno. Pošto mi je posao takve prirode, da ne mogu ni jedan dan da preživim bez računara, iskrslo mi je neko putovanje i iskoristio sam tek posle godinu dana priliku da uvalim kompjuter "OVLAŠĆENOM SERVISU" na koji me je uputila prodavnica u kojoj sam kupio komponente, do tada sam morao da trpim probleme. Oni su mi tamo zamenili matičnu ploču, i rekli da ukoliko se problem nastavi, da zamenim napajanje. Nisam ni stigao da pošteno testiram računar, i da li krešuje ili ne, napajanje koje koristim je i pre novih komponenti guralo mnogo veće potrošače, ali to trenutno nije ni bitno.

SLEDI DOSTA ZANIMLJIVIJI NASTAVAK PRIČE...

Pri preuzimanju kompletnog računara, jedan od servisera mi pokazuje grafičku kartu (komponentu koja me je najviše koštala) na kojoj nedostaju dva peraja, na jednom od dva kulera, kao i FOTOGRAFIJU na svom mobilnom telefonu kao dokumentovani "dokaz" da su oni takav računar primili u servis (malo sutra)... Kao i saopštenje da sam samim tim izgubio garanciju koja treba da traje još dve godine... Ali uz obrazloženje da ne treba da brinem, jer "ona će i bez tih peraja nastaviti da gura kao da ništa nije bilo". Da se razumemo, predao sam im računar apsolutno čitav, prebrisan i usisan, kako se ne bi štrokav blamirao u servisu. Shvatio sam u trenutku da im ne mogu apsolutno ništa, jer nemam nikakav dokaz o predaji uređaja fizički neoštećenog u servis (i zašto bih pravio takav dokaz, servis valjda služi da ti popravi, a ne da ti pokvari kompjuter?!). Kako sam već imao 300 muka sa istim računarom, koji mi je već odavno preseo, samo sam im rekao da mi daju j***** komp i da odem sa njim zajedno u p.m., A DA IRONIJA BUDE VEĆA, devojka koja radi na šalteru, prilikom predavanja računara je na moje oči slomila nogaru kućišta (da li je to realno?!), na šta mi je rekla "izvini, valjda može da se ZALEPI" (da li je to realno, drugi deo?!)...

E sada, koga zanima koji je to servis u pitanju, neka mi se obrati putem privatne poruke, jer poslednje što mi treba na celu ovu muku je da me oni još tuže, zato što ne mogu nikako da dokažem ovu priču, jer da mogu, ne bih ovo ni pisao ovde. U svakom slučaju, sada se dešava sledeći, HARDVERSKI, problem. Kako drugi kuler na grafičkoj nije, jelte, KOMPLETAN (kapirao sam da može da "gura i dalje", pa nisam pokušao da ga "ZALEPIM"), čitav kompjuter VIBRIRA zbog novonastalog disbalansa, pazi kad mi se čitav sto trese sad...

I za kraj KONKRETNO PITANJE:

Da li ima negde da se kupi kuler koji bi pasao mojoj grafičkoj karti? Nemam pojma kako to ide, nikada ništa slično nisam morao da menjam.
 
Zašto me ova priča ne čudi ? Ja bih za početak isključio taj slomljeni ventilator a namestio dobar da se vrti na maximumu (MSI Afterburner), bar neće da napravi veću štetu na taj način.
Viđao sam na K&P nekoga koji je prodavao razne ventilaore, nove, od kojih bi neki mogao da pajsuje. Druga je mogućnost da se nađe neka crknuta kartica pa da se menja ventilator ili ceo hladnjak. Stavi oglas negde pa vidi. Sasvim je moguće da još neke MSI video karte imaju isti ventilator pa makar bilo i na AMD kartici. U stvari najbolje bi bilo da skineš taj slomljeni dok tražiš novi lakše je da se uporedi.
Potrebno je obratiti pažnju na prečnik, bazu (montiranje) i broj žica na ventilatoru.
 
Poslednja izmena:
Druze nisi imao dokaz kako ti kazes o tome da ti je kuler bio ispravan pre servisa, ali sve jedno, yrebao si da dignes frku i malo pripretis. Ja ne bi uzeo to pa sve da mi daju pare pride. S***ali su ti komp i uvalili isti uz pricu takvog si ga doneo, i sada posto si ga odneo nikom nista. Zeznuo si se.
 
Ako imaš ta slomljena krilca možeš ih zalepiti super lepkom.
 
Servis je duzan da na zapisniku upise svako fizicko ostecenje prilikom prijema robe. Bez toga, ti uvek mozes da tvrdis da je ostecenje nastalo kod njih i da trazis da ga otklone/zamene uređaj. Znac, validan je zapisnik, ako na njemu nije navedeno da je ventilator imao polomljena krilca prilikom prijema, znaci da ih nije ni imao. Ako si preuzeo uredjaj iz servisa, bojim se da vise nista ne mozes da uradis.
 
Koja bagra! Prosto neverovatno kako su bezobrazni.
 
Nema veze sto si preuzeo racunar, obrati se nekoj instituciji koja je u srbiji zaduzena za povredu potrosackih prava i posalji pismeni zahtjev firmi od koje si kupio racunar da ti dostave zapisnik o prijemu racunara na servis, taj zapisnik si i ti morao da potpises, nadji u zakonu zakonski osnov na osnovu koga trazis zapisnik i navedi u preambuli zahtjeva. Ako se ogluse na ovo obrati se nekome ko bi ti mogao pruziti adekvatnu pravnu pomoc, mislim da kod vas postoji drustvo za zastitu potrosaca i oni ti tu mogu dosta pomocu naravno ovo sve vazi ako ti nigdje nisi potpisao da si predao fizicku ostecen racunar.
 
Od toliko teksta nigde ne reče koja je tačno grafička u pitanju. :)
Daj model pa da tražimo ventilator.... a za servis spremi ciglu. :D
 
Od toliko teksta nigde ne reče koja je tačno grafička u pitanju. :)
Daj model pa da tražimo ventilator.... a za servis spremi ciglu. :D

Da si malo bolje procitao naslov teme, pogledao sliku ili da si pogledao "Moja masina" korisnika Drvodelja video bi koja je graficka u pitanju :)
 
Da,da , banda serviserska, meni danas vratili neispravno napajanje za koje tvrde da je ispravno (drzali ga 30 dana ) a pri tom nece da dozvole da licno prezentujem da napajanje ne radi kako treba. Zato sam danas snimio clip i okacio na youtube i poslao im da odgledaju.

Inace , pre slanja sve lepo fotografisem i tek onda posaljem servisu ali dzaba, a da odgledajte video:

http://youtu.be/c3mBABerDDk

A pa ja sam objavio na nekim forumima koji je servis bio u pitanju, mogu slobodno da me tuze, sve imam dokumentovano pa neka dokazu da nisam u pravu, bas me zabole.
 
Poslednja izmena:
Jesi li ti siguran da je do napajanja? Na koji nacin si to pouzdano utvrdio? Probao si masinu sa drugim napajanjem?
 
Probao i sa drugim racunarom u drugoj kuci kod prijatelja , on ima fx8320.
Corsair na obe masine radi restart u kombinaciji sa gtx770 i gtx970.
Inace obe masine sa istim grafickim kartama i sa seasonic 620, super flower 750 i evga 850w rade bez greske.
Trazio sam da licno dodjem u servis, poneo bih oba racunara i napajanja ali je receno da nemože.
Kad vec nemože eto im snimak , ne ocekujete da im pisem doktorsku disertaciju., trebali su mi omoguciti da dodjem u servis, zašto bih ja njima verovao na reč kad sam 100% siguran da je psu problem.
 
Probao i sa drugim racunarom u drugoj kuci kod prijatelja , on ima fx8320.
Corsair na obe masine radi restart u kombinaciji sa gtx770 i gtx970.
Inace obe masine sa istim grafickim kartama i sa seasonic 620, super flower 750 i evga 850w rade bez greske.
Trazio sam da licno dodjem u servis, poneo bih oba racunara i napajanja ali je receno da nemože.
Kad vec nemože eto im snimak , ne ocekujete da im pisem doktorsku disertaciju., trebali su mi omoguciti da dodjem u servis, zašto bih ja njima verovao na reč kad sam 100% siguran da je psu problem.

Onda lepo ovde javno napises koja je firma u pitanju da i ostali forumasi znaju gde da ne kupuju. Sto da to bude "tajna" i "problem", ako se oni tako ponasaju. Zasto bi imali protekciju ili zasto bi to bilo nekorektno reci da se tako ponasaju prema kupcu. Koda nas su pare, kod njih je roba. Moraju nauciti da su pare "univerzalna" roba koja SVIMA treba, a da njihove komponente ne trebaju skoro nikome.
 
Naravno da cu napisati i gde je kupljeno i koji externi servis je u pitanju,video klip sam poslao servisu pa im saljem napajanje u ponedeljak.
Inace vec sam platio ptt u iznosu od 950 din, a platicu jos jednu turu ptt.
U slucaju da mi corsair HX850 vrate opet kao ispravan naravno da cu ih pomenuti i ovde na forumu! Jer ja takvo napajanje moram prodati kao poluispravno a na taj nacin gubim vlastiti novac !

Evo teme sa pcberze:
http://www.pcberza.rs/forum/topic.php?topid=60340&forid=12&katid=2
 
Poslednja izmena:
@Drvodelja

Šta je, tu je. Vidim da ne želiš dalje da gubiš živce. Ja bih uradio sledeće.

1. Poslao mail MSI Srbija i objasnio problem. Noramlni su ljudi, verovatno mogu da ti pomognu.
2. Probao da nađem neki polovni aftermarket vga cooler. Dok se ne reši problem. Imam mnogo dobra iskustva sa Artic cooling - om.

@solajam

Pošlji mail Corsair u. Nisam siguran da imaju svoje predstavništvo kod nas, ali verovatno mogu da pomognu. Obavezno navedi ime servisa.
 
Probao i sa drugim racunarom u drugoj kuci kod prijatelja , on ima fx8320.
Corsair na obe masine radi restart u kombinaciji sa gtx770 i gtx970.
Inace obe masine sa istim grafickim kartama i sa seasonic 620, super flower 750 i evga 850w rade bez greske.
Trazio sam da licno dodjem u servis, poneo bih oba racunara i napajanja ali je receno da nemože.
Kad vec nemože eto im snimak , ne ocekujete da im pisem doktorsku disertaciju., trebali su mi omoguciti da dodjem u servis, zašto bih ja njima verovao na reč kad sam 100% siguran da je psu problem.

Kad meni kazu "ne moze" u WinWinu ja svejedno dodjem sa 2 masine i kazem aj izbacite me. Nateras ih bukvalno da provere i onda pocnu medjusobno da se domundjavaju dok ne pocnu kao na "silu" da rade. Nema diplomatije vise, ili ces silom ili ti ispadnes bu**la.
 
Ljudi, hvala puno na savetima koje ste mi dali! Evo dobrih novosti što se mog slučaja tiče.
Firmi sam poslao žalbu putem e-maila, sa detaljnim opisom svih neregularnosti koje sam kod njih doživeo i dodao sam to da ću se žaliti Sektoru za zaštitu potrošača, kao i tržišnoj inspekciji ukoliko mi ne zamene slomljenu grafičku za novu. Već sutradan sam dobio poruku da dođem kod njih da se dogovorimo. Odmah je bila druga priča, dobiću ili identičnu grafičku kartu, ili neku u istom rangu. Čekam da im stigne isporuka, koju su najavili do kraja ove nedelje, ili početkom sledeće. Javiću kada stigne. :)
 
Ne mogu da verujem sta se sve desava kod nas... Neka ti je sa srecom i da ti zamene tu kartu.
 
Ne mogu verovati da su nase IT prodavnice i servisi toliko glupi. Prvo, nikad se ne zna ko ce im banuti na vrata i ko ima kojekakve veze. Drugo, trebalo bi da ukljuce mozak, jer njihovo tripovanje da se neko nece obratiti proizvodjacu im ne ide u korist.
A trece, da sam direktor firme/servisa, ne bih smeo da dopustim ovakva jajarenja, jer steti ugledu.

Njima treba ukazati na to, pa kad im stvarno neko dodje ili ce se resiti sa vezom, a sto je najgore, nego moze sve to da im spali. Ima svakojakih osoba. Narod je vec dovoljno prsao. I negde ce iskaliti bes kad tad. Na kontejner ili na prodavnicu ili na servis.
 
Poslednja izmena:
Pa da sam direktor firme/servisa, i da se takav slučaj desi, automatski bih dao otkaze, bez razmišljanja.
 
Napajanje sam opet vratio u servis, dzaba to ne radi, prosledio sam i snimak pa neka odgledaju.
Mislio sam da je to ozbiljan servis i da imaju posebnu opremu da opterete uredjaj, a izgleda oni to nakace na neki i3 , gtx660 ili ati 270, gurnu jedan ssd i kazu opteretili su uredjaj ???
 
Napajanje sam opet vratio u servis, dzaba to ne radi, prosledio sam i snimak pa neka odgledaju.
Mislio sam da je to ozbiljan servis i da imaju posebnu opremu da opterete uredjaj, a izgleda oni to nakace na neki i3 , gtx660 ili ati 270, gurnu jedan ssd i kazu opteretili su uredjaj ???

Ma ostavi ti ovde ime firme slobodno, ne mogu ti nista, a i treba narod da zna sa kim ima posla i sta moze da im se desi u pomenutoj firmi.
 
Pa da sam direktor firme/servisa, i da se takav slučaj desi, automatski bih dao otkaze, bez razmišljanja.

Problem je, sto u mnogim slucajevima, direktori rade to. Na neki nacin. Da imaju sto manje uredjaja na servisu, zbog zamene. Jer moraju da nakupe odredjen broj uredjaja, da bi ih djuture poslali proizvodjacu za zamenu, jer ih posiljka izadje jeftinije.
S' druge strane, serviser ili neko drugi, nacini problem, pa krije svoje dupe na ovaj nacin. E to je vec za otkaz.

To sto je pokupio problematicnu karticu, moze samo da se vrati sa njom i da zatrazi zapisnik o prijemu. Taj isti zapisnik mora biti potpisan i od strane prijemnog mesta i njegove strane da se usaglase. Ako toga nema, slobodno moze da se vrati, da zatrazi direktora ili ovlascenog lica (zamenika), da poprica debelo sa njim/njom i da se resi problem. Kao sto sam naveo, cim nema potpisa kupca na prijemnom listu, moze firma da nadrlja sto ne radi papirologiju kako treba kod inspekcije. A kada drzavi treba kinta, nece gledati koga ce da rebne.
 
Ljudi, hvala puno na savetima koje ste mi dali! Evo dobrih novosti što se mog slučaja tiče.
Firmi sam poslao žalbu putem e-maila, sa detaljnim opisom svih neregularnosti koje sam kod njih doživeo i dodao sam to da ću se žaliti Sektoru za zaštitu potrošača, kao i tržišnoj inspekciji ukoliko mi ne zamene slomljenu grafičku za novu. Već sutradan sam dobio poruku da dođem kod njih da se dogovorimo. Odmah je bila druga priča, dobiću ili identičnu grafičku kartu, ili neku u istom rangu. Čekam da im stigne isporuka, koju su najavili do kraja ove nedelje, ili početkom sledeće. Javiću kada stigne. :)

Mora pretnje nema druge. Meni su u Tehnomaniji skoro vratili lovu za sudo masinu. Cetiri puta crkla za dve godine. Nisam hteo da je servisiram i trazio sam zamenu ili povracaj novca. Tehnomanije kaze nema problema samo donesite papir iz servisa da je pokvarena i da ne zelite da je servisirate i dobicete pare ili masinu u zamenu. Znaci sa njihove strane sve ok,a li servis, lele. Prvo jedan, pa me upute u "glavni" servis, pa mi lik kaze ne odlucuju oni nego Whirpool predstavnistvo u BG, kaze on meni "zamenice ako je njima u interesu, a ako nije morace na servis". :d ja im kazem, kako njima u interesu, sta me briga sta je njima u interesu, vracaj pare ili masinu ne zanima me. Na kraju sam im zapretio inspekcijama, i odmah na glavni Whirpool web site i poslao email u centralu sa celim slucajem i eto da vidite ko vas predstavlja u Srbiji, i posle dva dana stize obavestenje sve ok, mozete da dobijete potrebni papir. krastavac, ovde moras da se kezis inace svi pisaju po tebi.
 
Ne samo pretnja, ne sme tu stati. Nego i ta pretnja da se izvrsi.

Cak i u nasem zakonu stoji da uredjaj mora biti po proizvodjackoj specifikaciji, tj. deklaraciji.
Blize objasnjeno, proizvodjac je naveo da taj proizvod ima to, to i to. Saobraznim ugovorom prodato je distribuciji i garantuje se da to i to i to radi. Ugovor / garancija je prenesena na krajnjeg korisnika. Ako je doslo do remecenja u toku garantnog roka, proizvod ne radi po specifikaciji. Shodno tome, popravlja se ili menja ili na kraju vraca novac.

Tako sam i ja imao problema sa Altijem, tj. moja firma i sa Samsung stampacem. Nije to jedini primer sa kojim sam se susretao, ali zadnji i najsveziji.

Stampac pri izbacivanju papira, lomio je ivicu i pravio usi. Odnet u servis i vracen kao "popravljen". Radio pola cuke i opet isto. Vracam u servis, otisao sve zajedno sa njim kod servisera, pogledao on i ja i video da stvarno pravi to sto pravi. Ja mu rekao da vidi za zamenu.
Dan kasnije, zove me neki saban iz Altija i onako grdosito mi prodaje foru da ne moze da se zameni. Bilo je tu nekih prepucavanja, sa moje strane kompanijski i kulturno, sa njegove...pa onako seljacki sa ulice. Samo sam mu rekao, na kraju.:

"Cuj, kao prvo, sa musterijom nemas nikakva prava da se obracas takvim tonom i pretnjama. Drugo, zbog nacina ponasanja, obracamo se kao firma Samsungu uz napomenu da smo kontrolna kuca i opis vaseg bezobrazluka i sta se desavalo sa uredjajem. Sve, komplet od pocetka do kraja."

Posto trenutno nemamo sertifikaciju za kontrolu IT oblasti. Nastavak:

"Obraticemo se nasoj maticnoj kompaniji da kontaktira Samsung da im odobri slanje inspektora ovde, da provere vasu firmu, sto se tice servisiranja i ophodjenja prema kupcima, da uzvrate informaciju Samsungu, pa onda cemo videti da li cete imati dozvolu za distribuciju i servisiranje Samsungovih proizvoda".

U medjuvremenu, ako se dobro i secam, pre ovog razgovora, nesto mi je pricao da i on mora da kontaktira Samsung...sad taj deo ne mogu da se setim sta tacno, ali se dobro secam da je folirao.

U svakom slucaju, podnet je zahtev Samsungu...a onda koji dan kasnije, onako p.i.c.k.a.s.t.i.m glasicem javlja mi da moze da se menja za drugi model i drugog proizvodjaca i izvinjava se.

To i poslednji put pominjem, a nadam se da citaju distributeri i serviseri. Nemate pojma sa kim mozete da se susretnete, da im ni "drzavni pajtosi", veze i vezice ne mogu pomoci.

Da je ovaj slucaj lose ispao, ne da bi im bio oduzet sertifikat o mogucnosti servisiranja, bio bi im oduzet i ugovor. Ne samo kod Samsunga, nego sa svim proizvodjacima sa kojima saradjuju. Firma bi ostala bez posla. Jer bi kompletna firma otisla na proveru po necijem zahtevu.

Najsmesnije je, sto je stampac...mislim tada kostao oko nekih 15 hiljada dinara. Za nekoga je mnogo, za nekoga i nije. A da neko nekoga zajebava i za dinar, to se ne oprasta.
 
Poslednja izmena:
U mnogim zemljama mali (i ne tako mali) uređaji se čak ni ne servisiraju dok su u garanciji. Meni je u Kanadi jedan VHS malo zezao traku, ništa što ja nebih mogao da popravim. Odnesem ga u prodavnicu i prodavac ga bukvalno baci u ćošak i bez reči mi da drugi, samo zabeleži novi datum na garantnom listu. Isto se dogodilo i sa jednom bušilicom 2 dana pre isteka garancije, nisu čak ni proveravali šta je kvar. Jednostavno im se ne isplati da takve stvari popravljaju.
 
Meni se to, zamislite, u Srbiji desilo. Crkao mi monitor nakon 3 meseca od web kupovine. Nazvao web shop, rekli mi da ga spakujem (poželjno u originalnu kutiju) i da će o njihovom trošku kurirska služba doći po njega. Već tog istog dana popodne stigao kurir, odneo, za 10 dana bio sam zatečen. Bez ikakvog objašnjenja ili telefonskog poziva poslali mi novi, neotpakovani monitor iste marke. Tako da i u Srbiji su nekad čuda moguća.
 
Nazad
Vrh Dno