Šta je novo?

Microsoft Lumia 640 , 640XL

Super su ovi telefoni za ne toliko puno para ali mislim da M$ ne ulaže dovoljno napora u omasovljavanje aplikacija za wp. Zato i forsiraju ove lowend telefone pošto to uglavnom kupuju manje zahtevni korisnici kojima neće biti toliko bitno što na primer viber nema video poziv ali pre ili kasnije ti isti ljudi će želeti da olakšaju sebi, na primer ibanking i shvatiće da aplikacije nema ni u najavi. E to je ono što odbija ljude da kupuju wp.

Kako ne ulažu napor ? Čak su i plaćali firmama da portuju aplikacije za wp. Evo sada su počeli sa univerzalnim aplikacijama , sve u cilju povećanja aplikacijama.

Ne mogu oni sve aplikacije da prave a sa druge strane ne mogu ni da plate svakoj šuši koja traži pare da bi pravila app.

To je kokoška jaje situacija . Developeri neće da prave app zbog malo korisnika a sa druge strane nema novih korisnika zato što nema aplikacija.

Nije Ms kriv što Viber ne želi da ubaci tu opciju, ili neko drugi. Vidim da u win 10 ubacuju opciju za neke web app sa dozvolama koje bi se bukvalno ponašale kao aplikacije . To prevashodno za bankarske aplikacije.

Sa druge strane imaš naše slepce kao mts koji ne pravi aplikaciju za wp a napravi za ios ili mozzart bet ? Šta ios ima više korisnika kod nas , jeste malo sutra.
 
Poslednja izmena:
Ma viber sam tek onako napomenuo, možda nije bašnajsjajniji primer. Evidentno je da wp dobija poslednji aplikacije. Mora da nađe način da to omasovi pošto će ovako da tapka u mestu. Ovaj primer što si dao za ios je pravi. I to ne radi samo mts nego gomila drugih kompanija. Tek kad odeš preko shvatiš koliko je wp zakinut što se tiče aplikacija. Meni recimo užasno smeta što nemam app za banku, smeta mi i što ne mogu da poručim nešto iz saturn, mediamarkt ( prodavnice tehničke robe) direktno iz aplikacije. Video sam na iosu aplikaciju koja skladišti potrošačke kartice (dodatni popust ostvaruješ sa njima kada kupuješ u prodavnicama koje su izdale karticu) i nemaš potrebe da ih sve nosiš u džepu nego samo izvadiš telefon. To je banalni primer ali u potrošačkom društvu je to bitno. A korisnici wp čekaju 100 godina da im ubace app koje svi koriste, ove manje poznate i bitne nikada neće ni dočekati. Nego da ne idemo više u off, izvinjavam se.
 
Poslednja izmena:
Pod 1) Imaju sada preko 600.000 aplikacija a za 3 meseca dodaju i po 25.000 novih...
Pod 2) Na Windows svaki telefon može svaku aplikaciju da preuzme (uzimam u obzir da Microsoft intenzivno stavlja 1GB RAM-a na low-end telefone)
Pod 3) Na Windows-u su sve aplikacije bezbedne i bez virusa, čak možeš i one koje se plaćaju da probaš besplatno pa ako ti se sviđa da je kupiš....

Doći će trenutak kad će sve aplikacije koje ima na Androidu i iOS-u da budu i na Windowsu, već ih i sada ima ali nije to to, Microsoft se baš trudi oko aplikacija, i mislim da će sa Windowsom 10 da se situacija drastično popravi u pogledu aplikacija....
:'D
 
Odličan fon samo još i cenu da vidimo. Kakva je prednja kam? Koja joj je rezolucija?
 
Razmišljao sam da uzmem l730 ali kada sam video probleme sa restartom odlučio sam da sačekam ovaj model u aprilu. Išao bih na crnu 640, nadam se da plastika u toj boji nije glosy. Isto tako mi je bitno da ima radio i odličan mp3 plejer jer volim da slušam muziku. Nadam se da zvuk koji reprodukuje je sličan onom na Samsungovim (Galaxy) telefonima. Obzirom da imam SG2+ nadam se da je bar približan tom modelu.
 
Poslednja izmena:
Čak i bolji od njega...

Čitao sam da je crna MATT... Ostale su Glossy...
:'D
 
Volim svoju Lumiu 720 ali mislim da cu u junu pazariti L640. Sjajaaaaaaan fon za jako male pare.
Konacno se MS opametio. I meni smeta sto nema Nokia logo ali zivot ide dalje. :)
 
Od 2016 ces moci da kupis tel sa nokia logom ali sa androidom posto su raskrstili sa ms :)
 
Ovo me cini tuznim. Ocekivao sam da ce Nokia napraviti jos nesto bolje od 1520. Nadmasiti samu sebe. Bilo bi lepo barem onda da 2016 Nokia bude zvanicni Google parnter i upakuju u njihovom maniru Nexus pricu. Samo pod takvim, verovatno nemogucim okolnostima, bih presao sa 1520 na drugu pricu.
 
Ma to nema veze sa Nokiom, oni su prodali celu mobilnu diviziju MS-u , ostali samo dugmići odnosno ime koje će zalepiti na neki telefon iz Fokskon fabrike ...
 
Dobro. Sacekacu da vidim sta ce da kaze onda 1530, iliti 940XL u septembru. Kako god ce ga nazvati.
 
Šta mislite koliko će kod nas cena da bude za Lumiu 640?
 
Oko 170€ pocetna cena, lte mozda malo skuplja a xl bar 220
 
Bice vise od 170 sigurno. Nase legalne radnje a tu mislim na ove (koje prodaju pc komponente da ih ne navodim sada ,svi znaju koje su) su preskupe sto se vidi i iz trenutne ponude. U ovim divljim radnjama ce biti 170 mozda ali tu je i pitanje garancije. Dakle ostaje kod operatera i preko oglasa i to je neka realna cena...
 
Poslednja izmena:
Pre nekoliko meseci sam se dvoumio dal da kupim Nokia lumia 1520 ili LG G Pro 2.Cene telefona su bile slicne, hardver je bio tu i tamo veoma slican osim sto je Nokia imala bolju kameru.I posle razmisljanja kupio sam LG.U sustini ono sto je prevagnulo su aplikacije.Dosta aplikacija koje redovno koristim na zalost ne postoje za WP ili su pak prilicno jadno uradjene tj ne radi se azuriranje.Medjutim posto nikada nisam pripadao klanovima WP ili Androida redovno pratim sta radi Microsoft.Procitao sam na bencu da su izbacili Lumia 640 i 640XL i veoma mi se svidela i cena i hardver koji se nudi za te pare.Tako da sam odlucio da kupim XL model i koristim kao drugi telefon.Ja se iskreno nadam da ce nasi ljudi da pocnu da razvijaju aplikacije za WP.Smatram da zivimo u prilicno zatucanom sistemu gde se cela prica svodi na "Kud svi Turci tu i celavi Mujo".Bez obzira sto sam dugogodisnji korisnik Androida smatram da ima mnogo vise bugova i losih stvari nego WP.Samim tim sto WP koristi mnogo manje resursa dolazim do zakljucka da Microsoft mnogo bolje radi optimizaciju.I svidja mi se sto nemaju puno modela a za razliku od Apple nude odlicne telefone za pristojan novac.Vrlo se radujem proboju WP-a tj Microsofta i zeljno ocekujem sredinu aprila kad ocekujem da ovaj model dodje u Srbiju.Nadam se samo da se nasi nece izalaviti i da ce cena ostati tu i tamo blizu pmc cene koju je najavio Microsoft.
 
Poslednja izmena:
Samo sto ce xl lte (ipak je to bolje na duze staze) kod nas kostati 250+€ sto je previse. Zar ti nije smor da nosi 2 fableta pro 2 i l640xl? :)
 
Možda će cena u nekom prvom mahu biti veća zbog alavosti i monopla, ali na neki srednji rok ona je neodrživa tako da očekujem koliko toliko realnu cenu, pogotovo što kod nas nije u nekoj velikoj meri poluaran WP. Sa ovim modelima čini mi se da MS pokušava napraviti neki proboj kod već prezasićenih tržišta i na tržišta koja nisu baš bogata kao što je naše (Po mom mišljenju ovo su telefoni za široke mase kojim pokušavaju da se pozicioniraju i da uzmu neki veći deo kolača). Iz razloga koji sam spomenuo moguće je da u startu ovi telefoni budu povoljni ali samo pod uslovom da je MS tako odredio nekim ugovorom sa domaćim provajderima. U radnjama ih očekujem negde sredinom Aprila.
 
Poslednja izmena:
Pre dva dana na sajtu jedne od onih poznatijih "alternativnih" prodavnica mobilnih vidim najavu za 640, piše stiže u aprilu, akcijska cena - 99 evra. Ja se oduševljavao jedno 10 sekundi, dok nisam shvatio da nema šanse da bude tako.:D I stvarno, od juče su skinuli i cenu i kad će biti dostupan. Neko se zaigrao malo...:D
 
Na sajtu te prodavnice sve su cene akcijske. I iphone 6 za 1000e bio na akcijskoj ceni. Prednost te prodavnice je što mogu da ti nabave svaki telefon čak i nexus 6 ali su skupi prilično.
 
Je l ono bi pocetkom aprila pocinje prodaja? Vidim na amazon.de mu stoji cena 159€ za lumiu640.
 
Samo sto ce xl lte (ipak je to bolje na duze staze) kod nas kostati 250+€ sto je previse. Zar ti nije smor da nosi 2 fableta pro 2 i l640xl?


Ja mislim da 99% stvari mozes da obavis na 3g mrezi.Pod uslovom da je to zaista 3g mreza a ne ovo smece sto nama poturaju kao 3g a ustvari je 2g mreza.E sad jedino ako neko bas koristi mobilni za neke stvari za koje treba extremno brz net.Ali to je po meni par % ljudi.Nasi provajderi bi trebali da rade na unapredjenju 3g mreze a ne da bacaju pare na 4g.Btw u CG nas MTS ima najbolju mrezu.Imaju mnogo bolji signal i 3g nego drugi.Predpostavljam da je to zato sto tamo imaju konkurenciju i da im trebaju korisnici.Sve u svemu moj zakljucak je da je u nerednih par godina u Srbiji 4g telefon totalno nepotrebna investicija.Sto se tice toga kako nositi 2 velika telefona - veruj mi naviknes se vrlo lako.Ja sam bio jako skeptican ali totalno je isto kao i manji.Jedino sta je zeznuto je kad si u busu pa kucas sms. :D
 
Poslednja izmena:
Nepotrebna ili potrebna, dovoljno je da na 4G troši manje bateriju za 1% i ja ću biti zadovoljan. U jeku digitalizacije, koja uklanja "neke" signale iz etera, mislim ipak da je bolje imati 4G uteđaj.
 
Da razjasnim posto me neki nisu razumeli.Ne mislim ja da je 4g losa stvar i da nije potrebna nikome.Ja sam rekao da je u Srbiji trenutno vaznija stvar da se pokrije cela zemlja sa 3g signalom.Ja ne znam koliko ste vi upoznati ali ja idem dosta na teren kod ljudi i u 90% slucaja ljudi imaju zalbu na 3g mrezu.Jednostavno u NS-u je jako veliki deo grada nepokriven sa 3g mrezom i jako je los signal.Imam slucaj da ljudi imaju 3g internet i da ne mogu google da otvore.I sad vi meni recite dal je vaznije da se napravi 3g mreza da radi kako treba ili da se uvodi 4g mreza?Ko ce imati koristi od 4g mreze?Od 4g mreze imace koristi centar NS-a i BG-a i to je cela prica.Imao sam slucaj da lik zivi 200 m od VIP poslovnice i da nema 3g mrezu.Kad se uvede 4g mreza cela prica ce se svesti na to da 3-4% ljudi imaju koristi od toga a 96% ljudi ne moze google da otvori.Mozda se nisam najbolje izrazio ali to je bila poenta mog proslog posta.Ja imam 4g telefon i posao mi je oko 500m od centra NS-a.Cela firma nema pokriven signal i niko nema 3g internet.Treba da rodim mecku da bi otvorio bilo sta na telefonu.Ista prica je u drugim delovima grada.A o prigradskim naseljima da ne pricam.Nasi mobilni provajderi mlate praznu slamu i prodaju 2g mrezu kao 3g.
 
Slažem se, samo primera radi... Švedska i Danska isto nemaju u svakom delu većih gradova 3G pokrivenost... Veruj mi na reč. Koliko je suditi o ostalim gradovima ne znam... Ovo je vezano za Kopenhagen, Malme, Mariestad i Štokholm...
 
Nepotrebna ili potrebna, dovoljno je da na 4G troši manje bateriju za 1% i ja ću biti zadovoljan. U jeku digitalizacije, koja uklanja "neke" signale iz etera, mislim ipak da je bolje imati 4G uteđaj.
Jedan forumaš je negde napisao da 4G troši više struje od 3G :(
 
Da razjasnim posto me neki nisu razumeli.Ne mislim ja da je 4g losa stvar i da nije potrebna nikome.Ja sam rekao da je u Srbiji trenutno vaznija stvar da se pokrije cela zemlja sa 3g signalom.Ja ne znam koliko ste vi upoznati ali ja idem dosta na teren kod ljudi i u 90% slucaja ljudi imaju zalbu na 3g mrezu.Jednostavno u NS-u je jako veliki deo grada nepokriven sa 3g mrezom i jako je los signal.Imam slucaj da ljudi imaju 3g internet i da ne mogu google da otvore.I sad vi meni recite dal je vaznije da se napravi 3g mreza da radi kako treba ili da se uvodi 4g mreza?Ko ce imati koristi od 4g mreze?Od 4g mreze imace koristi centar NS-a i BG-a i to je cela prica.Imao sam slucaj da lik zivi 200 m od VIP poslovnice i da nema 3g mrezu.Kad se uvede 4g mreza cela prica ce se svesti na to da 3-4% ljudi imaju koristi od toga a 96% ljudi ne moze google da otvori.Mozda se nisam najbolje izrazio ali to je bila poenta mog proslog posta.Ja imam 4g telefon i posao mi je oko 500m od centra NS-a.Cela firma nema pokriven signal i niko nema 3g internet.Treba da rodim mecku da bi otvorio bilo sta na telefonu.Ista prica je u drugim delovima grada.A o prigradskim naseljima da ne pricam.Nasi mobilni provajderi mlate praznu slamu i prodaju 2g mrezu kao 3g.

No Comment!!!


Dopada mi se ova nova Lumia 640 XL,sasvim pristojne karakteristike za ovu cenu a i velicina odgovara.Jos samo da bude LTE verzija i uzimam je.
 
Bice lte verzija samo ne znam koliko ce biti skuplja od obicne verzije. Ako je 20-30e max onda ok. Ako je 50+ onda je previse platiti lte
 
Nazad
Vrh Dno