Šta je novo?

Cities: Skylines

Ostavljam vam link jednog save fajla(steam workshop) na kome se nalazi moj novi dizajn za puteve. Odnosi se na autoput i upotrebu on off rampi za pravljenje gradova koji neće imati problema sa saobraćajnim gužvama.

Dobro izgleda, skidam cim dodjem kuci. Jesi li isprobao na nekom vecem gradu, oko 100.000 stanovnika?

Da li je neko probao da celo jedno polje pretvori u industrijsku zonu? Kako se ponasaju fabrike, imate li dovoljno radnika i kako ste resili transport radnika?
 
Moj grad ima oko 50k stanovnika i najveci problem su mi vozovi. Kao "resenje" sam napravio jednu medjugradsku stanicu i liniju samo za grad. Sad tu imam guzve na stanici koja granici sa medjugradskom. Idu vozovi po 10% puni, jedan za drugim do naredne stanice. Valjao bi neki mod ili update koji bi voz stavljao na sine jedino kad ima robe u stanici makar za 50% kompozicije.
Sa parama nemam problema. 8M i budzet u plusu 10-15k
Naselja pravim malo gustonaseljeno, malo privatne kuce zbog zakrcenja u saobracaju.

To mi je prvi grad, za eksperimentisanje.

Obrazovanje. Pravio sam naselja i odmah ih infrastrukturno opremao (bolnice, groblja, policija, vatrogasci, transport, komercijalna zona, rekreacija itd) i onda primetio da za industriju treba nekvalifikovana radna snaga. Napravih test naselje sa svom infrastrukturom osim skola u nadi da cu da dobijem NKV. Medjutim, u to naselje je dosla visokoobrazovana elita, a novopridosli su se rasporedili u naselja po svojim obrazovnim potrebama. S jedne strane sam odusevljen paznjom autora, dok sa druge pomalo razocaran jer ne mogu da napravim naselje gde caruju primitivizam i shund :d

Neko je pisao o potrebi pesackih staza. Moji vala pretrcavaju cestu. Imam jednu stanicu metroa i autobusku stanicu preko puta. Tu nema pesackog i ljudi pretrcavaju.


Pored crnjaka za 'pacijente grobalja', naredni veci crnjak je kad se napune groblja, pa das komandu: prazni :D Valjda ih spaljuju u krematorijumu :d

Ovo je moj grad:
 
To sa "dumb district" sam i ja hteo, ali posle saznah da se radna mesta posle izvesnog vremena ipak popune sa "obrazovanima" bez negativnih posledica, tako da nema potrebe. Ali to im jeste malo blesavo, kao da se u današnje vreme neko ko je završio samo osnovnu školu može smatrati "suviše obrazovanim" za bilo koji posao.

Meni je i dalje najveći problem sporo doseljavanje. Jedno vreme nikako nisu dolazili, onda sam uveo city policies: recreational use i hi tech housing i odjednom navalili ko blesavi ali kad je to prošlo, novi zastoj na nekih 58K...
 
Meni je i dalje najveći problem sporo doseljavanje. Jedno vreme nikako nisu dolazili, onda sam uveo city policies: recreational use i hi tech housing i odjednom navalili ko blesavi ali kad je to prošlo, novi zastoj na nekih 58K...
Igra ima ugrađene kočnice i ne dozvoljava da se previše gradi jer tako igrač može da pretera i da napravi katastrofu ako nema znanja. To su valjda uradili da ne bi došlo do masivnih problema i ljudi se žalili na igru a ustvari ne znaju da igraju. Sobzirom da većina i ne zna da igra kako treba, manjina se žali da je igra prelaka. Što se mene tiče ako porade na hard modu još malo onda su ovo dobro i izveli na početku.

Dobro izgleda, skidam cim dodjem kuci. Jesi li isprobao na nekom vecem gradu, oko 100.000 stanovnika?
Nisam još, šta da radim polako igram jer snimam stalno.
Da li je neko probao da celo jedno polje pretvori u industrijsku zonu? Kako se ponasaju fabrike, imate li dovoljno radnika i kako ste resili transport radnika?
Transport radnika se lako rešava javnim prevozom a gomilanje cele zone kao industrije nije najbolje rešenje jer bi to proizvelo toliku koncentraciju saobraćaja da ništa ne bi funkcionisalo.
 
Igrao dva sata, shvatio da sam zeznuo saobracaj, pa cu da pocnem opet. Neckao sam se da kupim, sad se uopste ne kajem, deluje odlicno.
 
Pozdrav svima,

Poceo sam i ja da igram ovu odlicnu igru, paimam par pitanja:

- U comercial i industrial zonama mi se zale da nemam dovoljno educated workers, a nije mi jasno zbog cega, imam dovoljno i osnovnih i srednjih skola i fakulteta, na dobrim mestima, pristupacni su, a svi su popunjeni 1/3?
- Sta da radim sa djubristem kad se popuni do vrha?
 
Verovatno nemaš dovoljno radnika generalno. Pogledaj population overview i vidi koji ti je % nezaposlenosti ako je 1% ili 0% onda ti treba još radnika.

Na 7,500 stanovnika ćeš otključati spaljivače đubreta pa onda staviš da se prazni landfill i šalje đubre na spaljivanje.
 
- U comercial i industrial zonama mi se zale da nemam dovoljno educated workers, a nije mi jasno zbog cega, imam dovoljno i osnovnih i srednjih skola i fakulteta, na dobrim mestima, pristupacni su, a svi su popunjeni 1/3?
Pa sačekaj malo da ti se iškoluju ljudi. Nije k'o kod nas da samo kupiš diplome :p
 
Vidim da igra ima odlične ocene korisnika.
Koliko bi ovo moglo biti zanimljivo ljubitelju RTS igara, u zadnje vreme uglavnom Civ 5.
Jel zahteva previše vremena ili može i casual da se igra, sat, dva?
 
Verovatno nemaš dovoljno radnika generalno. Pogledaj population overview i vidi koji ti je % nezaposlenosti ako je 1% ili 0% onda ti treba još radnika.

Na 7,500 stanovnika ćeš otključati spaljivače đubreta pa onda staviš da se prazni landfill i šalje đubre na spaljivanje.


Hvala na brzom odgovoru.

- Nezaposlenost mi je 6%, imam radnika ali izgleda treba vremena da se iskoluju.

- Da li ide jedan spaljivac djubreta na jedan landfill ili moze vise landfilla na jedan spaljivac?
 
Moze vise landfill-ova naravno. Imas one skale zeleno-crvene i samo tu prati desavanja periodicno. Razume se to se vazi za sve moguce stvari :D
 
Stigao sam do 40000 stanovnika, sve mi u gradu perfektno funkcionise (bar mi se tako cini..), ali nece da mi se grade komercijalne zone, vec duze vreme (3-4 godine) Da li neko mozda ima resenje?
 
Stigao sam do 40000 stanovnika, sve mi u gradu perfektno funkcionise (bar mi se tako cini..), ali nece da mi se grade komercijalne zone, vec duze vreme (3-4 godine) Da li neko mozda ima resenje?

Ako su kupio original onda imas neki problem. Ako si skinuo besplatno igru... treba ti patch
 
Koju verziju imas? Ako je 1.0.5 i manje to je do baga. Treba ti 1.0.6b (poslednja).
 
Skinuo sam sa pb, ne znam koja je verzija, verovatno treba da skinem neku noviju verziju... trenutno ne znam kako to da izedem, tj. da li ima posebno da se skine patch za free verziju ili treba da skinem komletnu noviju verziju igre..
 
Evo sad sam proverio verzija je 1.0.5, moram da preduzmem nesto :eek:
 
Ako neko zeli da napravi drugaciji Beograd, ovo je mapa koju sam napravio pa se igrajte. Prilicno sam vremena i paznje ulozio, trebalo bi da moze lepo da se igra na njoj. Postavljen je auto put i pocetna tacka otprilike kod Sava Centra, aero i vodeni putevi su takodje postavljeni, kao i plodno zemljiste i sume. Auto put je nacrtan vrlo precizno, sume i zemljiste manje-vise po secanju. Topografija je izvucena sa terrain.party alatom i doradjena u Photoshop-u da bude sto realnija. Vozova nema jer me je mrzelo dalje da pravim, mozda budu u nekoj narednoj verziji. Naftu i rude sam namerno izostavio jer ih, jel'te nema u regionu koliko je meni poznato. Ako bude neko igrao bas bih voleo da vidim screenshot.

https://www.dropbox.com/s/0hh72ydaahrq1w0/Belgrade.crp?dl=0
 

Prilozi

  • Beograd.jpg
    Beograd.jpg
    952.5 KB · Pregleda: 169
Hvala druže, probaću :)

Rude treba da ima na Avali, tamo je bio razvijen rudnik još pre Nemanjića.
Koliki je posao da se ubaci železnica? Ako već pravimo bolji Beograd da makar napravimo sa sve prugama :)

Inače igra je fenomenalna i jako zarazna :)
 
Ako neko zeli da napravi drugaciji Beograd, ovo je mapa koju sam napravio pa se igrajte. Prilicno sam vremena i paznje ulozio, trebalo bi da moze lepo da se igra na njoj. ....

Svaka cast na trudu!

Dajes li dozvolu za dalje editovanje pre nego sto krenem da igram na njoj?
 
Hvala momci, drago mi je da vam se dopada. Trenutno pravim v2, sa doradjenim rekama (bolji i upotrebljiviji flow), verovatno ce biti i pruga i drugih resursa. Za koji dan racunam da ce biti gotova. Pero, naravno da mozes da editujes dalje kako se tebi svidja, nikakav problem, samo me kredituj na tom tvom YouTube-u. :)
 
Hvala momci, drago mi je da vam se dopada. Trenutno pravim v2, sa doradjenim rekama (bolji i upotrebljiviji flow), verovatno ce biti i pruga i drugih resursa. Za koji dan racunam da ce biti gotova.
Pogledao sam u editoru. Koristio si izvore za vodu negde pri kraju mape. Zasto nisi pustio da mapa sama upusti vodu u korito i da tece reka od jednog kraja mape na drugi? Ili bi onda teklo sa obe strane mape pa se sudarali tokovi u sredini? Ja sam malo probao u editoru ali to sa vodom nisam skapirao kako je zamisljeno.

Pero, naravno da mozes da editujes dalje kako se tebi svidja, nikakav problem, samo me kredituj na tom tvom YouTube-u. :)

Ofc, credit where it's due. Imas li neki user name koji preferiras?

Bas sam mislio da napravim neki serijal Building a Better Belgrade.
 
Cudno je to sa vodom, jako je pipavo i ne bas ocigledno kao sto si i sam primetio. Ako koristis sea level, mozes bez problema da napunis korita reka, ali se takva voda ponasa kao stajaca, nema apsolutno nikakvog toka tako da prakticno imas jedno veliko jezero a ne reke. To pravi razne probleme sa ponasanjem vetrova, samim tim i sa generisanjem struje, postavljanjem hidroelektrana i odvodom kanalizacije... Pored toga, ako jezera (prava, ona koja treba da budu jezera) napunis na taj nacin, posle nekog vremena se osuse sama od sebe. Drugi izvor vode, water source se ponasa kao izvor, ali i kao odvod vode ako je postavljen ispod postojeceg nivoa vode. Otvorio sam nekoliko mapa koje dolaze sa igrom u editoru, i izgleda da ne moze da se napravi da bude 100% realno. Na mapi Two Rivers, koja dosta lici na Beograd, ali i na svim ostalim koje su iole slicne, postavljen je sea level do neke tacke, recimo 1/3 od dubine korita reka na mapi, a na pocetku svake reke je postavljen water source. Medjutim, "poceci" tih reka zapravo moraju da budu napravljeni kao izvori, odnosno reka mora da pocinje na mapi, a ne da dolazi na mapu odnekud spolja. Na taj nacin svu vodu koju generise water source saljes niz reku a ne pola niz reku a pola van mape. Pored toga, na brzinu reke utice naravno i pad i dubina korita tako da stvarno ima milijardu stvari na koje treba da se pazi. Ako budes testirao vodu, obavezno pusti sve da radi na najvecoj brzini simulacije bar 5-10 minuta dok se ne stabilizuje sve, inace neces dobiti realnu situaciju jer se voda prostire jako sporo. Sve ovo sto sam gore napisao bi trebalo da bude sredjeno u v2 mapi, pa ako ti je lakse da sacekas bice za koji dan verovatno.

P.S. Sto se zeleznice tice, gledao sam malo sta bi moglo da se uradi ali ni sam nisam pametan. Iskopirati realno stanje mislim da bi bio overkill a kad bih kopirao samo neke delove nemam pojma po kom kriterijumu bih odredio sta da iskopiram a sta da izostavim. Sa druge strane, lako bih mogao da lupim neku liniju koja lepo izgleda i koja bi bila zgodna za igranje ali to se malo kosi sa osnovnom idejom da iskopiram osnovnu geografiju i infrastrukutru. Nemam pojma, pomagajte ako imate neku ideju.
 
Poslednja izmena:
Ma nisam mislio na realno stanje železnice, samo negde da prolazi da možemo mi da je razvijemo jer ako nijedno polje nema železničku vezu valjda neće moći da se eksportuju sirovine, ima neki bonus na income valjda, na to sam mislio. :d
 
Stvar je u tome da o realnosti nema govora. Jer ako pogledas velicinu objekata u igri u odnosu na velicinu mape nema bas nikakve veze sa stvarnoscu.

Kada bi stavio linije zeleznice bukvalno jednu do druge na mapi, stalo bi ti od jedne strane do druge strane mape par stotina linija. A kada bi to uradio u stvarnoj velicini Beograda stalo bi na hiljade. Objekti su mnogo veci u odnosu na mapu.

Ono sto je neophodno sa gameplay mehanicke strane je:
1. Da saobracaj dolazi i odlazi sa mape sa sve 4 strane
2. Da zeleznica dolazi i odlazi sa mape sa sve 4 strane
3. Da je moguce iskoristi sve vodene povrsine za transport materijala i robe(sto si vec uradio)

Nema potrebe da izgradis citave mreze puteva i zeleznice ali moras da imas bar jednostavan krst, tako da ga nazovem, puteve i zeleznicu od istoka do zapada i sa severa na jug.
 
Da, skapirao sam da je scale u ku**u, steta... Zasto mislis da mora da bude krst? Ima dosta default mapa (na primer onih ostrvskih) koje imaju prilaze samo sa dve strane, i to susedne. Zanima me cisto da mogu da privedem mapu kraju, necu da postavljam v2 dok nisam siguran da je sve kako treba.
 
Da, imaju neke samo sa dve... i zato daju uzasan saobracaj na autoputevima. Sto vise konekcija to manja guzva prosecno.
 
Zavrsio sam verziju 2.0, najverovatnije ce to biti i final verzija. U odnosu na prethodno postavljenu dosta toga je promenjeno i dodato, donekle na ustrb realnog stanja zarad boljeg gameplay-a. Dodata je jos jedna linija autoputa (otprilike pravac Obrenovac-Zrenjanin), dodata je zeleznica (tri ulaza, donekle realne putanje), sredjene su reke (sada imaju jak i upotrebljiv flow), dodate su rude i nafta tako da ni jedan stil igranja ne ostane uskracen. Uproscen je region na kom igra pocinje i petlje su sada standardnog tipa. Takodje su uradjene brojne sitne izmene kojih se vise ni ne secam, ali u svakom slucaju preporucujem svima da igraju na ovoj verziji. Nemam nista protiv da se bilo ko igra dalje sa mapom i da je doradjuje i/ili modifikuje, samo me kreditujte ako to negde postujete ili objavljujete.

https://www.dropbox.com/s/djdi0o322rhf8pr/Belgrade_v2%002E0.crp?dl=0
 

Prilozi

  • snapshot 4.png
    snapshot 4.png
    344.9 KB · Pregleda: 64
Nazad
Vrh Dno