Šta je novo?

Akcione kamere (GoPro, Yi, Eken, SJCAM...)

Uzeo GoPro 12. Pitanje - da li će moj laptop imati problema sa čitanjem hevc formata? Laptop je i7, 8gb ram, gtx 950m, koji piše da podržava hevc 4:2:0.

Program koji nameravam da koristim je Adobe premiere.

Neki drug mi je pokazao da kod njega koči obrada pri editovanju, može da se edituje, al je dosta sporo. Želeo bih to da izbegnem, može i drugi program.
 
Uzeo GoPro 12. Pitanje - da li će moj laptop imati problema sa čitanjem hevc formata? Laptop je i7, 8gb ram, gtx 950m, koji piše da podržava hevc 4:2:0.

Program koji nameravam da koristim je Adobe premiere.

Neki drug mi je pokazao da kod njega koči obrada pri editovanju, može da se edituje, al je dosta sporo. Želeo bih to da izbegnem, može i drugi program.
Premiere podržava HEVC.
Malo je 8GB RAM ali guraće.
 
Je li mi onda bolja opcija da konvertujem u h264 i radim s njim?
 
Je li mi onda bolja opcija da konvertujem u h264 i radim s njim?
Definitivno 264. Ali nemas potrebe konvertovati samo odaberi da snima u 264.
Jer 265 (hevc) koristi daleko vecu kompresiju i zato zahtjeva jaci procesor. A sto kolega reče, tanak si sa ramom za neke vece projekte sa rezolucijom 5.3k i puno segmenata. Ja imam 32gb rama + rtx3060 pa često moram smanjivati rezoluciju previewa u premieru kada naredam vise efekata... Ali za neko osnovno sjeckanje ce ti poslužiti
 
Definitivno 264. Ali nemas potrebe konvertovati samo odaberi da snima u 264.
Jer 265 (hevc) koristi daleko vecu kompresiju i zato zahtjeva jaci procesor. A sto kolega reče, tanak si sa ramom za neke vece projekte sa rezolucijom 5.3k i puno segmenata. Ja imam 32gb rama + rtx3060 pa često moram smanjivati rezoluciju previewa u premieru kada naredam vise efekata... Ali za neko osnovno sjeckanje ce ti poslužiti
Sve što je kolega rekao, istina je.
Lično mišljenje, nema potrebe snimati više od 4K, H264 staviš pod difolt i ne razmišljaš.

Ako imaš mogućnost za proširenje RAM, minimim 16GB a ako ti laptop podržava i više od toga, slobodno iskoristi maksimalno taj deo resursa.

Za bilo kakav ozbiljan montažni rad, svakako je preporuka desktop računar gde možeš fino da ga nabudžiš da to sve fercera.

Ako radiš za svoju dušu tj. nije ti primarni alat za rad, onda laptop okruženje je skroz OK. :)
 
uporedjivao 4k i 5,3 znacajna je razlika u kvalitetu,samo me smara sto 5,3 mogu da otvorim samo na laptopu,4k 55inch tv nema sanse da otvori 5,3 video ,bar kodi ne moze i sony player nisam probao ostale
 
Jeste, 4k je vidljivo losiji naspram 5.3k. Mislim da su oni to marketinski odradili i prodali malo pricu.
Imao sam dugo gopro 8 i od prije godinu nabavim 11ku sa tih nevjerovatnih 5.3k dok je osmica imala 4k.
Kada poredim kvalitet videa i detalja 4k sa osmice i 5.3k sa 11ke gotovo je isti kvalitet iz jedvastu prednost 11ke i 5.3k, a kada poredim 4k sa obe znatno je bolji na osmici.

Isto tako 1080p sa osmice je skoro isti kao 2k na 11ci itd...

Tako da mislim da su oni to samo malo softverski nabudzili, uz malu prednost mrvicu veceg senzora na 11ci
 
Hvala momci za savete, ne bavim se ozbiljno montažom, planiram isključivo najosnovnije sklapanje videa, izdvajanje 4-5 scena, dakle najobičniji trim, split, minimalnu korekciju boja (tačnije exporsure, kontrast i slično, isključivo slider-ima bez opsecanja delova) i eventualno ubrzavanje i usporavanje videa. Dakle nešto što može i mnogo lakši program da uradi, fazon movie maker 😁
 
Hvala momci za savete, ne bavim se ozbiljno montažom, planiram isključivo najosnovnije sklapanje videa, izdvajanje 4-5 scena, dakle najobičniji trim, split, minimalnu korekciju boja (tačnije exporsure, kontrast i slično, isključivo slider-ima bez opsecanja delova) i eventualno ubrzavanje i usporavanje videa. Dakle nešto što može i mnogo lakši program da uradi, fazon movie maker 😁
nabavi onda capcut za PC, laksi je od premiera, besplatan i ima dosta jednostavniji interfejs a masu odlicnih prelaza, preseta za text, filtera, efekata itd
 
Jel uspeo neko 5.3k video da potera na 4k tv-u :D ako da na kom i kojim playerom
 
Malo sta osim racunara ti moze pustiti 5.3 k tako da gotovo uvijek eksportujes u nesto manje. Moras samo eksportovati sa velikim bitrate-om koji je u skladu sa rezolucijom.

Mozes imati 4k video sa losim bitrateom koji izgleda losije od 1080p videa sa dobrim bitrateom.

Ja cesto exportujem 4k sa drona u 1080p a rezultat bude jako kvalitetan video
 
Da li je neko radio downgrade firmvera na GoPro kameri?!

Da li mogu da proverim firmware i da vidim da li je dobar/legitiman (kao npr. instalacije Windowsa i slično), pošto na zvaničnom GoPro sajtu postoji samo poslednji firmware, dok sam na njihovom forumu pronašao par postova gde su ljudi kačili starije firmvere...?!
 
Da li je neko radio downgrade firmvera na GoPro kameri?!

Da li mogu da proverim firmware i da vidim da li je dobar/legitiman (kao npr. instalacije Windowsa i slično), pošto na zvaničnom GoPro sajtu postoji samo poslednji firmware, dok sam na njihovom forumu pronašao par postova gde su ljudi kačili starije firmvere...?!
Radio sam ja. Praksa na sajtovima prozvodjaca je da se kaci zadnji jer po logici novi je stari sa ispravljenim greskama pa nema smisla da kace stare firmwere.
Proces je isti kao kad azuriras na novi, prekopiras na sd karticu
 
vidim da gopro po defaultu splituje videe na 4gb, kako bez mnogo petljanja da ih spojim u jedan za upload na youtube? moze li youtube da ih spoji da postavim opciju negde?
 
Za spajanje videa koristim Losslesscut.
 
Nazad
Vrh Dno