Šta je novo?

MSI GeForce GTX 960 Gaming OC Edition

MSI_Guy

Zvanični perdstavnik
Vendor
Učlanjen(a)
13.04.2011
Poruke
198
Poena
169
Konacno je stigla i do mene, jako me je zanimalo kako ce GTX 960 da se pokaze, jer mnogi polaze od premise da je 2 GB memorije i 128-bitna magistrala nedovoljno za najzahtevnije i nadolazece igre. Ima smisla, ali mi se po testovima koje sam video cini da je Nvidia dobro optimizovala kartu za 1080p i da ce za to biti vise nego OK, ali ostaje da vidimo :) Van toga, rekao bih da je hardverski dobro odmerena za takmicenje sa Radeonom R9 285 od koga je cak cesto i jeftinija, a uz sve to pokazuje koliko je efikasnija Maxwell arhitektura u odnosu na prethodnike. Elem, karta mi je tek stigla, tako da cemo da krenemo sa kratkim opisom i da vidimo kako je MSI resio svoju verziju. Nvidia nije predstavila nikakav referentni model za GTX 960, tako da ce svaki vendor imati verovatno svoj pristup. Neki ce je napraviti da lici na GTX 750 Ti, a neki da bude slicnija GTXu 970 sto je po mom misljenju srecnije resenje.





Pakovanje je standardno i verujem da smo ga svi vec videli nekom prilikom, a i unutra se nalazi nekoliko dodataka. To su adapter "DVI to HDMI", disk i uputstvo sa propratnim promo materijalom. Nista bitno ni specijalno vredno naglasavanja, ali kontam da u ovoj klasi svi gledaju da ustede neki dolar kako bi cena u prodaji bila sto niza.






Izgled je isti kao i kod GTX 970 i na prvi pogled ne verujem da bi iko od nas mogao da provali razliku. Karte su isuvise slicne, tj. kuler je potpuno isti, a razlike mogu jedino da se vide ispod, do cega cemo doci kasnije. Kombinacija boja je ista kao i kod ostalih Gaming Series modela iz ove generacije, a mislim da ce biti neka Limited Edition varijanta koja ce biti u Nvidia-zelenim i crnim tonovima. Doduse ne znam da li ce toga biti na nasem trzistu. TwinFrozr V kuler je drasticno bolji nego prethodne dve generacije. Novi su ventilatori, MSI ih zove Torx, a naizmenično su poređana klasična peraja i ona koja imaju glatki deo sa izbočinom. Teoretski, to bi trebalo da poveća protok vazduha što za rezultat ima efikasnije hlađenje, a uz sve to bi ovi Torx ventilatori trebali da budu još tiši nego klasični. Imaju prečnik od 100 mm, a pritom koliko sam video se vrte na stvarno malom broju obrtaja, što ćemo kasnije i da proverimo.





Ovi ventilatori imaju ZeroFrozr tehnologiju koja omogućava da se kada karta miruje ugase. Nalepnica na kuleru to istice, jer se verovatno javljalo dosta ljudi misleci da ventilatori ne rade, a zapravo samo miruju dok je temperatura ispod odredjene granice. Ovo je super resenje i drago mi je da vecina proizvodjaca ima neku varijantu ove tehnologije, jer zahvaljujuci njoj karte skupljaju mnogo manje prasine. Posebno ako ste od onih osoba koje ne gase komp nikada.

 
Mislio sam da ce kuler biti ipak nesto jednostavniji u odnosu na onaj sa GTX 970, ali nije. Iste su dimenzije kao i broj heatpipeova, a koliko se secam mislim da je i tezina ista ili priblizno ista. U svakom slucaju, s obzirom na to da GTX 970 ima TDP od nekih 150 W, a GTX 960 svega 120 W prilicno sam siguran da ce kuler biti dodatno rasterecen i da ce to moci da se vidi tokom merenja temperatura. Nadam se da to znaci da ce se i ventilatori paliti kasnije, jer je realno da cak i u pasivnoj varijanti TwinFrozr V moze da iskontrolise GM206 sve do krajnjih opterecenja.





Naponska jedinica je dosta dobra. Super Ferrite Choke zavojnice u 4+1 faza od kojih četiri filtrira napon prema GPU, a jedna je zadužena za RAM. Na to dodajte i ostale Military Class 4 komponente kao što su HiCap i oklopljene kondenzatore i može se reći da je ova naponska jedinica među kompleksinijm na GTX 960icama. Iskreno, sumnjam da ce bilo ko ici na neko slozenije resenje ili ce takvih modela biti nekoliko iz najskupljih serija, dok je ova karta medju najjeftinijim kod nas.



Drago mi je da vidim da se i ovde koriste Samsungovi GDDR5 chipovi. Njihova oznaka je K4G41325FC-HC28 i rec je o 170pinskim BGA chipovima deklarisanim na takt od 7000 MHz (0.28 ns odziv) pri naponu od 1.5 V. Ne volim da vidim Elpidu, znam da ce uvek da fejluje u OC dometima, tako da mi je ovo veliko olaksanje.



Karta se napaja preko jednog 8-pin konektora, a mislim da su trebali da ubace u kutiju jedan adapter koji pretvara dva 6-pin u jedan 8-pin, jer verujem da ce biti dosta kupaca sa ne toliko sjajnim napajanjima koja sasvim izvesno nemaju 8-pin prikljucak. Mislim da bi se dosta vas slozlio sa mnom. Pritom, zanimljivo je da se vidi koliko je PCB zapravo jednostavan. Dobar deo ne zauzima nista, samo prazan prostor, a sve da bi se bolje udomio kuler :)






Toliko za sada, ide sklapanje masine taman sam instalirao novi Dragon Age i jos par igara, pa cemo da isprobamo kartu i da vidimo koliki su joj OC dometi. Ide hladno vece i noc, mozda bude i nekih zanimljivih rezultata :D
 
Kad smo kod Elpide...nedavno uzeh jednu MSI 750ti tf gaming i cudio se sto su na istoj Elpida memorijski cipovi,ocekivao sam Samsung ili Hynix al dobro sta je tu je,OC mogucnosti istih jos nisam probao...
 

Prilozi

  • 750ti.gif
    750ti.gif
    25 KB · Pregleda: 201
Moze neko da mi kaze tacnu duzinu ove kartice, znam podatak za 26.7cm ali da li je u to uracunat i L profil koji sluzi za kacenje grafike i kucista ili ne.
Ako neko ima karticu samo da mi je izmeri nisam siguran da moze da mi stane u kuciste.
 
Dimenzije kartice obicno obuhvataju pune fizicke dimenzije, znaci sa limom za kacenje ali BEZ jezicka koji sluzi za srafljenje karte za kuciste pa sve do najudaljenije tacke kulera na drugoj strani. Tako da tih 26.7 pretvori u 27cm da budes siguran.
 
Krenule 960 4gb, to je dobra kupovina :D
 
Tesko da ce to iko u Srbiji kupovati. Kupovace se obicna (2GB) ako joj nekim cudom cena ode dole zbog ove (4GB).
Dzaba joj gigabajt vise kada je svakako slabija od 280X. Sto je najgore, smoricemo se dok AMD izbaci nove karte i proljulja cene.
 
Sori drustvo, nisam bio tu duze vreme, pa ne stigoh da se poigram sa kartom. Danas sam je tek malo uposlio, evo preliminarnih rezultata :)

GPU mi je stigao do odlicnih 1406 MHz (GPU Boost u realnosti do 1566 MHz), dok se memorija zaustavila na skoro okruglo 8 GHz.

Default:



OC

 
pozdrav drugari, imam jedno pitanje u vezi ove graficke, danas mi je stigla, ubacena u kuciste sve povezano. Zmaj i logo msi svetle normalno belom lampicom a pored svetli neka crvena lampica? Jel to normalno ili mi javlja da nije nesto povezano kako treba? Citao sam na netu da gigabyte verzija ima nesto na tu foru. Hvala unapred! :)
 
Uh, ne secam se da je bila crvena lampica negde. Gde se tacno nalazi? Na kuleru ili na štampanoj ploči? Pokušacu da nabavim karticu pa da proverim kako je kod mene :)
 
Pre ce biti tamo na plastici de je logo od MSI i Zmaja koji svetle belom led diodom, a tu pored svetli ta plastika ili sta je vec crveno. Mozda je to odsjaj od toga pa tako izgleda... u glavnom pitao sam na jos par mesta kazu da je to normalno. Za ovih 10 dana nije bilo nikakvih problema u igrama i u radu kompa, hvala uglavnom :D
 
Poslednja izmena:
Uzeo sam pre 2 dana malo da klokujem ovu karticu, a pre toga istrazivao po netu jer mi je to prvi OC. Skinuo sam Heaven Benchmark, EVGA OC Scanner i MSI Afterburner i poceo.
Dosao sam komotno do 1517 Boost Core Clocka, a onda sam krenuo da dizem memoriju. Dosao sam do nekih ~2000Mhz, onda je Heaven poceo da baca artifakte. Voltazu nisam dirao. Smanjio sam memoriju na 1975, core na 1505, i povecao power limit na 108. Temperatura nikad nije presla 61C, a fan speed na oko 33 (auto podesavanje). Prosao sam Heaven Benchmark bez artifakta na X4, ali sam na x8 dobio 2-3, pa sam uzeo i Crysis 3. Tu mi je crashovao display driver, i memoriju sam dalje smanjio na 1950. Sve radilo, prosao benchmark Heavena, pustio artifact scanner od evge, nije nasao ni jedan artifact. Dakle, uz ta podesavanja od +159 Core Clock i +400 memorija sam prosao ta tri testa, igrao GTA V i Far Cry 4 bez artifakta (povecanje frejmova u Heavenu 14,5%, ja bio zadovoljan), medjutim, danas krenem igrati Crysis 2 (da 2), i u jednom nivou su mi se poceli pojavljivati artifakti. Intenzivirali su se cim mi je core bio na vise od 1505, a posto su se i tu pojavljivali, smanjio sam memoriju na +318, CORE na +122, tu je bio stabilan Crysis i nije bacao artifakte.
Dakle, GPU clock 1312 - Boost 1375 - u realnosti 1476 (ili 86, ne secam se :D), a Memory clock 1912 Mhz.

Rezultat je povecanje od oko 10-11% u performansama (u prvom slucaju je bilo 14-15%), a s obzirom da mi je ovo prvi OC, imam par pitanja:
1.) Znam da je igranje s voltazom za pocetnike opasno, pa to nisam dirao. Medjutim, googlovanjem sam nasao informacije da Power limit slajder nije opasan ako se stavi na maximum - u mom slucaju 108% - i zanima me da li je to istina?
2.) Zbog cega mi je pucala grafika u Crysisu DVOJCI, a nije u FC4 ni u GTA V koji su graficki zahtevniji?
3.) Kako je moguce da su likovi iz TechPowerupa uspeli da izvuku 1567MHZ i 2065 Mhz na stock voltazi? Je l' moguce da su dobili toliko bolji primerak, ili im je test stabilnosti jednostavno bio previse lak?
4.) Da li ce drzanje grafike na ovim sadasnjim klokovima skratiti njen zivotni vek, odnosno da li je 100% sigurno da je drzim na ovim podesavanjima (uz power limit 108%), jer se 10% oseti kada Fps pada ispod 40.
5.) I da li je bilo pametnije da sam prvo podizao Core, pa ga spustio, a onda podizao memoriju, jer neki preporucuju da se tako trazi sweet spot. I odprilike, sta bi bio ovde sweet spot za 24/7 upotrebu.

Hvala unapred na pomoci pocetniku overklokeru :D
 
#1 8% karta nece ni osetiti, pogotovu zato sto vuce 120W bez ikakvog OC.
#2 Dosta to zavisi i od software-a. Ja sam imao nekoliko dana R9 280X Toxic koja je imala problem sa memorijom. SVI testovi OSIM Furmarka su bacali artefakte, cak i pojedini programi nisu bili upotrebljivi na stock setovanjima ali Furmark je radio glatko i precizno kao da je graficka savrseno ispravna.
#3 Ne veruj testovima po netu previse, nekad traze maksimalni OC i sa diranjem voltaze SAMO i SAMO za screenshot. Primeti da svaka karta koja izadje ima barem "recommended" nagradu kod svih reviewer-a. Ti sajtovi zive od reklama a gde ces bolju reklamu od lepog predstavljanja i hvaljenja proizvoda.
#4 Zivotni vek skracuje prevelika voltaza jer onda kondezatori (koji inace rade na odredjenom naponu) gube svoju kapacitivnost i graficka vremenom vise ne moze da nahrani cip dovoljnom jacinom struje. Sve dok ne pucas napon preko 10% od nominalnog miran si. Primer: ako chip radi na 1.5V ne idi preko 1.5+0.15=1.65V bas iz prethodno navedenog razloga. Osim ako ne planiras da isti chip koristis DO nekih 12 meseci pa da menjas.
#5 U principu da, lakse je. Prvo ce "puci" na previsokoj frekvenciji jezgra pa kad to ukrotis onda trazis max stabilnu frekvenciju memorije.
 
Hvala puno na odgovoru, onda dakle mogu da je drzim na OC setovanjima. Kao sto rekoh, napon necu dirati, nema se para da se menja grafika od 27000 posle 12m :D

Sto se tice testova, tako nesto sam i predpostavio. I IGN daje EA naslovima 9.5.

Jos mi samo reci, sta mislis, da li bi se isplatilo da obrnem jos jednu turu OC-a, ovog puta samo sa Core-om i stock memorijom, izvucem maximalan stabilan Core, a onda dizem memoriju dok moze. Predpostavljam da bih memoriju mogao manje nego sada, a zanima me da li ce porast u performansama biti isplativ ako mi je Core veci a memorija dodatno bude smanjena na kraju?
 
Memorija uglavnom ima manji uticaj na dobitak performansi mada to nije uvek i pravilo. S obzirom da je GTX 960 karta sa svega 128bit sirinom memorijske magistrale onda svakako da vredi ubrzati memoriju koliko je moguce. Nista te ne kosta da ponovis OC tim pristupom pa kad dodjes do tog nekog maksimuma izvrti testove par sati pa pogledaj ima li kakvih naglih padova u frekvenciji/performansama tamo gde ne bi trebalo da ih bude, da budes siguran da je to to. I naravno, isprati temperature.
 
Obrnuo sam jos jednom ceo OC postupak, i definitivno me zapao osrednji, ako ne i losiji primerak kartice. Maksimalan stabilan Core bez dizanja napona i memorije je 1517 (boost), sve preko toga baca artifakte kao ludo. Sa memorijom na +310 i coreom na 1505, baci jako retko, ali baci artifakt, sto znaci da ni to nije stabilno, tako da sam dalje povecanje batalio. Krajnji stabilan rezultat je onaj prvobitni, 1471/1908 memorija, i mislim da se defitivno ne isplati vise bakcati za par % gore. Sve u svemu, moram da priznam da sam pomalo razocaran, jer sam ocekivao bar 1,5 GHz i 1,95 Ghz memoriju :( Naravno, i dalje sam prezadovoljan karticom, pogotovo sa ovim 10%-centnim boostom :)

Ipak, nadam se da cu bar sa i5-4690k koji sam uzeo nedavno, imati vise srece na leto kad ga budem klokovao (valjda necu i tu da budem baksuz pa da ne mogu ni 4,5 da izvucem).
 
Kolega,:D ma, skratices joj zivot sa 10g. na 5-6g., a za te godine nece biti ni za staro gvozdje.:crash:
Nvidia je zakljucala napon kod svi Maxvella, i kada povecavas napon nece otici mnogo visoko, za ovu moju 980 ide sa default 1.25V na za klok 1.262V( ne znam kako je kod 960) i samo konrolises temperature VRM-a i GPU-a, i ako su okviru normale, nece nista da se dogodi.
Slobodne je poteraj sa voltazom i samo kontrolisi parametre.

EDIT: Sad sam vido, na default ova MSI 960 radi na oko 1.21V i pri kloku najvece voltaze su oko 1.23-24V. Nista strasno sto se tice voltaza, samo pazi na temperature.
 
Poslednja izmena:
^Kako uopste vidis temperaturu VRM-a? Meni GPU-Z pokazuje samo GPU temperaturu. A GPU temperatura na TF V hladjenju je smesna, ne prelazi 61 stepen na 30% fan speed-a, (kuler je na automatskom podesavanju).
A sto se tice dizanja voltaze, s obzirom na to da mi je memorija katastrofalna i da sam je na kraju morao spustiti na 1875 (Witcher 2 bacao artifakte), ne znam koliko bi ona pomogla. Jednostavno sam za VRAM izvukao katastrofalnu karticu :D . Core je komotno isao do 1517. ali sam i njega ostavio na 1470, jednostavno mi dokurcilo da se tripujem da l' sam video artifakt na ekranu :p, kad vec nmg da izvucem max iz kartice.

AL ipak sam i dalje ljubomoran na one sto mogu da poteraju 2000+ i 1550 MHz, na tim specifikacijama komotno prestize R9 280x i GTX 770, a od njih jeftinija 50-100e. :D
 
Da, zaboravio sam, ove MSI nemaju mogucnost merenja temperature softverski.
Ali, sobzirom da imas odlicne GPU temperature, VRM je sigurno u okvirima nekih normalnih temperatura, a i hladjenje je na tim MSI karticama solidno odradjeno.
Slobodno dodaj voltazu, taj neki maximum od oko 1.23-24V, nije strasan, samo prati temperature. Likovi na vodi, na primer, ove 980 sa voltaze od oko 1.24-25V, teraju i na 1.3-1.35V i sve radi kako treba.
Probaj, da vidis da li ces da dobijes nesto na kloku, mozda ces moci da ides do 1.550mhz.
 
Maximum na MSI AB je +100 mV. Znaci to je dovoljno i sigurno?
Memoriju da ostavim kako jeste, tj. samo Core da menjam?

Evo ga jos jedan lik koji je oborio negativne rekorde sa memorijom, https://www.youtube.com/watch?v=MotxtP691Eg
, celih +34 MHz u Afterburneru. Taj klok je legendaran, ja nemam prava da se zalim. :D
 
Da, postavi na maximum, nece se dodati toliko. Treba da ide na max. do 1.24V.
Samo postavi u MSI AB da ti pokazuje voltazu na ekranu, radi sigurnosti, da vidis kako se krece voltaza tokom kloka. I naravno Power Limit isto na maximum i ako si naso stabilan klok za memoriju, osatvi kako jeste, ili jos bolje, probaj prvo sa dizanjem voltaze i pronadji neki najveci stabilni GPU klok, pa posle samo dodas taj neki stabilni klok za memoriju.
Zamisli, imaju neki primerci Maxvela koji idu za memoriju i do 8.800mhz.:shock:
 
Poslednja izmena:
Pokusacu i to. A to za memoriju je da se prekrstis. Pa dobijes boost od 25% samo overklokovanjem ako te zapadne takav primerak :O .
Problem je sto mi se kartica razlicito ponasala u razlicitim softverima. Ej, ja sam prvo presao Unigene Heaven Benchmark 3x na 1517 i 1975.
Zatim sam odigrao Crysis 3, GTA V i nesto malo FC4 na 1470/1908, i sve u fulu. Zamisli moju facu kad mi je u Witcheru 2 krenula u cutscenama da se pojavljuje crna linija i texture flickering! Da bi tek sad na 1470/1875, bar naizgled, sve izgledalo savrseno.

Hocu da kazem da jako puno vremena odnosi OC, ali ako nista drugo, posto se prvi put bakcem s tim, bar mi je zanimljivo. :)
 
Jest, zanimacija.:)
Dobro, memorija ne skalira kao sto skalira klok za GPU. Kod Maxvela se, recimo, dobija za klok za gpu od 20%, negde oko 15% na performansama. Za klok memorije od 20%, ne znam bas tacno, ali ne moze da se dobije vise od 3-5% na performansama. Tako stoje stvari.

EDIT: Da, uvek se dobija nesto veci klok u bench programima kao Ungine 4.0, Valey 1.0 i oni 3D Markovi, nego u igricama.
 
Poslednja izmena:
Heaven i Valley ne prikazuju tacan klok na nV karticama. Kod mene pokazuje 145Mhz vise nego AB i GPU-Z.
 
Nismo se razumeli, meri se sa MS AF i dobijes klok u Heaven 4.0 recimo 1.530mhz, a meris isto sa MS AF i dobijes u igri, sigurno nesto manji klok (od 1.530mhz), sve zavisi, moze da ide od 20-30mhz, pa i vise do 40-50mhz, sve zavisi od chipa.
To sto meris nesto iz Hevaen je skroz pogresno ocitavanje.
 
Poslednja izmena:
Pa nismo se razumeli :D Rekao sam prvo da Heaven i Valley ne mere pravi klok na nV karticama a onda sam naveo primer za moj slucaj, da mi meri 140MHz vise nego sto zapravo jeste :)
 
Nazad
Vrh Dno