Šta je novo?

Računar se gasi bez razloga

MaxNS

Poštovan
Učlanjen(a)
13.10.2014
Poruke
51
Poena
59
Pozdrav drugari, moram da vas pitam za savet šta da uradim povodom mog problema.

Računar je počeo da se sam gasi evo ima već skoro 7 dana. Pretraživao sam na netu prvo, proveravao temperaturu i to nije. Dakle SpeedFan govori da je sve normalno oko temperature.
I razumeo bih da se računar ugasi ukoliko je do procesora, da igram igru neku ili da renderujem nešto, ali je sada počeo da se gasi i dok surfujem netom.

Znači iz čista mira se ugasi, startujem ga i onda nekad zna da izdrži do sutra dan. Onda opet samo odjednom.

Otvorio sam ga, pregledao sve oko procesora, da nije možda pukao držač kulera, ali sve je čvrsto, a i menjao sam pastu pre par meseci.
Prašnjav jeste, ali kontam da bi to uticalo na temperaturu, koja je sasvim OK.

Da li možete da me posavetujete, na šta sledeće da obratim pažnju. Moguće je da je napajanje. Hard disk sam kupio pre 6 meseci, tako da ne verujem ni da je do njega.
Jel postoji neki software kojim bi mogao da uradim neku dijagnostiku i slično?

Poslednje mi je da ga nosim u servis. Šta dalje?

Hvala svima na pomoći. :)

EDIT:

CPU: DualCore AMD Athlon 64 X2, 2400 MHz (12 x 200) 4600+ Windsor-512
Motherboard: ECS nForce6M-A (3 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN) Motherboard Chipset: nVIDIA nForce 6100-4xx, AMD Hammer
Memory: 2048 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
Video Adapter: NVIDIA GeForce 9600 GT (512 MB)
 
Poslednja izmena:
Nemam rezervno, tako da ako je do toga, onda ide u servis.

Evo do sad se nije ugasio. Prvi post sam pisao u 03:25 a ugasio se poslednji put u 03:10 možda.
 
Obrati paznju na ram memoriju.

Nasilno se samo ugasi, zabode ili izleti plavi ekran?
 
Otvoriću ga sutra pa ću proveriti RAM.

Nasilno se ugasi sam od sebe. Nema zabadanja niti plavog ekrana ... Evo još radi bez gašenja sad.
 
Danas se opet ponovilo. Jel ima neko još neki predlog ili da već gledam novo napajanje ?
 
Najbolja provera je deo po deo hardvera sklanjati ,naprimer graficku ili stick RAMa, pa proveriti( kad vec nemas rezervu ostalih komponenata), mada ce prvo biti da je do napajanja.
 
Poslednja izmena:
Najbolja provera je deo po deo hardvera sklanjati ,naprimer graficku ili stick RAMa, pa proveriti( kad vec nemas rezervu ostalih komponenata), mada ce prvo biti da je do napajanja.

Probaću večeras to. S obzirom da je napajanje standardno uz kućište 550W, a računar je star već par godina, već mislim da je do njega, al krastavac nisam stručan da ocenim.


Kako si proveravao temperaturu? Jesi pipao hladnjak od procesora?

Nisam to radio, proverio sam preko SpeedFan i preko Everesta. Evo sada je trenutno 39-40 C.
Pipao sam i samo kućište iza kod napajanja da vidim da li je vruće, ali nije, proverio sam sve ventilatore, svi rade.
 
Napajanje 100%, bilo koji drugi kvar bi se manifestovao drugacije, mozes pogledati napone u biosu, a mozes i maksimalno opteretiti procesor i graficku istovremeno (prime i furmark) da vidis hoce li se ugasiti.
 
Ako nakon gašenja (odmah nakon gašenja) ne možeš da upališ komp - onda je definitivno u pitanju pregrejavanje.
Ram do sada nikad nisam video da je izazvao gašenje samo restart. Speedfan zna da laže. :)
Ako imaš prašinu na hladnjaku svakako je očisti.

Proveri kako stoji kabl u napajanju i da li ima lufta. Danas se štedi na svemu.
Meni se dešavalo kada servisiram komp da se ugasi jer su danas u napajanjima stanjili kontakte u ženskom delu gde ulazi kabl u napajanje.
Imam neke prastare kablove od 4 metra (kada nisu štedeli na svemu) i ima loš kontakt samo sa jeftinim napajanjima jer ima lufta.
 
Da nije možda do struje, probaj na nekom drugom mestu, na drugoj fazi.
 
meni se isto tako nešto slično dešavalo i bilo je napajanje.
proveri i ostalo ali ja ipak mislim da je napajanje na izdisaju.
 
Koji OS je instaliran?
 
Do napajanja, druge kompomente se drugacije manifestuje sem CPU, ali ako nemas problema sa temperaturom onda nije CPU, preporucio bi ti da se nakon toga cim se ugasi proveris u BIOS temperaturu

GPU: Ugasi se samo monitor
HDD: Verovatno Blue screen of death (ako ima bad sectore, proveri sa HDD Regenerator)
Ram: Restart
CPU: Ceo kompijuter, ali kao sto sam naveo gore nemoguce je ako ti se nije pregrejalo.

Isto pokusaj neko napajanje da pozajmis od druga koje je dovoljno veliko da pokrene sve.

*Nemam toliko iskustva, ovo su samo moja misljenja, nisam strucnjak, pokusavam pomoci*
 
Evo da se javim napokon, jeste da je prošao gotovo čitav mesec, ali toliko je i trajalo sve.

Posle mog poslednjeg javljanja 10.02. komp je još uspevao da radi skoro 20 dana. Al znam ja da nije to dobro i odnesem ga u servis.

SERVIS 1.
Odnesem komp u servis, kaže mi serviser, otišla je matična ploča to se može zameniti, plus da se ubaci matična sa nekom integrisanom grafikom, pošto je već i grafička kartica pri izdisaju.
Sve ukupno bi koštalo oko 6800 rsd. Al ukoliko posle par meseci crkne grafika onda mogu da se pozdravim sa igrama ...

Ništa uzmem ja svoj komp odnesem kući, startujem ga i on opet radi 2 dana bez simptoma. Posle trećeg dana sve po starom.

SERVIS 2.
Odnesem ja komp u drugi servis, ja mu objasnim šta se dešava i kako se gasi. Ništa kaže mi lik ostavi ga pa će ga on testirati preko noći i sl.
Dođem ja sutra, kaže lik, evo meni se nije uopšte gasio, ne znam šta bi moglo da bude, nosi ga kući.

Ja izludeo već.

Dođem kući radi komp. kad uveče negde oko ponoći, opet se ugasi.
Haos, ništa ja se iznerviram otvorim ga da vidim šta se dešava, ništa ne mogu golim okom da vidim.
Probam da ga upalim, al đavola, sad se upali al ne daje nikakve informacije na monitoru. Tastatura i miš mrtvi, grafika se vrti, procesor se vrti, monitor trepće.

Otkopčam ga ja šta ću, moram ga nositi opet u treći servis. Kako sam otkopčao sve, tako sam se približio kućištu i napajanju i osetim ja onaj smrad spržene elektronike.
SERVIS 3.

Odnesem komp u treći servis, objasnim šta je, kažem na šta sumnjam, nema problema on pogleda, kaže ma sigurno je napajanje, dođi za 2h biće gotovo.
Tako je i bilo, došao, novo napajanje ubačeno, sve radi normalno, ne gasi se i evo sad vam odgovaram s njega.

Koja avantura da čovek ne poveruje, savet za sve je da ne slušaju prvog majstora nikad. Ajde da su to neki "nazovi" serviseri, već ljudi iz poznatih kompanija.

Hvala svima koji su mi odmah ukazali da bi to mogao biti problem. :happy: :D
 
Trebalo je da staviš imena tih poznatih "majstora".
 
Svi su ti lepo napisali bato promeni napajanje i resio si problem 90%. Nije bitno ko je iz koje kompanije serviser vec kvalitet koji pruza. Za novac koji placaju da radish kao serviser u vecem centru ne pokrivas ni topli obrok. Shodno tome nemoj pridavati mnogo paznje tome.
 
I ja imam isti ili sličan problem , računar se gasi povremeno, nikad se ne zna , nekad radi danima bez problema, a nekad se ugasi posle 15 minuta (ali to je retko) uglavnom radi danima pa se onda odjednom ugasi. Još jedna napomena, prilikom paljenja čuje se kratak bip zvuk ali i to se jedno vreme nije čulo. Vidim da ljudi sugerišu na napajanje, imm Thermaltake napajanje od 700 Watti. Dakle računar se ne gasi u igrama ili opterećenjima već iznenada prilikom surfa ili ako ga ostavim uključenog preko noći i probudim se on ugašen. Grafičku sam testirao u nekom programu (zaboravio sam dal je Furmark ili slično) i izdržala je visoka opterećenja. Molim za pomoć jer sam očajan u vezi ovoga?
 
Kreni od napajanja.
 
Nazad
Vrh Dno