Šta je novo?

sony HD zvuk,novi mp4 plejer??

nema tu ništa novo , ovo je još jedan od milion plejera koji puštaju lossless audio formate .

http://sr.wikipedia.org/sr/Kompresija_bez_gubitka

ako tražiš plejer koji kvalitetno pušta lossless audio fajlove, kupi Ruizu X02 , sve preko je nepotrebno bacanje para.
 
To se zove bullshit.
"HD" zvuk, je tipa 96/24 i 192/24 u odnosu na CD 44.1/16. I isključivo je marketing glupost i specifikacija. Sony je već dobio narednu u jednom primeru da uklone sa sajta lažno reklamiranje o "benefitima".
 
sampling rate (gustina uzorkovanja) , nema veze sa lossy ili lossless ripom .

postoje mp3 , aac ripovi u 192/24 koji su lossy , kao i flac ripovi na 44.1 koji su lossless .

originalan izvor je CD , SACD , Vinil ili BR-Audio .
prebacivanjem u mp3 se briše jedan deo spektra da bi se smanjio fajl, isto važi za sve lossy ripove . mp3 ne sadrži sve zvukove koji su na originalu.

flac i ostali lossless formati sadrže apsolutno sve što je snimljeno na originalu, i potpuno su mu iNdentični .
(namerno pišem iNdentični, jer mi se tako svidja, a i dobar broj ljudi to nervira, pa me zabavlja)
 
Poslednja izmena:
Podrazumeva se da je lossless. A vidiš taj zlatan logo na stranici? I Pono Neil Young izgubio sav respect za čoveka.
 
Pazario sam doticni NWZ a15 kako bih zamenio vremesni Cowon D2 i mogu reci da sam zadovoljan (a i ne bas u nekim segmentima)... Prvobitno sam hteo da uzmem FiiO x1 ali kako ne koristim u pokretu nista osim bubica plejer sa vecim outputom mi nije bio potreban. Takodje ni baterija koja izgura 10-12h mi nije bila prihvatljiva, generalno nista ispod 20+ sati za danasnje standarde nije kao i zbog Cowona sa kojim sam mogao lagano preko 30 sati reprodukcije da preguram. Takodje sam dao prednost i Sonijevom UI-u koji mi dosta intuitivniji (i zavrsen, bez bagova) za upotrebu.

Izrada je korektna, plejer kombinuje mat alu (napred) i plastiku pozadi, moglo je sve biti aluminijum za taj novac, no dobro i ovako je ok-nema nikakvog "krckanja" niti ugibanja. Dugmici za navigaciju su poprilicno taktilni i odlicno reaguju, jedino bocno dugme za lock (odnosno blokiranje ostatka) deluje nesto jeftinije i moze se desiti da ce pre riknuti - uzeci u obzir da moram da ga koristim kada plejer stavim/ izvadim iz dzepa ukoliko zelim da promenim pesmu/izvodjaca... Ekran nije taktilan, ok je i nista posebno. Sto se same navigacije kroz numere je identicno sa Sonijevim Z2 plejerom I donekle standard koji se ocekuje- numere se mogu birati (I sortirati) po folderima/izvodjacima/nazivima pesma/mp3 listama koje sami kreirate ili pak bookmarkujete u posebnu listu do 100ak pesama koju sam plejer poseduje, itd.)- ja licno preferiram browse po folderima…

Baterija je odlicna sa FLAC-om mogu bez problema da izvucem preko 20h, mp3 320 sigurno i oko 40ak sati audio reprodukcije. Problem je sto Sony koristi svoj port na plejeru tako mi je potreban kabal koji je dosao uz sam plejer ukoliko hocu da punim/kopiram muziku, i to poprilicno nervira... Inace se sam plejer puni oko 3,5h-4h preko USB hub-a preko laptopa (punjac nije stigao), tako da je to po meni odlicno. Takodje postoji i "battery care" opcija gde se baterija puni do 90% kako bi "produzila zivot" istoj, sto i nije tako lose uzeci u obzir da planiram da koristim plejer neke 2-3 godine pre nego sto plejer vrisne ili pak odlucim da je zamenim. U svakom slucaju punim otprilike jednom na 2,5 nedelje slusanja muzike (1-2h dnevno). Inace i sam plejer ne moze da se ugasi vec ulazi u neku vrstu "deep sleep" posle 20ak minuta neaktivnosti (ukoliko ste pauzirali pesmu ili pak ako se duze drzi taster), tako da ce ponovnim pritiskom bilo kog tastera odmah "budi" i vraca na poslednju pesmu koju ste slusali (tako da je ovo odlicno).


Sistem prebacivanja pesama je jednostavan drag and drop, funkcionise odlicno ali nije preporucljivo da se za vece "kolicine" pesama prebacuje dok je MicroSDXC kartica u plejeru jer je poprilicno sporije. Ja sam napravio tu gresku i trebalo mi je nekih dobrih sat i nesto ako ne i vise da prebacim 30ak gigabajta muzike (plejer ima 16gb + dodao sam 64gb microsdxc). Inace plejer podrzava MicroSDXC kartice do 200GB (cak I ako je fabricki navedeno do 128gb).

Sto se same reprodukcije tice zadovoljan sam, mogu reci da je kvalitet isti, mozda bolji od Cowona, konkretno u separaciji instrumenata i generalno tokom slusanja muzike (jedna od velikih prednosti je EQ koji Cowon D2 koristi). Od postojecih efekta (Hi-Res Audio, Dynamic Normalizer,ClearAudio+,EQ i ostali BS) ne koristim nista i uvek slusam sa flat podesavanjima.

Od slusalica koje imam na raspolaganju su: RHA MA 350, Soundmagic E10, Fischer Audio Consonance, CX300 II, Creative EP 630, SteelSeries Flux In-ear - sto se bubica tice. On-ear: AKG K518DJ i AKG K451 (skoro nabavljene, koje planiram da koristim na duzim putovanjima i jer K518 previse stezu) i Over-ear: Senn H201 i Pioneer SE A1000.

Bubice su uglavnom bass heavy ali ne preterano (osim RHA kod kojih bass dosta utice na zvuk), E10 i Fischer najvise koristim, jer je separacija instrumenata dobra/bolja I bass dosta utegnutiji (posebno low/high je bolji kod Fischerki).

Od portabilnih resenja koja imam za direktnu uporedjivanje bi bili Z2-Cowon D2- NWZ a15 (mogao bih da dodam I FiiO e10k dac/amp, ali nisam zeleo da ga uzimam za referencu).

Z2,D2, kao i NWZ-A15 mogu da poguraju bez problema gore navedene sluske (kao I ostale do 48, eventualno I do 60 ohma), ali… Kod NWZ-A15 je max jacina zvuka slabija, verovatno zbog amp sekcije kao I zakona o jacini zvuka za uredjaje koji se prodaju u EU( kojeg Sony mora da se pridrzava-navodno je japanska verzija peljera A16/17 glasnija). Tako da je Sony na max 30/30 kao Cowon na 35/50 (Z2 je nesto slabiji na max od ova dva, meni makar tako deluje), sto je opet meni prejako jer oba ne drzim na jace od 22 (A15) odnosno 25/26 (D2), ili pak 80/100 (Z2), ali da primetiti da nedostaje malo “safta” kada sam Piooner slusaci gurao na max (ali su se dovoljno jako cule).

Sto se tice kvaliteta reprodukcije, mogu reci da sam zadovoljan pre svega u nesto vecem soundstage-u koji nudi u odnosu na D2 odnosno Z2 I to se pre svega da osetiti sa vecim On-ear/Over-ear slusalicama (ujedno prvi put da razmotrim koriscenje samo bubica u pokretu i razlog zbog kojeg sam nabavio K451 kada duze putujem).
Jednostavno- bolja separacija instrumenata, bolje definisan bass, nesto (ali ne previse) izrazeniji midovi- ne previse u korist A15 ( vs D2 vs Z2) ali primetno. Iako dosta dota zavisi od same produkcije preko izvora i kvaliteta fajla/medija, uglavnom bih rekao je za koju nijansu bolji (ili negde i egal sa) od D2. Mogu reci da su u nekim istim blues-rock numerama, koje sam preslusavao na sva 3 uredjaja, segmenti sa basom I bubnjevima (pa I gitarom) izrazeniji na A15 nego sto je slucaj sa D2/Z2, I svakako su mi izmamile osmeh. Opet u nekim drugim nikakve razlike nisam cuo. Takodje bih da napomenem da nikakvog “hiss-a” ili problema sa sustanjem, na koje su se neki ljudi zalili, nisam cuo.
Bas zbog gore navedenog sam i odlucio tj nekako su mi odlicno “legle” K451 uz ovaj plejer jer mi zvuce idealno sa vise zanrova, nemaju toliko bassa kao K518 i vise vuku ka flat, jel’ te “studio” zvuku I uz to su nudile (po meni) najbolji soundstage I odnos cene/ponudujeno u tom cenovnom segmentu.

Plejer je za svaku preporuku onome ko zeli “old-school” plejer, koji bi da napuni muzikom a pritom ima odlican kvalitet reprodukcije.
Mislim da je Sony poprilicno dobro pogodio segment sa ovim plejerom I da bi za nekog ko zeli vise sledeci korak bio tek neka opcija od 300+ tipa Ibasso dx90, Fiio X5 itd. upareni sa sluskama od 150+ evra (ili pak nekim drugim “high end” opcijama od 1k pa na gore, kao sto neki ovde na forumu sugerisu :p ).

U svakom slucaju plejer ima svojih prednosti i mana i pitanje je sta je kome potrebno i gde zeli da napravi “kompromise”.

Eventualne alternative A15-ci bi po meni bile FiiO x1, Cowon M2, Fiio x3, Ibasso dx50 – ali takodje i oni imaju svoje prednosti I mane za taj novac…
Takodje vredi napomenuti da je Sony izbacio novu generaciju A20 plejera sa noise cancelling tehnologijom (kome je to potrebno), tako da ce cena ovoj A15 seriji definitivno pasti i verovatno, ukoliko se priblizi ceni od 100 evropskih novcanica biti “best buy” opcija u segmentu do 300-350e (mada po meni i sada jeste).
 
vidim da je zadnji post 2015e
zanima me jedan sony model
Sony NW-A55
vidim na sony sajtu A50 serija ,jel to to il je Sony NW-A55 slicno tome ali malo drugacije (ovo sam odgonetnuo)
gde kupiti?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno