Šta je novo?

Western Digital RED 6tb WD60EFRX vs Seagate Archive 8tb ST8000AS0002

kada pitaš preko kp-a za cenu da li odgovaraju kao što su na .de?

vidim da više ne radi ipon.eu a .hu treba forinta da se konvertuje a i nisu uvek te cene.
 
Da, u 5e je bila ta cena.
Vec nekoliko dana je 290,80e cena za SEAGATE Archive HDD 8TB ST8000AS0002 na .de
 
Poslednja izmena:
Šta ćeš sada pošto pretpostavljam da ćeš imati dva identična diska, RAID ili svaki zasebno?
 
Svaki posebno.
Ja ono bitno imam u 3 kopije na svakom hdd i na jednom externom.
Posto bratov 3,5" externi nesto baguje, sad cu jedan 2TB u externo kuciste, a ovaj novi 8TB ce na njegovo mesto...
Nasao ja sebi razlog da uzme jos jednog osmotonca. :d
 
Poslednja izmena:
Jel si uzeo za rad u kompjuteru ili za "storage" pa ga povremeno uključuješ kada hoćeš nešto da bekapuješ?
Ako je ovo drugo, onda ok, ali ako je prvo onda si trebao da ideš na RED koji je za to i napravljen. Ovaj je za arhivu.
 
Jos jedno skladiste na kome ce da stoji ko zna sta sve (pogledaj "moju masinu")...
Radice on kao i ostale komponente u kompu sto su ali nece biti instalacije programa na njemu.
Na njega ce za pocetak ici povremeni torent saobracaj, koji je do sada isao na ovaj prvi osmotonac.
Ja komp gasim, ne radi non stop.
OS je na ssd-u.

WD Red 8TB je u radu oko 4C topliji od ovog Seagate Archive 8TB !

O WD Red sam razmisljao prvenstveno da bi promenio malo HW i da bih video kakav je WD Red u radu ali sam odustao jer je skuplji, jer je topliji, jer ima vise pokretnih delova (7 ploca i 14 glava).
Garancija im je ista, zadovoljan sam sasvim radom prvog osmotonca u masini, kad dodam cenu i toplotu sve me je upucivalo na Seagate Archive 8TB.
 
Poslednja izmena:
Ako ce privremeno raditi torenti onda u redu, ali ako oce stalno raditi onda nije za to.

Ja imam 2 WD RED-a (obična, ne PRO) i temperature su 27-28 stepeni, što i ne može bolje u odnosu na sobnu temperaturu. Ništa ne duva preko njih, a morao sam da "zalepim" 3,5" plastični adapter za jedan WD, a drugi stavim baš blizu prvog (opet ništa ne duva preko njih) i kada stavim mnogo jako grejanje u sobi temperatura maksimalna koju je HWMonitor pro uhvatio je bila 32 stepena (i to samo za ovaj sto je u sredini koji odozgo ne može da "diše" od plastike a odozdo od drugog HDD-a).

Sobzirom na to, teško mi je da poverujem da Archive ima 4 stepena nizu temperaturu.

P.S. Rade torenti na oba uvek kad je upaljen kompjuter, dakle nisu u IDLE.
 
Uzeo bih mozda kao sekundarni disk u masini ovaj (ili manjeg nesto kapaciteta) WD red, imam vec stare red u NAS-u i rade odlicno u raid-u ali sad bi koristio hdd kao workstation sekundarni disk da storagujem neaktivne projekte, podatke koje povremeno treba da uzmem, mozda neke materijale koje ce vuci render trenutno....i to je ono sto me brine, da li ce biti problem sto nije bas 100% koriscen disk kao backup, vec kao 80% backup a 20% radni? Trenutne radne fileove i sistem kao i programe bih drzao na ssd-u. Ali uvek ce biit nesto sitno da se povuce i sa ovog diska.
 
Ti drug imas "crvene" od 3TB a WD80EFZX je hdd od 8TB i sa 7 (sedam) ploca.
Veca potrosnja, veci broj ploca vece temperature.

I nije izgleda 4C vec citavih 6C (ja previd napravio od "silnog" gledanja kojecega)... WD80EFZX.jpg , ST8000AS0002.png.

Meni je u provetrenom kucistu temepratura ST8000AS0002 "u miru" oko 28-30C (zavisno od sobne temerature, godisnjeg doba dakle).
 
Poslednja izmena:
8TB Seagate je "običan" desktop HDD, iz njihove, kod korisnika ne baš omiljene, desktop serije, gde postoje modeli koji crkavaju samo tako (npr. ozloglašeni Seagate 3TB ST3000DM001 - skoro 50% otkaza u garantnom roku). Ne znači da će tako da bude i sa ovim diskom, ostaje da se vidi. .

Evo duksa je serviser pa neka kaže. Kupiš disk sa što manje ploča i glava i najmanje su ti šanse da crkne, što više delova veća šansa da crkne, to je jasno. Pošto je kod većine 1 TB ograničenje po ploči (ima kod nekih 1.25) ja se držim max 2 ploče i 4 glave, znači 2 TB je trenutni maksimum koji kupujem.

Kupiš WD RED WD60EFRX-68MYMN0/68TGBN1 6TB (5/10) koji ima 5 ploča i 10 glava, pa matematički koliko je veća šansa da mu nešto otkaže?
 
@Zeha
Jeste, moji su od 3Tb :)
Jel može link do tog testa?

@a c a
Ne znam da li u isto vreme rade sve glave i ploče. Ako rade onda jeste veća verovatnoća otkaza, ali ako ne rade onda je manja.
To je ako gledaš na jedan disk.

Ako, u tvom konkretnom primeru, umesto jednog od 6TB uzmeš 3 od po 2TB onda je veća verovatnoća da će neki od ta 3 riknuti nego ovaj jedan velik (5 ploča i 10 glava vs 6 ploča i 12 glava).

Meni lično to nije opcija jer osim toga treba i smestiti višestruko veći broj diskova u kućište, pa tu je onda i pod znakom pitanja i buka, grejanje i protok vazduha zbog njih...
 
Doneli juce (u drugom pokusaju) hdd, preuzeo, ostavio da se greje do sobne temeprature, nakon nekih skoro 5h raspakujem , stavim i ćorak.
Nece da radi, nema ga cak ni u bios-u. Cuje se iz njega na svakih 5sec neko biiiip kao elektronska zujalica.
Jutros u 10h javim u firmu, posalju vozaca u 12h po "mrtvaka" u 15h donese vozac drugi.
Evo ga sada tovarim, prebacujem sa onog hdd sto ce ici napolje na "novu osmicu"...
 
Vidim da se u ovoj temi spominje WD80EFZX
Kakva su iskustva vlasnika nakon par godina korišćenja? Može li neka informacija?
U drugoj temi sam spominjao nedoumicu koju imam. Na slatkim mukama sam. Help :)
 
Odličan HDD za NAS, imam 2 komada već godinu dana, nemam ama baš nijednu primedbu.
 
Nazad
Vrh Dno