Šta je novo?

Western Digital RED 6tb WD60EFRX vs Seagate Archive 8tb ST8000AS0002

cacogenius

Cenjen
Učlanjen(a)
13.11.2012
Poruke
64
Poena
159
Pozdrav kolege forumaši. Evo jedne zanimljive teme. Naime planiram da kupim u Slovačkoj za koji dan ovaj Seagate hdd od 8tb koji se nedavno pojavio na tržištu, medjutim za oko mi je zapao i ovaj WD hdd 6tb sa naizgled boljim performansama. Probao sam na netu da nadjem neki uporedni test ova dva hdd-a medjutim nisam naisao na tako nesto. Stoga pitam vas za savet. Navodno po forumima dosta kude ovaj Seagate da je nepouzdana firma, takodje su ljudi skepticni kada je rec o ovom konkretnom modelu od 8tb jer koristi novu tehnologiju punjenja helijumom. Ali uz disk Seagate daje 3 godine garancije, sto mislim da je korektno, trenutno koristim WD Red 3tb u racunaru 2 godine, nikad nikakav problem, a jos nije ni izasao iz garancije. Predpostavljam da ce tako biti i sa ovim Seagate-om. E sad ovaj Seagate ima 128mb kesh memorije a WD 64mb, ali razlika je i u rpm - Seagate radi na 5900 a WD na 7200. Obrtaje kontam - sto vise to bolje, ali sta mu znaci taj kesh 64 i 128 nezarumem najbolje? I za kraj koji biste hdd vi uzeli od ova dva da ste na mom mestu? Kazem cena je tu negde - Wd kosta 245e a Seagate 270e ??? Meni konkretno taj hdd treba za storovanje i pustanje 3D i HD filomva i ostalih podataka. Unapred HVALA svima koji budu ucestvovali u diskusiji. :wave:
 
Seagate, ne bih razmisljao dalje. Ali to je zasnovano na licnom iskustvu i cenovnom opsegu. Ja bih dao 30 evra za 2TB vise. Promenio sam 6 Seagate-ova, i nikad nikakav problem nisam imao. To ne znaci da ti neces, ali takodje ne znaci i da neces imati sa WDom.
 
Kapacitet mu i jeste glavni adut, ali na uštrb performasama, koliko sam mogao da zakljucim...
 
Za reprodukciju video materijala je to apsolutno zanemarljivo.
Jedno ako cesh ogromnu kolicinu podataka da premestas svaki dan, za drugo navedeno je zanemarljivo.
 
Poslednja izmena:
mislim da WD koristi helijum, ne Seagate.
 
Imam WD RED 6TB već neko vreme (i to 2 komada), rade u NAS-u i moje iskustvo sa njima je odlično.
Ne čuju se (osim kada je u pitanju intenzivan upis podataka, tada se čuje krckanje u radu), ne greju se (u 2bay NAS-u temperatura im ide do nekih 40-ak stepeni), dok mi brzina nije merodavna.

Što se tiče dotičnog Seagate-a, što reče orange47, ne koristi se helijum, već malo drugačija tehnologija upisa podatak, pa su zato uspeli da zbudže toliko mnogo na tako malom prostoru, a da mu cena bude konkurentna.
Seagate ne pravi ni manje ni više (ne)pozudane diskove od WD-a, tako da ih ne bi poredio na taj način.

Ipak, ovde se radi o dva diska namenjena različitim ciljnim grupama. WD RED je namenjen radu u NAS-ovima (24/7) i ima 3 godine garancije. 8TB Seagate je "običan" desktop HDD, iz njihove, kod korisnika ne baš omiljene, desktop serije, gde postoje modeli koji crkavaju samo tako (npr. ozloglašeni Seagate 3TB ST3000DM001 - skoro 50% otkaza u garantnom roku). Ne znači da će tako da bude i sa ovim diskom, ostaje da se vidi. Na kraju, i ja imam jedan Seagate 4TB ST4000DM000, isto ne tako omiljen, ali meni radi kao sat, jedino što se malo više greje, ali to je zato što se vrti na 7200.

Da ja sutra moram da uzmem jedan od ova dva, uzeo bih WD.
 
ja bi pre uzeo 2x3Tb umesto 6Tb, ako ima mesta. jeftinije je zasad, a moze i neki raid.
 
Hval vam na misljenjima, najverovanije da cu ipak uzeti Seagate, prvenstveno zbog prostora ali i primamljive cene. Daju 3 god. garancije, pa ako i nesto crkne, nemogu izgubiti nista sem podataka :D
 
S obzirom da ćeš verovatno da budeš jedan od prvih koji će na forumu da ima ovaj disk, napiši par utisaka o njemu kad ga nabaviš.
 
Taj disk je za arhiviranje, znaci da nije predvidjen da se po njemu redovno neko izivljava. Ali za video kolekciju i tako nesto mislim da je sasvim odlican.
 
videcemo kakav je disk za jedno dve tri godine


Nisam mislio na izdržljivost, već na to da li se greje i da li se čuje u radu.
Nadam se samo da su unapredili neke stvari, pošto im neke serije baš mnogo otkazuju u garantnom roku.
 
Da se ti pitaš, verovatno bi bilo bolje da otkazuju i 2x više, ali nama korisnicima i ne ide baš u prilog.
 
re

Da se ti pitaš, verovatno bi bilo bolje da otkazuju i 2x više, ali nama korisnicima i ne ide baš u prilog.

ja sam se salio, isto bi mogao da kazes za automehanicare, tv servisere, vodoinstalatere, apotekare , lekare pa i pekare :)
Odavno ima sijalica koja svetli vecno
 
@cacogenius

I šta bi na kraju, da li si kupio ST8000AS0002?

Utisci?

Gledao sam cene kod Mađara i vidim da je 284 evra...
 
ja sam kupio Helijumskog od 6tb...ide pod noz sledece nedelje
 
Objasni zasto ide pod noz...
 
Nego ja se nesto zainteresovao da stavim jos jedan 8TB hdd u masinu i njime zamenim jedan dobar stari 2TB hdd...
Gledam sta ima u ponudi kod nas, pa se premisljam izmedju Seagate Archive HDD (ST8000AS0002) i Western Digital Red (WD80EFZX).

Vec imam Seagate Archive HDD (ST8000AS0002) i zadovoljan sam njime, radi mi bas ono za sta sam ga uzeo, skladiste velikog kapaciteta, hladan, nema problema s njim za sada.

Bilo bi mi zanimljivo videti kakav je i kako radi Western Digital Red (WD80EFZX), njihov novi 8TB hdd.

Mene brine broj ploca (i glava) u ovom WD red od 8TB!
On ima 7 ploca (14 glava), kapaciteta od 1,2TB po ploci.

Seagate Archive 8TB ima 6 ploca i 12 glava sa kapacitetom ploce od po 1,33TB.

Osim cene koju cu u ovom trenutku zanemariti, zanima me sta vi mislite koji je bolji i POUZDANIJI hdd od ova dva hdd?

Zna li neko temperatute za WD Red (WD80EFZX) i ima li negde podatak o procentualnom broju otkaza za ova dva hdd?
 
Poslednja izmena:
Western Digital Red (WD80EFZX) je jedan od onih HDD-ova u kojima je helijum umesto vazduha, tako da bi temperature trebalo da im budu prilično dobre.

Po testovima na netu je bolji po performansama od običnih WD Red (4 i 6TB) u kojima je vazduh.

Model je relativno nov, tako da o % otkaza iz iskustva je možda još rano pričati.

U svakom slučaju, ako počneš da pričaš kao likovi iz crtaća u blizini računara, znaćeš da ti je popustio "dihtung" na disku :)
 
Mi smo otvorili hitachi Helijumski, I citao je sektore I bez helijuma. Brzinu nismo testirali...
 
Da li ima bilo kakve bojazni po zdravlje kada je količina helijuma u pitanju a koji se nalazi u novim diskovima velikog kapaciteta? I na kojim temperaturama postaje zapaljiv (ako je helijum zapaljiv)?
 
Da li ima bilo kakve bojazni po zdravlje kada je količina helijuma u pitanju a koji se nalazi u novim diskovima velikog kapaciteta? I na kojim temperaturama postaje zapaljiv (ako je helijum zapaljiv)?

Nikakve.
Malo je to helijuma da bi se ista osetilo...
Zeza se mighty sa mnom. ;)
 
Da li ima bilo kakve bojazni po zdravlje kada je količina helijuma u pitanju a koji se nalazi u novim diskovima velikog kapaciteta? I na kojim temperaturama postaje zapaljiv (ako je helijum zapaljiv)?

Neko nije pazio na časovima hemije ;)

Helijum je plemeniti gas, najneaktivniji hemijski element. Nema nikakav biološki značaj, nije zapaljiv i sl.
 
Mi smo otvorili hitachi Helijumski, I citao je sektore I bez helijuma. Brzinu nismo testirali...

Pa nema razloga da ne radi, helijum ili vazduh nemaju uticaj na sam mehanizam rada HDD-a.

Helijum su počeli da stavljaju zbog toga što mu je manja gustina od vazduha i stvara manji otpor pločama kada rotiraju, smanjuje potrošnju energije i smanjuje temperaturu ploča, a time i celog diska.

Teorijski disk bi trebalo da radi i sa vazduhom, ali su temperature veće, a usled povećanog otpora mogu i da se jave veće vibracije od predviđenih, što sigurno nije poželjno.
 
Posle "dubokoumnog" promisljanja od nekoliko dana porucih ja Seagate Archive 8tb ST8000AS0002.
Cena 39.000rsd (~315e), 3 godine garancija.
Ustedih 8.755rsd u odnosu na WD Red 8TB, po cenama kod nas.

Od "madjara" ne htedoh ovaj put uzimati jer im je cena mnooooogo porasla.
Bilo u februaru 2016. za 215e, pre nekoliko dana 255e a sad je mozda skocila i do ~290e , kad se pogleda cena na https://iponcomp.de/ odakle uzima najpoznatiji "madjar"...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno