Šta je novo?

The DirectX 12 Performance Preview: AMD, NVIDIA, & Star Swarm

Pa naravno, valjda je poenta DX12 u tome da više neće biti potrebe da neko radi "ekskluzivno samo za DX sa otklonom od stare tehnologije", već da donosi benefite makar timovi rešili da parcijalno koriste novine. Zato i ima toliko nivoa, zato je tako i najavljivan, i samo takav i može da se uklopi u poslovni plan/filozofiju kompanija.
 
Pa dobro, apgrejdovali ljudi sa sedmice i osmice, vidi se lepo da su 8.1 i 7 imali pad od 5-8%, biće zanimljivije da li će u narednim mesecima ti pomaci biti za po 0.1% gore/dole kao za sve ostalo što su.
 
MS je zaključao dx12 za win10. Sa druge strane, Vulkan radi od XP-a pa do win10. I Vulkan i dx12 nude identičan set mogućnosti. Pitanje je šta će developeri izabrati... Dx12 samo na w10 ili Vulkan na svemu ostalom.
 
Sudeći po iskustvu - ono prvo.
 
Treba uzeti u obzir i Xbox One, dakle - DX12.
 
Treba uzeti u obzir i Android.
 
Treba uzeti u obzir i Xbox One, dakle - DX12.

Da li je realno da ce identicnu verziju API-ja koristiti na konzoli i na Windowsu? Sta je onda softver tog Xbone, Windows? Stvarno su prsli s mozgom.

Da nije tupavih Amera taj Xbox One ne bi ni niko ni kupovao.
 
Videcemo, ali po onim najavama, bice ista verzija api-ja. Ne znam sta im je tacno namera, ali u svoj svojoj gluposti ako omoguce seamless build igara za xOne i PC i to je neki uspeh...
A Android? Pa imamo ga godinama, OGL je odavno na svim platformama i opet se za njega nista nije mrdnulo, tu je za mobile igre, sad ce biti Vulkan a tu je od skoro i Metal. A za konzolne igre i portove na PC i PC igre - bice i dalje DirectX. Kad budemo videli Unreal Engine kao Vulkan (+Metal) only, onda cu da kazem "dovidjenja dx-u". Do tada...
 
Poslednja izmena:
Videcemo kako ce se odvijati stvari i koliko ce Microsoft biti agresivan. Mislim da je njima cilj da iskopiraju Apple, Google, Valve i sve stave pod jedan sesir tj. Windows/Microsoft Store odakle ce distribuirati svoj softver i softver za njihov (unifikovani) operativni sistem. Ako budu preagresivni u tome onda ideja Valve-a da razvija SteamOS ima smisla i tu je Vulkan jako bitan sastavni deo. Ne znam samo zasto se EA/Ubisoft/Activision mlate sa svojim prodavnicama kada ce oni prvi biti primorani da prodaju preko Windows Store gde ce opet procenat da uzima neko drugi, umesto Valve to ce biti Microsoft kao sto je vec situacija na Xbox One.

Valve ne zeli da se odrekne svojih 30%, to je sigurno i ako "objasne" razvojnim studijima da podrze Vulkan eto lepog pocetka neke druge price :)

Edit: Sto se Xbox One tice, to je flop za sada. Ne smeju da objave podatke o prodaji vec samo shipped statistiku ko Samsung sto radi sa mobilnim. Cenim da su jedva prebacili brojke Dreamcast konzole.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi to sjajno, samo da mikrosoft odigra kako treba lol
 
Videcemo kako ce se odvijati stvari i koliko ce Microsoft biti agresivan. Mislim da je njima cilj da iskopiraju Apple, Google, Valve i sve stave pod jedan sesir tj. Windows/Microsoft Store odakle ce distribuirati svoj softver i softver za njihov (unifikovani) operativni sistem. Ako budu preagresivni u tome onda ideja Valve-a da razvija SteamOS ima smisla i tu je Vulkan jako bitan sastavni deo. Ne znam samo zasto se EA/Ubisoft/Activision mlate sa svojim prodavnicama kada ce oni prvi biti primorani da prodaju preko Windows Store gde ce opet procenat da uzima neko drugi, umesto Valve to ce biti Microsoft kao sto je vec situacija na Xbox One.

Valve ne zeli da se odrekne svojih 30%, to je sigurno i ako "objasne" razvojnim studijima da podrze Vulkan eto lepog pocetka neke druge price :)

Edit: Sto se Xbox One tice, to je flop za sada. Ne smeju da objave podatke o prodaji vec samo shipped statistiku ko Samsung sto radi sa mobilnim. Cenim da su jedva prebacili brojke Dreamcast konzole.

To m$ nikada neće napraviti...
 
Po ovome maxvell ima 12.1 podrsku, a amd 12.0...
 
Ova prica se opasno spinuje sada jer treba zavaliti aktuelne karte u back to school periodu kada se najvise prodaju. Za razliku od nekih prethodnih godina, nijedna od kompanija nema spremnu novu generaciju (jer su postali n-ta rupa na svirali kod TSMCa) te se ovaj trenutno uspavani konj (DirectX 12) mlati kroz placeni benchmark (u smislu da je placen razvoj te igre i endzina od strane AMDa). Razumem AMD u potpunosti, sada ima je sansa da prodaju GCN kroz pricu o kvazi boljoj DX12 podrsci. Kada se pojave DX12 igre bice aktuelne neke druge karte a tada ce verovatni obe kompanije imati "full" DX12 podrsku.

Primeticete da se kroz benchmark porede Titan, 980ti, 980 i 970 sa 390X i ostalim AMD kartama sa starijim cipovima a ne Fury. To je zato sto se Fury proda koliko ga uspeju proizvesti a ove rebrandirane imaju na stanju pa hoce da poguraju njihovu prodaju ovom pricom.
 
Edit: Sto se Xbox One tice, to je flop za sada. Ne smeju da objave podatke o prodaji vec samo shipped statistiku ko Samsung sto radi sa mobilnim. Cenim da su jedva prebacili brojke Dreamcast konzole.

Ne samo to, nego im je ova godina biti ili ne biti. Ne toliko u smislu da se ne mogu oporaviti, ali opet...Izlaze im Halo, Halo remasteri, Forza 6, Gears of War remasteri, novi Gears of war. Ako sada ne prodaju konzole u većem obimu, narednih godina ide potop.
 
potop je neminovan, kao posledica globalne recesije.

što se tiče varijante da ms pogura vulkan, to je apsolutno nemoguće.

MS-u je već deceniju i kusur uništenje OGL-a jedan od primarnih zadataka.
Vulkan je čedo OGL grupe,
e, sad , koliko će Vulkan featuresa da ms , kroz dx12 patentira, i time zaključa, je pravo pitanje.
 
Zamena grafike je sada suluda ideja (bar kupovina nove), treba čekati sledeću godinu, da izađu dx12 igre i VR, po mom mišljenju veoma bitna stvar, jer će to da formira cene. I naravno za iste pare ćete uzeti daleko kompletniju grafiku nego danas.
 
ma ko ceka mozda ne docekam..ja zamenio na 980Ti G1...970 bese slaba za 34" monitor...
 
Teoretski bice reseno samo ce CPU biti optereceniji sto ce predstavljati u slabijim varijantama usko grlo.

http://www.overclock.net/t/1569897/various-ashes-of-the-singularity-dx12-benchmarks/2170

Znaci hardverski su inferiorni u odnosu na AMD ono sto ce AMD grafike obradjivati Nv maxwel nece moci i taj posao preuzima procesor bit ce to u teoriji i nekako dobro ali ako zbog toga posla procesor pocne da se gusi (mislim na slabije procesore nemaju svi bas i7) moze da se desi "trza baba repu"
 
Moze biti samo sto dok zaista ne dodje taj DX12 Maksvel ce uveliko biti starudija.
Tad ce biti aktuelan Paskal ili njegov sledeci naslednik, Volta ili kako budu vec imenovali narednu generaciju.

Novi DX je uvek bio odlican marketinski adut pa je i ovaj put potpomogao prodaji grafickih kartica iako mi nemamo zaista neke vajde od tog DX12 jos uvek.
 
Svakako dok zazive Dx 12 igre bice tu pascal i artic mada bice jos tada zastupljene maksvel kartice, mada Nv tu pametno igra kad zazive Dx 12 igre ljudi ce prelaziti tj imati razlog da predju sa maksvela na pascal vjerovatno je to sve dio igre/ strategije.
 
Zamena grafike je sada suluda ideja (bar kupovina nove), treba čekati sledeću godinu, da izađu dx12 igre i VR, po mom mišljenju veoma bitna stvar, jer će to da formira cene. I naravno za iste pare ćete uzeti daleko kompletniju grafiku nego danas.
Ja baš mislim suprotno :D
Gledajući trenutne cene, i znajući da će naredna generacija (Pascal, AI) biti u novom procesu, i da će možda karte iz srednjeg-višeg segmenta (970/390) imati HBM1/2 memoriju, očekujem da neki GTX 1070 i Radeon R9 490 budu preko 400€. Zato mi se čini da je bolje ići 970/390 krajem ove, početkom sledeće godine
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno