Šta je novo?

The DirectX 12 Performance Preview: AMD, NVIDIA, & Star Swarm

lol gospode boze daj mi snage da izdrzim ovakav skok :D da li je dx12 samo marketing za win10 izgleda da jeste :D
 
Stvarno sta je ovo? Da li je realno da se toliko prica o ovome zbog par FPS-a ? :sceptic:
 
Sa razlogom, pošto su dx10 i dx11 zaista i doneli pojedine ljudskom oku primetljive efekte. Nisu "reklamirani" kao nešto što donosi bolje performanse, već bolju grafiku...
 
Poslednja izmena:
U početku ni grafika nije bila primetno bolja. Nemoj mi reći da ovakvo "poboljšanje" grafike opravdava ovakav pad FPS-a?
http://techgage.com/article/lost_planet_2_dx9_vs_dx11/
Ne sećam da je ijedna DX12 igra imala 40% manji FPS od svog DX11 moda

A i valjda je jedno proporcionalno drugom, pošto bolje performanse sa istim kvalitetom ujedno znače i iste performanse sa boljim kvalitetom :D
 
Poslednja izmena:
The Division je optimizovan da koristi više od 4 CPU jezgra, zato lepo radi i na FX-8370 seriji.

Što se "DX12 ne donosi ništa bitno" nonsensa tiče, jedan real life komentar korisnika:
I can confirm that the dx12 patch does wonders for lower end CPU's.

I'm running an ancient [email protected] (yeah I'm actually still running this thing and it performs surprisingly well in modern games), paired with an 8Gig RX480. I'm used to turning down stuff that chokes my CPU. In The Division dx11, this seemed to mainly be streaming distance and, to a lesser extend, object detail. I got similar fps as the OP before the patch, with noticeable slowdowns in the bigger open areas and/or with a lot of action going on. This was with streaming distance/object detail turned down to around 60%/80%. All my other settings were maxed out including Nvidia PCSS, except post FX AA was set to SMAA*1 (low). My GPU temp never got above 74C.

Now, with dx12, the game mostly runs at around 40-60fps (limited at 60fps) with only the tiniest of perceptible slowdowns when there's lots of action on screen or in big open areas. On top of that, this is with maxed out streaming distance and object detail. I didn't think dx11 performance was bad, but dx12 absolutely crushes dx11 on my rig and makes me feel as if my GPU is finally free of any CPU bottleneck, the difference is absolutely huge. I think this is amazing, given I'm running this game on an almost 9yo quad core dinosaur. I also noticed my GPU temperature went from 74C to 77C, indicating that my GPU is actually stressed for once (I rarely see temps above 74C in most games and I'm always running GPU-z in the background to watch temps). The only thing I noticed was some weird, momentarily, geometry glitch, always happening at the same spot but this was nothing game breaking.

TL;DR After testing for a few hours, I'm very happy with this update and I wish more games would come out with a dx12 patch like this one. It allows your GPU to fly if you're still rocking an older Quad core CPU like mine or apparently an i3 as the OP.

Da, korisnici novih višejezgarnih procesora će dobiti u najboljem slučaju možda 4-5% sa DX12 ali oni koji imaju i3 ili X4 mnogo, mnogo više. Par korisnika prijavljuje više od 20% ubrzanja sa njihovim setup-om, od RX470 do GTX980Ti.
Podsećam, ovo je "besplatan boost" performansi, nema veze sa vizuelnim prikazom.
 
Poslednja izmena:
U početku ni grafika nije bila primetno bolja. Nemoj mi reći da ovakvo "poboljšanje" grafike opravdava ovakav pad FPS-a?
http://techgage.com/article/lost_planet_2_dx9_vs_dx11/
Ne sećam da je ijedna DX12 igra imala 40% manji FPS od svog DX11 moda

A i valjda je jedno proporcionalno drugom, pošto bolje performanse sa istim kvalitetom ujedno znače i iste performanse sa boljim kvalitetom :D

Poredjenje je pogresno. DX11 je doneo neverovatne boljitke u grafici u odnosu na dx9, za dx12 ne moze da se kaze isto. Ja se secam da je MS obecavao do +20% kad je graficka bottleneck (gde je tek CPU), sto se naravno ne vidi nigde. Async je samo opcija i mislim da tasync nije ni pominjan u toj prezentaciji. Mozda gresim oko prezentacije, ali se vidi da je doom vec sa svojom prvom vulkan verzijom izasao kako treba ako se ne varam za razliku od dx12 igara...
 
Ne razumem šta hoćeš da kažeš? Okačio sam gore primer DX9 vs DX11. Ja lično ne vidim neverovatan boljitak, posebno ne takav koji opravdava 40% niži FPS. Drugo, Vulkan ne nudi ništa više od DX12, koliko znam nudi zapravo malo manje. To što ga je id Software dobro implementirao za razliku od nekih DX12 naslova, to je druga priča.

Čini mi se da ljudi porede DX11 nakon 7 godina implementacije i raznih unapređenja sa matorim DX9 sa jedne strane i tek izašlim DX12 sa druge strane. Mogu da se kladim da će DX12 ige iz 2020. izgledati mnogo bolje nego što je bilo koji DX11 naslov danas :d
 
...Da, korisnici novih višejezgarnih procesora će dobiti u najboljem slučaju možda 4-5% sa DX12 ali oni koji imaju i3 ili X4 mnogo, mnogo više. Par korisnika prijavljuje više od 20% ubrzanja sa njihovim setup-om, od RX470 do GTX980Ti.
Podsećam, ovo je "besplatan boost" performansi, nema veze sa vizuelnim prikazom.

Video poređenja DX11/12 sa RX480 i i5-2500 na 3.9 GHz:



Skok prosečnog broja frejmova sa oko 43/45 u DX11 na oko 58/60 fps u DX12 na procesoru srednje klase.
Besplatni boost performansi od 25-30% za prosečne korisnike.


Poredjenje je pogresno. DX11 je doneo neverovatne boljitke u grafici u odnosu na dx9, za dx12 ne moze da se kaze isto. Ja se secam da je MS obecavao do +20% kad je graficka bottleneck (gde je tek CPU), sto se naravno ne vidi nigde. Async je samo opcija i mislim da tasync nije ni pominjan u toj prezentaciji. Mozda gresim oko prezentacije, ali se vidi da je doom vec sa svojom prvom vulkan verzijom izasao kako treba ako se ne varam za razliku od dx12 igara...

Ako dobiješ 25-30% bolje performanse na nekom računaru srednje klase već možeš da razmišljaš o pomeranju slajdera za kvalitet grafike (u broju frejmova koji prija tvome oku) sa medium na high ili sa high na ultra i time dobiješ boljatak u grafici ;)
 
Ne razumem šta hoćeš da kažeš? Okačio sam gore primer DX9 vs DX11. Ja lično ne vidim neverovatan boljitak, posebno ne takav koji opravdava 40% niži FPS. Drugo, Vulkan ne nudi ništa više od DX12, koliko znam nudi zapravo malo manje. To što ga je id Software dobro implementirao za razliku od nekih DX12 naslova, to je druga priča.

Čini mi se da ljudi porede DX11 nakon 7 godina implementacije i raznih unapređenja sa matorim DX9 sa jedne strane i tek izašlim DX12 sa druge strane. Mogu da se kladim da će DX12 ige iz 2020. izgledati mnogo bolje nego što je bilo koji DX11 naslov danas :d

U tom poredjenju, razlika nije mozda toliko neverovatna kao sto su to noviji naslovi napravili, ali se vidi lepo da je teselacija doprinela cak i tu na vizuelnom polju (mozda ne drasticno, ali je vidljiva). E sada, mozda cu i testirati razlike u fps sa gcn kartom tu izmedju dx11 i dx9, osim ako mi CPU ne bude bottleneck :D To je pitanje da li je zbog grafickih kartica razlika tolika ili je jednostavno port kao i ovi dx12 portovi... dx12 trenutno nema nikakvo graficko poboljsanje u odnosu na dx11, dx11 je imao grafickih poboljsanja u odnosu na dx9 u startu (teselacija npr). To pravi razliku kada se prave takva poredjenja.

@pixell, da li division koristi async ili ne? To je velika razlika, pogotovo kod AMD kartica. U svakom slucaju, lepo je videti da bar ima ljudi koji planiraju da urade nesto kako treba.
 
Video poređenja DX11/12 sa RX480 i i5-2500 na 3.9 GHz:



Skok prosečnog broja frejmova sa oko 43/45 u DX11 na oko 58/60 fps u DX12 na procesoru srednje klase.
Besplatni boost performansi od 25-30% za prosečne korisnike.




Ako dobiješ 25-30% bolje performanse na nekom računaru srednje klase već možeš da razmišljaš o pomeranju slajdera za kvalitet grafike (u broju frejmova koji prija tvome oku) sa medium na high ili sa high na ultra i time dobiješ boljatak u grafici ;)


Zanimljivo sto u ovom videu, DX12 igra izgleda losije. Dosta neucitanih tekstura, biljke su ojadjene, a fali i GI i senki na nekim mestima.
 
Poslednja izmena:
Nista zato, sad ce Ubisoft u Beogradu da pronadje 300 grafickih programera, C++ eksperata koji ce sve brljotine njihovih kanadskih kolega da isprave :p
 
I tako, nvidia je odlučila da napiše DX12 drajvere :d

GNuGw79.jpg
 
Ironija da su drajveri nazvani Game Ready a sve igre osim GoW4 imaju bar godinu dana :D Performance Game Ready one year after.

Ali dobro, možda neko nije stigao da odigra kad je izašlo kao ja na primer pa mu sad dobro dođe.
Jedan kolega ovde pričao kako je bitno imati day one drajvere pogotovo u MP igrama da možeš da leveluješ likove od starta a ne posle par meseci.

Takođe interesantni frejm rejtovi. Je l' se i dalje važi ono 60 minimal 144 optimal fps + gsync ili mož' da baciš komp? :)

Aj da vidimo ima li pomaka u 1440p (rek'o reviewsrb to se važi) i nekoj malo mlađoj igri na primer BF1. Ili za recimo GTX1060 da prekoči RX480 u DX12 :)
(bez obzira na sve, respektabilan dobitak za GTX1080 u 4K sa svačime uključenim) :)
 
Ko zna kakve su "optimizacije" radjene. Ali to gsync gospodi ne smeta, njima se zivot promenio. HDR i Gsync menjaju gejming iz korena, kakva bre virtuelna i augmentovana realnost :)
 
^ Gsync, pa i freesync na monitorima čiji opseg nije neki suludo mali, tipa 57-75Hz, zaista menjaju gejming iz korena :)

Takođe interesantni frejm rejtovi. Je l' se i dalje važi ono 60 minimal 144 optimal fps + gsync ili mož' da baciš komp? :)

Aj da vidimo ima li pomaka u 1440p (rek'o reviewsrb to se važi) i nekoj malo mlađoj igri na primer BF1. Ili za recimo GTX1060 da prekoči RX480 u DX12 :)
(bez obzira na sve, respektabilan dobitak za GTX1080 u 4K sa svačime uključenim) :)

Ovo su ipak testovi u 4k rezoluciji, za to nije dovoljna jedna 1080. Ja se igram u 1440p, doduše sa gtx 1070. Što daje 100+ fps-a je fenomenalno, što daje 60-100, to donekle pegla gsync, što daje manje od 60 ili se smanjuju detalji da da 60 ili se ostavlja sa strane za srećnija vremena.

Što se tiče BF1, poslednjih par BF1 patcheva pravi problema i delu RX480 korisnika u DX12, imaš ih i na našem forumu :)
 
Poslednja izmena:
Is DirectX 12 Worth the Trouble?

Edit: Za one koje mrzi da citaju ili ne znaju engleski jezik, clanak kaze da ukoliko cekate multiGPU podrsku u igrama da zazivi, da se sabira memorija, da se koriste async shaderi obilato i uopste da se devovi cimaju da izvuku maksimum iz low level API-ja kao sto je DX12. Hoce, ali juce :)

Van placenog angazmana za neku od strana ili od strane MS studija nemojte ocekivati da ce se bilo koji dev studio cimati da vam donese konzolnu optimizaciju na vas Windows 10 kompjuter. Tu su naravno studiji poput Croteama, koji se bas iscimao oko Vulkana za svoj racun, ali kao sto vidite oni nesto izbegavaju DX12, ne znam sta im je :)

Edit2: Jos nesto. Znate onu pricu, drajveri ce biti minimal sve je na devovima. Nema vise optimizacija za racun nekog od proizvodjaca, ista pravila za sve, standard itd. E pa nema nista od toga, zapravo bice jos gore. Jos vise game ready drajvera, jos vise nestandardnih praksi, jos vise potplitanja nogu. Samo da se nV malo ispraksiraju kako da zaobidju dev implementacije i forsiraju njihovu kroz drajver.

U prevodu AMD ga je ugasio :)

Bonus edit: PSG treba da batali fudbal i fokusira se na League of Legends :d
 
Poslednja izmena:
Nikakav problem. Ako developeri neće da prave i optimizuju svoj softver kako valja, neću ni ja da ga kupujem :d Pazi molim te, teško im. Da svi tako pričaju, i dalje bi se pravio i prodavao Golf 2 - ima volan, sedišta, 4 točka i može da se vozi. Kome treba Golf 7? U čemu je uopšte razlika između njih :)

Naravno, neke navede stvari imaju smisla, neke ne. Svaka čast timovima kao što su id tech, Croteam, Oxide... koji se trude oko low-level API-ja.

A to oko (game ready) drajvera je najveća prevara u industriji. Ne znam kako su ljudi progutali tu užasnu praksu kao nešto dobro??? I da neće da se potrude za određenu grupu korisnika, pa makar činili i 1% tržišta, to je tek užasno. Ne znam da li još negde postoji praksa da na takav način praviš razliku između svojih kupaca. Treba sve njih poslati u fabrike na 2-3 godine, pa da vide da ti je kupac koji kupuje milion komada podjednako bitan kao i onaj koji kupuje dvadeset kom :)

Ali dobro, dokle god je svima lepo, ja se ne žalim. E sad, što će od mene Mimimi dobiti 40€, jer njihovu igru kupujem prvog dana, a Ubisoft 5€, jer kupujem posle 3 godine, i još na rasprodaji, to je njihov problem :)
 
Ima dobar komentar na linku sto sam okacio iznad. Kada je bio aktuelan DX11 devovi su bili u fazonu, ne mozemo da optimizujemo jer zavisimo od proizvodjaca drajvera i ponasanja koje oni kontrolisu a ne mi, kada bi samo mogli da imamo malo kontrole. Sada kada imamo DX12/Vulkan isti ti devovi kukaju kako je to puno posla, sto bi se reklo ain't nobody got time for that :)

Kada im olaksas kompleksnost sto rezultuje vecom "produktivnoscu", ugasio si ga. Sredinom 90-tih ko nije pisao igru u C jeziku je bio cudak a nesto se ne secam da su mi se te igre rusile iako je C teski brijac i ko ne zna vise ce haosa da napravi nego koristi. Prica o dodatnoj kompleksnosti ne pije vodu jer danas ionako vecina koriste tudji endzin, sto tada nije bio slucaj. Mehanika igre je maltene ista, samo su sve zamuljali boljim animacijama, sejderima i slicnim maglama da se ne vidi sta je ispod. A to je isto ono sto je bilo i kada se Pljakas Grobnica pojavila na trzistu. Da ne pricam sto ih danas sedi po 200 u hangarima i kao nesto rade a nekada je do 20 ljudi cuketalo dan i noc C kod.

Ovo gore je evidentno svuda, ne samo u video igrama. Pa tako imamo nesretni JavaScript i one frejmvorke za njega, pa onaj elektron. Skinem Atom, editor za programiranje, instalira nekoliko stotina megabajta za ogoljeno programce koje se vuce ko prebijena macka i stalno cima net konekciju za svaku pa i najmanju akciju. E to je danasnji softver ;)

Edit: Game ready drajveri su nacin nVidije da pokazu da imaju bolje programere nego sve razvojne kuce zajedno. Steta sto ne rade igre. Doduse, mnoge od njihovih optimizacija nisu po standardu i zato prave probleme drugim proizvodjacima, pogotovo sto je nVidia jedan blackbox. Ali da znaju, brate umeju :)
 
Poslednja izmena:
They also concede that Async Compute is the way forward, and if not console-rivaling performance gains, it can certainly benefit the PC. They're also happy to have gotten rid of AFR multi-GPU as governed by the graphics driver, which was unpredictable and had little control (remember those pesky 400 MB driver updates just to get multi-GPU support?). The new API-governed AFR means more work for the developer, but also far greater control, which the speaker believe, will benefit the users. Another point he made is that successful porting to DirectX 12 lays a good foundation for porting to Vulkan (mostly for mobile), which uses nearly identical concepts, technologies and APIs as DX12.

Memory management is the hardest part about DirectX 12, but the developer community is ready to embrace the innovation (such as mega-textures, tiled-resources, etc). The speakers conclude stating that DirectX 12 is hard, it can be worth the extra effort, but it may not be, either. Developers and consumers need to be realistic about what to expect from DirectX, and developers in particular to focus on making good games, rather than sacrificing their resources on becoming tech-demonstrators than on actual content.

EMA:

http://www.tweaktown.com/news/56524/amd-teases-massive-multi-gpu-improvements-ema/index.html
https://developer.nvidia.com/explicit-multi-gpu-programming-directx-12

I podsetnik:
http://www.anandtech.com/print/9740/directx-12-geforce-plus-radeon-mgpu-preview

Uglavnom nije lako i jednostavno ali ima pomaka i ima perspektive.
 
i posle bas dugo vremena i prilicno dosta DX12 igara, zakljucio sam da se nista nije desilo tj. desilo se ali toliko mizerno da je i nebitno....
 
i posle bas dugo vremena i prilicno dosta DX12 igara, zakljucio sam da se nista nije desilo tj. desilo se ali toliko mizerno da je i nebitno....

Semantika. Igre podržavaju dx12, ali ga ne koriste, ili ga koriste mizerno, tj dx12 doneo mnogo veće mogućnosti optimizacije, ali neko treba i da optimizuje.
 
Nazad
Vrh Dno