Šta je novo?

FM2 A10 5800k na stock kuleru podize visoku temperaturu i gasi komp pri igranju!

ArmaSoldier

Cenjen
Učlanjen(a)
18.03.2014
Poruke
155
Poena
170
Skoro sam nabavio maticnu Gigabyte GA-F2A88XM-HD3, polovnu ali jos u garanciji i procesor quad core AMD A10 5800k (3.8Ghz-4.2Ghz) FM2 socket, nakacio sam memoriju Transcend 4GB ddr3 1600Mhz i moju staru graficku Sapphire Radeon HD 6770 1gb ddr5 128b. Imam Cooler Master napajanje, tesko, 500 W. Instalirao sam svez windows 7 64 bita.

Jos tokom skidanja windowsovog apdejta i rada ne nekim svarima u pozadini zacudilo me je da je temperatura procesora dolazila i do 70 C po jezgru, jednom se cak i ugasio... Sada radi stabilno na netu, ali kada krenem da igram Assasin's Creed Black Flag, igra ne traje ni 15 min, cujem kulere kako huce, i komp se ugasi... Kada igram i spustim igru pa udjem na desktop, Core Temp mi pokazuje da mi temperatura u toku igranja skace do 70 C, a ko zna, dok igram mozda i vise! U svakom slucaju planiram da nabavim bolji kuler, nasao sam nesto ekonomicno na KP, pa mi treba vasa pomoc za rec, dve o njemu, i da li pase na FM2+ plocu:

https://www.kupujemprodajem.com/Thermaltake-contact-16-19255850-oglas.htm?filter_id=

Znam da stock kuler nije jak, ali opet, da li je ovo normalno? Da toliko dize temperaturu da bi doslo do sigurnosnog gasenja?
 
a da probas da za pocetak promenis pastu i ponovo postavis kuler?

pa pazi, to sam prvo uradio.. samo sto nisam imao neku bolju nego iskoristio onu koja je vec tamo... siva gusta pasta, ima je. Lepo sam je razmazao po celoj povresini. Mozda je to problem?
 
^ sasvim moguce da jeste. fabricka pasta, koje u principu nema dovoljno...
podji do najblizeg computer shopa i kupi neku pastu...

nabaci je, moj savet, u obliku slova X na proc, da pokriva recimo 1/2 ili 1/3 dijagonale proca, onda spusti kuler. pritisni jako, prosetaj ga malo u stranu da isteras vazduh, opet pritisni i uglavi. trebalo bi da dosta utice.

imas li protoka vazduha u kucistu?
 
Dali je GPU na procesoru sasvim sigurno isključen ? to pravi više toplote nego sam procesor.
 
Dali je GPU na procesoru sasvim sigurno isključen ? to pravi više toplote nego sam procesor.

Cuo sam za to da GPU pravi grejalicu... ali gde to da proverim, da li je ukljucen ili ne? I da li je prednost ili mana taj GPU u sklopu procesora kad vec imam hardver graficku karticu?
 
^ sasvim moguce da jeste. fabricka pasta, koje u principu nema dovoljno...
podji do najblizeg computer shopa i kupi neku pastu...

nabaci je, moj savet, u obliku slova X na proc, da pokriva recimo 1/2 ili 1/3 dijagonale proca, onda spusti kuler. pritisni jako, prosetaj ga malo u stranu da isteras vazduh, opet pritisni i uglavi. trebalo bi da dosta utice.

imas li protoka vazduha u kucistu?

Kuciste ima vazduha samo tako... Probacu od zamene paste... Imam i neki LC Power kuler koji se mozda kaci na ovo postolje... Probacu sve. Javljam sta uradim!
 
amd nije promenio kacenje jos od 754 soketa,tamo pre 2006te,tako da sto se tice toga si miran sto posto.
 
Skoro sam nabavio maticnu Gigabyte GA-F2A88XM-HD3, polovnu ali jos u garanciji i procesor quad core AMD A10 5800k (3.8Ghz-4.2Ghz) FM2 socket, nakacio sam memoriju Transcend 4GB ddr3 1600Mhz i moju staru graficku Sapphire Radeon HD 6770 1gb ddr5 128b. Imam Cooler Master napajanje, tesko, 500 W. Instalirao sam svez windows 7 64 bita.

Jos tokom skidanja windowsovog apdejta i rada ne nekim svarima u pozadini zacudilo me je da je temperatura procesora dolazila i do 70 C po jezgru, jednom se cak i ugasio... Sada radi stabilno na netu, ali kada krenem da igram Assasin's Creed Black Flag, igra ne traje ni 15 min, cujem kulere kako huce, i komp se ugasi... Kada igram i spustim igru pa udjem na desktop, Core Temp mi pokazuje da mi temperatura u toku igranja skace do 70 C, a ko zna, dok igram mozda i vise! U svakom slucaju planiram da nabavim bolji kuler, nasao sam nesto ekonomicno na KP, pa mi treba vasa pomoc za rec, dve o njemu, i da li pase na FM2+ plocu:

https://www.kupujemprodajem.com/Thermaltake-contact-16-19255850-oglas.htm?filter_id=

Znam da stock kuler nije jak, ali opet, da li je ovo normalno? Da toliko dize temperaturu da bi doslo do sigurnosnog gasenja?

Nemoj da uzimas ovog prdavca od thermaltake-a ne valja nista bacices pare.

Prvo uzmi pastu ( Noctua nt h1 ili arctic cooling mx 4) onda uzmi cooler za procesor (raijintek adios,lc power cc120,thermaltake contac 21).Ocisti dobro procesor,kad stavljas pastu stavljas je u obliku zrna neke srednje velicine,ne stavljas mnogo!

Drugo sto je bitno kuciste mora da ti bude provetreno,znaci moras da imas makar jedan vent koji ubacuje i drugi koji izbacuje vazduh,ako nemas otvori onda stranicu,tako ti se nece zadrzavati toplota unutar kucista..

Dok igras igricu,stavi ruku u kuciste,tako ces najbolje znati da li se greju komponente,isto tako pipni i napajanje ako se i ono greje to nije dobro,moraces da uzmes onda i 2-3 ventilatora...

Koje kuciste imas ?
 
vec ima lc power kuler neki,za stock apu bice dovoljno pa sve da je cc95 u pitanju.nova pasta,pravilna montaza,disejblovanje integrisane grafike i sve ce bude ok.
 
Cuo sam za to da GPU pravi grejalicu... ali gde to da proverim, da li je ukljucen ili ne? I da li je prednost ili mana taj GPU u sklopu procesora kad vec imam hardver graficku karticu?
Mora da ima u BIOS-u nameštanja a i ne treba ti ugrađena ako imaš odvojenu. Treba ti samo ako imaš Hybrid Graphic Crossfire sa compatibilnom kartom.
 
Poslednja izmena:
Za pocetak sam zamenio pastu, stavio sam neku belu, od lokalnog PC servisera iz Panceva, on kaze da je dobra, mada mi je samo kao prva pomoc.. Nakacio sam drugi kuler, posto sam tek juce provalio da nisam video u zivotu manji nego sto je ovaj stock! Extra mali ventilator ima.. Sto se tice paste, posto sam iz Panceva, mislim da cu imati poteskoca naci Noctua nt h1 ili arctic cooling mx 4, posto niko ili retko ko prodaje nesto tako (kvalitetno) skupo.. A nasao sam ovu sivu pastu od lika sa KP iz Panceva:

https://www.kupujemprodajem.com/Termalna-pasta-GD220-SIVA-30g-18582757-oglas.htm?filter_id=

Mislim to da kupim..

Zamenio sam i kuler, na bivsem kompu sam imao dual core 775 socket, ovaj LC Power Cosmo idealno leze na AMD postolje, mada znam da je i on samo za prvu pomoc ;) :

http://www.planet3dnow.de/photoplog/file.php?n=22507&w=o

Kuciste koje imam je obicno.. blueberry, mrezasto.. iskreno, svidja mi se, ne bih ga menjao. Mada na stranici nema mogucnost za kacenje venta, samo pozadi 8 x 8.
I sta je cc95? Moram da se pozabavim sa tom integrisanom grafikom, gde se gasi... Probacu da izguglam..
 
Nemoj jos da kupujes hladnjak, probaj da vidis jel ti sadasnji vrsi posao.
 
Polako ljudi, jos malo pa ima da ugradjuje vodeno..:D
Prvo daj neki podatak o naponu na kojem ti procesor radi.
Ne ide to tako pre je bilo sve ok, najednom mu treba kuler od 50e.
Pogledaj napone i temperature sa AIDA64.
U biosu imas stavku GFX Configuration.

Integrated Graphics stavi na disabled (za svaki slucaj)

IGD Video Sets the onboard graphics as the first display.(prebaci na pci-e ako ima ili iskljuci)
NB PCIe Slot Video Sets the PCI Express graphics card on the PCI Express slot controlled by the
North Bridge as the first display. (Default)
SB PCIe Slot Video Sets the PCI Express graphics card on the PCI Express slot controlled by the
South Bridge as the first display. (probaj jedno i drugo)
 
Poslednja izmena:
Polako ljudi, jos malo pa ima da ugradjuje vodeno..:D
Prvo daj neki podatak o naponu na kojem ti procesor radi.
Ne ide to tako pre je bilo sve ok, najednom mu treba kuler od 50e.
Pogledaj napone i temperature sa AIDA64.
U biosu imas stavku GFX Configuration.

Integrated Graphics stavi na disabled (za svaki slucaj)

IGD Video Sets the onboard graphics as the first display.(prebaci na pci-e ako ima ili iskljuci)
NB PCIe Slot Video Sets the PCI Express graphics card on the PCI Express slot controlled by the
North Bridge as the first display. (Default)
SB PCIe Slot Video Sets the PCI Express graphics card on the PCI Express slot controlled by the
South Bridge as the first display. (probaj jedno i drugo)

Prosetao sam malo kroz BIOS i napravio par fotki:









Nisam slikao poslednji screen ali sam pronasao ovo o cemu si gore pisao! Integrated graphics je bila na AUTO, stavio sam na DISABLE. Ovo sledece mogu da odaberem jednu opciju od tri, ostavio sam kako je stajalo a to je NB PCIe Slot! Nisam te razumeo samo sta treba..
 
Poslednja izmena:
Napon za procesor ti je setovan na 1.440v, udji u AIDA64 u tools pa CPUID ili sa
CPU-Z pogledaj napon za procesor, predhodno ga optereti sa necim..
Ja bih to u biosu podesio na 1,275v...ako nece onda na 1.3v-1.35 najvise.
 
Poslednja izmena:
Moguce da sam mu nasao boljku, mada ga jos testiram sa onim disejblovanjem integrisanog gpu-a...



Ove screen iz igre koju najvise igram, ArmA 3, izuzetno je procesorski zahtevna! Evo dokle se cak penje temperatura... mada mi se jos uvek nije ugasio... Ali pogledacu to i za napon... Mozda jos malo experimentisem sa nekim kulerima koje imam, ali videcu uskoro da nabavim nesto jace.. Nego, jel mozes da mi objasnih lepo sta je ono IGD Video, NB PCIe Slot, SB PCIe Slot? provaljujem i ja da ova dva poslednja kontrolisu severni ili juzni most, ali sta se kad podesava i zasto?
 
IGP ti je integrisana grafcka, po pravilu je bios sam gasi kada se ubode PCI-e graficka.
NB PCIe Slot je da odredis da li ce biti kontrolisan preko severnog, i u drugom slucaju juznog mosta(chipset)
U svakom slucaju smanji napon procesora u biosu, nema potrebe da bude toliki, radice i na manjem
i manje ce se grejati.
Veruj mi da to bez overklokovana treba da radi na njegovom kuleru.
Tebi je problem ploca, ne daje napon koji zadas vec veci.
Nije ti ploca defektna nego sve ploce imaju taj taj efekat, neke manje neke vise.
Ti imas gigabyte, on je poznat po tome, moja ploca laze ko pas :D
Sada kad bi je pustio otisao bi napon na 1.5v, a ja je drzim u biosu na 1.35v
To u stvarnosti znaci 1.4v pod opterecenjem jos je OC na 3.5Ghz.
 
Poslednja izmena:
IGP ti je integrisana grafcka, po pravilu je bios sam gasi kada se ubode PCI-e graficka.
NB PCIe Slot je da odredis da li ce biti kontrolisan preko severnog, i u drugom slucaju juznog mosta(chipset)
U svakom slucaju smanji napon procesora u biosu, nema potrebe da bude toliki, radice i na manjem
i manje ce se grejati.

Probao sam da smanjim napon, stoji na AUTO i ne moze da se menja.. bar nisam provalio.. A po cemu biram preko kog mosta hocu da radi grafa, to te pitam!
 
Sve ploce danas koriste severni most, kako i tebi stoji po defaultu.
Sad da li je ostavljeno zbog uparivana integrisane i pci-e karte crossfire? mislim da je to u pitanju.
Ima da se menja napon, cekaj da virnem..
Slabo ti je iskoristenje graficke samo 41%?
Igram i ja Armu III... zauzece grafike 70-80%
 
Poslednja izmena:
Sve ploce danas koriste severni most, kako i tebi stoji po defaultu.
Sad da li je ostavljeno zbog uparivana integrisane i pci-e karte crossfire? mislim da je to u pitanju.
Ima da se menja napon, cekaj da virnem..
Slabo ti je iskoristenje graficke samo 41%?
Igram i ja Armu III... zauzece grafike 70-80%

to zauzece se menja u toku igre.. tako je ispalo na screenshotu... Ali opet, ako ne valja, kako da povecam zauzece grafe?
 
to zauzece se menja u toku igre.. tako je ispalo na screenshotu... Ali opet, ako ne valja, kako da povecam zauzece grafe?

Nesto tu tebi ne stima, da je procesor preslab on bi zakucao i nebi imao snage da pokrene tu graficku.
A tebi je procesor na 67% rekao bih da imas throttling zbog tih 75 stepeni.
Za tvoj procesor je 74 max, posle toga zastita sama obara klok.
Ukljuci msi afterburner, udji u igru igraj malo pa izadi i pogledaj zauzece graficke i procesora i na kojem kloku je radio.
Moras da ga spustis ispod 74 stepeni u igrama.
Znaci smanji napon, greje se ko lud...
 
Poslednja izmena:
Nesto tu tebi ne stima, da je procesor preslab on bi zakucao i nebi imao snage da pokrene tu graficku.
A tebi je procesor na 67% rekao bih da imas throttling zbog tih 75 stepeni.
Za tvoj procesor je 70 max, posle toga zastita sama obara klok.
Ukljuci msi afterburner, udji u igru igraj malo pa izadi i pogledaj zauzece graficke i procesora i na kojem kloku je radio.
Moras da ga spustis ispod 70 stepeni u igrama.
Znaci smanji napon, greje se ko lud...

Onaj screen iz igre je upravo iz msi afterburna i HWiNFO64 programa.. gledam zauzece kroz igru... Predpostavljam i ja da nesto ne stima, zato i davim ovoliko, da pronadjem sta je.. ;)

I dajte neki link nekog dobrog kulera!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno