Šta je novo?

Freelancing kroz Upwork, Elance - ko je tu, sta radite, kakvi su vam rezultati?

Kako ste dolazili do prvih poslova?
Prvih ocena?

Upwork konkretno me zanima.
Neko vreme vec pokusavam i nista sto se tice prvog posla..
 
Moraš da budeš uporan i konkurentan. Treba da biraš poslove na koji se ne javlja njih 20-30-50 ..., a to podrazumeva i veće poznavanje materije za koju se prijavljuješ da radiš.

Dakle, pokušaj da se javljaš na usko specijalizovane poslove. Tu budi konkurentan s cenom, neko će ti reći da kreneš sa $2/h ali po meni je to greška jer ćeš se kasnije vrlo teško prebaciti na $10/h ili više (jer kad vide da si nešto radio za $2/h ranije onda je teško da ih ubediš da sada to više nećeš da radiš za taj novac).

U kojim oblastima tražiš posao?
 
Ok, onda sam dobro krenuo jer pokusavam bas kao sto si napisao.

Web development (php, js, html, css...)
 
Pogledaj u statistiku koliko ti uopste puta bude pregledan profil...
 
Prema tome sto pise, nema ni jedan pregled, samo ne znam kako sam onda dobio invite za neki posao, za koji ni nisam bidovao.
 
Verovatno moze da se posalje invite svim freelancerima koje specifican search izbaci - ne ide klijent "peske" od jednog do drugog.
 
Ovaj Upwork je raspad - radi kao da im sajt odrzavaju ljudi sa Fourerr-a :smash:
 
Ima li kakva alternativa Upworku da se pojavila u skorije vrijeme?
 
Podesio sam na UpWork-u da zelim da mi se isplata vrsi preko Payoneer-a. Proslo je tri dana, racun je aktiviran i mislim da su pare prebacene.

Da li ja treba sam da podnesem zahtev za izradu i dostavu payoneer kartice, ili ce to biti automatski uradjeno prema adresi koju sam uneo?
 
Pozdrav svim freelacerima. Interesuje me kada novac legne na upwork racunu? Naime pretproslog ponedeljka sam zavrsio posao, sve potvrdjeno, milestone je u subotu bio na mom balansu ,ali ostali deo zaradjenog novca jos nigde. Klijent je potvrdio da je uplatio,ostavio pozitivan komentar.
 
Koji ostali deo para? Je l' posao na sat ili fiksna cena?
 
Sve pare su vezane za milestone, znaci ako si imao 1 milestone npr. $50, to su sve pare.

Ja ne znam koji si dogovor imao sa klijentom, ali jedino sto je bitno je da u job details vidis uplacenu (funded) cifru, npr. $50, ako je dogovor 50.. Ne trebas ni da krenes sa radom ukoliko klijent nije uplatio dogovorenu cifru.

Posto kazes da ti fali deo para, proveri koliko je novca u tom milestone-u, i da li ima vise milestone-a.. Mada mislim da klijent moze i delimicno da ti pusti pare sa jednog milestona.
 
Koje poslove najvise radite? Poceo bih i ja da radim ali ne znam sta da ciljam. Photoshop i slicno bih mogao da naucim, osnovu znam a internet je pun tutorijala. Voleo bih da cujem vase predloge.

Srednjoskolac sam, pre par nedelja sam postao punoletan tako da mi ne treba neka velika zarada. Stavise, bio bih zadovoljan samo da me neko uposli i da nesto naucim.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Uci i radi ono sto te najvise zanima i sto ti najvise lezi...
 
Koje poslove najvise radite? Poceo bih i ja da radim ali ne znam sta da ciljam. Photoshop i slicno bih mogao da naucim, osnovu znam a internet je pun tutorijala. Voleo bih da cujem vase predloge.

Moj ti je predlog da radiš nešto što ne zna puno ljudi. Poslova za Photoshop ima dosta, ali ljudi koji se javljaju da odrade ima još više. Koliko se sećam na upworku, u proseku 70-100 se javi za posao koji uključuje Photoshop (retuširanje recimo).
Naravno od tih 70, pitanje je koliko njih dobro zna PS, ali to ne menja činjenicu da ti moraš ubediti klijenta da baš tebe izabere od njih 70.
Možeš da probaš recimo sa Afterom (naravno, nastavi da učiš i Photoshop, jer su međusobno povezani). Andrew Cramer ima gomile sjajnih tutorijala: http://www.videocopilot.net/tutorials/
Dobrim savladavanjem svega toga možeš naučiti da radiš prilično dobre 3D introe (sa Kramerovim pluginom), a takvu jednu animaciju možeš naplaćivati od 150 evra za desetak sekundi, pa i preko hiljadu (zavisi koliko je kompleksna).
Naravno, trebaće ti vremena i puno vežbe da možeš takvu jednu animaciju da izbaciš za par dana, i da ima dobar motion i izgled.

Drugi savet je, da kad biduješ, ne čekaš. Mnogi se žale da ne mogu da dobiju bid, zato što biduju na 2-3 posla i čekaju da im se klijent javi. To tako ne radi. Trebaš bidovati svako jutro uz kafu, na jedno 10-15 poslića, pa kad se neko javi, nastavljaš sa njim, i tek kada se otvori projekat, neko vreme ne biduješ (ako si full zauzet), ili onda čak i tada paralelno biduješ svako jutro.
Obzirom da mnogi sajtovi imaju ograničenja (50 bidova mesečno), možeš se registrovati na više sajtova, pa na svakom bidovati po 2-3 bida dnevno.

Početak je najteži. Ima ljudi koji biduju 10 bida dnevno, pa tek posle 2 meseca dobiju prvi posao. Ali tako mora. Neko dobije za par dana, neko za par meseci. Nema pravila.
Ali kako sve više budeš radio, tako će ti biti lakše jer će mnogi klijenti da se vraćaju tebi. Ponekad mesecima nećeš imati vremena da biduješ zbog tekućih poslova.



tako da mi ne treba neka velika zarada....Stavise, bio bih zadovoljan samo da me neko uposli i da nesto naucim.

Ovo nemoj pominjati nijednom klijentu.
Svi će probati da iskoriste.
Možda dok ne dobiješ prvi posao, napomeni klijentu da mu daješ nešto nižu cenu kako bi dobio reputaciju (naravno, to suštinski i ne mora da bude niža cena :D ), i cepaj.
 
Moj ti je predlog da radiš nešto što ne zna puno ljudi. Poslova za Photoshop ima dosta, ali ljudi koji se javljaju da odrade ima još više. Koliko se sećam na upworku, u proseku 70-100 se javi za posao koji uključuje Photoshop (retuširanje recimo).
Naravno od tih 70, pitanje je koliko njih dobro zna PS, ali to ne menja činjenicu da ti moraš ubediti klijenta da baš tebe izabere od njih 70.
Možeš da probaš recimo sa Afterom (naravno, nastavi da učiš i Photoshop, jer su međusobno povezani). Andrew Cramer ima gomile sjajnih tutorijala: http://www.videocopilot.net/tutorials/
Dobrim savladavanjem svega toga možeš naučiti da radiš prilično dobre 3D introe (sa Kramerovim pluginom), a takvu jednu animaciju možeš naplaćivati od 150 evra za desetak sekundi, pa i preko hiljadu (zavisi koliko je kompleksna).
Naravno, trebaće ti vremena i puno vežbe da možeš takvu jednu animaciju da izbaciš za par dana, i da ima dobar motion i izgled.

Drugi savet je, da kad biduješ, ne čekaš. Mnogi se žale da ne mogu da dobiju bid, zato što biduju na 2-3 posla i čekaju da im se klijent javi. To tako ne radi. Trebaš bidovati svako jutro uz kafu, na jedno 10-15 poslića, pa kad se neko javi, nastavljaš sa njim, i tek kada se otvori projekat, neko vreme ne biduješ (ako si full zauzet), ili onda čak i tada paralelno biduješ svako jutro.
Obzirom da mnogi sajtovi imaju ograničenja (50 bidova mesečno), možeš se registrovati na više sajtova, pa na svakom bidovati po 2-3 bida dnevno.

Početak je najteži. Ima ljudi koji biduju 10 bida dnevno, pa tek posle 2 meseca dobiju prvi posao. Ali tako mora. Neko dobije za par dana, neko za par meseci. Nema pravila.
Ali kako sve više budeš radio, tako će ti biti lakše jer će mnogi klijenti da se vraćaju tebi. Ponekad mesecima nećeš imati vremena da biduješ zbog tekućih poslova.





Ovo nemoj pominjati nijednom klijentu.
Svi će probati da iskoriste.
Možda dok ne dobiješ prvi posao, napomeni klijentu da mu daješ nešto nižu cenu kako bi dobio reputaciju (naravno, to suštinski i ne mora da bude niža cena :D ), i cepaj.
Hvala na odgovoru, od velike je pomoci. [emoji4]

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
I kad vidis da je nas covek poslodavac, otvori cetvore oci. ;)

Nisam neko vreme koristio ali vidim da su poostrili rezim na Upworku, ako nema zarade neko vreme ugase ti nalog za pretrage koje rade klijenti... pa ili premium account, ili da se stalno nesto raducka.
Doduse retko sam dobijao poslove tako sto me klijent pronasao, uglavnom sam ja bio taj koji trazi i biduje.

U principu nije lose da se malo iskristalise situacija za ljude koji ovo ozbiljnije koriste, ali je zato novajlijama zivot tezi.
 
Imam par pitanja.

Dakle prijatelji i ja, trebalo bi kasnije da nas bude više uglavnom negdje 5-6 u krajnjem slučaju, imamo u planu da radimo freelance poslove u vidu tima, imamo iskustva i radili smo dosta projekata pa bi sad to nekako sjedinili u jedan tim koji bi radio veće projekte. To bi uglavnom bilo React, React Native, Angular i slične tehnologije pa sad me interesuje u tom slučaju kako je najlakše naći poslodavca, da li neko radi na taj način i slično?

Da napomenem da ne planiramo nikakvu firmu da otvaramo za početak to bi eventualno bio neki pseudo tim koji bi zajedno odrađivao poslove, kasnije šta bude. Da li je Upwork najbolji za to ili neki drugi servis na kojem bi lakše našli poslove u ovom formatu.
 
Ako neko od vas prodje intervju za toptal to bi bilo najbolje jer satnice mogu biti mnogo bolje.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Agencija na UW-u + Toptal = dobitna kombinacija

Послато са SM-N950F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh Dno