Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Možeš koristiti i običan beli A4 papir za prvu pomoć, mada kod njih zna da se razlikuje bela boja, neki imaju toplije nijanse bele, neke hladnije.
 
Probao, radi posao. Primetio sam da LL najcesce pogodi WB kada se podesi na auto, isto tako primetio sam kada kliknem negde po sredini na fotografiji gde znam daje bela povrsina isti tako dobro odradi WB...
 
Samo da dodam da WB ne trebas uvek ispravljati totalno, pogotovo u situacijama kada zelis da preneses atmosferu sa ambijentalnim svetlom...
 
^
Primetio sam to, ispravljam tamo gde treba, a gde ne treba ostavlja tako ili malo menjam upravo zbog amosfere koju slika docarava...
 
WB nikada ne treba da bude "matematicki tacan", jer to uvek izgleda hladno i kao zombi film :) Uvek treba da bude par stotina kelvina vise...
 
Poslednja izmena:
Dobih na poklon ovaj Sony Alpha A230. Jel imao neko iskustva sa ovim modelom da mi prenese utiske? Meni na prvi pogled deluje ok, malo je matoriji ali iz desetak fotki koliko sam ispucao deluje fino. Ipak, šum mi nije baš nešto sjajan, počinje da se vidi već na ISO 400. FF me je razmazio izgleda :)

Sony Alpha A230 by gizmo3211, on Flickr
 
U poslednje vreme uglavnom slikam RAW + JPG. Često JPG ima sasvim pristojan balans boja, dok je RAW prilično pomeren, pa moram da ga čačkam.
E sada, moje pitanje je da li mogu nekako automatski da sinhronizujem balans boja između RAW i JPG fajla u Lightroom-u? Uštedelo bi mi dosta vremena kao polazna tačka za dalju obradu. Auto opcija za color balance ne daje ni približno iste rezultate kao JPG iz aparata.
 
Ne znam izvor tvog problema. Jer se u RAW u programima za obradu uvek podrazumevano učitavaju iste vrednosti koje su i izrenderovane u JPEG. Osim ako ono što ti je zapalo za oko ne ide na račun izabranog picture stylea, ali Lightroom i Adobe RAW imaju opciju da se primeni picture style iz (konkretno u tvom slučaju) Canon fotoaparata.
 
Poslednja izmena:
U pravu si. Ja sam se istripovao jer sam primenio jedan kolor profil na sve slike u seriji i zaboravio sam na to :/
 
Jel ima neko od vas problem sa editovanjem slika kroz LR i istih prikazivanjem na monitoru ili telefonu?Cesto mi se desava da se boje dosta razlikuju na monitoru u odnosu na telefon. Imam monitor Eizu ev2450 koji vazi za jedan od boljih sto se boja tice i note 4 koji takodje ima najtacniji prikaz boja sto se tice telefona uopste.E sad kome verovati?
 
Kalibrisanom monitoru naravno. Mogu da svratim jedan dan kod tebe da ti uradim hardversku kalibraciju kolorimetrom. Da li ti je Note 4 podešen na Basic režim prikaza, pošto ti je on najtačniji. Mora da postoji neko odstupanje između njih, različite su tehnologije u pitanju.
 
Kalibrisanom monitoru naravno. Mogu da svratim jedan dan kod tebe da ti uradim hardversku kalibraciju kolorimetrom. Da li ti je Note 4 podešen na Basic režim prikaza, pošto ti je on najtačniji. Mora da postoji neko odstupanje između njih, različite su tehnologije u pitanju.

Mogao bi naravno.Na note mi je uvek basic mod.Oci su mi se navikle na taj normalan ton :).Ajde pogledaj ove dve slike sto sam okacio sa dimom da li je nebo plavo na obe.Ova verikalna na note mi ljubicasta dok na monitoru normalno plava.
 
Jeste, na uspravnoj je svetlija nijansa a na drugoj je tamnija plava, nijedna ne vuče na ljubičasto. Note 4 iz mog merenja ima dosta tačnu plavu, ne bi trebalo tako da ti je prikazuje.
 
Odakle ti ideja da Note ima, kako ti kažeš, jedan od najtačnijih prikaza na telefonima. Amoled jeste sređen poslednjih godina i većinu vremena izgleda dosta dobro, ali ga je i dalje veoma teško podesiti za fotografije. Pogotovo Samsung koji će uvek podesiti ekran tako se više dopadne laiku na prvi pogled u prodavnici, nego nekom ozbiljnijem korisniku na duže staze.
 
Ma kakav telefon, bolje izradi fotku pa tako poredi sa monitorom.
 
Odakle ti ideja da Note ima, kako ti kažeš, jedan od najtačnijih prikaza na telefonima. Amoled jeste sređen poslednjih godina i većinu vremena izgleda dosta dobro, ali ga je i dalje veoma teško podesiti za fotografije. Pogotovo Samsung koji će uvek podesiti ekran tako se više dopadne laiku na prvi pogled u prodavnici, nego nekom ozbiljnijem korisniku na duže staze.
Kazu strucnjaci... basic mod je jako tacan i nema veze sa tipicnim prikazan vezano za amoled ekrane.
 
Aj kad već testiramo :)
Monitor - na obe fotke nebo plavo
Ipad air 2 - jedna ljubičasta druga plava
Samsung s2 - isto
 
Kazu strucnjaci... basic mod je jako tacan i nema veze sa tipicnim prikazan vezano za amoled ekrane.

Jedino ako pod stručnjaci misliš na ljude koji vlaže na specifikacije i srednjoškolce koji mole majke da im uzmu telefone preko nekog provajdera, jer njima ne daju. Čak i ako mi daš neki link gde su neki frikovi merili te stvari nekom opremom koju će ETF dobiti za 30 godina, imaj na umu da se bez ljudskog faktora ne pravi dobra slika ni na senzoru, niti na ekranu, niti na papiru, tako da brojke padaju u vodu ako to sve nije radio neko sa debelim iskustvom. Kao što rekoh, Samsung često svoje razne uređaje namešta tako da impresionira laike, kojima nije bitno da li je nebo plavo, teget ili ljubičasto, sve dok blješti :D...

Mada mislim da je problem kod tebe nastao jer je različit (A)WB na dve fotke zbog količine dima i da je pojačavanje neba u stvari otkrilo da je boja primetno drugačija zbog drugačijeg WB-a :).
 
Jel ima neko od vas problem sa editovanjem slika kroz LR i istih prikazivanjem na monitoru ili telefonu?Cesto mi se desava da se boje dosta razlikuju na monitoru u odnosu na telefon. Imam monitor Eizu ev2450 koji vazi za jedan od boljih sto se boja tice i note 4 koji takodje ima najtacniji prikaz boja sto se tice telefona uopste.E sad kome verovati?
Ja cu ti reci bez gledanja. Vrv ih nisi izvezao kao sRGB JPEG, nego kao AdobeRGB. Ili si jednu izvezo na jedan nacin, jednu na drugi.

Poenta price izvezi obe iz LR kao sRGB JPEG pa ih opet uporedi.
 
Poslednja izmena:
Sasvim moguće pošto Adobe RGB ima dosta širi gamut od sRGB spektra boja, a Super AMOLED je inače wide gamut ekran, pa ako nisu isti profili drugačije će tumačiti boje.
 
Problem je izgleda sto sam iz LR izvezao u PS pa sam je snimio iz PS a drugu direktno iz LR. Sta se tu umedjuvremenu dogodilo nemam pojma.
 
Pa n1tr0 je imao isti problem sa tim LR u PS, pogledaj prvi post u temi :)
 
Pazi stvarno :). Samo nije napisao kako je resio problem. Kad idem save as kroz PS sta koristi sRGB ili Adobe RGB?
 
Kada se fotka srdjuje u LR pa se doradjuje u PS mora da se ide na close da bi je on vratio iz PS u LR pa tek tad da se izvozi. Inace ako se izvozi iz PS pravi problem kao ovaj sad..
 
Poslednja izmena:
Manfrotto 055xpro. Karbon verzija ako ti se bas daju pare.
 
Pa kada kupujem volim da to bude kvalitetno koliko sam u mogucnosti da platim :) Hvala...

Ako moze savet. Kako da uslikam panoramu grada, kako da podesim aparat na stativu, slika se u nocnim uslovima... Okvirno znam kako nego mozda postoji neka fora kako se dobija najbolji rezultat :)

Gledam na sajtu nema carbon verzije ? Mozda neki drugi ?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno