Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Ja imam one sljokicave isto eneloop samo neki special edition... :d
Uzmi njih da razbijas monotoniju :)
 
Za razbijanje monotonije je tropical edition :D

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Ako nemožeš od jednog plaćenog fotografisanja da isplatiš komplet crnih Eneloop baterija, onda ti zaista ne trebaju. Inače se primeti razlika u kapacitetu, u korist crnih. Ja imam 8 kom crnih i isto toliko belih. Uvek krenem od crnih (4 u blicu), pređem često na 2. komplet crnih ali baš retko kad sam prešao na bele (3. komplet), do 4. nisam nijednom stigao. Ne, ne radim svadbe.
 
Ne radiš svadbe, ali radiš krštenja :d Ozbiljno, sad si me zaintrigirao, na šta potrošiš toliko baterija?
 
Jedan celodnevni/višesatni event gde je skoro pola fotki sa blicem, ništa neobično. Probali smo i da koristimo u gripu, onu fiokicu koja prima 6 komada AA baterija (crnih). Posle 2 sata snimanja, indikator baterije se nije pomerio sa pune skale :)

Još jedna prednost crnih je što se mogu kupiti u kompletu sa brzim Sanyo punjačem koji ih napuni za 4 sata, što itekako znači (bele napuni i za manje od toga, ako je potrebno).
Realno, 500 ciklusa punjenja je bar 2 godine čestog korišćenja ako ih punite bar 3 puta nedeljno što uopšte nije malo. Vrlo moguće da će vam i blic otkazati u takvoj eksploataciji, a ako ne koristite takvu opremu za pravljenje para (makar sebe da isplati) onda je to realno - bacanje para.
 
Sta fali koriscenju opreme radi sopstvenog zadovoljstva (iz hobija) bez ikakvog materijalnog aspekta :)
 
Ne fali ništa, samo kažem da je apsolutno opravdana kupovina ako se zarađuje tom opremom, a ako koristi zarad sopstvenog zadovoljstva opet nije neka prevelika cifra, kad se uzme u obzir koliko košta sve ostalo od opreme :)
 
Posto cesto vidim pitanja na temu razlicite duzine objektiva, ugla gledanja itd, odlucih da napisem jedan kratki tekstic, pa ko hoce neka baci pogled, sve sa primerima, ovde.
 
Ovo je za mene bilo jako korisno... Hvala :)
 
@micko video sam na flickru kada si kacio fotke i samo cekao da se pojavi tema ovde ili na DZ. Mislim da ce sada biti ljudima dosta jasno sta radi kompresija. Imam jedino jednu zamerku, a to je nesto sto ce zbuniti amatere je sto nisi fotkao na istoj blendi - npr. da si roknuo sve na f4 pa da vide kako je isti DOF, ali se bokeh pozadine razlikuje bas zbog kompresije (ako zanemarimo i uticaj objektiva na bokeh). Zaboravih da napisem svaka cast sto si izgubio nesto vremena kako bi pomogao ljudima da bolje shvate to :)

Jos ono pojasnjenje sto je ostalo za amatere, a mogao bi ga odraditi neko ko ima FF je tipa da uzme neki objektiv i tipa cepne fotku osobe sa nekim prime npr. 50mm 1.4 sa iste razdaljine(sa oba tela) na npr. 1.4 i pokaze kako bi FF imao siri kadar od crop-a, ali kada se isece shodno velicini senzora fotke bi bile identicne (sa malim razlikama u dinamici i ostrini, ali bi isto izgledala i osoba i bokeh).
 
Hvala!

Nisam hteo istu blendu, da bi ljudi bas znali koliko to zamuti 85mm na f2 u odnosu na 200mm na f4. Ili koliko 35 na f2 drugacije muti od 85 na f2 iako je dof identican.

A sto se tice FF-a i kropa, u dogovorima sam za neki m4/3, pa ako/kad stigne radim bas to, ff - aps - m4/3 sa istim objektivom.
 
Pitanjce za upucene, mada ne znam da li je za ovu temu.

Da li postoji neko osnovno podesavanje u Lightroom 5.6 koje moze da se primeni na svaku fotografiju, pa od tog podesavanja da se ide dalje sa obradom ? Ovako nesto mu je potrerbno jer nisam zadovoljan jpg fajlovima koje dobijam sa 5D Mark III, to jes koristeci Lightroom primetio sam da to moze mnogo bolje, ali boje nisu bas najbolje narocito boja lica, kao sto je recimo kada raw otvorim sa Digital Photo Professional 4. Tako da zelim isti kvalitet kao sa Digital Photo Professional 4 samu u Lightroom 5.6 :p laksi je za obradu, moze da se primeni profil na sve selektovane fotografije od jednom sto u Digital Photo Professional 4 ne moze, ili ja ne znam :p
 
Poslednja izmena:
Možeš da prekopiraš sva podešavanja sa jedne slike na druge slike, pa da odatle kreneš svaku da koriguješ pojedinačno. Kad si već "otkrio" LR i DPP, sad probaj da fotkaš u RAW formatu pa ćeš videti koliko više imaš slobode, pogotovo kada koriguješ boje (pogrešan WB).
 
Imaš mogućnost da snimiš trenutna podešavanja kao preset, pa možeš čak i da namestiš da se automatski primenjuju na sve slike koje se importuju. Mada ja ne radim tako, već prosto imam par snimljenih preset-a, pa klikom primenim onaj za koji mislim da je odgovarajući za fotografiju i onda je fino doteram (pošto se svaka slika ipak razlikuje).
 
@Falcon
Uspeo sam da podesim u LR... Morao sam da smanjim za -15 Red Primary/Hue da bi boja koze bila kako treba, kao sto je u DPP. Koristim pod camera calibration Camera Standard 2012 podesavnje, default je AdobeStandard. Koji je inace treba korsititi, da li tu postoji neko pravilo vezano za ova dva prifila Adobe i Camera?

@Dandy
Napravio sam par probnih profila sa malim varijacijama u LR... Tako sam i mislio, kliknem na neki osnovni pa onda fini radovi :p
 
Ja sam na AdobeStandard imao muke sa crvenom bojom koja je pucala, sad koristim Standard ili Faithfull.
 
Pitanjce za upucene, mada ne znam da li je za ovu temu.

Da li postoji neko osnovno podesavanje u Lightroom 5.6 koje moze da se primeni na svaku fotografiju

Ja sam na AdobeStandard imao muke sa crvenom bojom koja je pucala, sad koristim Standard ili Faithfull.

^ Uh, isto! Sve dok jednom nisam sasvim slucajno primetio da mi je taj profil :D (ACR je u pitanju, al dodje mu na isto).

Za pocetak, kao sto rekose promeni color profil. Mene je to isto mucilo kada sam pocinjao sa LR i odmah od starta mi je malo cudno delovala fotka. Isto koristim Faithfull najcesce, redje Standard, i nekad (ali retko) Landscape... Takodje nadji i neke free presete na netu za LR - vrv ti nece biti idealni za svaku priliku, ali mogu da ti predstavljaju dobru pocetnu tacku u obradi, ili cisto da vidis sta se sve moze postici igranjem sa podesavanjima. :)
 
Koliko mi je poznato, Neutral je nesto napribliznije onome sto aparat isporuci, tako da probajte da vam to bude start za svaki pp.
 
Ovo je za sada idealno podesavanje za LL, gotovo isto kao sto fotke vidi Digital Photo Professional 4 u standarad modu, a standard je defaultnio mod u programu i aparatu, meni na oko najbolje i najrealnije u odnosu na ono sto uslikam. Igram se sa ovim vec nedelju dana :p

5D Mark III Podesavanje.jpg
 
@zajebani i jos mnogi :d
Evo malo se poigrajte na ovom sajtu da steknete sliku o nekim stvarima vezanim za dof, bokeh i jos ponesto...
http://dofsimulator.net/en/
 
Poslednja izmena:
Fala, ovo mi je bas trebalo :)
 
Ovo je za sada idealno podesavanje za LL, gotovo isto kao sto fotke vidi Digital Photo Professional 4 u standarad modu, a standard je defaultnio mod u programu i aparatu, meni na oko najbolje i najrealnije u odnosu na ono sto uslikam. Igram se sa ovim vec nedelju dana :p

Pogledajte prilog 165331

Šta si koristio da bi dobio ove vrednosti? Ako si merio "na oko" a recimo nije ti kalibrisan monitor, dobićeš vrednosti koje samo na tvom monitoru (tebi) izgledaju kako treba.
Koristi gray card za ovakve situacije, a i u tim situacijama nećeš dobiti unverzalno tačne vrednosti, nego vrednosti koje odgovaraju toj kombinaciji aparata, objektiva i osvetljenja u tom trenutku. Obrada fotografija, tačnije color grading nije egzaktna nauka sa univerzalnim vrednostima.
 
Kada otvorim raw fajlove pomocu Digital Photo Professional 4 ono sto vidim bas dobro izgleda, onako default, kada otvorim iste raw fajlove u LR, to nije to, boja koze nije bila kako treba, u pojedinim delovima na ramenu i ledjima vukla je ka nekim zelenim tonovima i tako na svakoj slici, pa sam jednostavno otvorio DPP i LL pravio poredjenje na oko u vise od 100 fotki, i dosao da ovog podesavanja. To je za sada osnovno u LL, za konvertovanje turistickih fotki uz mozda manju korekciju istih, kroz LL taj proces moze brzo da se odradi, tipa 300 fotki, sve ih selektujem primenim preset a nakon toga ih samo pogledam ako treba neka korekcija. Do neke ozbiljnije obrade jos nisam dosao, treba prvo da napravim neki ozbiljniju fotku hehe :p Jpg koj daje 5D Mark III ume po nekad da omane, jednostavno to nije to, ovako je situacija pod kontrolom :p

Kako se vidi kod tebe ova fotka ? Jel ti ok...
Ako te ne mrzi napisi mi kako se koristi gray card.
 
Poslednja izmena:
Gray card je bukvalno parče papira ili platna pokriveno sa 18% sivom. Koristi se tako što je postaviš na subjekt koji slikaš (da bi "očitao" boju svetla koja pada na subjekt) i napraviš fotografiju tako da ti gray card zauzima centralni deo kadra (što više to bolje). Možeš odmah na aparatu da primeniš ovo tako što ćeš za WB odabrati Custom WB, a po Set Custom WB odabereš fotografiju koju si napravio u prethodnom koraku. Na taj način ćeš postići da ti fotke iz aparata već izlaze sa tačnim WB. Drugi metod je da fotku sa gray card koristiš u LR, odabereš White Balance tool (prečica W) i klikneš na karticu. LR će korigovati WB i dobićeš realne boje. To posle lako preneseš na sve fotografije, i sam si provalio kako.

Osnovni preduslov za ovakve egzibicije je da slikaš u RAW formatu, kod JPG si ograničen koliko možeš da koriguješ WB a i vrednosti promene WB neće biti apsolutne, u Kelvinima, nego relativne pa neće biti od koristi ako ih budeš primenjivao na više fotografija.
 
Hvala druze :)
Gde da nadjem bas takvo parce papira, pokriveno 18% sivom ?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno