Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Pa bas je dobro rekao kadar, to je najjednostavniji nacin da se objasni nekom ko ne razume. Sve dok je kadar isti i ista blenda, dof ce biti isti, ma koji senzor ili objektiv koristio. Moze da bude zbunjujuce ako nisi probao m43 i FF pa nemas osecaj kako izgleda 50mm na oba, ali zato je praksa za fotoaparate majka, suvi tekst o aparatima je bacanje vremena...

Ovo pitanje mi nije jasno, na sta mislis pod "pozicija dofa" ?
 
Poslednja izmena:
Sve dok je kadar isti i ista blenda, dof ce biti isti, ma koji senzor ili objektiv koristio.

Zeznuo si se malo. Isti kadar na razlicitim senzorima nikako ne moze da ima isti dof. 135/2 i 35/2 na istom kadru ce imati isti dof ali samo na istom senzoru. Iako ce te dve fotke izgledati potpuno drugacije zbog kompresije. Ako ubacis razlicite velicine senzora to kompletno menja stvar kad je dof u pitanju....
 
Mislim da vecina amatera kada prica o DOF-u u to greskom misli na bokeh, pa im zbog kompresije DOF deluje plici na objektivima vece zizne daljine.
 
Tako je nitro, a da li to znači da treba da se spuštamo na taj nivo? :) Nekada moraš da znaš zaista koliki ti je DOF, nije sve u mutnoj pozadini, nego i u tome gde ti/koliki ti je fokus, posebno se odnosi kad radiš sa videom više.

Micko u pravu si, driver je očigledno lapsusirao :D
 
Ne mislim, ali mislim da ljudima se moze i to pojasniti. Mislim i ja sam teski amater, ali sam to naucio odavno, ali vrv ima ljudi koji ovo citaju pa ne razumeju :)
btw. Ne odnosi se na nikoga konkretno - vise se odnosi na ljude koji citaju forum, a ne ucestvuju u diskusijama :d
 
A zasto bi neko ko ne zna kapira DOF uopshte ucestvovao u diskusiji :)
 
Pa bas je dobro rekao kadar, to je najjednostavniji nacin da se objasni nekom ko ne razume. Sve dok je kadar isti i ista blenda, dof ce biti isti, ma koji senzor ili objektiv koristio. Moze da bude zbunjujuce ako nisi probao m43 i FF pa nemas osecaj kako izgleda 50mm na oba, ali zato je praksa za fotoaparate majka, suvi tekst o aparatima je bacanje vremena...

Ovo pitanje mi nije jasno, na sta mislis pod "pozicija dofa" ?


Ma on je dobro rekao nego sam ja brzopleto procitao ako cemo iskreno.

Na poziciju DOF-a mislim u odnosu na subjekat - ista fokusna tacka i fokus na istom mestu , imamo 2-3 osobe koje ne stoje u istoj liniji ( ravni ), da li se DOF jednako prostire u odnosu na osobe...( mislim da postoji jednostavniji nacin da se ovo pita ali sam malo umoran :d )
 
Koje je najjeftinije resenje za pridrzavanje zilberice u "studiu", a koje napolju?
Prijatelj, druga osoba, itd. ne prihvatam kao validan odgovor :d
 
^ fenomenalna stvar, uzeh za studio jednu i radi svoj posao kako treba. Kako namestis, tako stoji!
 
Moracu da pogledam dal ima kod nas i po kojoj ceni... Bojim se da se ne skrsi do Srbije... :d
 
Evo brzinskog pogleda na odnos blende, veličine senzora i DOF-a :)

Full frame, 35mm, f3.2


APS-C, 22mm, f2



i kao bonus

Full frame, 35mm, f2


Full frame, 35mm, f1.4
 
^ fenomenalna stvar, uzeh za studio jednu i radi svoj posao kako treba. Kako namestis, tako stoji!
Takođe. Ja sam moj platio tridesetak evra, ako se dobro sećam.
Jedino što mi se pre neki dan polomila jedna od one dve plastične ručkice za zatezanje dela koji se hvata za stativ. Pao mi je zajedno sa stativom kada sam se sapleo o njega dok sam išao unazad gledajući kroz tražilo aparata.
 
Evo brzinskog pogleda na odnos blende, veličine senzora i DOF-a :)

Full frame, 35mm, f3.2


APS-C, 22mm, f2



i kao bonus

Full frame, 35mm, f2


Full frame, 35mm, f1.4

Ko nije shvatio suštinu ovog posta, samo da pojasnim: kada se množe milimetri crop faktorom, mora da se množi i blenda da bi se dobilo realno poređenje :)...
 
Dobri primeri, lepo ilustruju odnos crop-a i FF-a po tom pitanju. Vrlo zanimljivo, ali ajde recimo i još drastičniji primer - da sad nakačiš svoj 50mm f1.2 na APS-C to ne bi dakle bilo 80mm f1.2, nego 80mm f1.92 na cropu. Znači ekvivalentnu ilustraciju DOF-a sa 50mm 1.2 na cropu bi ajde da kažemo mogao najpribližnije da napraviš sa 85mm f1.8 na FF (ili f2 možda jer je bliže), nisam siguran da li beše imaš 85-icu.

Kad smo se već dotakli blende, mene je pre par dana zaintrigirao ovaj klip odnosa FStop i TStop https://www.youtube.com/watch?v=jI8uAzX0bBw

Čačkao malo na DxOMark da proverim za svoj Tamron 24-70 f2.8 koliko ima TStop i ispada da je svetlosna propustljivost punih 2.8TStop, ali na 5D Mark II koji je bio po difoltu u poredbi. Kad sam prebacio na 6D, promenila se vrednost na 2.9TStop, a nije mi jasno zašto se TStop menja od tela do tela, nigde nisam našao neko objašnjenje.

Ono što mi je još alarmantnije je da Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM na 5D Mark II ima lošiju vrednost od Tamrona na 5D Mark II, tu je 3TStop, a na 6D čitavih 3.2TStop... Pitam se koliko su ove vrednosti propustljivosti sa DxOMark zapravo relevantne i tačne. Ima tu još primera i sa Nikonom koji je još lošiji po ovom pitanju http://www.dxomark.com/Lenses/Compa...8G-ED-on-Nikon-D810___884_836_886_836_175_963
 
Ovo su svakako interesantni primeri odnosa otvora blende i DOF-a u zavisnosti od toga da li je u pitanju FF ili crop senzor.
E sada, ono što mene zanima je da li bi isti bokeh bio kada bi slikali istim objektivom, a crop i FF aparati stajali na istoj razdaljini od subjekta? (naravno, crop slika bi bila "zumiranija", ali ovde mislim na onaj deo slike koji bi se video na obe fotografije)
 
Mislis kada bi se fotkalo sa iste razdaljine, istim objektivom i istim podesavanjima, a onda crop-ovao kadar sa ff da se poklopi sa crop-om. Fotka bi trebala manje vise biti identicna (naravno dinamika i ostalo ce se razlikovati zbog kvaliteta samog senzora, velicine pixela itd), ali crop senzor je u sustini to - zamisli ff senzor i odseci ga na dimenzije cropa. Jedino sto ima vecu gustinu pixela u vecini slucajeva.
 
Pa tako nešto sam i ja pretpostavio, samo sam hteo da proverim da ne postoji još neka promenljiva u toj priči za koju ja ne znam.
 
Stigli kinezi :) Javljam popodne kako sam zadovoljan TTL-om, generalno blicem i kontrolerom, mada sam pre nekih dva meseca isprobao kako radi YN568EX II od kolege i bio sam zadovoljan.

kinezi.jpg
 
Stigli kinezi :) Javljam popodne kako sam zadovoljan TTL-om, generalno blicem i kontrolerom, mada sam pre nekih dva meseca isprobao kako radi YN568EX II od kolege i bio sam zadovoljan.

kinezi.jpg
Ako se dobro secam neko ti ih je doneo. Kako su ih preneli na carini?
 
Ko to gleda na carini? :) Opušteno gde hoćeš zavučeš, nije to nešto veliko i kabasto. Trebala je rodbina da mi donese, ali kao za inat otišli su jedan dan ranije pre nego što je stigla pošiljka u Nemačku. Ovako sam morao da platim prevoz busom, ali opet sam dobro prošao. Sad samo blicevi da odu po normalnoj ceni, ali oduži se ovo slanje, a ja krećem u Barsu u petak ujutru na MWC ,) Bilo bi lepo da se proda danas/sutra, ali koliko vidim nema previše interesovanja.
 
Jedan blic i kontroler/transiver kombo, ostalo ode na oglase. Mogao sam i transiver/transiver ali me je izaslo nesto smesno skuplje, pa da posle ne jurim kontroler kad budem uzimao dodatni blic.
 
Bezveze sto moram dva posta zaredom - koje baterije za blic koristite? Mene su godinama unazad za digitalac odlicno sluzile bele Sanyo Eneloop-ke, tako da pazarih malopre jos 4 komada za blic. Razmisljao sam da li da uzmem one Sanyo crne XX, jeste da imaju 2500mAh, ali traju samo 500 ciklusa.

Ove bele idu do 1800 ciklusa ali 1900 mAh su, negde se reklamiraju kao 2000 mAh. Samo da proverim da li sam uzeo poslednju generaciju belih - pise HR-3UTGB-4BP. Nema nista novije od tih zar ne? Izasle me 1750rsd, dobra je cena u Delti.
 
500 ciklusa ti malo? koliko godina ti treba da napravis 500 ciklusa?

Bele mogu da se nadju i za 9e 4 komada. Ja koristim uglavnom bele
 
@Mladen

Ma nije malo, ali ovo je ipak skoro četiri puta više, traju sigurno godinama i godinama. Meni je ona prva generacija Eneloop crkla posle ~200 punjenja za par godina korišćenja, a bile su deklarisane na 500, a punio sam ih svaki treći dan da kažemo, tako da ne treba ni te cikluse uzimati kao referencu...
 
Gde ima za 9e?
I meni su crkle bele posle malo više od dve godine korišćenja...
 
Nazad
Vrh Dno