Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Uhh, tesko da ce raditi na slabasnom Athlon X2 procesoru :(
Probaj, nisam siguran za minimalne zahteve, ali neke starije verzije lightroom-a će sigurno raditi ako mogu negde da se "iskopaju".

Postoji varijanta i obrade na mobilnom telefonu ili tabletu preko mobilne aplikacije koja je besplatna i skroz ok za neku osnovnu upotrebu, tj osnovnu obradu fotki.
 
@delboy pa za te aplikacije je i pitao 😀
 
  • Funny
Reagovanja: ale
Da li su u pitanju RAW fajlovi sa fotoaparata?
Imao sam davno nikona i neki njegov softver, lepo je radio. Sada imam nešto od canona g15, ali nisam slikao raw i koristio njegov godinama. Ne mogu da se setim ni kako se zovu :)
Inače mi je navika korišćenje fotošopa. Za lajtrum mi je tada komp bio prilično kilav. Mislim da su koristili isti RAW editor. Ništa mnogo komplikovano da se nauči ako imaš volje.
Ne mogu da se setim šta sam tada koristio od laptopova ili PC-ja. Sada sam na intelu i5 4-te generacije.
Imaj u vidu da jedno 5 godina nisam pipnuo RAW tako da ne znam šta je menjano, do kojih je verzija šta podržano od fotoaparata itd... Bilo je to na adobe sajtu za Camera RAW.
Ako ti rade ova besplatna rešenja onda se baci na učenje. Jedina važna stavka je sačuvati izvorni RAW materijal. Za izlazni materijal mora malo usavršavanja i poznavanja materije. Zato nikad ne briši izvorni RAW, uvek može bolje, drugačije ... :)
 
  • Like
Reagovanja: ale
Ne, slike su sa telefona u DNG formatu.
Instaliracu RawTherapee, volju za ucenjem svakako imam, samo da vidim da li ce se Athlon X2 240 izboriti sa tim :)

Hvala svima na pomoci!
 
Tvoja stvar ali na tvom mestu bih ako imas volje odmah krenuo sa ozbiljnim software-om za obradu fotografija. Capture one 21 i lightroom 2018 su lako dostupni i za recimo LR ti je minimum 4gb rama potrebno. Photoshop cs6 je takodje jos uvek ponegde dostupan i trazi isto rama, no on ti nije za grupnu obradu.
Inace ako zelis samo ono osnovno, malo pojacati kontrast, zasititi boje, to mozes u svakom pregledniku fotografija i u tom slucaju idi na Faststone image viewer.
 
  • Like
Reagovanja: ale
Kod mene je Photoshop CC 2019. Koristio sam i mislim da imam i dalje negde na nekom laptopu u firmi CS 6.
Uglavnom, probaj i vidi šta ti odgovara, Camera RAW iz Adobe lepo radi i nije težak za učenje. Ne znam da li je standard ali mi onaj Dark koji si pomenuo dosta slično izgleda.
Novije verzije fotošopa imaju bolje alatke za maskiranje i slično. Lajtrum stvarno nisam imao potrebe da koristim jer je slikanje išlo u pravcu pripreme za štampu.
Inače ti je Lajtrum jedan jako dobar i koristan fotografski softver. Katalogizacija, indeksiranje, pretraga... Grupna obrada u Camera RAW je ista i kod fotošopa.
Ja sam ga probao ali to je bilo vreme hdd-ova i jednostavno je tražio mnogo sirove snage. Znam da su postojale Light, Portable verzije pa pogledaj i tako nešto. Možda je to bolje rešenje za stariji komp.
 
  • Like
Reagovanja: ale
Ne moze probati camera raw jer je ista plugin za PS. Takodje ne moze grupna obrada, PS, odnosno moze sa nekim glupostima ali nema potrebe zezati se kada to moze uraditi u nekom namenskom programu. Da bi pravio kataloge, pretrage treba mu i bridge a on je isto zedan resursa, obzirom da je organizator. Koliko vidim covek trazi nesto tipa lite hardware te zato mu preporucih stari LR jer 4gb danas nije nista, mislim da se vise i ne prodaju kompjuteri sa manje od 8gb
 
  • Like
Reagovanja: ale
Samo da javim, RawTherapee radi sasvim dobro :) Muci se malo procesor, ali odradjuje malisa :)
Probacu da iskopam staru verziju LR, mada da budem iskren uz GIMP i RT mozda mi i ne treba nista vise. Meni ovo vise treba da se igram, cisto da vidim kako to sve funkcionise, jer prvi put imam priliku da slikam u RAW formatu. Ovo mi je cist hobi, nista vise od toga.
Hvala svakako na savetima, preporukama.
 
Nazad
Vrh Dno