Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Pazi ovako - ja sam sa 55-250 IS II sa tom zonericom primetio vinjetiranje (pogotovo na 55mm). Zamisli tek kako je onda na 18mm :)
 
Bacanje para je kupovina takve zonerice za kit. Jer nicemu nece koristiti ("velike latice" ce jednom biti gore, drugi put sa strane i zato nema svrhe) a samo ce moci jos i probleme da pravi vinjetiranjem.

Tebi treba "osno simetricna", ovako nesto - klik. Al posto kazes da ces ga ionako staviti u oglase, najbolje da batalis zonericu za kit :)

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Nebitno, neću onda da bacam pare za objektiv koji će verovatno biti kod mene još dve tri nedelje...


Jesi li uopste koristio taj objektiv ?

Nije on uopste toliko los kao sto mislis, i ako mislis da ce kvalitet tvojih fotografija skociti proporcionalno razlici u odnosu cene i kvaliteta izmedju 18-55 canon i 17-50 sigme, grdno se varas i ides u pogresnom pravcu u samom startu.
To onako, prijateljski primecujem.
Sa druge strane, tvoje pare su u pitanju ,)

Ispucaj jedno 6-7k fotografija sa kitom, pogotovo sto i sam kazes da trenutno trazis inspiraciju....igraj se i pokusaj razlicite stvari, kit upravo zato i sluzi.

Podsecas me na mene kad sam bio "mlad" i "zelen" :d
 
Da li neko ima predstavu gde bi moglo da se kod nas nađe ovaj delić pod 2 na kaišu:

G0151566.gif


Saznao sam kako se to zove na engleskom - strap keeper - ali kako bih to preveo na naški i gde bi to moglo da se kupi? :)
 
Batali Canonov strap, ima fenomenalnih third party strapova za male pare...
 
Imam jedno pitanje, koristim baš stari fuji s5500 i primetio sam da nikako ne može da odradi auto fokus kada su iole mračniji uslovi. Šta da radim u tim situacijama? Da napomenem da nisam nikakav napredan korisnik.
 
Jel ti se pali blic da izigrava AF lampu?

A mozda ima i posebnu Af lampu pa je ugasena. Neznam sta mu je ono napred izmedju objektiva i gripa sto se vidi na slikama.
 
Poslednja izmena:
Ne pali se blic nego neko zeleno svetlo koje pokazuje gde je centar kadra.
 
Kada ti se upali probaj da fokusiras na deo sa jakim kontrastom. Ako i to ne upali mozes manuelno fokusirati ili npr. uzeti neko led svetlo tipa sa priveska i sa njim osvetliti subjekat da uhvati fokus. Jedino sto ce te uvek automatika zezati onda sa ekspozicijom.
 
Fora je što u istim uslovima neki najobičniji do duše noviji digitalni fotoaparat odradi auto fokus a moj ne može. Pa sam pomislio da nije nešto do mog primerka.
Koji aparat je isto takav sa dobrim zumoom a za neke normalne pare oko
150 evra?
 
Poslednja izmena:
Dobar aparat ne ide u kombinaciji sa "dobrim zumom", pogotovo jos kad ukljucis i momenat "do 150e". Ako hoces dobro sokocalo do 150e idi na polovan S100.
 
Ma stvar je što sam ja zadovoljan i sa ovih 4 mp što sad imam i sve je super samo to fokusiranje u mračnijim uslovima me mnogo nervira
 
"Mrak" je problem i najskuplje opreme, tako da je to vrlo uopstena stvar koju trazis. Mrak se moze resiti na dva nacina, velikim senzorom ili blicem, prvi je mnogo bolje resenje i neki Canon Sxx je minimum koji tu moze da nesto pomogne u odnosu na "obicne jeftine" kompakte...
 
Naravno ali stvar je što u istim uslovima Sony koji je prošle godine plaćen deset hiljada odradi fokus a moj aparat posle deset pokušaja ništa :D
 
Fuji S5500 je model star 10 godina, dobro da radi uopste :d:d:d
 
Ali od prvog dana sam imao taj problem i zanima me da li ja negde grešim ili je aparat takav.
 
Poslednja izmena:
Sam si sebi odgovorio, do aparata je...
 
Očigledan i sto puta fotkan objekat, ali prolazio tuda pa opalio par komada. Učim da balansiram ISO, Shutter i Aperture, hteo bih mišljenje da li je ok ISO6400, f6.3 i 1/30s, i koja bi bila bolja kombinacija, ovako iz glave ako možete da procenite? Kadriranju mi definitivno treba vežbe, nisam stao direktno pa koliko god ispravljao telo ulica mi i dalje ukoso u odnosu na zgradu :) Šta sam još primetio je da mi je desna strana mekana, verovatno što sam joj bio najviše udaljen. Dajte par saveta, i'm all ears :)

Skupstina by gizmo3211, on Flickr

Original:

IMG_0293 by gizmo3211, on Flickr
 
Poslednja izmena:
f2.8, iso 1250 i 1/30 je ok, mozes i sporije iz ruke sa stabilizacijom pa jos smanjis iso, ali i ovo je ok.
Desna strana moze da ti bude meksa i zbog decentriranosti objektiva, proveri po danu...
 
Mnogo je 6400. Bez obzira sto je FF, ipak je mnogo (recimo da odes levo u mali Pionirac, pa tamo fotkas po pomrcini). Blendu otvoris na vise (kad mozes, kad vec imas 2.8) a shutter mozes i na 1/20, mozes i na sporije pa napravis nekoliko snimaka i izaberes najmanje stresenu (ako ih uopste bude).

6400 "cuvaj" za tamnija mesta :D

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Hvala :) Isao sam na f6.3 kako bih izvukao sto vecu ostrinu, mada je ovaj Tamron vec i na 2.8 ostar, ne u toj meri kao kad se zavrne, sto se i ocekuje :)

Sto se tice mekane desne strane blize krajevima fotke, ne primecujem da postoji taj problem po danu, jedino mi je ovde privuklo paznju.
 
Samim tim sto si digao toliko ISO si izgubio na ostrini, tako da to nema nikakvog smisla. Imas 2.8, koristi ga
 
Razumem :) Mislio sam da ću dobiti veću oštrinu zavrtanjem na f6.3 i podizanjem ISO-a, u odnosu na pucanje širom otvorenom blendom i manjom ISO vrednosti. Znači u mračnim uslovima kad god je moguće f2.8 i manji ISO će pružati bolje rezultate?
 
Bas tako, ako dof nije bitan, a za ovakav slucaj gde si na 35mm i udaljen 20+ metara i na 2.8 dof je ogroman...
 
Kapiram :) Nego, još malo pitanja, pošto naručujem neku opremu danas. Idem na Yongnuo YN-568EX II, hoću da poručim u Nemačku, pa mi moji donose za nekih nedelju dana. Ne znam da li ima smisla ići na noviji YN 600 EX RT, jer koliko sam čitao bilo je dosta problema sa njim, čak je i povučen privremeno iz proizvodnje. Hoću da uzmem i Yongnuo YN-622C-TX kontroler i YN-622C transiver uz YN-568EX-II... Ovaj 600EX RT ima ugrađen risiver u sebi, tako da bi se tu oduzelo nekih 25 evra za ovaj YN-622C, ali je 50 evra skuplji od 568EX II, tako da... Šta mislite da je bolje rešenje?
 
600ex-rt ima radio vezu, to nije kompatibilno sa 622 trigerima, tako da bi morao da uzmes i yn-e3-rt kontroler koji je preko 100e. Zaboravi na to i idi na 622 trigere, odlicno su se pokazali, to vecina nas koristi...
Uzmi 568 slobodno. 600exrt ima moderniji dizajn i nesto je malo jaci, ali je 568 vrv najbolja kupovina
 
Yongnuo YN-622C-TX kontroler i YN-622C transiver uz YN-568EX-II...
Ako uzimas jedan blic sta ce ti kontroler? Mislim ok je to, radice, ali je bespotrebno. Kupi ga naknadno ako jos bliceva budes uzimao, a sada uzmi 2 komada 622C transivera i ustedeces koji dinar...
 
Izađe me 25 evra više, a svakako ću uzimati još bliceva kasnije.
 
Ja se izvinjavam što zapitkujem i pišem dva posta zaredom, ali imam još jedno pitanje. Elem, naručio sam više pomenutih bliceva, pa me zanima da mi napišete konkretne situacije gde će mi dva off-camera blica biti korisnija od jednog, jer razmišljam da zadržim još jedan komad odmah, a ne kasnije da kupujem. Kako bi mi u product fotografiji pomogla recimo dva blica, kolega koristi dva komada kad fotka veće proizvode u svojim testovima, a pominjao je nešto zbog sabijanja senki.

Isto me interesuje i koliko bi mi dva blica značila za portrete? Drugi stan mi je prazan, pa bih od njega možda lagano pravio neki improvizovani studio. Za početak možda par lightstand-a, kišobrana, dva softbox-a, itd... Kapiram da bi tu bile bolje blic glave, ali ne bi to bio fulltime studio, pa nekako da iskoristim dodatni blic, ukoliko mislite da to ima smisla. Gledao sam svašta nešto po netu, ali više mi znači iskustvo i mišljenje iz prve ruke.
 
Nazad
Vrh Dno